PDA

Επιστροφή στο Forum : σύνδεση διακόπτη παραθύρου.



brasidas12
18-03-14, 19:31
καλησπέρα. έχω αγοράσει τον παρακάτω διακόπτη http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=27_252&products_id=993 για να τον βάλω στο αμάξι μου,(Toyota aygo), γιατί οι άθλιοι οι γιαπονέζοι δεν έβαλαν εναν δεύτερο στην μεριά του οδηγού. το θέμα μου τώρα είναι η συνδεσμολογία. ο διακόπτης του αυτοκινήτου έχει 4 καλώδια και αυτός που πήρα 6. καμια βοήθεια;

Υ.Γ. πήρα με 6 καλώδια γιατί μου είπαν πως κ το δικό μας έχει 6 αλλα την πάτησα. τώρα μπορώ να τον συνδέσω αυτόν η να πάρω άλλον με 4 καλώδια;

ευχαριστώ.

katsigiannis
18-03-14, 19:37
Ναι μπορεις να τον χρησημοποιησεις.Απλα με ενα πολυμετρο κοιτα πιες επαφες κλεινουν στον διακοπτη με τα τεσσερα και πιες στον διακοπτη με τα εξι και συνδεσε τον αναλογα.Μηπως αυτος με τα εξι εχει σκαλες;(ειναι με το auto)

brasidas12
18-03-14, 20:01
δεν νομίζω να έχει αυτο. στην αρχη τα σύνδεσα σύμφωνα με ένα σχέδιο που βρήκα στο νετ. δούλεψε κανονικά αλλά..... τράβηξα ρεύμα απο τον διακόπτη του συνοδηγού που θέλω. δεν ξέρω αν ειναι σωστό αλλά μάλλον οχι γιατί βλέπω πως ζεστένονται πολύ τα καλώδια. πάει να πεί πως δεν αντέχει η παροχή; σορυ αλλά δεν είμαι κ πολύ σχετικός με αυτά. προσπαθώ να μάθω. αν τραβήξω τα καλώδια του μοτέρ απο τον διακόπτη και ρεύμα πάρω απο κάπου αλλού θα γίνει δουλειά;

katsigiannis
18-03-14, 20:06
Για να ζεσταινωται τα καλωδια λογικα τραβαει αρκετο ρευμα.Καλυτερα βαλε ηλεκτρολογικο, 1χιλιστο περιπου.Αυτο με τα καλωδια για το μοτερ κοιτα το μπορει να δουλεψει.Καλο θα ηταν τωρα που πειραματιζεσαι βαλε μια ασφαλεια στον καινουριο διακοπτη λιγο μεγαλυτερη απο το ρευμα που τραβαει το μοτερ για να μην καψεις τιποτα

brasidas12
18-03-14, 20:13
θα προσπαθήσω έτσι όπως είπα και βλέπουμε. αν κάποιος άλλος έχει κάποια ιδέα ας ποστάρει. ευχαριστώ

xsterg
19-03-14, 17:41
τσεκαρε την διατομη των καλωδιων σου οπως ειπε και ο φιλος παραπανω. 1-1,5 χιλ ειναι αποδεκτο για την εφαρμογη σου. αν εχεις μικροτερο θα εχεις προβλημα. θα λιωσουν τα καλωδια και θα εχεις βραχυκυκλωματα με απροβλεπτες συνεπειες. επίσης κοιτα να κανεις πολυ καλες ενωσεις. η χρηση θερμοσυστελλομενου στο αυτοκινητο ειναι αυτονοητη.