PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαι Αγρότης και Ηλεκτρονικός



Σελίδες : [1] 2

p.gabr
09-04-14, 19:48
Βάζω πρώτα το ΑΓΡΟΤΗΣ, γιατί έτσι μεγάλωσα από μικρο παιδί




ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑ να ΔΕΙΞΩ το φυσικό εργαστήρι μου εδώ) (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44344&p=649769&viewfull=1#post649769)

Εδώ δεν χρειάζονται κολλητήρια και παλμογράφοι , η φύση τα κάνει όλα, με λίγη φροντίδα και πολύ αγάπη




Ήμερα φύτευσης σήμερα (για οικιακή χρήση εδώ), αφού βεβαίως είχε προηγηθεί η προετοιμασία

Τα κρεμμυδάκια καλά πηγαίνουν

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50415&stc=1

Στα μαρούλια είχαμε απώλειες, γιατί ήταν ωραία και άρεσαν και στα πουλάκια του ουρανού



Οι ντοματουλες πήραν την θέση τους σε ωραίο δουλεμένο φρέσκο και εμπλουτισμένο χωματακι

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50416&stc=1

(η πρώτη δόση γιατί θα ακολουθήσει και δεύτερη στις 16 Μαΐου)


Δεν έλειψαν και τα πρώτα αγγούρια ( αν και λίγο νωρίς)


http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50417&stc=1



Και μελιτζάνες- πιπεριές

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50418&stc=1




Το ποτισμα απο παραδοσιακό πηγαδι

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50419&stc=1

2 Ιντζες νερό πλημμυρίζει τα πάντα



και φυσικά υπάρχουν και τα μυρουδικα στα πατερια


http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50420&stc=1



Αντε και εάν ΑΠΟΤΥΧΩ, έχω περυσινές φώτο να δείξω

chip
09-04-14, 20:00
πολλά Like!!! Αν δεν φοβόμουν τα φίδια θα έφτιαχνα κι εγώ ένα τέτοιο εργαστήριο...

lepouras
09-04-14, 20:08
ε καλά μην φυτέψεις φίδια μόνο τα ζαρζαβατικά:lool:

chip πέρα από την πλάκα τα φίδια δεν είναι όπως στις ταινίες. τρέχουν να φύγουν πριν καν καταλάβεις ότι υπήρχαν εκεί. πράγμα που θα σου συμβαίνει και τώρα απλά δεν το ξέρεις.

p.gabr
09-04-14, 20:22
πολλά Like!!! Αν δεν φοβόμουν τα φίδια θα έφτιαχνα κι εγώ ένα τέτοιο εργαστήριο...


Ελα βρε φίλε.... φοβάσαι τα φίδια και όχι τα αυτοκίνητα;;;;

Φερε καμιά δεκάρια να κολλατσισουμε
Με έμαθε ένας χωριάτης Θηβαιος όταν υπηρετούσα στην Ταναγρα ( που γινόταν πάρτι εκεί απο δαυτα )

Η μεγάλη του χαρά ...... έτρεχε και τα τσάκιζε με ένα ξύλο

leosedf
09-04-14, 20:24
Ωραία...
Τώρα ξήλωσε τα όλα και βρες παλιούς σπόρους που δεν είναι μεταλλαγμένοι και βάλε ένα σωστό σύστημα ποτίσματος (σταγόνα η υπερμούρη gardena) για να μην ξοδεύεις κυβικά.

Πρόσφατα πιάσαμε μια οχιά και της κόψαμε το κεφάλι πήραμε το δέρμα και το βάλαμε σε αναπτήρες.

Fixxxer
09-04-14, 20:26
Ωραιος, ετσι μεγαλωσα κι γω...
Λιγα λαχανικα για το σπιτι και αρκετα στρεμματα με βαμβακι,σταρι,βιομηχανικη ντοματα και φυσικα ελιες...
Φανταζομαι οτι αυτο που θα πω θα το ξερεις αλλα να προσεχεις να μην πατησεις τα φυλλα των αγγουριων...
Και κολοκυθια βαλε...
Το λιπασμα νιτρικη αμμωνια ειναι?

p.gabr
09-04-14, 20:28
Ωραία...
Τώρα ξήλωσε τα όλα και βρες παλιούς σπόρους που δεν είναι μεταλλαγμένοι και βάλε ένα σωστό σύστημα ποτίσματος (σταγόνα η υπερμούρη gardena) για να μην ξοδεύεις κυβικά.

Πρόσφατα πιάσαμε μια οχιά και της κόψαμε το κεφάλι πήραμε το δέρμα και το βάλαμε σε αναπτήρες.


ΣΩΣΤΟΣ

Αυτό γίνονται αλλού κωνσταντινε σε άλλο μέρος

Εχω σπορές τριάντα ετών ,όταν είναι έτοιμο ( μέσα Μαιου γιατί αργεί ) θα σου δείξω

p.gabr
09-04-14, 20:31
Ωραιος, ετσι μεγαλωσα κι γω...
Λιγα λαχανικα για το σπιτι και αρκετα στρεμματα με βαμβακι,σταρι,βιομηχανικη ντοματα και φυσικα ελιες...
Φανταζομαι οτι αυτο που θα πω θα το ξερεις αλλα να προσεχεις να μην πατησεις τα φυλλα των αγγουριων...
Και κολοκυθια βαλε...
Το λιπασμα νιτρικη αμμωνια ειναι?




εδω είναι μόνο για πλάκα και το κολοκύθι τρώει πολύ χώρο Δεν χωράει

Οχι δεν είναι λίπασμα είναι περλιτης.. έτσι για να είναι πιο αφράτο

Λίπασμα ΜΟΝΟ κοπριά ... (Αμμωνία μόνο εάν στο τέλος δείξει ότι το χρειάζεται)

leosedf
09-04-14, 20:36
Εμένα ο αδερφός μου έχει τα πάντα στο χωριό και σε ποσότητα, ετοίμασα ολόκληρο σύστημα της gardena για να τα ποτίζει όλα αυτόματα.

Βασικά άζωτο χρειάζεσαι οπότε και κοπριές από κότες κάνουν η μπορείς να πάρεις plant food αν έχεις πρόβλημα.
Ένα από τα καλύτερα λιπάσματα για ντομάτες (πιο αποδοτικό και από τα εμπορικά) είναι στάχτη με ούρα.

Fixxxer
09-04-14, 20:42
Περλιτης ε? Μου εδωσες ιδεα για ενα πειραματακι...

p.gabr
09-04-14, 21:22
Σε αυτά τα λίγα εχει πέσει ένα τσουβάλι περλιτης 12ε, ένας σάκος τύρφη 300L 22ε , δυο τσουβάλια πρόβεια κοπριά δωρεάν , και ένα τσουβάλι κουμαρόχωμα πάρνηθας (το μαύρο) , κουβαλημένο στην πλάτη κάνα δυο χιλιόμετρα
.

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50421&stc=1






Εμένα ο αδερφός μου έχει τα πάντα στο χωριό και σε ποσότητα, ετοίμασα ολόκληρο σύστημα της gardena για να τα ποτίζει όλα αυτόματα. .

