PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με μετεωρολογικο σταθμο



konstantinoss
27-03-14, 13:12
εχω το παρακατω ασυρματο εξωτερικο σταθμο που φαινετε στη φωτογραφια ο οποιος στελνει σημα στον εσωτερικο σταθμο. καποια στιμη αρχισε να δειχνει τρελες θερμοκρασιες -35 κτλ.
τον ανοιξα και διαπιστωσα οτι το ματακι εκεινο το μαυρο που φαινετε στη φωτογραφια πανω πανω (διαβασα μαλλον λεγετε θερμιστορ) ειχε πιασει σκουρια.
πηγα να το καθαρισω αλλα τελικα εσπασαν τα ποδαρακια και εμεινε μονο του ισα ισα και δε μπορω να το κολλησω στα καλωδια.
τι πρεπει να ζητησω για να αγορασω αλλο? πρεπει να προσεξω κατι σε νουμερα? το ιδιο το αντικειμενο αυτο δε γραφει κατι πανω του.
ειναι αχρηστος ποια ο εξωτερικος πομπος?
το μανουαλ δεν εχει πληροφοριες αλλα ουτε υπαρχει πλεον αυτη η εταιρια στο ιντερνετ.

agis68
27-03-14, 19:07
όντως μοιάζει για θερμίστορ....ενα 100 ohm πιθανόν να κανει δουλειά. Παρε το δοκιμασε το και μεγαλύτερο να θέλει (δεν νομίζω) ζημιά δεν κανει....αλλά να δεις αν εφταιγε τελικά μονο το θερμιστορ και όχι κατι άλλο. Απο που εχεις παρει το ΜΣ?

leosedf
27-03-14, 19:14
H 10κΩ δοκίμασε.

konstantinoss
27-03-14, 19:20
απο γερμανια πριν 10 χρονια τον ειχα αγορασει.
μηπως μπορειτε να μου στειλετε κανενα λινκ με τα 10 και με τα 100 γιατι τα μπερδευω τα ΚΩ και τα OHM
ποσο κοστιζουν αυτα? παντως με 16ε παιρνω απο ebay καινουργιο μετερεωλογικο σταθμο με εξωτερικο πομπο επισης.

http://www.ebay.co.uk/itm/190659705817?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

xsterg
27-03-14, 20:05
αναγκαστικα θα πειραματιστεις. δεν μπορεις να μετρησεις την αντισταση του σε θερμοκρασια περιβαλλοντος οπως ειναι? αν ναι θα παρεις ενα παρομοιο απο αποψη ωμικης τιμης. τωρα οντως, οι σταθμοι αυτοι ειναι αρκετα φθηνοι. ειχα παρει εγω απο το λιντλ εναν πριν 2-3 χρονια. ειναι αρκετα αξιοπιστος για τα χρηματα του.