PDA

Επιστροφή στο Forum : Λειτουργιά L6386



VirusX2
19-03-14, 11:56
Θα μπορούσε κάποιος να που εξηγήσει την λειτουργία του L6386 και που χρησημοποιηται..? Βρήκα κάποια πράγματα στο νετ αλλά δεν πολύ κατάλαβα. Βασικά θέλω να το συνδυάσω με το LM555 για την οδήγηση ενός αντιστροφέα Half-Bridge.. Ευχαριστώ

chip
19-03-14, 12:25
Πρέπει να μας πεις τι έχεις στο μυαλό σου να φτιάξεις για να μπορέσουμε να σου πούμε αν είναι αυτό που ψάχνεις...
το συγκεκριμένο είναι για να μπει ανάμεσα στο λογικό κύκλωμα που κάνει τον έλεγχο και θα δουλεύει με επίπεδα τάσης CMOS (όχι TTL) και στα mosfet της half bridge γέφυρας τα οποία θα εργάζονται (το high side) μέχρι τα 600V (συνήθως στα 310V).
Με 555 δεν οδηγείς κάτι τέτοιο.... χρειάζεσαι πολύ ποιο πολύπλοκο κύκλωμα... (συνήθως με μικροελεγκτή...)
Ένα tricky σημείο αυτών των κυκλωμάτων είναι η τροφοδοσία του high side όπου ο Cboot πυκνωτής φορτίζεται τη στγμή που είναι σε on Κατάσταση το Low side mosfet οπότε κρατάει αρκετό φορτίο ώστε να τροφοδοτήσει το high side κατα τη διάρκεια που θα είναι on το High side (προφανώς γίνεται χρήση pwm)

VirusX2
19-03-14, 12:55
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση, το όλο θέμα είναι μια εργασία βασικά, όπου θα γίνει το σχηματικό και μετά θα κάνουμε και την κατασκευή του κυκλώματος. Ο καθηγητής μου είπε ότι με lm555 και l6386 γίνεται. Λογικά αν παίρνω παλμό από το 555 δεν μπορεί να γίνει ο έλεγχος των MOSFET της γέφυρας? Πως θα μπορούσε να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο με άλλον τρόπο αλλά με άπλα ολοκληρωμένα χωρίς μικροελεγκτή..? Δεν θα βγει και στην βιομηχανία το projecτ :001_rolleyes:

chip
19-03-14, 14:05
Ναι μπορείς να φτιάξεις κάτι και χωρίς μικροελεγκτή.... και το 555 μπορεί να κάνει pwm και καθυστέρηση και πολλά άλλα... αλλά πως να απαντήσει κανείς όταν δεν ξέρει τι θέλεις να φτιάξεις.... πιθανόν φυσικά να χρειάζονται περισσότερα από 1 ολοκληρωμένα 555 και να χρειάζονται και άλλα τσιπάκια (τελεστικοί πύλες.... κλπ)

βασικά πήγες ανάποδα... δεν πήγες θέλω να κάνω αυτό ποιο τσιπ χρειάζομαι ή αν μου κάνει το τάδε... αλλά έχω αυτό το τσιπ... τι μπορώ να κάνω με αυτό....

FILMAN
19-03-14, 14:23
Χρειάζεσαι τουλάχιστον και έναν αναστροφέα.

chip
19-03-14, 19:11
μπορεί να τον κάνει και με 555 τον αναστροφέα ;)

VirusX2
19-03-14, 20:03
Δεν ξεκινάω εγώ ανάποδα, απλά με αυτά μου είπαν ότι μπορεί να γίνει και αυτό ρωτάω. Αν ήξερα δεν θα χρειαζόταν η ερώτηση ρε παιδιά. Ας το πάρουμε αλλιώς τότε, θέλω να κάνω ένα Half-Bridge Inverter όπως είπα και πάνω, πως μπορεί να γίνει η οδήγηση του..? Εγώ θα κατασκευάσω την γέφυρα δεν θα πάρω κάτι έτοιμο, σε strip θα είναι δεν θα το κάνω και PCB. Ο καθηγητής μου είπε να πάρω δυο αντίθετους παλμούς από το 555 (όχι αναγκαστικά 1, όσα χρειαστούν) και μέσω του L6386 (η κάποιο αυτής της οικογενείας L638x) να κάνω την οδήγηση των 2 MOSFET της γέφυρας. Δεν ξέρω αν γίνεται έτσι ακριβώς ή παραπλήσια ή καθόλου, γι αυτό άλλωστε κ ρωτάω. Εσείς τι θα μου προτείνατε..?

chip
20-03-14, 00:07
δηλαδή θες να βάλεις το half bridge και το φορτίο που απο τη μία θα πιάνει στο half bridge και από την άλλη στην ένωση δύο πυκνωτών σε σειρά?

(το φορτίο θα είναι απ ευθειας ή θα έχει μετασχηματιστή?)
συχνότητα λειτουργίας του Inverter?

Ο inverter που θέλεις να κάνεις υποθέτω θέλεις να βγάζει τετραγωνική κυματομορφή ε?