Για δειξε την μελέτη

agis68
09-04-14, 21:38
Μπράβο Παναγιώτη. Το δικό φυσικό εργαστήριο το έχω στο Οροπέδιο Λασηθίου στα 870 μέτρα υψόμετρο. Παίζουν όλα μέχρι σταφύλια, πατάτες, φασόλια κλπ Δυστυχως δεν εχω φωτό να σας ανεβάσω, αλλά είναι παράδεισος και εντελώς αγχολιτική εργασία να σκαλίζεις τον κηπουλάκο σου. Εντάξει εμένα είναι λίγο μεγάλος (2 στρέμματα) με μηλιές, κερασιες, βερυκκοκιές ντομάτες μεχρι και Σαντορίνης έχω και καθε είδους ζαρζαβατικά. Το καλο είναι ότι όλα αυτά ποτίζονται με αυλακιές και το νερό προέρχεται απο πηγάδια 40-60 μετρών που ανεβαίνει με τη δύναμη του αέρα με ανεμόμυλο και πέφτει σε μια υπερυψωμένη δεξαμενή (για παθητική οδήγηση) περίπου 3χ2 μέτρα επί 0,50 ύψος. πάρτε μια φωτό ενός τετοιυ ανεμόμυλου....http://irakliolive.gr/site/assets/files/29873/lasithi2_big.jpg

DLS 33
09-04-14, 21:39
Σταχτη...Βαζουμε γυρω-γυρω απο το φυτο, για να μην πανε στην ριζα τα ζουζουνια και το τρωνε
η σταχτη ειναι "πικρη" και ετσι τα ζουζουνια δεν πανε κοντα στην ριζα....

leosedf
09-04-14, 22:12
Θα βγάλω φωτογραφίες μόλις πάω. Δεν έχει πολλά πράγματα προς το παρών έναν καλό χρονοδιακόπτη έχει για βασικό αλλά βλέπω μεγαλώνει και θέλω να ποτίζω και άλλα φυτά έξτρα με άλλο πρόγραμμα οπότε ίσως πάω σε σύστημα με πολλές ηλεκτροβάνες.
Πάντως το σύστημα με σταγόνα η με διάφορα μπεκ που έχει η εταιρία (έχει αρκετά διαφορετικά) σου εξοικονομεί νερό και είναι πιο αποδοτικό από το κλασσικό πότισμα.
www.gardena.com σίγουρα υπάρχουν και άλλες εταιρίες όπως η rainbird κλπ που συμφέρουν πιο πολύ σε κόστος. Εμένα μου την έδινε που η rainbird είναι Ισραήλ.

Fixxxer
09-04-14, 22:27
Αγις απο το Τζερμιαδο?

el greco 1
09-04-14, 22:29
μια απο την προηγουμενη χρονια! αλλα εφοσων θελετε κοντρεs τα λεμε σε λιγεs μερεs http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50429&stc=1

Ακρίτας
09-04-14, 22:58
Ούτε αγρότης, ούτε ηλεκτρονικός αλλά τρέχω κι' εγώ στις ντοματιές μου :001_smile:.

aktis
09-04-14, 23:15
Καλοφάγωτα !!! και για οποιον θελει μια πινελιά hitech στον κήπο του , πρόσφατα διάβασα γι αυτο ...
αισθητήρας θερμοκρασίας , υγρασίας και λιπάσματος ( ??? ) με logger και bluetooth 4 !!! (http://www.parrot.com/flowerpower/us/)

medtech
09-04-14, 23:34
καλησπέρα σε όλους με τούς ωραίους κήπους !!!!έχω και εγώ έναν μικρούλι κηπακο και του βάζω ΖΕΩΛΙΘΟ θα το ξέρετε φαντάζομαι? ​και του χρονου !!!!

agis68
10-04-14, 00:30
Αγις απο το Τζερμιαδο?

κοντά επεσες απο διπλανο χωριό Αγιος Κωνσταντίνος λέγεται....πολύ γραφικό

SRF
10-04-14, 02:00
πολλά Like!!! Αν δεν φοβόμουν τα φίδια ...

Αντικοιινωνικός είσαι? Και όως κάνεις παρέα με ανθρώπους? :biggrin:

lepouras
10-04-14, 02:28
Αντικοιινωνικός είσαι? Και όως κάνεις παρέα με ανθρώπους? :biggrin:

έλα ντε. μας κυβερνούν. τα κάνουμε φίλους συνεργάτες και πελάτες. και έχουν το χειρότερο δηλητήριο.:biggrin:

matthew
10-04-14, 03:48
Αν δεν φοβόμουν τα φίδια θα έφτιαχνα κι εγώ ένα τέτοιο εργαστήριο...
Ποια φίδια; Στην περιοχή μου μέχρι & αυτά ψοφήσανε από τα πολλά φυτοφάρμακα που ψεκάζουν! Μέχρι που φτάσανε σε σημείο οι οικολόγοι να αμολάνε φίδια στο περιβάλλον!


Τώρα ξήλωσε τα όλα και βρες παλιούς σπόρους που δεν είναι μεταλλαγμένοι

Όσο προλαβαίνουμε ακόμη μέχρι να πατήσει το πόδι της & στις σοδειές εδώ η κ@ριόλα η Monsanto...
http://forum.osarena.net/threads/o-bill-gates-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-monsanto.2218
Τα γεγονότα σε Ινδία & Αργεντινή τα λένε όλα!


https://www.youtube.com/watch?v=AzBdexuOow0

leosedf
10-04-14, 07:58
Καλά μην στεναχωριέσαι, η Mosanto κατέχει πολύ μικρό μερίδιο της αγοράς, η Bayer και η BASF κάνουν κουμάντο.
80% των φυτών έχουν μεταλλαχθεί.
www.peliti.gr για απείραχτους σπόρους.

Οι σοδειές είναι ΟΛΕΣ μεταλλαγμένες Ματθαίο.

p.gabr
10-04-14, 08:31
Αν δεν ήταν και οι μοσιαντιανοι θα τρώγαμε ακόμα ντομάτες σαν καρύδι
Μου έδωσαν χθες ένα σπόρο καλαμπόκι γίγαντα, '
Ρωσικό σαν το νύχι και πατημένος, Θα βάλω δέκα σπόρια
Άντε Καλημέρα



ΥΓ
Τελικά η αγροτιά είναι αντίστροφη της ηλεκτρονικής Αυτοί τα θέλουν όλο μεγαλύτερα και εμείς όλο μικρότερα

Panoss
10-04-14, 14:58
Συνονόματε απ' τα καλύτερα θέματα! :thumbup1:
Δώσε και μερικές πληροφορίες, πόσο μεγάλος είναι ο χώρος που καλλιεργείς; Στο Μενίδι είσαι; (βλέπω γράφεις Αχαρναί)

primeras
10-04-14, 19:26
Μπράβο φίλε και γείτονα Παναγιώτη!
Είσαι μερακλής σε όλα σου!!
Καλοφάγωτα!

Όσο για τα φίδια η καλύτερη και οικολογικότερη λύση είναι η... Ελληνίδα αλανιάρα γάτα!!!
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50453&stc=1
Δε μασάει τίποτα!!

p.gabr
10-04-14, 21:02
Συνονόματε απ' τα καλύτερα θέματα! :thumbup1:
Δώσε και μερικές πληροφορίες, πόσο μεγάλος είναι ο χώρος που καλλιεργείς; Στο Μενίδι είσαι; (βλέπω γράφεις Αχαρναί)

Παναγιώτη ναι Μενίδι πάππου προς πάππου






Εκεί μεγάλωσα μέσα στα χωράφια στα χώματα και αγκαλιά με τα ζώα
Αν και άλλαξαν τα πάντα, υπάρχουν ακόμα όμορφες ξεχασμένες γωνιές στην περιοχή μας

50454
Αν και όχι πολύ μεγάλος (55 ) τα γνώρισα όλα



Θα σας πω κάτι. θα κάνω μια εξομολόγηση

Μια άλλη εποχή Το θέρος το τρύγος ,τις ελιές, τις καλλιέργειες ,Σε όλα συμμετείχαμε, από την ώρα που αρχίσαμε να περπατάμε
Με την γιαγιά πάνω στο γαϊδούρι να την συνοδεύω ξυπόλητος να πάει στα αμπέλια ,στο αγροτικό του πατέρα μου καβάλα στην καρότσα στα πάντα Μας σέρνανε μαζί τους και ότι μπορούσαμε και εμείς προσφέραμε
Δεν λέω ότι ήμασταν φτωχοί όλα τα είχαμε, αλλά όχι στο χέρι


Κάποτε ντρεπόμουν από τους φίλους μου και τα κορίτσια Αυτοί με τα σαλόνια τους ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΥΡΣΕΣ ΤΟΥΣ
Το καλοκαίρι φυσικά ξυπολησιά και έτρεχα όταν περνούσα από τα σπίτια τους, για να μην βλέπουν έτσι όπως ήμουν

