PDA

Επιστροφή στο Forum : Keylogger σε εταιρικο υπολογιστη



loukianos
08-04-14, 16:21
Καλησπερα εχω εναν υπολογιστη και θελω οταν λοιπω απο την δουλεια να μπορω να γνωριζω τι χρηση κανουν στον υπολογιστη μου δηλαδη εναν keylogger που να μου στελνει σε εμαιλ το τι πληκτρολογουνε αλλα και το τι κανουν υπαρχει κατι τετοιο?? Για windows 7

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aktis
08-04-14, 16:48
Αφου ειναι δικός σου ο υπολογιστής , γιατι δεν βαζεις ενα password στο bios να μην στον πειραζουν καθόλου ....

leosedf
08-04-14, 16:49
Αφου ειναι δικός σου ο υπολογιστής , γιατι δεν βαζεις ενα password στο bios να μην στον πειραζουν καθόλου ....
Έλα ντε.
Εκτός αν είναι της δουλειάς του και θέλει να ελέγχει την κατάσταση.

Μπορείς να πάρεις το Ardamax keylogger που κάνει όλα αυτά που θέλεις.

loukianos
08-04-14, 16:55
Αφου ειναι δικός σου ο υπολογιστής , γιατι δεν βαζεις ενα password στο bios να μην στον πειραζουν καθόλου ....
Επειδη πρωτα θελω να δω τι κανουν και μετα... μην μου ερθει καμια ασεμνη φοτο και δεν ξερω τι και πωσ....

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

leosedf
08-04-14, 17:05
Αν έρθει καμιά άσεμνη να σου δώσω το email μου να τις στέλνεις εκεί.

xsterg
08-04-14, 18:36
δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα στα εταιρικα μηχανηματα και ειδικα σε αυτα που ειναι σε intranet. εμεις στην δουλεια δεν μπορουμε να κανουμε εγκαταστασεις και γενικα να πειραζουμε οτιδηποτε στα μηχανηματα της εταιρειας. τα παντα εξαρτωνται απο την πολιτικη ασφαλειας της καθε εταιρειας.

spiros35
09-04-14, 09:07
Το να παρακολουθήσεις έναν άνθρωπο ακόμα και αν είναι είναι εργαζόμενος σου δεν είναι σωστό. Θα ήθελες να σου κάνουν το ίδιο; Κάποιος μπορεί να πληκτρολογήσει ένα προσωπικό του θέμα, παράδειγμα έχει καρκίνο ή οτιδήποτε άλλο. Κάποιος άλλος τον προσωπικό του κωδικό για email, social media κλπ.

Πριν βάλεις το keylogger μαζεύεις όλους όσους εργάζονται και τους ανακοινώνεις ότι ο υπολογιστής ή οι υπολογιστές, θα παρακολουθείται.

Οι σωστές εξηγήσεις κάνουν τα σωστά αφεντικά-προισταμένους, που πάντα χαίρουν εκτίμησης και αποδοχής από τους εργαζόμενους τους.

kioan
09-04-14, 10:46
Πριν βάλεις το keylogger μαζεύεις όλους όσους εργάζονται και τους ανακοινώνεις ότι ο υπολογιστής ή οι υπολογιστές, θα παρακολουθείται.
Ούτε αυτό όμως σε απαλάσει από τις ευθύνες σου αν το θέμα φτάσει σε καταγγελία στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (http://www.dpa.gr/).

Ακόμα και να ενημερώσεις τους εργαζομένους, δεν θα είσαι νόμιμος. Θα πρέπει να έχεις υποβάλει στην ΑΠΠΔ το έντυπο γνωστοποίησης και να λάβεις και την σχετική θετική γνωμοδότησή της (πράγμα απίθανο για την περίπτωση του keylogger που συζητάμε).

Το πιο πιθανό είναι η Αρχή να σου απορρίψει την αίτηση με την αιτιολογία πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις ηπιότερα μέσα για την επίτευξη του σκοπού σου. Για παράδειγμα αυτά θα μπορούσαν νε είναι: κλείδωμα του Η/Υ, απαγόρευση πρόσβασης σε μη επιτρεπόμενα sites κλπ.

