PDA

Επιστροφή στο Forum : θεμα με ταχυτητα laptop



maxim
06-04-14, 23:48
καλησπερα σας!! θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με ενα θεμα που προσπαθω εδω κ καιρο να βρω λυση αλλα εις ματην. ειμαι κατοχος ενος hp laptop (αγορασμενο το 2010 αν βοηθαει) με win 7. το μηχανημα κολλαει σε ολα σχεδον τα προγραμματα (μηνυμα δεν αποκρινεται) και πηγαινει πααααρα πολυ αργα. εκανα defrag εκανα chkdsk τραβηξα scan με το eset αλλα συνεχιζει... κοιταξα στο cp να δω τι παιζει κ μου λεει πως για καλυτερες επιδοσεις θα πρεπει να ρυθμισω τα γραφικα του.. το εκανα κ συνεχιζει... λεω να κοιταξω στο bios αλλα δεν πιστευω να βρω κ τπτ... το format θα βοηθησει???

moutoulos
07-04-14, 00:02
Πολύ γενικά όλα αυτά, χωρίς να αναφέρεις κάν το μοντέλο, ή έστω τα χαρακτηριστικά του ...

Οπότε θα σου πω και εγώ πολύ γενικά. Ναι η επανεγκατάσταση των Windows (φαντάζομαι
πως έχεις) θα βοηθούσε, ... απο την άποψη οτι θα σβηνόταν η "σαβούρα" όλων αυτών των
ετών. Εκτός και αν μπορείς να απεμπλέξεις κάποια προγράμματα για να μην τα φορτώνει
κατά την εκκίνηση των Win. Αλλά και αυτό το θεωρώ προσωρινό μιας και τόσα χρόνια καλό
θα ήταν να ξανα-πέρναγες το λειτουργικό του Software απο την αρχή.

maxim
07-04-14, 00:22
μοντελο hp g62 notebook
cpu 2.30 ghz
ram 2 ghz
o/s win7 home

cpu 4.3
ram 5.5
γραφικα 4.9
γραφικα παιχνιδιων 6.2
σκληρος 5.9

γενικο συνολο 4.3 - δλδ χαμηλες επιδοσεις

γιατι ομως ενω εχω δοκιμασει chkdsk defrag επναρυθμιση των γραφικων κ format με επανεγκατασταση των win 7 (ξεχασα να πω πως το ειχα κανει παλαιοτερα που βοηθησε αλλα για λιγο) συνεχιζει να ειναι τοσο αργος??

αν ξανακανω format δεν θα υπαρχει θεμα μετα?? γτ ξερω πως αν κανει καποιος συχνα format θα κανει κακο στο συστημα του..

Papas00zas
07-04-14, 01:02
Δες θερμοκρασίες στο σύστημα μήπως και ζεσταίνεται πολύ ο επεξεργαστής η κάτι άλλο. Δες και την κατασταση ανεμιστήρα/πάστας.
Η αν έχει μαζευτεί κανένας τόνος σκόνης πάνω στην ψύκτρα του επεξεργαστή. Ειδκια σε περιβάλλον με τσιγάρο είναι από τα χειρότερα.

maxim
07-04-14, 01:15
να σημειωθει πως δεν εχει παει ποτε για σερβις κ ουτε το χω ανοιξει ποτε... δλδ αμα καπνιζει καποιος κοντα σε πισι εκτος απ την υγεια του βλαπτει κ το μηχανημα... αυτο πρωτη φορα το διαβαζω... οσο για τις θερμοκρασιες κλπ ξερει κανενας κανα καλο προγραμματακι να το τσεκαρω?? κοιταξα με το nova benchmark αλλα δεν δουλευε... συν οτι ειχε μεσα καμια 10αρια ιους...

innovation
07-04-14, 01:40
Κάνε και εναν ελεγχο την υγεία του δίσκου με ενα προγραμματάκι οπως το HDtune. Ισως ο δίσκος σου να το είπε το ποιημα....οποτε δεν μπορεις να κανεις πολλά, μονο αλλαγή δίσκου
Και οπως και να εχει , κάνε οπωσδήποτε αντίγραφο ασφαλείας τα αρχεία σου γιατι ποτέ δεν ξέρεις!