Τα χωράφια δεν έγιναν αυτοκίνητα όπως πολλοί τα έκαναν, υπάρχουν ακόμα

Τώρα είμαι υπερήφανος για όλα αυτά


Δεν με φώναξε κανείς από τους δικούς μου αγάπη μου και όταν ακούω τους σημερινούς γονείς να αποκαλούν έτσι τα παιδιά τους, πραγματικά αηδιάζω


Εξομολόγησης τέλος


Ότι έδειξα προηγουμένως ήταν από την μονοκατοικία της πεθεράς μου στο κεντρικό ΜΕΝΙΔΙ


Χωράφια υπάρχουν και καλλιεργούνται λίγο ακόμα, με την πλάτη της 84 Χρόνης μητέρας μου

Ορίστε και πατατουλες

50455
Και ζωάκια έχει και κοτούλες

50456
Η ζωή... το νερό από το 70 χρόνο πηγάδι

50457



Ενθύμια κρατιούνται με ευλάβεια


50458
Εδώ δεν είναι το σαμάρι αυτό που με συγκινεί
Είναι αυτός ο σκουριασμένος κουβάς που βρήκα σε κάτι βάτα πριν από έξι μήνες
Μόλις το είδα με χτύπε ηλεκτρικό ρεύμα …τρελάθηκα, Αν και δεν το είχα δει ποτέ στην ζωή μου, εκεί μου πήγε ο νους , Ναι έψαξα και το βρήκα

50459

Ηταν από το μαγκανοπήγαδο του πάππου μου, που μόνο ακουστά είχα και που είχε γεμίστει το 40.
ΙΔΙΟ ακριβώς με αυτό το κουβαδάκι μου
Μαγκανοπηγαδα που λειτουργούσαν με πετρελαιομηχανές που τις πρόλαβα
Ήχος αλησμόνητος, που ηχεί ακόμα στο μυαλό μου

τέλος πρώτου κύκλου




Μπράβο φίλε και γείτονα Παναγιώτη!
!

εχω να σου πω πολλά Νικητα

leosedf
10-04-14, 21:14
Αν βρεις μια τέτοια μηχανή είσαι αρχηγός, έξω τις έχουν σαν περιουσίες και τις κάνουν αναπαλαίωση και τις βάζουν μπρος έτσι για να τις ακούν.
Εδώ κλασικά πετάμε τα πάντα όπως και την ιστορία μας.

Πάνο, η μεγαλύτερη ικανοποίηση είναι όταν βλέπεις τι γίνανε η πως κατάντησαν αυτοί οι άνθρωποι με τις κούρσες και τα σαλόνια.

Fixxxer
10-04-14, 21:24
Παναγιωτη επειδη εισαι κοντα στην ηλικια του πατερα μου (60) εχεις κανει και ζευγας?

Καλα κανεις και εισαι περηφανος...
Τοτε νευριαζα που ημουν στην εφηβεια και ερχοταν ο πατερας μου να με παρει απ το γηπεδο να παμε για δουλεια, τωρα που το σκεφτομαι νιωθω διαφορετικα...
Η γη ποτε δεν χανει την αξια της οποια κι αν ειναι αυτη...

p.gabr
10-04-14, 21:47
Αν βρεις μια τέτοια μηχανή είσαι αρχηγός, έξω τις έχουν σαν περιουσίες και τις κάνουν αναπαλαίωση και τις βάζουν μπρος έτσι για να τις ακούν.
Εδώ κλασικά πετάμε τα πάντα όπως και την ιστορία μας.

Πάνο, η μεγαλύτερη ικανοποίηση είναι όταν βλέπεις τι γίνανε η πως κατάντησαν αυτοί οι άνθρωποι με τις κούρσες και τα σαλόνια.

50463

το κουβαδακι σε μια άλλη φωτο... τι να πει κανείς ήταν του 1900-----
ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΕΜΕΙΝΕ η πετρελαιομηχανή είχε μεταφερθεί στο ρεματάκι που έδειξα και αντλούσαν και από εκεί νερό και μια μέρα εξαφανίστηκε (ολα αυτά πριν γεννηθώ)

Για το δεύτερο κωνσταντινε δεν θα το κρίνω.. Εχω να πω ότι όταν με βάρεσε μια φορά ο πατέρας μου, η γιαγιά μου είπε ......φιλα το χέρι του πάτερα σου που σε χτύπησε
Συγκινήθηκα πολύ όταν αυτό το είδα πριν λίγα χρόνια στην ταινία ΑΜΕΡΙΚΑ- ΑΜΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΗΛΙΑ ΚΑΖΑΝ

Ο καθένας πρέπει να ξέρει την ιστορία του τόπου του ,τους προγονούς του (γιατί σήμερα αλήθεια το λέω, υπάρχουν παιδιά που δεν ξέρουν το όνομα του παππού τους)

Δεν φταίνε βεβαία τα παιδιά...αλλά εμείς που δεν τα λέμε


Αλλο ένα κειμήλιο

50467

Το καφάσι που είχαν για τα γαϊδουράκια
Φέρει το όνομα του πάτερα μου και το είχα βρει σε ένα συγκενικο πρόσωπο ,πριν γκρεμίσει το σπίτι του 1975

Τα είχε αυτά ο πατέρας μου για τις σταφίδες που έφερνε από την ΚΟΡΙΝΘΟ το 1950
ολα αυτά έχουν καταστραφεί (γιατι ήταν και καύσιμη ύλη ) και δεν υπάρχει πουθενά





Παναγιωτη επειδη εισαι κοντα στην ηλικια του πατερα μου (60) εχεις κανει και ζευγας?

Καλα κανεις και εισαι περηφανος...
Τοτε νευριαζα που ημουν στην εφηβεια και ερχοταν ο πατερας μου να με παρει απ το γηπεδο να παμε για δουλεια, τωρα που το σκεφτομαι νιωθω διαφορετικα...
Η γη ποτε δεν χανει την αξια της οποια κι αν ειναι αυτη...


Οχι νικο τρακτερ έκανε την δουλειά αλλά μετά την φρέζα ,ερχόταν άνθρωπος με άλογο και υνί και έκοβε τις αλείες
Το στρώσιμο μετά έπεφτε σε έμενα ..Μέχρι τέσσερα στρέμματα είχα φτιάξει σε μια μέρα με έναν άλλον

Fixxxer
10-04-14, 22:09
Αν βρεις μια τέτοια μηχανή είσαι αρχηγός, έξω τις έχουν σαν περιουσίες και τις κάνουν αναπαλαίωση και τις βάζουν μπρος έτσι για να τις ακούν.

Δεν πιστευω να βλεπεις το "Αναπαλαιωσεις Αντικων" στο History Channel?

leosedf
10-04-14, 22:13
Όχι τυχαίνει να βλέπω πολλούς κινητήρες στο tube μαζί με παλιούς κλπ. Γενικά μου τρώει χρόνο αρκετό.

george Mp
10-04-14, 22:20
Αν βρεις μια τέτοια μηχανή είσαι αρχηγός, έξω τις έχουν σαν περιουσίες και τις κάνουν αναπαλαίωση και τις βάζουν μπρος έτσι για να τις ακούν.
Εδώ κλασικά πετάμε τα πάντα όπως και την ιστορία μας.

