PDA

Επιστροφή στο Forum : Διώκτης για σκύλους και γάτες.



Ηλεκτρονικάκιας
02-04-14, 01:16
Υπάρχει κάποιο σχέδιο πραγματοποιήσιμο για διώκτη σκύλων και γάτας;
Ακόμα και πρόγραμμα για ηλεκτρονικό υπολογιστή με εννοείτε ανάλογο σχέδιο ενισχυτή και τύπο μεγαφώνου θα με ενδιέφερε.

jimnaf
02-04-14, 02:11
Έχω ένα σχέδιο άνθρωποδιώκτη αν σε ενδιαφέρει να το ανεβάσω!!!!!!!

john_b
02-04-14, 06:37
Μπράβω Τζίμ, το ίδιο σκέφτηκα μόλις είδα το θέμα.

SV1JRT
02-04-14, 09:40
.

ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΓΑΤΙΩΝ !!!!



https://www.youtube.com/watch?v=uIbkLjjlMV8

.

Ηλεκτρονικάκιας
02-04-14, 17:02
Εσείς που ειρωνεύεστε τον διώκτη (και λέω διώκτη όχι εκτελεστή) για γάτες και σκύλους είσαστε οι πρώτοι που θα τους βάζατε φόλα... <<ΦΙΛΟΖΩΟΙ>>...

Δεν είναι δείγμα εξυπνάδας να λέτε κάτι μόνο και μόνο για να πείτε...

Αν έχει κάποιος κάτι σχετικό για να βοηθήσει δεκτό.

Από παχιές κουβέντες και ειρωνείες είμαστε όλοι χορτάτοι.

Και όσο για τους φιλόζωους αν αγαπούν τα ζώα τότε να μην τα δένουν, να μην τα κλείνουν σε κλουβιά και να μην τα παρατάνε όταν τα βαριούνται με συνέπεια σε έναν περίπατο μας να μην μας ενοχλούν.
Αγαπώ όλα τα ζώα του κόσμου όμως δεν μπαίνω στον κόσμο τους και επίσης δεν θέλω να τα βασανίσω με φιλοζωικούς τρόπους π.χ να τα τραβάω εκεί που θέλω με το ζόρι δεμένα με μια αλυσίδα...
Όμως όταν αυτά το κάνουν και μπαίνουν στον δικό μου κόσμο τότε επειδή δεν γνωρίζω την γλώσσα τους... ευγενικά προσπαθώ να τα απομακρύνω γι' αυτό ζητάω την κατασκευή ενός διώκτη.

Ευχαριστώ!

john_b
02-04-14, 17:11
Εσείς που ειρωνεύεστε τον διώκτη (και λέω διώκτη όχι εκτελεστή) για γάτες και σκύλους είσαστε οι πρώτοι που θα τους βάζατε φόλα... <<ΦΙΛΟΖΩΟΙ>>...!

Προς το παρόν, στο μόνο ζώο που θα έβαζα φόλα είσαι εσύ.

theotyflos
02-04-14, 17:17
Ότι ηλεκτρονικό (ηχητικό ή/και οπτικό) ή ηλεκτρομηχανικό και να "μαστορέψεις", να έχεις υπ' όψη σου πως δεν θα "δουλέψει" για πολύ καιρό. Μετά τις πρώτες κρυάδες που θα φάει το ζωντανό, θα καταλάβει οτι το μπλιμπλίκι δεν αποτελεί κίνδυνο (μίλησες για διώκτη) και ή θα το αγνοεί ή θα παίζει μαζί του.

AKHS
02-04-14, 18:13
Έχω φοβερό πρόβλημα με γάτες που μπαίνουν στον χώρο του κινητήρα και το καπό του αυτοκινήτου με αποτέλεσμα να δημιουργούν ζημίες θα με ενδιέφερε και μένα κάτι αν υπάρχει....

theotyflos
02-04-14, 18:39
Δοκίμασε άσπρο πιπέρι (στο καπό εννοώ :biggrin:), vicks για εντριβές, μουστάρδα, ή κάτι με έντονη μυρωδιά μέντας ή ευκαλύπτου.

leosedf
02-04-14, 19:47
Κακά τα ψέματα αλλά σχεδόν τίποτα δε λειτουργεί.
Γιώργο όλοι εδώ μέσα είναι φιλόζωοι όπως κι εγώ.

Ακρίτας
02-04-14, 20:54
Συμφωνώ στο ότι όλα τα συστήματα που βασίζονται σε απωθητικούς ερεθισμούς γίνονται μετά από λίγο ανενεργά γιατί τα ζώα τους συνηθίζουν. Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω είναι η με υβριστικούς χαρακτηρισμούς επίθεση στο μέλος του φόρουμ που απλώς ζήτησε μια ιδέα για ΑΒΛΑΒΗ απώθηση των ζωντανών, που έχει ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μην θέλει στο περιβάλλον του.

leosedf
02-04-14, 21:08
Προφανώς δεν είδες τι είπε πιο πάνω.

