PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτρολογικος πινακας



Τέσλα
21-03-14, 12:21
Καλημερα
Στο σπιτι που νοικιάζω ειχα δει αρκετα πραγματα που δεν μου αρεσαν στην ηλεκτρολογικη εγκατασταση.
Ειπα λοιπον χθες να ανοιξω τον πινακα.

Χαλι μαυρο.

Από πού να αρχισω να σας λεω !

Μέτρηση ουδετερος με γειωση --->77 V

Μετρηση φαση με γειωση -->149 V

Μετρηση φαση με ουδετερο ---> 223 V

Γενικος διακοπτης 40 Α

Γενικη ασφαλεια 40 Α

ΔΔΕ 40 Α / ΙΔn 0,03 (τριφασικο σε μονοφασικο πινακα)

Πατωντας το κουμπι test στο ΔΔΕ δεν πεφτει ο ΔΔΕ και κολλά πατημενο μεσα το κουμπι test.

Γεφυρονοντας φαση με γειωση δεν πεφτει ο ΔΔΕ

Γεφυρονοντας ουδετερο με γειωση δεν πεφτει ο ΔΔΕ

Από τον μετρητή της ΔΕΗ ερχετε μονο φαση και ουδετερος (δεν ερχετε γειωση)

Η γραμμη του θερμοσιφωνα δεν εχει καλωδιο γειωσης και εχει φαση και ουδετερο με καλωδιο 2,5mm2 . Ο θερμοσιφωνας τραβα ρευμα 15,7 Α. ( υπηρχε θερμοσιφωνας στο παταρι σε αποσταση από τον ηλεκτρολογικο πινακα 3 m και τωρα μπηκε ηλιακος στην ταρατσα με αποτελεσμα από την ταρατσα μεχρι το παταρι ερχετε καλωδιο 4 mm2 και να συνδεετε από το παταρι μεχρι τον πινακα με καλωδιο 2,5mm2

Όταν σηκωνεις τον ασφαλιοφιακοπτη διπολικος του θερμοσιφωνα ακουγετε έναν μικρος θορυβος

Η γραμμη της κουζινας δεν εχει γειωση στον πινακα ενώ στην αναμονη που συνδεετε με την κουζινα εχει κανονικα και καλωδιο γειωσης , (τωρα που το πηγε η μαστοραντζα ο Θεος και η ψυχη του)

Η γραμμη της κουζινας και του θερμοσιφωνα εχουν μονο διπολικο ασφαλιοδιακοπτη 25 Α και 20 Α αντιστοιχα και όχι διπολικο διακοπτη 40 Α και μικροαυτοματο 25 Α και 20 Α αντιστοιχα.

Ολο το σπιτι το ριχνει σε δυο μικροαυτοματους 10 Α εκτος από μια μπριζα 2,5 mm2 που εχει ξεχωριστη γραμμη και μπαινει το πλυντήριο.

Ο πινακας ξεκινα στην κατω σειρα με τον γενικο διακοπτη, την γενικη ασφαλεια, το ΔΔΕ
(η συνδεσμολογια είναι ΔΔΕ, Γενικος διακοπτης, ασφαλφεια)

Στην πανω σειρα εχει ενδικτικη λυχνεια θερμοσιφωνα, διπολικο ασφαλειοδιακοπτη θερμοσιφωνα 20 Α, μικροαυτοματο 10 Α, μιροαυτοματο 16 Α, μικροαυτοματο 10 Α, διπολικο ασφαλειοδιακοπτη κουζινας 25 Α, ενδικτικη λυχνεια κουζινας)


Μερικες φοτο του πινακα (το λευκο καλωδιο που θα δειτε στην μπαρα γειωσης και στην μπαρα ουδετερου το εβαλα εγω για να τεσταρω ρελε και γενικα

http://imageshack.com/a/img842/8538/0bf7.jpg
http://imageshack.com/a/img844/9900/3tx4.jpg
http://imageshack.com/a/img819/2039/15f6.jpg
http://imageshack.com/a/img812/6765/ugun.jpg
http://imageshack.com/a/img19/3010/bx4g.jpg
http://imageshack.com/a/img208/6306/kfja.jpg
http://imageshack.com/a/img22/9011/szkhh.jpg
http://imageshack.com/a/img34/6030/1p7z.jpg
http://imageshack.com/a/img23/8930/vbv2.jpg
http://imageshack.com/a/img856/6062/i3y3.jpg
http://imageshack.com/a/img855/9383/pj8b.jpg
http://imageshack.com/a/img59/8539/zw6g.jpg

Τι σκεφτομαι τωρα εγω να κανω.
Να παρω δυο διπολικους διακοπτες 40 Α (για κουζινα και θερμοσιφωνο)
Μια γενικη ασφαλεια πινακα 35 Α
1 μικροαυτοματος 20 Α (b) για το θερμοσιφωνο
1 μικροαυτοματος 25 Α (b) για την κουζινα
1 ΔΔΕ 30 mA 1φ
3 καλωδια 4 mm2 για θερμοσιφωνο (καφε, μπλε, κιτρινοπρασινο)
1 καλωδιο 6 mm2 για κουζινα (γειωση )
1 καλωδιο 10 mm2 κεντρικης γειωσης του σπιτιου
1 καναλι επιτοιχιο για το καλωδιο γειωσης
1 ηλεκτροδιο γειωσης (ραυδος).