Φιλικά , Γιώργος

maxim
07-04-14, 01:53
ο δισκος απ οτι ειδα λεει πως ειναι οκ... εγω για το cpu ανησυχω ιδιαιτερα γτ εχω δει κατι που δε μου αρεσει καθολου... ξερεις κανενα προγραμματακι να το κοιταξω??

edit: μολις κοιταξα θερμοκρασια με το hwmonitor κ το cpu "εχει πυρετο" δλδ το max ειναι 52.9 κ εμενα εχει 52 ... επισης ειναι χρονισμενος στα 2.30ghz κ εχει πεσει στα 2.26... καμια ιδεα??

innovation
07-04-14, 02:00
H cpu πολύ μα παρα πολύ σπάνιο να εχει θέμα , ελεγξε και την μνήμη με το memtest86 και τα λεμε αυριο!

leosedf
07-04-14, 08:57
RAM 2GB εννοείς? Με win7?
Λογικό να μην παίζει τίποτα.

JOUN
07-04-14, 10:50
Πρεπει να εχεις τα χιλια δυο malware.Κατεβασε απο εδω (http://www.malwarebytes.org/mwb-download/) το malwarebytes και καντο ενα scan να δεις τι θα σου βρει..
Επισης προσεξε μη τυχον και εχεις δυο antivirus(το εχω δει αρκετες φορες) οποτε γινεται χαμος.

matthew
07-04-14, 10:55
μολις κοιταξα θερμοκρασια με το hwmonitor κ το cpu "εχει πυρετο" δλδ το max ειναι 52.9 κ εμενα εχει 52 ... επισης ειναι χρονισμενος στα 2.30ghz κ εχει πεσει στα 2.26... καμια ιδεα?? Ελαφρώς ανεβασμένη θερμοκρασία. Για 40 MHz λιγότερα δεν έπεσε καθόλου. Κανονικά είναι. Συμφωνώ με Papas00zas. Θέλει καθάρισμα το laptop, ειδικά ο ανεμιστήρας από την ψύκτρα πρέπει να είναι μπουκωμένος μετά από τόσο καιρό αν δουλεύει αρκετά το μηχάνημα. & κάνε του & ένα format μετά.

JOUN
07-04-14, 11:41
Δεν εχει σχεση με την θερμοκρασια αλλα με το οτι προφανως τρεχουν τα χιλια δυο απο πισω.
Ας κανει κατι πολυ απλο: Ας το αφησει κανενα μισαωρο η και παραπανω να κρυωσει και ας το ανοιξει μετα να δει οτι δεν θα εχει διαφορα.Για να φτασει στο σημειο να κοψει γκαζια ο επεξεργαστης πρεπει να πιασει καμμια 85-90 βαθμους κατι που δεν ισχυει.Η θερμοκρασια των 52 που αναφερθηκε ειναι εντελως νορμαλ.

Επισης και 90 να πιασει το πιθανοτερο ειναι ξαφνικα να κλεισει τελειως..

agis68
07-04-14, 12:54
Λοιπόν για να ανακεφαλαιώσω....όσα εχουν απο τους προλλαλήσαντες ειπωθει (πολύ σωστά)
1. Το μηχανημα σίγουρα θα εχει μαζεψει στον εξαερισμό του τσόχα απο βρομια και σκόνες τόσα χρόνια....θελει καθαρισμα τα φυλλίδα εξαερισμου
2. Μια ανανέωση σε πάστα και ψύξη στη CPU και GPU ( ότι εχει) θα ήταν χρήσιμη και καθοριστική
3. Πεταμα χιλιάδω σκουπιδιών που μαζεύονται ειτε ηθελημένα είτε οχι απο χρήση στο internetion
4. Μια λέξη.....Συντήρηση.....καλή συντήρηση με antimalware κλπ....προτείνω το ASC (advanvce System Care ) τηs ΙΟbit το κατεβάζεις δωρεαν απο το iobit.com Μαζί κατεβασε και το uninstaller να ξεφορτωθείς οτι προγραμματα δεν χρησιμοποιείς ή δεν σου αρέσουν κλπ.
5. Μια λέξη ακόμη....Αγάπη....τα παλιά μηχανήματα όλα μα όλα θέλουν αγάπη.

αυτα.....αν δεν εχεις γνωσεις για τίποτα απο τα παραπάνω πήγαινε σε καποιον που γνωρίζει

maxim
07-04-14, 22:45
ευχαριστω πολυ!! antivirus εχω το eset smart security 7 κ πεταξε εχθες εως σημερα τα ξημερωματα σαβουρα μπολικη... του κανω ενα σκαναρισμα με το asc... ελπιζω να βοηθησει...

ειχα εγκαταστησει το norton κ απ οτι βλεπω δεν απεγκατασταθηκε σωστα... πως γινεται να σβησω τα απομειναρια?? συν οτι τα 3d δεν αποδιδουν (το τσεκαρα πριν με το hwmonitor) κ γι αυτο να σερνεται... παντως απο χθες πηγαινει καλυτερα καπως... του βαλα κ ενα cooler κ κανω καπως δουλεια...