Ακρίτας
02-04-14, 21:21
Αντιθέτως, διάβασα ολόκληρο το θέμα.

moutoulos
02-04-14, 21:27
Όποιος έχει πρόβλημα με τα ζώα, μπορεί να αγοράσει ένα garage και να βάζει μέσα το αυτοκίνητο του.
Το ίδιο έκανε και ο άνθρωπος ... Έφτιαξε σπίτι για να μπαίνει και να προστατεύεται απο τους άλλους
γαμωανθρώπους ...

Οτιδήποτε λοιπόν είναι έξω στη φύση, είναι εκτεθειμένο. Μην προσπαθείτε λοιπόν να φέρεται την
φύση στα μέτρα σας, είναι ανάποδο, η αλήθεια είναι οτι εσείς θα πρέπει να προσαρμοστείτε σε αυτή.

moutoulos
02-04-14, 21:33
... που έχει ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μην θέλει στο περιβάλλον του.

Ναι εεε?. Θέλω και εγώ μια τέτοια συσκευή για να μην περνάνε κάτι μαλάκες έξω απο το σπίτι μου.
Τι λες ?. Μπορώ να το κάνω?. Ή μάλλον έχω το δικαίωμα ?.

Ρώτα αν μπορώ να παγιδεύσω και τον εναέριο χώρο μου γιατί έχω και αυτά τα περιστέρια που μου
παραβιάζουν το FIR (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%AE%CF%82_%CE%B5% CE%BD%CE%B1%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CF%87%C F%8E%CF%81%CE%BF%CF%82) και μου κουτσουλάνε το αμάξι ...

Τι λέτε βρε παιδιά ...

Ηλεκτρονικάκιας
02-04-14, 21:48
Καλησπέρα.
Κοιτάξτε δεν είμαι γενικά της αντιπαράθεσης και δεν μου αρέσει να γίνομαι αφορμή για διαμάχες.
Ζήτησα ένα σχέδιο (που πιθανόν κάποιος να ασχολήθηκε και να έχει περισσότερη επιτυχία) από τα πολλά που κυκλοφορούν, ίσως και από τις πολλές συσκευές που κυκλοφορούν με έγκριση από σχετικούς φιλοζωικούς φορείς κλπ ανώδυνα και όχι εκτελεστικά μέσα για να αποτρέψω την ζημιά από γάτες και σκύλους.
Τώρα το αν θα αγοράσω γκαράζ ή αν θα φτιάξω κάστρο με πολεμίστρες και όποια άλλη ιδέα είναι σεβαστή αλλά όχι αποδεκτή.
Θα ρωτήσω... τι θα έκανε ο κάθε φιλόζωος από εσάς που θα πλήρωνε 800 ευρώ ζημιά στο αυτοκίνητό του επειδή μπλέχτηκε στον ιμάντα μηχανής εντός του κλειστού καπό του αυτοκινήτου του (παρκαρισμένο στον δρόμο και όχι σε γκαράζ) γάτα; Επίσης τι αντίδραση θα είχατε αν ο γιος σας έπεφτε θύμα δαγκώματος από σκύλο ο οποίος κάποιος φιλόζωος άφησε ελεύθερο και ανεμβολίαστο κατά συνέπεια γιατί δεν του έκανε πλέον γούστο να τον τραβάει με το λουρί (ως φιλόζωος...);
Και όλα αυτά μέσα σε μια πόλη καμπόσων χιλιάδων κατοίκων που λογικά δεν θεωρείτε φύση, εκτός και αν πρέπει όλοι εμείς όπως και εσείς φιλόζωοι που μένετε στο σπίτι σας στην Αθήνα, στον Βόλο, στα Γιάννενα κ.α πρέπει να μεταφερθούμε στο φεγγάρι γιατί όλη η γη είναι φύση.
Δεν είναι κακό να κάνει κάποιος λάθος εκτίμηση αντιθέτως κακό είναι να μην το παραδεχθεί όταν υπάρχουν οι αποδείξεις.
Επίσης για να ασχολούμαστε με τα ηλεκτρονικά από λίγο μέχρι πολύ πρέπει εννοείτε να διαθέτουμε και ένα επίπεδο γενικής φύσεως που δυστυχώς με την στάση σας δεν δείχνετε ότι το έχετε.
Λυπάμαι για εσάς και την αντιμετώπιση σας που είναι ΛΑΘΟΣ.
Δεν θα συνεχίσω να ασχολούμαι μαζί σας στο παρόν πέραν όσων έχουμε να μιλήσουμε για το ηλεκτρονικό σχέδιο ή πρόγραμμα μέσω Η/Υ που αναζητώ.