Το κακο είναι ότι ειμαι κατά 99,9% σιγουρος πως με το που θα μπει ο ΔΔΕ θα πεφτει συνεχεια ετσι όπως είναι η εγκατασταση και θα πρεπει να ανοιχτουν όλα τα κουτια να δω τι εχει κανει η μαστοραντζα και να αρχισω να ξυλωνω και να ξανα περναω γραμμες.
Τωρα αν θα θελει ο ιδιοκτητης να γινουν όλα αυτά με δικα του εξοδα είναι αλλου παπά ευαγγέλιο (θα μου πει τι σιγα αφου δουλευουν και ο προιγουμενος ενοικιαστης που το ειχε νοικιασει το σπιτι δεν συναντισε προβλημα όλα είναι μια χαρα).

FILMAN
21-03-14, 15:09
Καταρχήν χαλάρωσε!


Από πού να αρχισω να σας λεω !
Μέτρηση ουδετερος με γειωση --->77 V
Μετρηση φαση με γειωση -->149 V

Αυτό δεν είναι πρόβλημα του πίνακα αλλά της γείωσης της εγκατάστασης σε συνδυασμό με υπάρχουσα διαρροή, η οποία δεν είναι απαραίτητο να είναι δικιά σου σε περίπτωση που δεν μιλάμε για μονοκατοικία.


Μετρηση φαση με ουδετερο ---> 223 V

Μια χαρά είναι.


Γενικος διακοπτης 40 Α
Γενικη ασφαλεια 40 Α

Μπορεί να είναι και εντάξει. Δεν ξέρω τι ασφάλεια έχεις στο μετρητή της ΔΕΗ, αν έχει τηκτό φυσίγγιο 35A μια γενική ασφάλεια D32A είναι μια χαρά, αν έχει αυτόματη C40A μια γενική Β32Α είναι καλή, αν έχει D40A (σπάνιο), μια γενική C32A είναι Ο.Κ. Σε κάθε περίπτωση ο γενικός διακόπτης είναι σωστός.


ΔΔΕ 40 Α / ΙΔn 0,03 (τριφασικο σε μονοφασικο πινακα)
Πατωντας το κουμπι test στο ΔΔΕ δεν πεφτει ο ΔΔΕ και κολλά πατημενο μεσα το κουμπι test.

Το ότι είναι τριφασικό δεν είναι κακό, αν βέβαια είχε συνδεθεί σωστά. Διότι φαίνεται από τις φωτο ότι έχει συνδεθεί λάθος. Έπρεπε να χρησιμοποιηθούν οι δυο αριστερότεροι πόλοι γιατί εκεί είναι ενωμένο το test. Το ότι κολλάει το κουμπί σημαίνει ότι πρέπει να το αλλάξεις. Το ότι είναι τριφασικό και ο πίνακας μονοφασικός κάνει κακό μόνο στο χώρο που πιάνει και στην τσέπη αυτού που το πλήρωσε.


Γεφυρονοντας φαση με γειωση δεν πεφτει ο ΔΔΕ

Απαγορεύεται να το κάνεις αυτό. Αν είχες καλή γείωση θα έκανες βραχυκύκλωμα (μπουμ), εδώ που δεν έχεις καλή γείωση έφερες τη φάση στα μεταλλικά μέρη όλων των συσκευών. Μπορεί να σκοτώσεις άνθρωπο με αυτά που κάνεις αν είσαι σε πολυκατοικία που τη γείωσή σου τη μοιράζονται κι άλλοι.


Γεφυρονοντας ουδετερο με γειωση δεν πεφτει ο ΔΔΕ

Αν ήταν καλός ο ΔΔΕ έπρεπε να πέσει αφού λες ότι είχες 77V μεταξύ ουδετέρου και γείωσης.


Από τον μετρητή της ΔΕΗ ερχετε μονο φαση και ουδετερος (δεν ερχετε γειωση)

Έτσι το έκαναν παλιά, η γείωση ενωνόταν στην υδραυλική εγκατάσταση του διαμερίσματος.