αν δεν βγει ακρη αυριο θα τον παω για ελεγχο... κ θα σας πω τι παιχτηκε...

leosedf
07-04-14, 22:54
Τρέχα και το combofix (http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/dl/12/).

maxim
07-04-14, 23:19
κωστα το combofix εκανε δουλεια οπως κ τα προαναφερθεισα προγραμματακια:) σας ευχαριστω πολυ!!!

εψαχνα να βρω κανα προγραμματακι που να δειχνει θερμοκρασιες αλλα δεν βρηκα κανα καλο... δλδ να δειχνει min max κ την τωρινη θερμοκρασια του συστηματος

leosedf
07-04-14, 23:27
Τότε κατέβασε το speedfan.
Αλλά τζάμπα μετράς, καθάρισε το μέσα και μετά πρόσθεσε και RAM.

maxim
07-04-14, 23:46
κωστα σ ευχαριστω πολυ.. αν δω τπτ περιεργο παλι θα επανελθω... αυριο θα φαει καθαρισμα η μητρικη κλπ κ ελπιζω να ειναι το καθαρισμα που του χρειαζεται...

agis68
08-04-14, 01:25
To Norton θα στο απεγκαταστήσει εντελώς το Uninstaller της IObit Που έχω προαναφέρει

fotismos
08-04-14, 10:27
Νομίζω πως το καλύτερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να κάνεις ένα format το λογισμικό και να το επαναφέρεις στην στην εργοστασιακή του κατάσταση για να "χαλαρώσει" και αυτό λιγάκι. Προφανώς τρέχουν ένα κάρο πράγματα από πίσω από ιους μέχρι προγράμματα και θέλει ένα ριζικό καθάρισμα

maxim
08-04-14, 22:01
λοιπον αμα σας πω τι ειχε παιχτει θα με κυνηγατε... πηγα το λαπτοπ σημερα κ το ανοιξαμε... κ το τι μακα ειχε μεσα δε φανταζεστε!!! του τραβηξε ο μαστορης κ ενα σερβις στα γρηγορα (απο bios εως antivirus κ απο αχρηστα προγραμματα απ το 1900 εως εκεινα που εκτελουνται στο start up) κ τωρα δεν προλαβαινω ουτε enter να πατησω... βοηθησατε πολυ ομως με τα προγραμματακια κ ευχαριστω πολυ!!

moutoulos
08-04-14, 22:21
Μάξιμε έχω δυο Laptop. Ένα Acer του 2005, και ένα Toshiba του 2010.
Αν ανοίξεις το Acer, μέσα δεν θα δείς ούτε κόκκο σκόνης (λέμε τώρα).
Για το Toshiba θα σου πω οτι απλά είναι ... σαν καινούργιο.

Όταν λοιπόν βλέπω (μου φέρνουν πολλά) Laptop λίγων ετών, αλλά τόσο
κακομεταχειρισμένα νοιώθω μια "θλίψη" ...

Papas00zas
09-04-14, 19:25
λοιπον αμα σας πω τι ειχε παιχτει θα με κυνηγατε... πηγα το λαπτοπ σημερα κ το ανοιξαμε... κ το τι μακα ειχε μεσα δε φανταζεστε!!! του τραβηξε ο μαστορης κ ενα σερβις στα γρηγορα (απο bios εως antivirus κ απο αχρηστα προγραμματα απ το 1900 εως εκεινα που εκτελουνται στο start up) κ τωρα δεν προλαβαινω ουτε enter να πατησω... βοηθησατε πολυ ομως με τα προγραμματακια κ ευχαριστω πολυ!!
Εδώ εχει σχέση αυτό που σου έγραψα και στην αρχή. Το τσιγάρρο που λες στα χημικά του έχει ένα συστατικό το οποίο είναι κάτι σαν λάδι-κι όπου πάει δε βγαίνει με τίποτα....Μαζί λοιπόν με τη σκόνη-και ΙΣΩΣ επιπρόσθετα την τυχόν ατμοσφαιρικη ρυπανση κάνει ένα ωραίο μπούγιο σαν σκόνη το οποίο κολλάει στις θύρες εξαερισμού. Αυτό κάνει τον υπολογιστή να ανεβάζει θερμοκρασία και να πέφτει η ταχύτητα του. Δες εδώ μια παρόμοια περίπτωση:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62012
Αυτό βέβαια που γράφω δυστυχώς ισχύει μόνο για ανεμιστήρες σταθερών-σε λαπτοπ όσους μέχρι στιγμης εχω δει δεν ανοίγουν.
Στο έκανε και format ο τεχνικός;