PDA

Επιστροφή στο Forum : Inverter τροποποιημενου ημιτονου



Samios60
14-03-14, 18:12
Χαιρετω τα παιδια ..ερωτηση ενας inverter τροποποιημενου ημιτονου μπορει να ειναι η αιτια που πεφτει αμεσως το ρελε διαφυγης? ενοοω λογω του τετραγωνικου παλμου του και εαν ναι υπαρχει γιατρεια ?

el greco 1
14-03-14, 21:57
μηπωs Πλουταρχε χρειαζεσαι αλλο τυπο ρελε διαφυγηs για το inverter?αυτα οντωs εχουν περιεργη συμπεριφορα με τα ρελε.το ανοιξεs να δειs αν ειναι γειωμενο η ειναι καποιο παλιο ινβερτερ και χρειαζεται καποιο σερβιs?

Samios60
15-03-14, 07:22
Γιωργο γεια σου το ρελε οντως ειναι πολυ παλαιο αλλα ο inverter που ειναι ολοκαινουργιος κανει περιεργα πραγματα ..οπως με εισοδο 13,40 v βγαζει 202v ac τον εστειλα τελικα πισω στο μαγαζι να μου τον αλλαξουν ..απλα το ερωτημα ηταν αν ο παλμος παιζει ρολο (τετραγωνικος και οχι ημιτονοειδες) στο ρελε

el greco 1
15-03-14, 07:29
δε νομιζω να παιζει ρολο το sguare wave που εχει στην εξοδο. απλα για να συμπεριφεται ετσι πρεπει να ειναι ελατοματικο. ασε να παρειs το καινουργιο αλαξε και τον διαφυγηs και βλεπουμε.

Panοs
15-03-14, 14:18
το οτι μετρασ 202 βολτ δεν σημενει απαρετητα οτι το inverter εχει προβλημα...
μπορει πολυ πιθανόν το πολυμετρο σου να μην μετραει σωστα λογο του οτι το inverter βγαζει ιμιτονο και οχι καθαρη ταση...

el greco 1
15-03-14, 19:00
εσυ πανο την εξοδο με τι οργανο θα τη μετραγεs? η με τι οργανο προτινειs να την μετραμε?

ezizu
15-03-14, 19:40
το οτι μετρασ 202 βολτ δεν σημενει απαρετητα οτι το inverter εχει προβλημα...
μπορει πολυ πιθανόν το πολυμετρο σου να μην μετραει σωστα λογο του οτι το inverter βγαζει ιμιτονο και οχι καθαρη ταση...


εσυ πανο την εξοδο με τι οργανο θα τη μετραγεs? η με τι οργανο προτινειs να την μετραμε?

Πάνο η έξοδος του UPS δεν είναι καθαρό ημίτονο αλλά τροποποιημένο ημίτονο και η καθαρή τάση που γράφεις είναι μάλλον λάθος διατύπωση, προφανώς εννοείς την τάση RMS .
Στο εναλλασσόμενο μετράμε με το πολύμετρο την ενεργό (RMS) τιμή της τάσης, δηλαδή την τάση κορυφής επί 0,707.
Οπότε καλύτερα να γίνεται μέτρηση με όργανο true RMS.
Κάτι ανάλογο συζητήθηκε και στο παρακάτω θέμα:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=74918

xrhstosmp
17-03-14, 09:14
Χρειάζεσαι ρελε διαρροής τύπου Β .όσο για τη μέτρηση τάσης χρειάζεσαι όργανο true rms όπως ειπώθηκε και πιο πάνω

Dragonborn
17-03-14, 09:27
Στο εναλλασσόμενο μετράμε με το πολύμετρο την ενεργό (RMS) τιμή της τάσης, δηλαδή την τάση κορυφής επί 0,707. Οπότε καλύτερα να γίνεται μέτρηση με όργανο true RMS.Για να το κάνω πιο σαφές: Στο εναλλασσόμενο ρεύμα μας ενδιαφέρουν βασικά η τάση κορυφής (καθορίζει τις απαιτήσεις για μονώσεις κλπ) και η τάση RMS για υπολογισμό της ισχύος κυρίως σε θερμικά φορτία (έτσι ορίζεται άλλωστε). Αν το ρεύμα έχει ημιτονοειδή κυματομορφή (ή πολύ κοντά) τότε υπάρχουν απλές αριθμητικές σχέσεις που συνδέουν αυτά τα μεγέθη καθώς και την μέση τιμή της τάσης. Ένα απλό αναλογικό πολύμετρο με ανορθωτή χωρίς πυκνωτή εξομάλυνσης μετρά την μέση τιμή της ανορθωμένης τάσης. Ένα πολύμετρο με ανορθωτή και πυκνωτή εξομάλυνσης μετρά την τάση κορυφής. Και τα δυο όμως στο AC είναι βαθμονομημένα σε RMS, με βάση την γνωστή σχέση.

Αν η κυματομορφή είναι τυχαία τότε οι απλές αριθμητικές σχέσεις του ημιτόνου δεν ισχύουν. Στην περίπτωση αυτή η μέση τιμή της τάσης έχει μικρή χρησιμότητα. Η τάση κορυφής είναι πάντα χρήσιμη (για τις μονώσεις) αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για υπολογισμό της τάσης RMS. Για τον λόγο αυτό όταν ανακατευόμαστε με inverters κλπ πρέπει να έχουμε πολύμετρο "True RMS".

lepouras
17-03-14, 14:32
για το ρελε ένα χρήσιμο και ενημερωτικό αρχείο του Σαρρή

http://www.sarrisg.gr/n/downloads/2013/DDR_02-2013.pdf

Samios60
18-03-14, 07:21
Ναι καλα true RMS ειναι λιγο τσιμπιμενα στη τιμη ...τελος παντων τελικα ειχε προβλημα ο inverter πηρα ενα αλλο (το ιδιο) και παει μια χαρα η μετρηση τωρα μου δειχνει 220-225 volt

Samios60
18-03-14, 07:22
Γιαννη (lepouras) τον αλλο μηνα εχω γενεθλια τοτε αν θες μου κανεις δωρο ενα true rms :001_tt2:

FILMAN
18-03-14, 13:56
Χρειάζεσαι ρελε διαρροής τύπου Β
Αυτό χρειάζεται μόνο αν υπάρχει περίπτωση συνεχούς ρεύματος διαρροής.

lepouras
18-03-14, 14:21
Γιαννη (lepouras) τον αλλο μηνα εχω γενεθλια τοτε αν θες μου κανεις δωρο ενα true rms :001_tt2:

ευχαρίστως. όταν αποκτήσω και εγώ ένα θα πάρω ένα και για εσένα. και τώρα που το σκέφτομαι μόνο ένα? 3 θα σου πάρω. ένα για την δουλειά ένα στο εργαστήρι και ένα για το αμάξι να υπάρχει.:001_tt2: