PDA

Επιστροφή στο Forum : Remote Control VIA GSM Mobile Phone



electricalgian
23-03-14, 19:20
Καλησπέρα ! Ενδιαφέρομαι να φτιάξω αυτό εδω το κύκλωμα https://www.vellemanusa.com/downloads/0/minikits/manuals/manual_mk160.pdf αλλά δεν γνωρίζω εάν το ολοκληρωμένο είναι έτοιμο εάν το αγοράσω η χρειαζετε να προγραμματιστη και πως;

manolena
23-03-14, 19:40
Αυτό το κύκλωμα (https://www.vellemanusa.com/downloads/0/minikits/manuals/manual_mk160.pdf) δεν έχει καμμία σχέση με GSM remote control, είναι ένα κύκλωμα ελέγχου με ενεργοποίηση απο φώς. Έτσι κι αλλιώς, χρειάζεται προγραμματισμό γιατί τον έλεγχο του ρελέ και του φορτίου τον κάνει μικροελεγκτής.

plouf
23-03-14, 20:39
θελει προγραματισμο και επισης δεν ειναι τιποτα σπουδαιο

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44063 αυτο εδωειναι απλουστερο και ΔΕΝ θελει προγραμτισμο

electricalgian
24-03-14, 00:00
οκ ευχαριστω για την απαντηση αλλα ενω φαινετε πιο απλο διαβαζω πολλους προβληματισμους με την λειτουργεια και δεν ξέρω εαν στο τελος δουλευει. Εαν πραγματι δουλευει το κυκλωμα μπορω να εχω το τελικο σχεδιο;

plouf
24-03-14, 01:34
ποι αν δουλειε του κυρος το κυκλωμα ?

ναι δουλευει !

το σχεδιο ειναι στο πρώτο ποστ !

electricalgian
24-03-14, 22:56
χρησιμοποιουμε οτι μαρκα κινητου απο τα παλια; Μπορω να εχω οπλισμενα και τα 4 ρελε η μονο ενα ενα ;Και εαν υπαρχουν τα υλικα στην αγορα

plouf
24-03-14, 23:57
κοιτα το κυκλωμα δεν το εχω κανει αλλα ειναι αρκετα απλο και ως εκ τουτου αξιοπιστο (απλο=αξιοπιστο ;))

μπορεις να βαλεις οτι κινητο θες.. εντολη απο δονηση παιρνει, ηχο απο το ακουστικο και απαντηση απο το πρασινο (δηλαδη θες κινητο με δονηση, ακουστικο, και πληκτρο απαντηση κλησης !! αρα ολα τα κινητα με πλήκτρα)

οχι απο οτι βλεπω το κυκλωμα δινει στιγμιαια ενεργοποηση στο ρελε, αν το θες μονιμο πρεπε να το τροποποιησεις το κυκλωμα.

τα υλικα υπαρχουν στη farnell ως εκ τουτου μπορεις να τα παραγειλεις απο καποιο καταστημα πχ. φανος

nestoras
24-03-14, 23:57
Το σύστημα δουλέυει από μόνο του μια χαρά. Το έχω δοκιμάσει. Το θέμα είναι αν το κινητό σου θα δουλέψει όπως πρέπει. Η λειτουργία του βασίζεται στο φως που πέφτει πάνω σε μια φωτοαντίσταση όταν "χτυπήσει" το τηλέφωνο και ανάψουν τα φωτάκια του.

Πως μπορείς να εξασφαλίσεις ότι δε θα ανάψει ποτέ το φως όταν για παράδειγμα πέσει η μπατάρια ή όταν θα σου έρθει μήνυμα από την εταιρία κινητής;

Επίσης έχει μόνο ένα ρελέ κι όχι 4.

Το μόνο δύσκολο να βρεις στην αγορά είναι το πρόγραμμα του pic το οποίο δεν είναι και κάτι τρομερό αν ασχολείσαι λίγο με αυτά.

Η λειτουργία είναι είτε latch είτε για κάποια συγκεκριμένη χρονική διάρκεια ανάλογα με τη θέση των dip-switch.

Δε συνιστώ να το χρησιμοποιήσεις για πολύ σημαντικές εφαρμογές (πχ όπλιση-αφόπλιση συναγερμού).

Το post μου αναφέρεται στο πρώτο post του electricalgian (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=36600).

plouf
25-03-14, 00:01
τα 4 ρελε αναφεροντα ιστο κυκλωμα του κυρος που εχω Link στο ποστ 3,

το πρωτο του veleman εχει τα μειονεκτήματα που ειπες.

spiroscfu
25-03-14, 00:04
το λινκ που έβαλε ο plouf όμως είναι με dtmf decoder

electricalgian
25-03-14, 20:19
θα το προχωρησω το κυκλωμα κανοντας τροποποιηση στην εξοδο διοτι θελω να εχω συνγκρατηση απο καθε εξοδο αλα δεν ξερω αν θα εχω καποια τονικη ειδοποιηση στο ακουστικο μουγια καθε εξοδο που θα οπλιζει αν καποιος γνωριζει κατι ας ενημερωσει.

electricalgian
25-03-14, 20:21
το λινκ που έβαλε ο plouf όμως είναι με dtmf decoder
τι ενοεις σχετικα με dtmf decoder

plouf
25-03-14, 21:16
o spirosfu απαντησε στο nestoras , που λεει για το οτι το κυκλωμα το αναγνωριζει με το φως, οτι αυτο που εδωσ αεγω κανει dtmf αποκλωδικοποιοηση
dtmf = τονικα σηματα

για να εχεις ηχητικη ειδοποιηση-επιβαιαβέωση θα βαλεις ενα dtmf encoder να ακους πίσω τον ήχο του πλήκτρου,,, αλαλ ετσι σοβαρευει η εφαρμογη και δεν χανει την "απλουστευση" του

electricalgian
26-03-14, 20:16
μπορεις να μου παρουσιασεις καποιο σχεδιο με dtmf encoder για να ακουω τον ηχο ετσι μου φαινετε καλυτερα αλλιως εισαι στα τυφλα χωρις να εισαι παντα σίγουρος για το εχεις κάνει.