Πάνο, η μεγαλύτερη ικανοποίηση είναι όταν βλέπεις τι γίνανε η πως κατάντησαν αυτοί οι άνθρωποι με τις κούρσες και τα σαλόνια.
Κατι τετοιο ας πουμε;https://www.google.gr/search?q=lanz&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=QO1GU-r8LsWShgflsYCICw&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1280&bih=929

p.gabr
10-04-14, 22:26
Κατα κύριο λόγο οι επικρατέστερες πετρελαιομηχανές ήταν εγγλέζικες
Ομως μιας και εκεί ο λόγος, πρέπει να μιλήσω και για αυτό


Ελληνικές πετρελαιομηχανές ΜΑΛΚΟΤΣΗ


https://www.youtube.com/watch?v=td9aAadULhs

matthew
10-04-14, 22:43
Κατα κύριο λόγο οι επικρατέστερες πετρελαιομηχανές ήταν εγγλέζικες Ομως μιας και εκει ο λόγος, πρεπει να μιλησω και για αυτο Ελληνικές πετρελαιομηχανές ΜΑΛΚΟΤΣΗ Οι γνωστοί κινητήρες της Perkins. Όσο για τις μηχανές Μαλκότση, αθάνατες! Γι' αυτό & τον "ρίξανε" τον Μαλκότση. Ακόμη & σήμερα δουλεύουν τέτοιες μηχανές για να ποτίζουν τα χωράφια.

leosedf
10-04-14, 23:36
https://www.youtube.com/watch?v=cor8sS5al8k
https://www.youtube.com/watch?v=tig0x60GtOU
https://www.youtube.com/watch?v=WXzSZVgQwts
https://www.youtube.com/watch?v=pwvS8_H5rKs

p.gabr
10-04-14, 23:56
Η ΑΛΩΝΙΣΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ



50470

Η φωτογραφία αυτή είναι οικογενειακή του 1930 και δείχνει την αλωνιστική μηχανή με τον μικρο Νικόλαο (στην άκρη αριστερά)
Ηταν συνεταιριστικά αγορασμένη από κάτοικους τους χωρίου μας, και μάλιστα έχω και μερικές μετοχές από τον πάτερα του πεθερού μου

Η εγκατάσταση της ήταν στην περιοχή αλωνιστρα (Αγ Διονυσιος) του δήμου Αχαρνών

Fixxxer
11-04-14, 00:03
Ειναι γνωστο οτι αρκετες ελληνικες εταιρειες εκλεισαν επειδη αυτο που εφτιαχναν ηταν ΕΓΓΥΗΣΗ πολλων χρονων και δεν ζουσαν απο τα ανταλλακτικα...
Γνωριζω καλα μια τετοια εταιρεια που εκλεισε πριν 23 χρονια...

nikknikk4
11-04-14, 00:57
Παναγιώτη ναι Μενίδι πάππου προς πάππου






Εκεί μεγάλωσα μέσα στα χωράφια στα χώματα και αγκαλιά με τα ζώα
Αν και άλλαξαν τα πάντα, υπάρχουν ακόμα όμορφες ξεχασμένες γωνιές στην περιοχή μας

50454
Αν και όχι πολύ μεγάλος (55 ) τα γνώρισα όλα



Θα σας πω κάτι. θα κάνω μια εξομολόγηση

Μια άλλη εποχή Το θέρος το τρύγος ,τις ελιές, τις καλλιέργειες ,Σε όλα συμμετείχαμε, από την ώρα που αρχίσαμε να περπατάμε
Με την γιαγιά πάνω στο γαϊδούρι να την συνοδεύω ξυπόλητος να πάει στα αμπέλια ,στο αγροτικό του πατέρα μου καβάλα στην καρότσα στα πάντα Μας σέρνανε μαζί τους και ότι μπορούσαμε και εμείς προσφέραμε
Δεν λέω ότι ήμασταν φτωχοί όλα τα είχαμε, αλλά όχι στο χέρι


Κάποτε ντρεπόμουν από τους φίλους μου και τα κορίτσια Αυτοί με τα σαλόνια τους ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΥΡΣΕΣ ΤΟΥΣ
Το καλοκαίρι φυσικά ξυπολησιά και έτρεχα όταν περνούσα από τα σπίτια τους, για να μην βλέπουν έτσι όπως ήμουν

Τα χωράφια δεν έγιναν αυτοκίνητα όπως πολλοί τα έκαναν, υπάρχουν ακόμα

Τώρα είμαι υπερήφανος για όλα αυτά


Δεν με φώναξε κανείς από τους δικούς μου αγάπη μου και όταν ακούω τους σημερινούς γονείς να αποκαλούν έτσι τα παιδιά τους, πραγματικά αηδιάζω


Εξομολόγησης τέλος


Ότι έδειξα προηγουμένως ήταν από την μονοκατοικία της πεθεράς μου στο κεντρικό ΜΕΝΙΔΙ


Χωράφια υπάρχουν και καλλιεργούνται λίγο ακόμα, με την πλάτη της 84 Χρόνης μητέρας μου

Ορίστε και πατατουλες

50455
Και ζωάκια έχει και κοτούλες

50456
Η ζωή... το νερό από το 70 χρόνο πηγάδι

50457



Ενθύμια κρατιούνται με ευλάβεια


50458
Εδώ δεν είναι το σαμάρι αυτό που με συγκινεί
Είναι αυτός ο σκουριασμένος κουβάς που βρήκα σε κάτι βάτα πριν από έξι μήνες
Μόλις το είδα με χτύπε ηλεκτρικό ρεύμα …τρελάθηκα, Αν και δεν το είχα δει ποτέ στην ζωή μου, εκεί μου πήγε ο νους , Ναι έψαξα και το βρήκα

50459

Ηταν από το μαγκανοπήγαδο του πάππου μου, που μόνο ακουστά είχα και που είχε γεμίστει το 40.
ΙΔΙΟ ακριβώς με αυτό το κουβαδάκι μου
Μαγκανοπηγαδα που λειτουργούσαν με πετρελαιομηχανές που τις πρόλαβα
Ήχος αλησμόνητος, που ηχεί ακόμα στο μυαλό μου

τέλος πρώτου κύκλου





εχω να σου πω πολλά Νικητα



''Δεν με φώναξε κανείς από τους δικούς μου αγάπη μου και όταν ακούω τους σημερινούς γονείς να αποκαλούν έτσι τα παιδιά τους, πραγματικά αηδιάζω''



Βλέπω το ότι τα έβαλες και με έντονα γράμματα και για αυτό απαντώ.

Τα έκανα κόκκινα και λίγο μεγαλύτερα για να καταλάβουν όλοι σε τι αναφέρομαι.


Και ο λόγος ; oi ψυχαναλυτές τι λένε για την περίπτωση ;

p.gabr
11-04-14, 01:16
Οι ψυχολόγοι λένε ότι, το όνειρο σου ήταν να γίνεις δάσκαλος και να κοκκινίζεις τα γραπτά

Το να αποκαλείς το παιδί σου αγάπη μου από το τηλέφωνο ενώπιον τρίτων, είναι πλέον οι νέοι κανονες
Λυπάμαι που δεν μπορώ να ακολουθήσω

nikknikk4
11-04-14, 01:38
Οι ψυχολόγοι λένε ότι, το όνειρο σου ήταν να γίνεις δάσκαλος και να κοκκινίζεις τα γραπτά

Το να αποκαλείς το παιδί σου αγάπη μου από το τηλέφωνο ενώπιον τρίτων, είναι πλέον οι νέοι κανονες
Λυπάμαι που δεν μπορώ να ακολουθήσω

Στο προηγούμενο post που έκανα λέω ξεκάθαρα

‘’Τα έκανα κόκκινα και λίγο μεγαλύτερα για να καταλάβουν όλοι σε τι αναφέρομαι.’’


''Δεν με φώναξε κανείς από τους δικούς μου αγάπη μου και όταν ακούω τους σημερινούς γονείς να αποκαλούν έτσι τα παιδιά τους, πραγματικά αηδιάζω''






Βλέπω το ότι τα έβαλες και με έντονα γράμματα και για αυτό απαντώ.


Τα έκανα κόκκινα και λίγο μεγαλύτερα για να καταλάβουν όλοι σε τι αναφέρομαι.