Η γραμμη του θερμοσιφωνα δεν εχει καλωδιο γειωσης και εχει φαση και ουδετερο με καλωδιο 2,5mm2 . Ο θερμοσιφωνας τραβα ρευμα 15,7 Α. ( υπηρχε θερμοσιφωνας στο παταρι σε αποσταση από τον ηλεκτρολογικο πινακα 3 m και τωρα μπηκε ηλιακος στην ταρατσα με αποτελεσμα από την ταρατσα μεχρι το παταρι ερχετε καλωδιο 4 mm2 και να συνδεετε από το παταρι μεχρι τον πινακα με καλωδιο 2,5mm2

Και στον θερμοσίφωνα έτσι το έκαναν, χωρίς γείωση στη γραμμή του. Γειωνόταν στους σωλήνες υδρεύσεως. Αφού ο θερμοσίφωνας τραβάει 15.7Α δεν πειράζει που ένα τμήμα της γραμμής του είναι με 2.5άρια, αν μπει ασφάλεια 16Α (που τέτοια πρέπει να μπει).


Όταν σηκωνεις τον ασφαλιοφιακοπτη διπολικος του θερμοσιφωνα ακουγετε έναν μικρος θορυβος

Είναι από το μαγνητικό του ασφαλειοδιακόπτη και μπορεί να είναι και φυσιολογικός.


Η γραμμη της κουζινας δεν εχει γειωση στον πινακα ενώ στην αναμονη που συνδεετε με την κουζινα εχει κανονικα και καλωδιο γειωσης , (τωρα που το πηγε η μαστοραντζα ο Θεος και η ψυχη του)

Κάτω από τη βρύση του νεροχύτη το πήγε. Έτσι το έκαναν παλιά.


Η γραμμη της κουζινας και του θερμοσιφωνα εχουν μονο διπολικο ασφαλιοδιακοπτη 25 Α και 20 Α αντιστοιχα και όχι διπολικο διακοπτη 40 Α και μικροαυτοματο 25 Α και 20 Α αντιστοιχα.

Ολο το σπιτι το ριχνει σε δυο μικροαυτοματους 10 Α εκτος από μια μπριζα 2,5 mm2 που εχει ξεχωριστη γραμμη και μπαινει το πλυντήριο.

Αυτός ο πίνακας είναι προσυναρμολογημένος της GEYER. Έτσι τον πήρε, με δυο 10ρες και μια 16άρα. Γι΄αυτό τα έβαλε όλα σε 3 ασφάλειες. Το ότι οι γραμμές κουζίνας και θερμοσίφωνα δεν έχουν ξεχωριστό διακόπτη και ασφάλεια είναι ψεγάδι αλλά εν πάσει περιπτώσει δεν τίθεται θέμα προβλήματος κατά την χρήση της εγκατάστασης.


Ο πινακας ξεκινα στην κατω σειρα με τον γενικο διακοπτη, την γενικη ασφαλεια, το ΔΔΕ
(η συνδεσμολογια είναι ΔΔΕ, Γενικος διακοπτης, ασφαλφεια)

Η σειρά είναι λάθος, η σωστή πρέπει να είναι: Γενικός διακόπτης - Γενική ασφάλεια - ΔΔΕ.


Τι σκεφτομαι τωρα εγω να κανω.
Να παρω δυο διπολικους διακοπτες 40 Α (για κουζινα και θερμοσιφωνο)

Μπορείς.


Μια γενικη ασφαλεια πινακα 35 Α

Μάλλον εννοείς φυσίγγιο. Γιατί να το κάνεις αυτό αφού μπορείς να βάλεις αυτόματη;


1 μικροαυτοματος 20 Α (b) για το θερμοσιφωνο

Κανονικά πρέπει να βάλεις Β16Α.


1 μικροαυτοματος 25 Α (b) για την κουζινα
1 ΔΔΕ 30 mA 1φ

Σωστά.


3 καλωδια 4 mm2 για θερμοσιφωνο (καφε, μπλε, κιτρινοπρασινο)

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις το κομμάτι των 2.5mm2 με 4mm2, παρά μόνο να προσθέσεις αγωγό γειώσεως.


1 καλωδιο 6 mm2 για κουζινα (γειωση )
1 καλωδιο 10 mm2 κεντρικης γειωσης του σπιτιου
1 καναλι επιτοιχιο για το καλωδιο γειωσης
1 ηλεκτροδιο γειωσης (ραυδος).

Ναι. Τώρα τι γείωση θα κάνεις μόνο με μια ράβδο δεν ξέρω, ίσως χρειαστεί κάτι καλύτερο και φυσικά να μετρηθεί μετά. Αν είναι πολυκατοικία να θυμάσαι ότι διαρροές από άλλα διαμερίσματα μπορούν να σηκώσουν τάση στη γείωση του δικού σου...


Το κακο είναι ότι ειμαι κατά 99,9% σιγουρος πως με το που θα μπει ο ΔΔΕ θα πεφτει συνεχεια ετσι όπως είναι η εγκατασταση και θα πρεπει να ανοιχτουν όλα τα κουτια να δω τι εχει κανει η μαστοραντζα και να αρχισω να ξυλωνω και να ξανα περναω γραμμες.
Καλά, άλλαξέ τον πρώτα και βλέπεις. Πολύ πιθανό να μην πέφτει...

xsterg
21-03-14, 18:34
λες οτι νοικιαζεις το σπιτι. εγω δεν θα εκανα τιποτα. θα ενημερωνα τον ιδιοκτητη και θα του ελεγα να προβει στις απαραιτητες επισκευες.

lepouras
22-03-14, 01:16
εκτός από αυτά που επισήμανε ο Φίλιππος να πώ ότι ο διπολικός του θερμοσίφωνα έχει συνδεδεμένη ανάποδα την παροχή του. ο ουδέτερος πάει δεξιά στο Ν. προφανώς το κάνανε έτσι για ευκολία σύνδεσης με την μπάρα αλλά από όσο ξέρω δεν έχει θερμομαγνητικό στον ουδέτερο(θα μου πεις καλύπτετε από την άλλη μεριά που επιστρέφει τώρα ο ουδέτερος) και κατά το άνοιγμα τώρα θα συνδέετε πρώτα η φάση στην συσκευή και μετά ο ουδέτερος.
επίσης θα συμφωνήσω και με τον Χρήστο.

Τέσλα
22-03-14, 17:58
Καταρχήν χαλάρωσε!

Αυτό δεν είναι πρόβλημα του πίνακα αλλά της γείωσης της εγκατάστασης σε συνδυασμό με υπάρχουσα διαρροή, η οποία δεν είναι απαραίτητο να είναι δικιά σου σε περίπτωση που δεν μιλάμε για μονοκατοικία.

Ναι στον πινακα δεν φαινεται να υπαρχει καπου διαρροή με τον τροπο που είναι συνδεδεμένα. Και εγω για την ολη εγκατάσταση σκεφτομαι απλα σας ανεφερα τα ποσα αυτά για να παρετε μια γευση της εγκαταστασης



Μια χαρά είναι.

Μπορεί να είναι και εντάξει. Δεν ξέρω τι ασφάλεια έχεις στο μετρητή της ΔΕΗ, αν έχει τηκτό φυσίγγιο 35A μια γενική ασφάλεια D32A είναι μια χαρά, αν έχει αυτόματη C40A μια γενική Β32Α είναι καλή, αν έχει D40A (σπάνιο), μια γενική C32A είναι Ο.Κ. Σε κάθε περίπτωση ο γενικός διακόπτης είναι σωστός.

Ο γενικος είναι σωστος αλλα ηξερα πως η ασφαλεια πρεπει να είναι λιγο μικροτερη από τον γενικο.
Πχ 40 Α γενικος , 35 Α ασφαλεια


Το ότι είναι τριφασικό δεν είναι κακό, αν βέβαια είχε συνδεθεί σωστά. Διότι φαίνεται από τις φωτο ότι έχει συνδεθεί λάθος. Έπρεπε να χρησιμοποιηθούν οι δυο αριστερότεροι πόλοι γιατί εκεί είναι ενωμένο το test. Το ότι κολλάει το κουμπί σημαίνει ότι πρέπει να το αλλάξεις. Το ότι είναι τριφασικό και ο πίνακας μονοφασικός κάνει κακό μόνο στο χώρο που πιάνει και στην τσέπη αυτού που το πλήρωσε.
Το εχει συνδεσει στην επαφη 3 και 4 στο ΔΔΕ


Απαγορεύεται να το κάνεις αυτό. Αν είχες καλή γείωση θα έκανες βραχυκύκλωμα (μπουμ), εδώ που δεν έχεις καλή γείωση έφερες τη φάση στα μεταλλικά μέρη όλων των συσκευών. Μπορεί να σκοτώσεις άνθρωπο με αυτά που κάνεις αν είσαι σε πολυκατοικία που τη γείωσή σου τη μοιράζονται κι άλλοι.
Την εφερα στα μεταλικα μεροι των δικων μου συσκευων που ημουν μονος στο σπιτι.
Μιας και ο πινακας δεν εχει κεντρικη γειωση θεωρισα πως δινω ταση μονο στις δικες μου συσκευες.
Λαθος μου μεγαλο, το παραδέχομαι


Αν ήταν καλός ο ΔΔΕ έπρεπε να πέσει αφού λες ότι είχες 77V μεταξύ ουδετέρου και γείωσης.

Αρα το λογικο είναι πως και αλλον να βαλω θα πεσει αν δεν φτιαχτει πρωτας η διαροη αυτή.
Θα παρω παντος έναν να βαλω και θα δω αν πεσει




Έτσι το έκαναν παλιά, η γείωση ενωνόταν στην υδραυλική εγκατάσταση του διαμερίσματος.