Με εκτίμηση και αγάπη χωρίς μίσος και κακίες για τον οποιοδήποτε.


Καλή συνέχεια...

moutoulos
02-04-14, 22:00
Ωραία με αγάπη.

Υπάρχουν κάτι σπρέι, που αν ψεκάσεις, σε αυτό το σημείο (κινητήρας) δεν θα πλησιάσει γάτα.
Δεν ξέρω όμως διάρκεια ... κάθε πότε ... πόσο έχουν κτλ.

leosedf
02-04-14, 22:00
Αναρωτιέμαι τι σχέδιο η συσκευή είναι αυτή που διώχνει γάτες.... Καμιά φωτογραφία σκύλου ίσως.

Τώρα σχετικά με το γιο (Yo!) και το δάγκωμα σκύλου. Δηλαδή θα έδινες στο παιδί σου που βγάζει ήχους από λιοντάρια (η κλανιές του Πάγκαλου) και θα είχες το κεφάλι σου ήσυχο ότι δε θα του την πέσει σκυλί?
Αν στο δάγκωνε το παιδί ποιον θα κατηγορούσες? Εμάς που σου δώσαμε σκάρτο σχέδιο?

Μια πιο αποτελεσματική λύση για γάτες είναι να φυτέψεις Nepeta Cataria φυτό τριγύρω και οι γάτες πάνε και τρίβονται σε αυτό ξεχνώντας όλα τα άλλα. Ηλεκτρονική συσκευή που να κάνει αυτό που θέλεις δύσκολο να βρεις.

Ακρίτας
02-04-14, 22:06
Ναι εεε?. Θέλω και εγώ μια τέτοια συσκευή για να μην περνάνε κάτι μαλάκες έξω απο το σπίτι μου.
Τι λες ?. Μπορώ να το κάνω?. Ή μάλλον έχω το δικαίωμα ?.



Ναί! Αμεέ!!! Έχεις κάθε δικαίωμα να μη θέλεις τους μαλάκες ΜΕΣΑ στο σπίτι σου και να τους κρατάς απέξω.
Και δε μου λες, αυτές οι ράτσες σκύλων που γέμισαν τον τόπο (και καλά για ασφάλεια) και αποτελούν δημόσιο κίνδυνο κυρίως λόγω της ανοησίας και της άγνοιας των αφεντικών τους, γιατί τα ζώα δεν φταίνε σε τίποτα, είναι μέρος της ελληνικής φύσης; Γιατί εγώ που είμαι χωριάτης μόνο τσομπανόσκυλα και κυνηγετικά έβλεπα έξω.

moutoulos
02-04-14, 22:11
Ναί! Αμεέ!!! Έχεις κάθε δικαίωμα να μη θέλεις τους μαλάκες ΜΕΣΑ στο σπίτι σου και να τους κρατάς απέξω.

Ναι εεε?. Θέλω και εγώ μια τέτοια συσκευή για να μην περνάνε κάτι μαλάκες έξω απο το σπίτι μου.

Εγώ μίλησα για έξω απο το σπίτι (όπως μιλάγαμε ... για γάτες). Δεν μίλησα για μέσα στο σπίτι.
Φαντάζομαι μέσα στο σπίτι δεν μπαίνουν σε κανέναν οι "έξω" γάτες ..., αλλιώς υπάρχει πρόβλημα.

Μην τα μπερδεύουμε.

Xarry
02-04-14, 22:14
Βαλε λιγο θειαφι και δε θα πλησιαζουν στα 2 μετρα ουτε θα το συνηθισουν ποτε ουτε ειναι επικινδυνο γιατι απλα δεν προκειται να πλησιασουν.

Ακρίτας
02-04-14, 22:39
Μην τα μπερδεύουμε.

Εντάξει :001_smile:.