Και ο λόγος ; oi ψυχαναλυτές τι λένε για την περίπτωση ;

nikknikk4
11-04-14, 01:41
Οι ψυχολόγοι λένε ότι, το όνειρο σου ήταν να γίνεις δάσκαλος και να κοκκινίζεις τα γραπτά


Το να αποκαλείς το παιδί σου αγάπη μου από το τηλέφωνο ενώπιον τρίτων, είναι πλέον οι νέοι κανονες
Λυπάμαι που δεν μπορώ να ακολουθήσω

Το ότι πιθανόν καποιοι δεν μιλούν γλυκά κα τρυφερά δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το κάνουν και άλλοι γονείς

Και τι πάει να πει αυτό το ΄΄μπροστά σε τρίτους ΄΄δηλαδή να το κάνουν κρυφά ;

Κάντε στα παιδιά σας γούτσου γούτσου μόνο μέσα στο σπίτι γιατί έξω μπορεί να σας δει κάποιος ;

p.gabr
11-04-14, 08:49
Το ότι πιθανόν καποιοι δεν μιλούν γλυκά κα τρυφερά δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το κάνουν και άλλοι γονείς

Και τι πάει να πει αυτό το ΄΄μπροστά σε τρίτους ΄΄δηλαδή να το κάνουν κρυφά ;

Κάντε στα παιδιά σας γούτσου γούτσου μόνο ["/U]μέσα στο σπίτι ]γιατί έξω μπορεί να σας δει κάποιος ;

Είναι σεβαστή η άποψη σου ,αλλά επίτρεψέ μου να πω κάτι ακόμα
Υπάρχει βεβαίως και σε όλα αυτά που καθορίζει τις απόψεις και τις συμπεριφορές το λεγόμενο χάσμα γενναιών
θα σου πω κάτι εκ πείρας και αν θες Βάστα το

Όταν η λέξη αγάπη γίνεται πιπίλα, χάνει την αξία της
Η λέξη αγάπη για μένα δείχνεται με πράξεις,
Εάν ζεις σε ένα κόσμο που γνωρίζεις πρόσωπα, πράγματα , καταστάσεις , και ακούς αυτήν την λέξη να κακοποιείται ,απλως αναθεωρεις


ΥΓ

Ένα τελευταίο

Τα παιδιά να είναι φίλοι με τους γονείς, είναι πλέον η λέξη που ακούγεται

Να πω και εδώ κάτι και ας κατηγορηθώ
Τα παιδιά έχουν φίλους να συζητούν ,αλλά χρειάζονται να έχουν και γονείς,

Fixxxer
11-04-14, 09:53
Γονιος και φιλος μαζι δεν υπαρχει, δεν γινεται...

briko
19-04-14, 17:36
http://postimg.org/image/4qjt5srnp/50619


φυσικά υπάρχει και αυτή η περίπτωση.... να βρείτε κάτι τέτοιο.
(το έψαχνα καναδυο βδομάδες αφού ήταν κριμένο πίσω από κάτι βράχια στο χωράφι. Κάποια στιγμή το βρήκα και το έπιασα. Γιαυτό και είναι ανασηκωμένο από την πλευρά της ουράς .
Ακίνδυνο .

nikosp
19-04-14, 21:14
'Αστο λοιπόν να ζήσει εκεί που ήταν
Κάποια χρόνια πρήν ένας γείτονας σε ένα εξοχικό που έχω φώναξε ένα τύπο με ένα φορτωτή για να καθαρίσει μία κουμοράδα με πέτρες που είχε στο χωράφι του και από εκεί ξεπετάχτηκαν πολλά φίδια με αποτέλεσμα ο οδηγός του φορτωτή να τον εγκαταλείψει τρέχοντας

p.gabr
18-06-14, 21:35
Περάσαν τέσσερις μήνες και η φύση φέρθηκε γεναιοδωρα

http://s28.postimg.org/ekzsan018/DSC_0025.jpg

τα υπόλοιπα εξελισσονται

http://s23.postimg.org/4sv1vnrqi/DSC_0034.jpg




http://s27.postimg.org/cp2h991rm/DSC_0046.jpg




http://s30.postimg.org/6d74s26ps/DSC_0042.jpg


http://s14.postimg.org/qx2vmfxn4/DSC_0036.jpg








http://s30.postimg.org/bljs6yvls/DSC_0032.jpg

thanasis 1
18-06-14, 21:49
Πιστευω η καλυτερη ανταμοιβη μετα απο τοσο κοπο.
Καλοφαγωτες.

p.gabr
14-04-15, 22:21
Ο φετινός χειμώνας ήταν πολύ διαφορετικός ,όλες οι εργασίες ήρθαν πολύ πίσω


Η μητέρα μου λέει
Όταν οργώνω , δεν το προσέχει κανείς, όταν σκάβω δεν με βλέπει κανείς , όταν φυτεύω γυρνούν το κεφάλι, όταν σκαλίζω και ποτίζω λοξοκοιτάξουν. Όταν όμως αρχίζει το πράγμα και φαίνεται τότε όλοι ρωτούν τι κάνεις , και όταν έρθει η ώρα της συγκομιδής, τότε σου φέρνουν καφέ και προθυμοποιούνται της οποιαδήποτε βοηθείας

Ενα βίντεο από την περυσινή χρονιά που τότε δεν είχα ανεβάσει


https://www.youtube.com/watch?v=_sbYtI2OhUs


Καλήχρονιά στους επίδοξους αγρότες

leosedf
14-04-15, 22:50
Ε κλασσικά. Φέτος θα έχω πάνω απο 20 είδη ντομάτας. Και 6 είδη καρπουζιού.

p.gabr
14-04-15, 22:56
A ΞΕΧΑΣΑ

Τα νέα μέλη της οικογένειας , που ήρθαν με τον ερχομό της ανάστασης

56441

p.gabr
15-04-15, 20:30
Πρωινή βιολογική επιμέλεια

56453

Τελικά νομίζω ότι καλύτερα την βγάζουν οι κότες .Δεν υπάρχει ημέρα εορτασμού για αυτές

Λίγα χορταράκια, λίγα αυγουλάκια ,λίγο παστουρμά που έχει μείνει ...και την βγάλαμε την μέρα

56454

gregpro
16-04-15, 14:05
Κατα κύριο λόγο οι επικρατέστερες πετρελαιομηχανές ήταν εγγλέζικες
Ομως μιας και εκεί ο λόγος, πρέπει να μιλήσω και για αυτό


Ελληνικές πετρελαιομηχανές ΜΑΛΚΟΤΣΗ


https://www.youtube.com/watch?v=td9aAadULhs
Αν περάσεις απο το χωριό μου,θα δεις 3-4 τέτοιες μηχανές "μαλκότσια" να κάθονται παρατημένες σε ένα οικόπεδο,15 χρόνια τώρα...Κανείς δε νοιάζεται να αναπαλαιώνει τέτοια ιστορικά μηχανήματα.Εγώ δύο αλέτρια που όργωνε ο παππούς μου με τα αδέρφια του (όχι με τρακτέρ,με βόδια),τα βρήκα σκουριασμένα,τα έβαψα και τώρα στολίζουν τον κήπο.

leosedf
16-04-15, 14:11
Που Γρηγόρη? Να έρθω να φορτώσω καμία? :lool:

gregpro
16-04-15, 14:19
Μακρυχώρι Λάρισας... P!

gregpro
16-04-15, 14:23
Όταν ξαναπάω,θα τραβήξω φωτογραφίες τα μηχανάκια...

leosedf
16-04-15, 14:26
Ε μακρυά δεν παίζω...
Εκεί και το βουνό σας έχει φίδια.

gregpro
16-04-15, 14:42
Ποιό βουνό;Ο Όλυμπος,ο Κίσσαβος,η Καρακόπετρα;Πολλά βουνά εχουμε και πολλά φίδια!

leosedf
16-04-15, 14:51
Πάνω απ το χωριό αυτό με τις κεραίες.

gregpro
16-04-15, 18:29
Καρακόπετρα λέγεται το βουνό.Εσύ πως και το ξέρεις τόσο καλά το χωριό,από εκεί κοντά είσαι;Με κούφανες!!!!:lool:

lepouras
16-04-15, 19:10
χα δεν κατάλαβες με ποιον μιλάς. Κωνσταντίνος ο ehelon FBI CIA και ένα σορό ξένες λέξεις:lool:

street
16-04-15, 20:06
A ΞΕΧΑΣΑ

Τα νέα μέλη της οικογένειας , που ήρθαν με τον ερχομό της ανάστασης
Παναγιωτη μια χαρα τα κατσικια ... και eιδικα το γαλα τους γιαμ γιαμ και φρεσκο και δυσευρετο ... δεν πιστευω να τα σφαξετε ... ???
απ την φωτο παντος και απ τα λιγα που ξερω ... το ασπρο μπαινει ανετα σε σουβλα ... :lool::lool:του χρονου .... το πασχα ... πιθανον ομ ειναι αρσενικο ? και τα καφε θηλυκα ? :biggrin: αν ναι κοιταξε να τα αβγατισεις .... σε 2 χρονιες πιθανον τα τετραπλασια ... τα κατσικια ειναι δυσκολο να τα ξεγεννησεις ... μεχ και ο κτηνιατρος εχει θεμα με κατσικες !!