Είναι αρκετά πολύπλοκα τα νομικά θέματα γύρω από τα αρχεία τήρησης προσωπικών δεδομένων και χρειάζεται προσοχή!

nikosp
09-04-14, 11:40
Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το συζητάμε
Στους εταιρικούς υπολογιστές υπάρχει στην αρχή του Windows ένα password που αφήνει τον κάτοχο του υπολογιστή και μόνο να κάνει login και κανένα άλλο
Τα υπόλοιπα κατ' εμέ είναι απλά λόγια

FH16
09-04-14, 12:05
Σε έναν εταιρικό Η/Υ κάνουμε την δουλειά μας και τίποτε παραπάνω, ο υπολογιστής ανήκει στην εταιρεία και όχι στον χρήστη, υπεύθυνος για την χρήση τους το αφεντικό και ο διαχειριστής (αν υπάρχει).

kioan
09-04-14, 12:25
Σε έναν εταιρικό Η/Υ κάνουμε την δουλειά μας και τίποτε παραπάνω, ο υπολογιστής ανήκει στην εταιρεία και όχι στον χρήστη, υπεύθυνος για την χρήση τους το αφεντικό και ο διαχειριστής (αν υπάρχει).

Για αυτό τον λόγο πάντα οι αποφάσεις της ΑΠΠΔ προτείνουν την επίτευξη αυτού του σκοπού με "ηπιότερα μέσα", δηλαδή την αξοποίηση τεχνολογιών για περιορισμό/απαγόρευση χρήσης τους με μη επιτρεπόμενο τρόπο.

Δεν πρόκειται να επιτρέψει την χρήση εφαρμογών παρακολούθησης και καταγραφής οθόνης/πλήκτρων και αν γίνει σχετική καταγγελία επιβάλλει πρόστιμα.

loukianos
09-04-14, 14:30
Το να παρακολουθήσεις έναν άνθρωπο ακόμα και αν είναι είναι εργαζόμενος σου δεν είναι σωστό. Θα ήθελες να σου κάνουν το ίδιο; Κάποιος μπορεί να πληκτρολογήσει ένα προσωπικό του θέμα, παράδειγμα έχει καρκίνο ή οτιδήποτε άλλο. Κάποιος άλλος τον προσωπικό του κωδικό για email, social media κλπ.

Πριν βάλεις το keylogger μαζεύεις όλους όσους εργάζονται και τους ανακοινώνεις ότι ο υπολογιστής ή οι υπολογιστές, θα παρακολουθείται.

Οι σωστές εξηγήσεις κάνουν τα σωστά αφεντικά-προισταμένους, που πάντα χαίρουν εκτίμησης και αποδοχής από τους εργαζόμενους τους.

Το keylogger το βαζω για να δω μονο εγω τι και πως δεν προκειτε να αναφερω σε κανεναν τιποτα..


Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lepouras
09-04-14, 18:31
με το συμπάθιο και χωρίς να θέλω να σε θίξω. πως ξέρουμε εμείς αν δεν θέλεις να υποκλέψεις τους τραπεζικούς κωδικούς των συναλλαγών που κάνει το αφεντικό ο λογιστής ή δεν ξέρω τη άλλο?
δεν πιστεύω ότι αυτό θέλεις να κάνεις αλλά το αναφέρω ως παράδειγμα.

loukianos
12-04-14, 09:22
με το συμπάθιο και χωρίς να θέλω να σε θίξω. πως ξέρουμε εμείς αν δεν θέλεις να υποκλέψεις τους τραπεζικούς κωδικούς των συναλλαγών που κάνει το αφεντικό ο λογιστής ή δεν ξέρω τη άλλο?
δεν πιστεύω ότι αυτό θέλεις να κάνεις αλλά το αναφέρω ως παράδειγμα.

Διότι είμαι υπευθινος τομέα και θέλω να βλέπω τι γίνετε στο πισι μου για το επόμενο μικρο διαστημα μέχρι να εγκριθεί η "άδεια" να το κλειδολωσω..

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk