PDA

Επιστροφή στο Forum : Differential Signals και γείωση



Mushy
15-03-14, 15:09
Καλησπέρα σε όλους,

έχω μια απορία σχετικά με τα διαφορικά σήματα και τη χρήση γείωσης. Αν έχω καταλάβει καλά στα διαφορικά ζεύγη η επιστροφή είναι μία το ένα καλώδιο και μια το άλλο. Άρα δε χρειάζεται γείωση (πχ utp καλώδια). Τα HDMI καλώδια απο την άλλη για κάθε ζεύγος έχουν ένα καλώδιο γείωσης. Ποιός ο λόγος της γείωσης; Τελικά η γείωση χρειάζεται στα διαφορικά ζεύγη ή όχι;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

chip
15-03-14, 18:49
είναι ακόμα καλύτερο όταν ένα διαφορικό έχει και θωράκιση.... (είναι το STP shielded twisted pair).
εκτός αυτού το hdmi μεταφέρει και άλλα σήματα που δεν είναι διαφορικά ενώ επίσης μπορεί να απαιτείται μια γείωση ώστε τα δύο κυκλώματα να έχουν αναφορά την ίδια τάση... Δεν εννοώ για το ίδιο το σήμα αλλά για τη σωστή έννωση των κυκλωμάτων... )

Mushy
15-03-14, 21:20
Ναι, τελικά τα έξτρα καλώδια είναι για το shielding και όχι για γείωση. Στα διαφορικά όμως σήματα με common voltage (πχ LVDS με Vcm=1.2V και Vd=350mV) τα οποία έχουν Voh=1.375V και Vol=1.025V, οι τάσεις αυτές είναι σε σχέση με τι; Πως γίνεται η επιστροφή του ρεύματος; Εχω μπερδευτεί τελίως!

bchris
15-03-14, 21:38
Τα διαφορικα σηματα ειναι ως προς την γειωση:

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49979&stc=1

FILMAN
18-03-14, 13:15
Ναι, τελικά τα έξτρα καλώδια είναι για το shielding και όχι για γείωση. Στα διαφορικά όμως σήματα με common voltage (πχ LVDS με Vcm=1.2V και Vd=350mV) τα οποία έχουν Voh=1.375V και Vol=1.025V, οι τάσεις αυτές είναι σε σχέση με τι; Πως γίνεται η επιστροφή του ρεύματος; Εχω μπερδευτεί τελίως!
Σε σχέση με τη γείωση είναι. Απλώς το αναγνωρίσιμο σήμα στον δέκτη είναι η διαφορά αυτών των δυο τάσεων.

alefgr
18-03-14, 23:13
Κανονικά δεν λέμε διαφορά ως προς την γείωση αλλά ως προς το common που συνήθως ενώνετε με την γείωση. Επίσης υπάρχουν περιπτώσεις (πχ Ethernet) που στις μεταφορές των διαφορικών σημάτων απουσιάζει το common, οπότε τότε εννοούμε την διαφορά τάσης που παρουσιάζει το ζεύγος μεταξύ του.

FILMAN
19-03-14, 11:36
Επίσης υπάρχουν περιπτώσεις (πχ Ethernet) που στις μεταφορές των διαφορικών σημάτων απουσιάζει το common, οπότε τότε εννοούμε την διαφορά τάσης που παρουσιάζει το ζεύγος μεταξύ του.
Εκεί δεν μπορείς να μετρήσεις τάση μεταξύ του ενός αγωγού και της γης διότι πολύ απλά οι μετασχηματιστές που χρησιμοποιούνται δίνουν γαλβανική απομόνωση από τη γη!

xsterg
19-03-14, 17:28
συμφωνω με τους προλαλησαντες. προσθετω οτι υπαρχουν δυο περιπτωσεις γειωσης. η γειωση προστασιας και η γειωση λειτουργιας. η καθε μια εχει τον ρολο της. η γειωση προστασιας δεν ειναι απαραιτητη για την λειτουργια της συσκευης αλλα ειναι απαραιτητη για την ασφαλεια τοσο της ιδιας της συσκευης, οσο και για την ασφαλεια του χρηστη.