Παναγιωτη προσεξε τ κοτες , δεν εχω ξαναδει τετοιο κοτετσι ... κανονικα απο την φωτο σου ειναι 8 κοτες και ενας πετεινος ? αν ναι μην περιμενεις να παρεις απλα αβγα απο εκει , οι κοτες γουσταρουν λασπη και να σου κανουν καθε μερα το αυγο ... κοτεσι 3 χ3 , φτιαξτο !! εκτος αν εχεις κανα στρεμα να τ αμολησεις και μετα να πας να μαζευεις τα αβγα ψαχνοντας το στερεμα

υσ .. ναι ειμαι απο χωριο θεσσαοινικης :biggrin:

p.gabr
17-04-15, 10:32
Δημήτρη ο κόκορας είναι στα ιδιαίτερα διαμερίσματα
Την εποχή αυτήν οι κότες φυσιολογικά γεννούν ένα αυγό την ημέρα


Βερικοκιά
Την φυτέψα μόλις περισυ το Φεβρουάριο. Προς ανταποδοση της φροντίδας θέλησε να μου προσφέρει 17 υπέροχους καρπούς
56489

Η συνέχεια το βράδυ με κάτι πολυ ΝΟΣΤΙΜΟ

p.gabr
17-04-15, 20:47
Παστουρμάς



Σαν παραδοσιακός αγρότης φροντίζω όταν υπάρχει επάρκεια ,την αποθήκευση μακρού χρόνου Ετσι λοιπόν όταν σφάξω το μοσχαράκι μου (που δεν είχα ποτέ) και εφόσον δεν μπορώ να το καταναλώσω όλο ,ακολουθώ τις αρχαίες μέθοδος συντήρησης. Διαλέγω λοιπόν κατά προτίμηση το "ΝΟΥΑ" χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν γίνεται από όλα τα τμήματα του ζώου . όπως το "τρανς" ,η το καθαρό κομμάτι ¨"ελιάς"

Παστουρμάς ο άρχοντας των αλλαντικών που δεν είναι δύσκολο να πραγματοποιηθεί και μάλιστα με σχεδόν σίγουρη επιτυχία

Κάποτε ρώτησα ένα Καππαδόκη παππού να μου πει τα μυστικά για τον καλό παστουρμά και απάντησε . Παστούρ παστούρ, δηλαδή πάστωμα πάστωμα . Αρα λοιπόν καταλαβαίνουμε από πού βγήκε το όνομα και φυσικά ο καλός παστουρμάς θέλει πολύ καλό πάστωμα, άλλωστε η επικάλυψη πάντα είναι διαφορετική ανάλογα με τα κέφια και τα μυστικά του καθενός . Λένε πως ο καλός παστουρμάς γίνεται από καμήλα... μύθος Ο καλός παστουρμάς εξαρτάται από την επεξεργασία που θα του κάνουμε.το κάτω κάτω δεν θα είχε μείνει καμήλα στον πλανήτη, για τον λόγο ότι δεν εκτρέφονται με την ίδια συχνότητα οι καμήλες σε σχέση με τα βοοειδή
Πάντως καλό κρέας θεωρείται το βοδινό Νουά και ακόμη καλύτερα το φιλέτο



Κάθε χρόνο μετά τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ξεκινώ την διαδικασία.


Ζητώ απο τον χασάπη ένα κομμάτι μεγάλο νουα να μου το σκίσει στην μέση


56527

φτιαχνω ενα κεκλιμένο επίπεδο και βάζω ενα παχύ στρώμα χοντρού αλατιού πανό- κατω
Το αφήνω δυο -τρεις μέρες στο αλάτι μέχρι να σταματήσει να βγάζει υγρά ...Μέτα ξέπλυμα πολύ καλό σε τρεχούμενο νερό και μια ώρα μέσα στο νερό να ξαλμυρίσει πολύ καλα


Δέκα περίπου μέρες στέγνωμα σε ξηρό κρύο και καθαρό μέρος , ώσπου να μαυρίσει και γίνει πολύ σκληρό....

56529


Το μιγμα
1 μερος αλεύρι σκληρό ,1 μέρος τσεμενι , μισο πάπρικα γλυκιά ,πιπέρι κόκκινο καθ επιθυμία και ένα κεφάλι σκόρδο

56528

Στέγνωμα και πάλι για λίγες μέρες
56530

η κοπή


56531

το σημαντικότερο ολων που απαιτεί εργαλείο σωστό

Βεβαιως όποιον δεν του αρέσει το τσεμενι, υπάρχουν πολλές επιλογές

56532


New version (χωρίς τσεμένι ) με πιπέρια, δεντρολίβανο , BBO mix η


ΠΡΟΣΟΧΗ Η ΜΙΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΡΟΦΗ ΧΩΡΙΣ ΤΕΧΝΙΚΑ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΆ ΜΕΣΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥ

p.gabr
17-04-15, 20:53
Aντε τωρα να βγάλουμε το βράδυ

56533

thanasis 1
17-04-15, 21:07
Πω ρε παναγιωτη τι ειναι αυτα που βαζεις.:drool::drool::drool::drool::drool::drool:

sakisr
17-04-15, 21:12
Με εχεις πεθανει!Ο παστουρμας ειναι ο αγαπημενος μου μεζες και ο μισητος της γυναικας μου!Εβαλες και τα αυγα με το χωριατικο απο κατω ...αντε παρε φορα τωρα να ψαχνεις για μεζε.

Παντως περαν πλακας, απο σπιτικο παστουρμα ενας φιλος περισυ ηταν μια ολοκληρη μερα σε δορυφορικη συνδεση με τη τουαλετα του.Μιλαμε του πηγε αιμα-αιμα!Που λεει κι ο Σεφερλης.....

leosedf
17-04-15, 21:16
Χτές μου έφερε ο αδερφός μου ετοιματζίδικο από γκαμήλα.

p.gabr
17-04-15, 21:25
Με εχεις πεθανει!Ο παστουρμας ειναι ο αγαπημενος μου μεζες και ο μισητος της γυναικας μου!Εβαλες και τα αυγα με το χωριατικο απο κατω ...αντε παρε φορα τωρα να ψαχνεις για μεζε.

Παντως περαν πλακας, απο σπιτικο παστουρμα ενας φιλος περισυ ηταν μια ολοκληρη μερα σε δορυφορικη συνδεση με τη τουαλετα του.Μιλαμε του πηγε αιμα-αιμα!Που λεει κι ο Σεφερλης.....


Φιλε σακη μετα την ωρίμανση της πρώτης εβδομαδος, αφαιρείται η επικάλυψη τεμαχίζεται όλος ο παστουμας και μπαίνει στην κατάψυξη σε σφραγιστά μπολ.ΔΙΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΑΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΜΑΛΑΚΟΣ ΟΠΩς ΗΤΑΝ
........... Δεν παίζουν με αυτα τα πράγματα


Χτές μου έφερε ο αδερφός μου ετοιματζίδικο από γκαμήλα.