Και στον θερμοσίφωνα έτσι το έκαναν, χωρίς γείωση στη γραμμή του. Γειωνόταν στους σωλήνες υδρεύσεως. Αφού ο θερμοσίφωνας τραβάει 15.7Α δεν πειράζει που ένα τμήμα της γραμμής του είναι με 2.5άρια, αν μπει ασφάλεια 16Α (που τέτοια πρέπει να μπει).

16 Α και οχι 20 Α ?


Είναι από το μαγνητικό του ασφαλειοδιακόπτη και μπορεί να είναι και φυσιολογικός.

Κάτω από τη βρύση του νεροχύτη το πήγε. Έτσι το έκαναν παλιά.

Καλα θα ηταν αλλα οχι.
στην αναμονη της συνδεσης για την κουζινα παιρνει φαση και ουδετερο και γειωση σε κλεμα και μετα συνδεει την κουζινα αλλα στην κλεμα που
ενωνει την γειωση χρησιμοποιει 2,5 mm2
καλωδιο και το πηγαινει σε ενα κουτι διακλαδωσης και το συνεχιζει και για γειωση και αλλων γραμων


Αυτός ο πίνακας είναι προσυναρμολογημένος της GEYER. Έτσι τον πήρε, με δυο 10ρες και μια 16άρα. Γι΄αυτό τα έβαλε όλα σε 3 ασφάλειες. Το ότι οι γραμμές κουζίνας και θερμοσίφωνα δεν έχουν ξεχωριστό διακόπτη και ασφάλεια είναι ψεγάδι αλλά εν πάσει περιπτώσει δεν τίθεται θέμα προβλήματος κατά την χρήση της εγκατάστασης.

Η σειρά είναι λάθος, η σωστή πρέπει να είναι: Γενικός διακόπτης - Γενική ασφάλεια - ΔΔΕ.

Μπορείς.

Μάλλον εννοείς φυσίγγιο. Γιατί να το κάνεις αυτό αφού μπορείς να βάλεις αυτόματη;
αυτοματη εννοω αλλα ξεχασα να το γραψω


Κανονικά πρέπει να βάλεις Β16Α.
Τραβαει ρευμα 15,7 Α γιατι να το βαλω τοσο οριακα και οχι 20 Α ?




Σωστά.

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις το κομμάτι των 2.5mm2 με 4mm2, παρά μόνο να προσθέσεις αγωγό γειώσεως.

Αρα προσθετω κανονικα αγωγο γειωσης και ας υπαρχει περιπτωση να την εχουν ριξει στα υδραυλικα


Ναι. Τώρα τι γείωση θα κάνεις μόνο με μια ράβδο δεν ξέρω, ίσως χρειαστεί κάτι καλύτερο και φυσικά να μετρηθεί μετά. Αν είναι πολυκατοικία να θυμάσαι ότι διαρροές από άλλα διαμερίσματα μπορούν να σηκώσουν τάση στη γείωση του δικού σου...

για τριγωνικη δεν φτανουν οι αποστασεις ασφαλειας μεταξυ των ηλεκτροδιων στην αυλη του σπιτιου παρα μονο στο πεζοδρομιο, γι αυτο
σκέφτηκα την ραυδο


Καλά, άλλαξέ τον πρώτα και βλέπεις. Πολύ πιθανό να μην πέφτει...
Θα τον αλλαξω αλλα με απασχολει τα 77V μεταξυ ουδετερου και γειωσης.

Να κανω και μια αλλη χαζη ερωτηση γιατι δεν μπορω να το καταλαβω,
Στην ηλεκτρικη κουζινα μεταξυ αγογου φασης και στο μεταλικο μερος της κουζινας υπαρχουν 149 V.
γιατι δεν σε χτυπα το ρευμα ?

Τέσλα
22-03-14, 18:07
Χριστο και Γιαννη
καλα θα ηταν να το αναλαβει ο ιδιοκτητης αλλα θα φερει τον δικο του ηλεκτρολογο που εφερε και στο σπιτι του
και του εκανε τρυπες με το κρουστικο και το ποτιροτρυπανο για να βαλει πριζες και ο ανθρωπος δεν εβαλε κουτι μεσα στον τοιχο
αλλα βιδωσε τις πριζες στον τοιχο με αποτελεσμα να παιζουν δεξια και αριστερα και οταν του ειπε ο ιδιοκτητης ρε συ σφυξε την αυτη τη πριζα λιγο
καλυτερα τοτε αυτος την εβγαλε και εβαλε χαρτι στον τοιχο για να πιάσουν τα αυτακια της πριζας στο χαρτι και να σφιξει ετσι.