VirusX2
20-03-14, 03:09
δηλαδή θες να βάλεις το half bridge και το φορτίο που απο τη μία θα πιάνει στο half bridge και από την άλλη στην ένωση δύο πυκνωτών σε σειρά?

Ακριβώς αυτό..!


(το φορτίο θα είναι απ ευθειας ή θα έχει μετασχηματιστή?)
συχνότητα λειτουργίας του Inverter?

Απ ευθείας χωρίς μετασχηματιστή, δεν μου έχει πει κάτι σίγουρο για συχνότητα, θα την δούμε μετά


Ο inverter που θέλεις να κάνεις υποθέτω θέλεις να βγάζει τετραγωνική κυματομορφή ε?
Ναι ακριβώς..!

chip
20-03-14, 11:01
Οπότε θέλει το 555 Που θα παράγει τη συχνότητα του τετραγώνου και θέλεις και ένα inverter ώστε στο ένα mosfet να δίνεις εντολή να γίνει On και στο άλλο Off και το αντίθετο. όμως ανάμεσα σε αυτά και στο L6386 πρέπει να μπει και ένα κύκλωμα Dead time generator ώστε την ώρα που γίνεται η αλλαγή από On σε off (και το αντίθετο) να παραμένουν για κάποιο χρόνο (μερικά μsec) και τα δύο Mosfet κλειστά (διαφορετικά θα βραχυκυκλώσουν και θα καούν).
Ψάξε στο βιβλίο της θεωρίας σου (υποθέτω θα έχετε βιβλίο Ηλεκτρονικά Ισχύος) για dead time generator... και φυσικά μπορείς να ψάξεις και στο google για τέτοια κυκλωματάκια...

VirusX2
20-03-14, 13:28
Οπότε θέλει το 555 Που θα παράγει τη συχνότητα του τετραγώνου και θέλεις και ένα inverter ώστε στο ένα mosfet να δίνεις εντολή να γίνει On και στο άλλο Off και το αντίθετο. όμως ανάμεσα σε αυτά και στο L6386 πρέπει να μπει και ένα κύκλωμα Dead time generator ώστε την ώρα που γίνεται η αλλαγή από On σε off (και το αντίθετο) να παραμένουν για κάποιο χρόνο (μερικά μsec) και τα δύο Mosfet κλειστά (διαφορετικά θα βραχυκυκλώσουν και θα καούν).
Ψάξε στο βιβλίο της θεωρίας σου (υποθέτω θα έχετε βιβλίο Ηλεκτρονικά Ισχύος) για dead time generator... και φυσικά μπορείς να ψάξεις και στο google για τέτοια κυκλωματάκια...

Ευχαριστώ και πάλι.. Σε έχω ζαλίσει αλλά μήπως θα μπορούσες να μου κάνεις ένα απλό σχηματικό..? θα βοηθούσε πάρα πολύ

chip
20-03-14, 22:10
κατ αρχήν όταν πρόκειται για εργασία θεωρώ οτι πρέπει να γίνεται από αυτόν που κάνει την εργασία
επίσης δεν έχω κατι έτοιμο και σίγουρα είναι κάτι που θέλει μετρήση με παλμογράφο (το dead time generator) πριν κάνει τον έλεγχο των mosfet.....
πιστεύω οτι με την βοήθεια που έχεις από το forum και από αυτά που υπάρχουν στο google σίγουρα μπορείς να ξεκινήσεις τη μελέτη και τον πειραματισμό

FILMAN
21-03-14, 13:39
Και για να ξεχάσουμε και λίγο το 555 που το τραβάνε όλοι από δω κι από κει για να κάνει τα πάντα λες και δεν υπάρχουν άλλα ολοκληρωμένα, με ένα ψηφιακό τσιπάκι που περιέχει 4 πύλες NAND με δράση schmitt trigger (π.χ. 4093, 74HC132, κ.λ.π.) μπορείς να τα κάνεις όλα: Με την πρώτη πύλη μπορείς να φτιάξεις ταλαντωτή τετραγωνικού παλμού, με δεύτερη να κάνεις την αναστροφή, και με τις υπόλοιπες δύο να φτιάξεις τους δυο νεκρούς χρόνους...

VirusX2
07-04-14, 22:31
Και για να ξεχάσουμε και λίγο το 555 που το τραβάνε όλοι από δω κι από κει για να κάνει τα πάντα λες και δεν υπάρχουν άλλα ολοκληρωμένα, με ένα ψηφιακό τσιπάκι που περιέχει 4 πύλες NAND με δράση schmitt trigger (π.χ. 4093, 74HC132, κ.λ.π.) μπορείς να τα κάνεις όλα: Με την πρώτη πύλη μπορείς να φτιάξεις ταλαντωτή τετραγωνικού παλμού, με δεύτερη να κάνεις την αναστροφή, και με τις υπόλοιπες δύο να φτιάξεις τους δυο νεκρούς χρόνους...

Μπορείς να μου δώσεις κάποια απλή συνδεσμολογία..?

FILMAN
08-04-14, 12:45
Ορίστε...