Δεν εχει διαφορα εχω δοκιμάσει , καθοτι χρόνιος πελάτης του ΜΙΡΑΝ ...ολη την δουλειά την κανει η παστα

p.gabr
17-04-15, 21:29
ΠΑΣΤΟΥΡΜΑ-ΔΟΠΙΤΤΑ


56534

ΟΡΕΞΗ ΝΑΧΕΙΣ

leosedf
17-04-15, 21:37
Δεν εχει διαφορα εχω δοκιμάσει , καθοτι χρόνιος πελάτης του ΜΙΡΑΝ ...ολη την δουλειά την κανει η παστα
Ναι ΜΙΡΑΝ είναι και αυτό. Το ίδιο πράγμα μου φαίνεται.
Προτίμησα τα ραπανάκια με ξύδι και λάδι, τα ξεπάτωσα.
Βέβαια περιμένω και τα δικά μου, έβαλα ραπανάκια και κόκκινα, κίτρινα και μωβ καρότα.

p.gabr
17-04-15, 21:42
Εχω συζητήσει πολλά πράγματα με τον κύριο Πετρο Μιραν . Μάλιστα πρόλαβα και τον πάτερα του ,τον ιδρυτή , που καθότανε έξω σε μια καρεκλιτσα και συνήθως έτρωγε ένα μήλο Εχω μάθει πολλά για αυτούς , απο τον απέναντι μπακάλη ,τον κο Βακαλοπουλο .Τώρα το βάρος της εταιρίας πέφτει στην τρίτη γενιά τους γιούς του κ Πέτρου

leosedf
17-04-15, 22:00
Α δεν ξέρω εγώ στο εσύσωλήνας τον είχα δει.

street
19-04-15, 21:42
Παστουρμάς μπραβο Παναγιωτη , δεν ηξερα ακριβς την διαδικασια του παστουρμα ... ασε που νομιζα οτι ηταν αλλο κοματι κρεατος ....

εγω γνωριζω το λαρδι , δεν ξερω αν το γνωριζεις ... το φτιαχνω καθε χρονο εδω και 7 χρονια ακολουθωντας απο θειο συγχωρεμενο και αυτος με την σειρα του εβλεπε αο τον παππου που μαλιστα το πουλαγε κιολας μιας και ειχε γουρουνια ......

ξεκιναω την διαδικασια οκτωβριο με νοεμβριο , τα τελευταια 3 χρονια παιρνω απο τον χασαπη μιας και ο ξαδερφος δεν εχει πλεον γουρουνια ... ειναι το εξωτερικο δερμα - λιπος του γουρουνιου , το ξινγκι που λεμε , συνηθως ειναι μεγαλα μονοκοματα κοματια , ακομα καλυτερα ειναι να εχουν και λιγο κολλημενα ψαχνο σε διαφορα σημεια στην κατω μερια , κοστος ? ΤΖΑΜΠΑ ! οι χασαπηδες τα πετανε ουτως η αλλος αυτα οταν καθαριζουν το χοιρινο .. τον λες απο πριν ... προπερσι απ το καπανι ενας με φορτωσε με 10 κιλα και δεν μου πιρε φραγκο και σουπερ ντουπερ κοματια ... εφτιαξα αρκετο ... στο δια ταυτα ...
παιρνεις τα κοματια τα πλενεις με νερο απλα ... η εφοσον τα κοψεις .... υποψιν οτι για να κοπει το ξιγκι χρειαζομαστε ΠΟΛΥ ΚΟΦΤΕΡΟ μαχαιρι λειο και οχι με δοντια , ξεκνας κοβεις τετραγωνια κοματια φιλετα ας πουμε να χωρεσουν το ενα πανω σ αλλο σε ενα πλαστικο ταπερ 15 χ 15 ( αν και το καλο παστωμα γινετε σε ξυλινο δοχειο ) ριχνεις αλατι ΨΙΛΟ μπολικο .. σαν τα παστα ψαρια ενα πραγμα ... ξεκινας στον πατο ενα χιλιοστο περιπου .. ριχνεις το πρωτο φιλετο ... ξανα αλατι μπολικο και παει λεγοντας ... φισκα στο αλατι που λεμε και θα μπει στο ψυγειο ( η στο χιονι εξω εκενες τ εποχες δεν ειχαν ψυγειο :001_tt2: ) για ενα μηνα τουλαχιστον ... φυσικα μπορει να μνει και εκτος ψυγειου αλλα εκει θα χρειαστει κανα 3 μηνες ισως και παραπανω , μπορεις να κανεις και αλλα διαφορα ... 6 φιλετα ας πουμε κομενα 10 χ 10 το ενα πανω στο αλλο με πιεση απο πανω ( ενα μαρμαρο στο καπακι που βιδωνει δοχειο για να τα πιεζει ) κολλανε μεταξυ τους και βγαζεις ενα τετραγωνο κοματι που το κοβεις φετες σαν σαλαμι ... το χοιρινο ξινγκι απορροφαει το αλατι αλλα καθυστερει αρκετα ... παμε παρακατω ... οταν περασει ο μηνας μεσα στο ψυγειο μπορεις να βγαλεις κανα 2 κοματια να τα ξαρμυρισεις πλενωντας τα να τα τυλιξεις σε σακουλακια και να τα βαλεις στην καταψυξη ετοιμοπολεμα :biggrin: ακομα και τοσο παγωμενα που ειναι τα κοβεις σε φετουλες με ενα απλο λειο μαχαιρι ... και τρωγονται ως εχουν ... φυσικα τσιγαριζονται αλλα θα σου δωσουν γευση χοιρινου σαλαμιου που και παλι ειναι νοστιμα ... αλλα αλλο να το φας ως εχει ... εγω φτιαχνω κλασικη εκδοση και ατη ειναι που μου αρεσει ... εκανα και κανα δυο με μπαχαρικα και κλπ εμενα δεν μου αρεσε ... αλλα οι αλλοι ξετρελαθηκαν ...
φετος δεν εφτιαξα και τοσο πολυ λογο χρονου ... στο ψυγειο μου παντς εχω ακομα ενα ταπερ με 3 κοματια ? θα το βγαλω φωτο να το ανεβασω με την πρωτη ευκαιρια :biggrin:

υσ αυτα και γενικα για το λαρδι ... δεν υπαρχει στο νετ εκτος μερικα ξενα φορα ... που και παλι ...

υσ 2 θα αντιγραψω αυα του Παναγιωτη ... χωρις να αποθαρρυνθω κανεναν να το φτιαξει διοτι ειναι πανευκολο ... δεν ευθυνομαι και εγω αν το κανει καποιος και το φαει μουχλιασμενο , η να παθει καμια σαλμονελα ! ρωταει εδω για περισοτερες πληροφορες που και παλ δεν ευθυνομαι ολα υπευθυνη σας ...

υσ 3


ΠΡΟΣΟΧΗ Η ΜΙΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΡΟΦΗ ΧΩΡΙΣ ΤΕΧΝΙΚΑ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΆ ΜΕΣΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥ

ακου κει " μιλουμε " ... μιλαμε εειιι αχαχαχαχ :lool::lool::lool:

jakektm
04-06-15, 10:11
Αλλες εικοσι μερες και ειμαστε ετοιμοι!!! 3ος χρονος φετος, πρωτη παραγωγη!