Και το άλλο κουφο τραβιξε στον ιδιοκτητη γραμμες κερεας και αντι να του ενωσει το καλωδιο στην κερεα του το εδεσε στα καγκελα της ταρατσας.
Επειδη λοιπον τον ιδιο ηλεκτρολογο θα μου φερει θα ηθελα να το αποφυγω

vasilllis
22-03-14, 18:13
εκτός από αυτά που επισήμανε ο Φίλιππος να πώ ότι ο διπολικός του θερμοσίφωνα έχει συνδεδεμένη ανάποδα την παροχή του. ο ουδέτερος πάει δεξιά στο Ν. προφανώς το κάνανε έτσι για ευκολία σύνδεσης με την μπάρα αλλά από όσο ξέρω δεν έχει θερμομαγνητικό στον ουδέτερο(θα μου πεις καλύπτετε από την άλλη μεριά που επιστρέφει τώρα ο ουδέτερος) και κατά το άνοιγμα τώρα θα συνδέετε πρώτα η φάση στην συσκευή και μετά ο ουδέτερος.
επίσης θα συμφωνήσω και με τον Χρήστο.

Αν γινει ομως βραχυκυκλωμα φαση με γη το μαγνητικο στον ουδετερο δεν θα καταλαβει τιποτα.

ezizu
22-03-14, 18:32
.............
16 Α και οχι 20 Α ?...........

Τραβαει ρευμα 15,7 Α γιατι να το βαλω τοσο οριακα και οχι 20 Α ?................
..................................
Να κανω και μια αλλη χαζη ερωτηση γιατι δεν μπορω να το καταλαβω,
Στην ηλεκτρικη κουζινα μεταξυ αγογου φασης και στο μεταλικο μερος της κουζινας υπαρχουν 149 V.
γιατι δεν σε χτυπα το ρευμα ?

Εφόσον για την τροφοδότηση του θερμοσίφωνα υπάρχουν καλώδια 2,5mm2 θα πρέπει να βάλεις ασφάλεια 16Α.

Το μεταλλικό μέρος της κουζίνας ουσιαστικά είναι ηλεκτρικά συνδεδεμένο με την επαφή της γείωσης. Σε κανονικές συνθήκες (με σωστή γείωση) θα μετρούσες στις αντίστοιχες επαφές περίπου 230V. Πάλι όμως δεν θα σε χτυπούσε το ρεύμα,επειδή πολύ απλά δεν υπάρχει διαρροή από την φάση στην γείωση.
Αν όμως υπάρξει μια διαρροή από την φάση στην γείωση,τότε λόγω κακής (ή έλλειψης) γείωσης,θα σε χτυπούσε το ρεύμα .
Εσύ μετράς την διαφορά δυναμικού (τάση) μεταξύ της επαφής της γείωσης και της επαφής της φάσης η οποία είναι όπως λες 149V .
Αν προσθέσεις και τα 77V που μετράς μεταξύ των επαφών ουδέτερου και γείωσης ,έχεις αποτέλεσμα 226V (που είναι φυσιολογικό βάση των μετρήσεών σου μεταξύ φάσης-ουδέτερου 223V).
Ουσιαστικά με απλά λόγια ,77V είναι η πτώση τάσης που υπάρχει στην αντίσταση που δημιουργείται λόγω κακή γείωσης.

Τέσλα
22-03-14, 18:38
Εφόσον για την τροφοδότηση του θερμοσίφωνα υπάρχουν καλώδια 2,5mm2 θα πρέπει να βάλεις ασφάλεια 16Α.

Το μεταλλικό μέρος της κουζίνας ουσιαστικά είναι ηλεκτρικά συνδεδεμένο με την επαφή της γείωσης. Σε κανονικές συνθήκες (με σωστή γείωση) θα μετρούσες στις αντίστοιχες επαφές περίπου 230V. Πάλι όμως δεν θα σε χτυπούσε το ρεύμα,επειδή πολύ απλά δεν υπάρχει διαρροή από την φάση στην γείωση.
Αν όμως υπάρξει μια διαρροή από την φάση στην γείωση,τότε λόγω κακής (ή έλλειψης) γείωσης,θα σε χτυπούσε το ρεύμα .
Εσύ μετράς την διαφορά δυναμικού (τάση) μεταξύ της επαφής της γείωσης και της επαφής της φάσης η οποία είναι όπως λες 149V .
Αν προσθέσεις και τα 77V που μετράς μεταξύ των επαφών ουδέτερου και γείωσης ,έχεις αποτέλεσμα 226V (που είναι φυσιολογικό βάση των μετρήσεών σου μεταξύ φάσης-ουδέτερου 223V).
Ουσιαστικά με απλά λόγια ,77V είναι η πτώση τάσης που υπάρχει στην αντίσταση που δημιουργείται λόγω κακή γείωσης.