Προσωπικά ζώ για μεγάλα διαστήματα σε εξοχικό μέρος. Οι γάτες είναι ενοχλητικές αλλά χρήσιμες. Αντίθετα τα αδέσποτα σκυλιά μπορούν να γίνουν επικίνδυνα, ιδιαίτερα αν σχηματίζουν αγέλες. Ετσι φρονίζω να έχω γάτες μέσα στο κτήμα, και να τα έχω καλά με τα σκυλιά απέξω.

nikknikk4
02-04-14, 22:46
Καλησπέρα.
Κοιτάξτε δεν είμαι γενικά της αντιπαράθεσης και δεν μου αρέσει να γίνομαι αφορμή για διαμάχες.
Ζήτησα ένα σχέδιο (που πιθανόν κάποιος να ασχολήθηκε και να έχει περισσότερη επιτυχία) από τα πολλά που κυκλοφορούν, ίσως και από τις πολλές συσκευές που κυκλοφορούν με έγκριση από σχετικούς φιλοζωικούς φορείς κλπ ανώδυνα και όχι εκτελεστικά μέσα για να αποτρέψω την ζημιά από γάτες και σκύλους.
Τώρα το αν θα αγοράσω γκαράζ ή αν θα φτιάξω κάστρο με πολεμίστρες και όποια άλλη ιδέα είναι σεβαστή αλλά όχι αποδεκτή.
Θα ρωτήσω... τι θα έκανε ο κάθε φιλόζωος από εσάς που θα πλήρωνε 800 ευρώ ζημιά στο αυτοκίνητό του επειδή μπλέχτηκε στον ιμάντα μηχανής εντός του κλειστού καπό του αυτοκινήτου του (παρκαρισμένο στον δρόμο και όχι σε γκαράζ) γάτα; Επίσης τι αντίδραση θα είχατε αν ο γιος σας έπεφτε θύμα δαγκώματος από σκύλο ο οποίος κάποιος φιλόζωος άφησε ελεύθερο και ανεμβολίαστο κατά συνέπεια γιατί δεν του έκανε πλέον γούστο να τον τραβάει με το λουρί (ως φιλόζωος...);
Και όλα αυτά μέσα σε μια πόλη καμπόσων χιλιάδων κατοίκων που λογικά δεν θεωρείτε φύση, εκτός και αν πρέπει όλοι εμείς όπως και εσείς φιλόζωοι που μένετε στο σπίτι σας στην Αθήνα, στον Βόλο, στα Γιάννενα κ.α πρέπει να μεταφερθούμε στο φεγγάρι γιατί όλη η γη είναι φύση.
Δεν είναι κακό να κάνει κάποιος λάθος εκτίμηση αντιθέτως κακό είναι να μην το παραδεχθεί όταν υπάρχουν οι αποδείξεις.
Επίσης για να ασχολούμαστε με τα ηλεκτρονικά από λίγο μέχρι πολύ πρέπει εννοείτε να διαθέτουμε και ένα επίπεδο γενικής φύσεως που δυστυχώς με την στάση σας δεν δείχνετε ότι το έχετε.
Λυπάμαι για εσάς και την αντιμετώπιση σας που είναι ΛΑΘΟΣ.
Δεν θα συνεχίσω να ασχολούμαι μαζί σας στο παρόν πέραν όσων έχουμε να μιλήσουμε για το ηλεκτρονικό σχέδιο ή πρόγραμμα μέσω Η/Υ που αναζητώ.

Με εκτίμηση και αγάπη χωρίς μίσος και κακίες για τον οποιοδήποτε.


Καλή συνέχεια...

Αυτός ΔΕΝ είναι φιλόζωος είναι απλά ο ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ που ανακάλυψε τον δωρεάν διώκτη.

haris_216
02-04-14, 23:08
Αν και έχω ένα σκύλο και τρεις γάτες καταλαβαίνω και κάποιον στον οποίο μπορεί να δημιουργούν θεματα τα αδέσποτα (ή δεσποζόμενα από άλλα "ζώα") ζώα ή και κάποιον ο οποίος μπορεί να μην γουστάρει τα ζώα έτσι, από άποψη.
Όλοι έχουμε διαφορετικές απόψεις σε πολλά θέματα. Από ποδόσφαιρο και πολιτική μέχρι μοντέλα αυτοκινήτου και μοντέλα...μοντέλα:wiink:. Λίγο απίθανο να ταυτίζονται οι απόψεις μας στα ζώα
Επί του θέματος τώρα, μια ιδέα που μου έρχεται στο μυαλό είναι η πιθανότητα να εκμεταλευτεί κάποιος το γεγονός ότι σκύλοι και γάτες ακούνε υπέρηχους.
Ίσως μια γεννήτρια υπερήχων σε μία συγκεκριμένη συχνότητα (δεν ξέρω αν υπάρχει και ποια είναι αυτή) να είναι ιδιαίτερα ενοχλητική (αλλά και αβλαβής) για τα συγκεκριμένα κατοικίδια κι έτσι να πηγαίνουν αλλού (με εξαίρεση κάποιον κουφό σκύλο!!!).
Βέβαια οι υπέρηχοι είναι αρκετά κατευθυντικοί και άρα, αν υλοποιηθεί μια τέτοια εφαρμογή, θα θέλει μελέτη για να καλύψει ένα μεγάλο χώρο