PDA

Επιστροφή στο Forum : Διοδος με PIV 10kV



dim4
02-04-14, 17:54
Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

ντρέπομαι που κάνω ΄συνεχεια ερωτήσεις για βοήθεια ενώ εγώ δεν εχω βοηθήσει με κάποια απάντηση αλλα δυστυχώς εχω αλλη μια να κάνω. Θέλω να χρησιμοποιήσω μία δίοδο με PIV 10kV. Ειναι για ενα πείραμα υψηλής τάσης. Εχω διαβάσει οτι μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει σε σειρά π.χ. 10 διόδους 1N4007 που εχουν PIV 1000V, και να το πετύχει. Ισχύει αυτό? και γιατί?

Εναλλακτικά που μπορεί να βρεί κάποιος διόδους υψηλής τάσης?


Σας ευχαριστώ πολύ

leosedf
02-04-14, 18:54
Θα έπρεπε να ντρέπεσαι βασικά γιατί δεν ρωτάς αρκετά, δεν έχει σημασία κατά πόσο απαντάς.
Δεν είμαι σίγουρος για τις 1Ν4007 σίγουρα κάποιος που το έχει δοκιμάσει θα σου πει, να υπολογίσεις και την πτώση τάσης φυσικά. (αναφέρεται στο datasheet)
Σήμερα παρέλαβα διόδους 20kV από ebay. Θα τις βρεις σε ποσότητες και σε χαμηλές τιμές εκεί.

dim4
02-04-14, 21:57
σε ευχαριστώ, δεν εχω ξαναπάρει απο το e-bay. αλλά θα μάθω την διαδικασία. Θα ψάξω τώρα

leosedf
02-04-14, 22:06
Ψάξε και εδώ μέσα για ebay έχουμε θέματα και θα μάθεις αρκετά. Διάβασε αρκετά και θα σου λυθούν απορίες.

FILMAN
03-04-14, 14:47
Ναι, μπορείς να κάνεις αυτό που λες με τις 1Ν4007, αλλά γιατί να μην χρησιμοποιήσεις μια μόνο δίοδο Υ.Τ. όπως π.χ. μια εκ των BY711, ΒΥ712, ΒΥ713, ΒΥ714.

dim4
03-04-14, 22:52
Σας ευχαριστώ παιδιά,
τις BY711, ΒΥ712, ΒΥ713, ΒΥ714 τις βρίσκεις στην Ελλάδα, ή πρέπει να τις παραγγείλεις και αυτές στο εξωτερικό e-bay κλπ?

Επίσης επειδή ασχολούμαι (μάλλον θέλω να ασχοληθώΙ με υψηλές τάσεις, πυκνωτές υψηλής πάλι απο το εξωτερικό προμηθευόμαστε?

Μήπως η Ελλάδα ειναι αυτή του 60 και εμείς νομίζαμε οτι πετύχαμε σύγκλιση μέχρι που μας "πλάκωσε" η κρίση ?

Τελος η αρχή λειτουργίας των πολλών εν σειρά διόδων που αυξάνει τα PIV μήπως ξέρετε ποιά ειναι, ή που μπορώ να διαβάσω και να μάθω?


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

FILMAN
04-04-14, 10:35
η αρχή λειτουργίας των πολλών εν σειρά διόδων που αυξάνει τα PIV μήπως ξέρετε ποιά ειναι
Όπως ακριβώς αν βάλεις πολλές αντιστάσεις σε σειρά η συνολική τάση μοιράζεται στα άκρα κάθε αντίστασης, το ίδιο συμβαίνει και με τις διόδους. Το μόνο που χρειάζεται προσοχή είναι να έχουν όλες σχεδόν το ίδιο ρεύμα διαρροής διότι αν μόνο μια έχει πολύ χαμηλό, σχεδόν όλη η τάση θα μαζευτεί στα άκρα της. Γι αυτό μπορείς παράλληλα σε κάθε δίοδο να βάλεις μια μεγάλη αντίσταση, 10MΩ ας πούμε, για να έχεις καλύτερη εξισορρόπηση των τάσεων.

dim4
04-04-14, 14:40
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τις BY711, ΒΥ712, ΒΥ713, ΒΥ714 μπορώ να τις βρώ στην Ελλάδα?

ευχαριστώ και πάλι

Dragonborn
04-04-14, 20:23
Μήπως η Ελλάδα ειναι αυτή του 60 και εμείς νομίζαμε οτι πετύχαμε σύγκλιση μέχρι που μας "πλάκωσε" η κρίση ? Νομίζεις ότι στο εξωτερικό βρίσκεις εξαρτήματα στα super market, όπως ήταν παλιά το Radio Shack? Εκεί όλοι αγοράζουν με το ταχυδρομείο εδώ και δεκαετίες, εκτός και αν τύχει να ζεις σχετικά κοντά σε κάποιο από τα ελάχιστα καταστήματα και μπορείς να πηγαίνεις κάθε δεύτερο σάββατο.