ρε φιλε ευχαριστω πολυ ειχε κολλησει το μυαλο μου, δικιο εχεις

xsterg
22-03-14, 21:17
Χριστο και Γιαννη
καλα θα ηταν να το αναλαβει ο ιδιοκτητης αλλα θα φερει τον δικο του ηλεκτρολογο που εφερε και στο σπιτι του
και του εκανε τρυπες με το κρουστικο και το ποτιροτρυπανο για να βαλει πριζες και ο ανθρωπος δεν εβαλε κουτι μεσα στον τοιχο
αλλα βιδωσε τις πριζες στον τοιχο με αποτελεσμα να παιζουν δεξια και αριστερα και οταν του ειπε ο ιδιοκτητης ρε συ σφυξε την αυτη τη πριζα λιγο
καλυτερα τοτε αυτος την εβγαλε και εβαλε χαρτι στον τοιχο για να πιάσουν τα αυτακια της πριζας στο χαρτι και να σφιξει ετσι.

Και το άλλο κουφο τραβιξε στον ιδιοκτητη γραμμες κερεας και αντι να του ενωσει το καλωδιο στην κερεα του το εδεσε στα καγκελα της ταρατσας.
Επειδη λοιπον τον ιδιο ηλεκτρολογο θα μου φερει θα ηθελα να το αποφυγω

φιλε μου το σπιτι ειναι με ενοικιο. αρα φερνει ο ιδιοκτητης τον τενιτη που επιθυμει. αν θελεις κατι αλλο φερενεις εσυ τον τεχνικο σου, τον πληρωνεις απο την τσεπη σου και δεν εχεις καμμια αξιωση απο τον ιδιοκτητη. διαλεγεις και παιρνεις.

FILMAN
24-03-14, 15:15
εκτός από αυτά που επισήμανε ο Φίλιππος να πώ ότι ο διπολικός του θερμοσίφωνα έχει συνδεδεμένη ανάποδα την παροχή του. ο ουδέτερος πάει δεξιά στο Ν. προφανώς το κάνανε έτσι για ευκολία σύνδεσης με την μπάρα αλλά από όσο ξέρω δεν έχει θερμομαγνητικό στον ουδέτερο(θα μου πεις καλύπτετε από την άλλη μεριά που επιστρέφει τώρα ο ουδέτερος) και κατά το άνοιγμα τώρα θα συνδέετε πρώτα η φάση στην συσκευή και μετά ο ουδέτερος.
επίσης θα συμφωνήσω και με τον Χρήστο.
Γιάννη έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει, από άλλους τέτοιους προσυναρμολογημένους GEYER που έχω δει μπορώ να σε βεβαιώσω ότι το είχαν συνδεδεμένο σωστά, διότι ο αριστερός διπολικός ασφαλειοδιακόπτης που έβαζαν είχε το Ν αριστερά, και ο δεξιός το είχε δεξιά. Εδώ μάλλον τον άλλαξαν (φαίνεται πιο καινούριος) και φυσικά δεν το πρόσεξαν, απλώς τον σύνδεσαν έτσι όπως ήταν ο παλιός...

Και υπάρχει το πρόβλημα που αναφέρει ο Βασίλης στο #7...

ggr
24-03-14, 21:04
Χριστο και Γιαννη
καλα θα ηταν να το αναλαβει ο ιδιοκτητης αλλα θα φερει τον δικο του ηλεκτρολογο που εφερε και στο σπιτι του
και του εκανε τρυπες με το κρουστικο και το ποτιροτρυπανο για να βαλει πριζες και ο ανθρωπος δεν εβαλε κουτι μεσα στον τοιχο
αλλα βιδωσε τις πριζες στον τοιχο με αποτελεσμα να παιζουν δεξια και αριστερα και οταν του ειπε ο ιδιοκτητης ρε συ σφυξε την αυτη τη πριζα λιγο
καλυτερα τοτε αυτος την εβγαλε και εβαλε χαρτι στον τοιχο για να πιάσουν τα αυτακια της πριζας στο χαρτι και να σφιξει ετσι.



Και το άλλο κουφο τραβιξε στον ιδιοκτητη γραμμες κερεας και αντι να του ενωσει το καλωδιο στην κερεα του το εδεσε στα καγκελα της ταρατσας.
Επειδη λοιπον τον ιδιο ηλεκτρολογο θα μου φερει θα ηθελα να το αποφυγω

Καλα ποιος ειναι ο ηλεκτρολογος του? ο Τσακωνας?:lool:

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50130&stc=1

Περα απο την πλακα,απο την στιγμη που διαλεξε και για το δικο του σπιτι αυτον τον "ηλεκτρολογο", το δυσκολο ειναι να του δωσεις να καταλαβει οτι τετοιες εργασιες δεν πρεπει να γινονται με προχειροτητα , γιατι τιθεται αμεσα θεμα ασφαλειας.
Αν του τονισεις την ευθυνη που φερει ως ιδιοκτητης σε περιπτωση ατυχηματος , ισως και να το σκεφτει λιγο πιο υπευθυνα.
Οπως και να χει σου ευχομαι να βρεθει λυση στο προβλημα σου.

vasilllis
25-03-14, 12:21
Εγω παλι θα τον εκανα να την κανει με ελαφρα πηδηματάκια,αναφεροντας του ότι θα καταγγελθει οποιαδήποτε παρατυπια από μερους του και δεν εχεις εσυ σκοπο να παιζεις με την ασφαλεια σου.Ζητησε του και τα στοιχεια του ώστε να ξερεις ποιος είναι υπεύθυνος για αυτές τις δουλειες.

Τέσλα
31-03-14, 14:07
Ακριβως κατω απο τον πινακα ειναι ενα σωμα καλοριφερ.
Ενωσα την μπαρα γειωσης με το σωμα (με το σκεπτικο οτι παλια εβαζαν την γειωση στις σωλινες υδρευσης).
Το βολτομετρο εδειξε

φαση ουδετερος-----> 223 V
φαση- γειωση-------> 223 V
ουδετερος γειωση----> 0 V

Ποσο ασφαλες ειναι αν το αφησω ετσι ?
Αν για καποιο λογο γινει καποια διαρροη ρευματος προς την γη ειναι καθολου επικινδηνο
αν ακουμπα καποιος τους σωληνες του καλοριφερ ή καποιο σωμα καλοριφερ (μιας και επικοινωνού) ?
Θα βαλω ενα ρελε με την πρωτη ευκαιριαα και θα φτιαξω λιγο τις γραμες μεσα στον πινακα γιατι η συνδεσμολογια ειναι
ΔΔΕ, γενικος διακοπτης, γενικη ασφαλεια, μικροαυτοματοι.
Ολα τα ρολογια της ΔΕΗ εχουν διακοπτη που κλεινουν ?Γιατι το δικο μου κατα 99% δεν εχει (με μια πρωτη ματια) ειναι σχετικα καινουριο
και το ΔΔΕ ειναι πρωτο σε σειρα και δεν μπορω με αλλον τροπο να απομονωσω το ρευμα (εκτος αν το μονοσω το καλωδιο)

klik
31-03-14, 16:33
Ακριβως κατω απο τον πινακα ειναι ενα σωμα καλοριφερ.
Ενωσα την μπαρα γειωσης με το σωμα (με το σκεπτικο οτι παλια εβαζαν την γειωση στις σωλινες υδρευσης).
Το βολτομετρο εδειξε

φαση ουδετερος-----> 223 V
φαση- γειωση-------> 223 V
ουδετερος γειωση----> 0 V

Ποσο ασφαλες ειναι αν το αφησω ετσι ?
Αν για καποιο λογο γινει καποια διαρροη ρευματος προς την γη ειναι καθολου επικινδηνο
αν ακουμπα καποιος τους σωληνες του καλοριφερ ή καποιο σωμα καλοριφερ (μιας και επικοινωνού) ?
Δεν είναι ασφαλές. Ναι θα το καταλάβει αν υπάρξει διαρροή. Το πόσο πολύ, είναι άλλη ιστορία (και θέλει μετρήσεις).
π.χ. Εχεις μεταλλικές σωλήνες για ύδρευση και καλοριφέρ; Χωρίς να παρεμβάλλεται κανένα πλαστικό τμήμα;

Θα βαλω ενα ρελε με την πρωτη ευκαιριαα και θα φτιαξω λιγο τις γραμες μεσα στον πινακα γιατι η συνδεσμολογια ειναι
ΔΔΕ, γενικος διακοπτης, γενικη ασφαλεια, μικροαυτοματοι.
Ολα τα ρολογια της ΔΕΗ εχουν διακοπτη που κλεινουν ? Έχουν αυτόματη ασφάλεια που κλείνει. ΟΛΑ.
Γιατι το δικο μου κατα 99% δεν εχει (με μια πρωτη ματια) ειναι σχετικα καινουριο
και το ΔΔΕ ειναι πρωτο σε σειρα και δεν μπορω με αλλον τροπο να απομονωσω το ρευμα (εκτος αν το μονοσω το καλωδιο)........

xsterg
31-03-14, 17:33
φιλε μου σου το ξανα ειπα. μην βαζεις χερι σε ξενη ιδιοκτησια. το σπιτι δεν ειναι δικο σου. το νοικιαζεις. καθηκον σου ειναι να αναφερεις τις παραλειψεις και τα προβληματα. τωρα που το πειραξες εσυ μπορει ο ιδιοκτητης να μην αποδεχθει οτι το προβλημα προυπηρχε και να αξιωσει την επισκευη του με δικα σου εξοδα.