57704



57705

leosedf
15-07-15, 23:08
Μπλε ντομάτα.
https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtp1/v/t1.0-9/p180x540/11707818_10206587538344929_9129269643525703651_n.j pg?oh=cdd77e1be3bf4563bf003a15363af7b1&oe=5659C78A

Κόκκινη ζέβρα
https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/v/t1.0-9/p180x540/11742703_10206705916584311_1459286756653938270_n.j pg?oh=ef1d3232f72c610a7d78bdb006cfe110&oe=562564F1


Αγγούρι Crystal lemon.
https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/p180x540/11692544_10206639528844659_2038800524568781546_n.j pg?oh=1bbf9ab2b36f100a1a7d3f7d071511d5&oe=56597D33

Άγουρα ακόμη αλλά οκ.

p.gabr
15-07-15, 23:21
Ρε τι γίνεται εδώ ΣΟΔΟΜΑ ΚΑΙ ΓΟΜΟΡΑ

Κοίτα κάτι αγγούρια που μου βγήκαν φέτος

58530

και τρυπάνε κιόλας

leosedf
15-07-15, 23:38
Αυτό Παναγιώτη θέλει αφρό και ξυραφάκι για κόντρα ξύρισμα πριν το φας :D

klik
16-07-15, 00:50
Ναι βρε και σε μένα έχουν αγκάθια φέτος, λες να υπονοούν κάτι με την πολιτική κατάσταση;

klik
16-07-15, 01:37
...Κοίτα κάτι αγγούρια που μου βγήκαν φέτος

όταν βγαίνουν δεν πειράζει, να μην μπούν προσοχή!:lool:

p.gabr
17-07-15, 10:19
ΚΟΛΟΚΥΘΟΑΝΘΟΙ

Ο καλός αγρότης εκμεταλλευεται όλα τα δώρα της μάνας γης. Πρωινή συγκομιδή , έγινε το μονταζ των εξαρτημάτων στο εργαστήριο, τακτοποιήθηκαν όλα στο σασί και έτοιμο για τον φούρνο

58558

Το αποτέλεσμα θα γίνει "edit" σε δύο ώρες

.................................................. ...................
edit

58559

Κοπιάστε

Άπαντες καλεσμένοι πλην του Λέπουρα

leosedf
20-07-15, 23:23
Golden sunburst tomato, white cherry, yellow pear, peliti cherry η purple bumblebee και Riesentraube μικρούτσικο.
https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtf1/v/t1.0-9/13726_10206745158205327_5596728653266042544_n.jpg? oh=c683dc342a2c2314fdce055c057c10d0&oe=565BA12D

lepouras
21-07-15, 01:33
μπράβο ρε Κωνσταντίνε. πές μας και από γεύση και άρωμα σε σύγκριση με την κλασική που ξέρουμε τη λένε?
την κάρτα δίπλα τη την έβαλες? θα μας πεις και τον λογαριασμό?:biggrin:

leosedf
21-07-15, 01:44
Όχι ρε σύγκριση μεγέθους, αυτό βρήκα.

Τα άσπρα τοματίνια είναι πολύ ωραία όπως και αυτά τα κίτρινα αχλαδάκια.
Δεν έχω τύχει ακόμη άσχημη γεύση όλες φαίνονται πάρα πολύ καλές, περιμένω τις ζέβρες τώρα τις άσπρες, μαύρες κλπ.

lepouras
21-07-15, 01:44
ΚΟΛΟΚΥΘΟΑΝΘΟΙ


Άπαντες καλεσμένοι πλην του Λέπουρα

αααααααα δεν παίζω. το συμπλήρωσες αφού σου έβαλα πανωχέρι. γιαυτό θα τιμωρηθείς πάραυτα. θα έρθω απρόσκλητος για να μην έχεις να τρατάρεις άλλους.:lool:
πως κάνετε έτσι βρε. σαν πουλάκι τρώω
εντάξει λίγο μεγάλο :biggrin:
http://www.bmoviegraveyard.com/reviews/G/GiantClaw/giantclaw030.jpg

lepouras
21-07-15, 01:47
Όχι ρε σύγκριση μεγέθους, αυτό βρήκα.

Τα άσπρα τοματίνια είναι πολύ ωραία όπως και αυτά τα κίτρινα αχλαδάκια.
Δεν έχω τύχει ακόμη άσχημη γεύση όλες φαίνονται πάρα πολύ καλές, περιμένω τις ζέβρες τώρα τις άσπρες, μαύρες κλπ.
χαχαχα το κατάλαβα βρε. για πλάκα στο είπα.
σαν γεύση είναι όπως οι κανονικές απλά άλλο χρώμα? ή έχουν μικροδιαφορές?
ξέρω και εγώ? άλλες ποιο γλυκές ή ποιο ξινές κλπ.

leosedf
21-07-15, 01:55
χαχαχα το κατάλαβα βρε. για πλάκα στο είπα.
σαν γεύση είναι όπως οι κανονικές απλά άλλο χρώμα? ή έχουν μικροδιαφορές?
ξέρω και εγώ? άλλες ποιο γλυκές ή ποιο ξινές κλπ.
Έχουν αλλά δε μπήκα στη διαδικασία γευσιγνωσίας, προς το παρών τις ξεκωλώνω σε 2-3 δευτερόλεπτα,:mrgreen: αργότερα θα τις κάνω ανάλυση

lepouras
21-07-15, 02:05
ωχ. κάργα πείνα:lool:
καλά όταν σου βαρέσει κάνε μας ένα review:001_tt2:(ξέρεις εσύ. από αυτά με το φόκους):lool:

p.gabr
21-07-15, 10:03
Πολύ πείνα Γιάννη, με αυτά θα την βγάλουμε σήμερα Ντοματίνια στην σούβλα και καρότο -σούπα. Τα άλλα αύριο
58610

finos
21-07-15, 11:16
Ωραία...
Τώρα ξήλωσε τα όλα και βρες παλιούς σπόρους που δεν είναι μεταλλαγμένοι και βάλε ένα σωστό σύστημα ποτίσματος (σταγόνα η υπερμούρη gardena) για να μην ξοδεύεις κυβικά.

Πρόσφατα πιάσαμε μια οχιά και της κόψαμε το κεφάλι πήραμε το δέρμα και το βάλαμε σε αναπτήρες.https://m.youtube.com/watch?v=KGw4vVv6Acw

picdev
22-07-15, 01:16
https://m.youtube.com/watch?v=KGw4vVv6Acw

να φανταστείς είναι και συντοπίτης του, το έχουν οι Σερέοι φαίνεται :lool:

p.gabr
22-07-15, 09:58
Είχα ακούσει καλά λόγια για αυτήν τη ποικιλία και πήρα δύο ρίζες για δοκιμή.

Ποικιλία Αγ . Πέτρου, κάνει παπάδες !!!
Είναι φυτεμένο αρχές Ιουνίου κοιτάξτε το βίντεο, εγώ δεν μπόρεσα να τις μετρήσω,έχουν πάνω από 40 ντομάτες!


https://www.youtube.com/watch?v=SSPv9mTtLm8&feature=youtu.be

finos
22-07-15, 12:20
Ρε τι γίνεται εδώ ΣΟΔΟΜΑ ΚΑΙ ΓΟΜΟΡΑ

Κοίτα κάτι αγγούρια που μου βγήκαν φέτος

58530

και τρυπάνε κιόλας
ακγουρι σου ειρθε :lool::001_rolleyes:

SV1JRT
22-07-15, 14:35
.

Εγώ έχω λίγο πιο "άγρια" γούστα στα φυτά...
Αν ο κλέφτης γλυτώσει απο το πίτμπουλάκι μου την Ζιζέλ, θα τον φάνε τα φυτά μου !!
(ή θα τον ....μαμήσουν. Η και τα δύο, ανάλογα την όρεξη που θα έχουν).

.
58621

58622

58623

58624

58625

leosedf
22-07-15, 14:57
Πάνο αυτές είναι άσπρες? Εγώ έβαλα great white και μου βγαίνουν κάτι γαϊδούρια τεράστια. Δεν τις πάω και πολύ τις μεγάλες, συνήθως οι πιο μικρές είναι πιο έντονες σε γεύσεις.

Ως τώρα πάντως μπορώ να πω ότι είναι τέλειες, το άσπρο τοματίνι είναι γλυκό, τα κίτρινα έχουν πιο κοφτερές γεύσεις.

p.gabr
22-07-15, 17:50
Σωτήρη πας για βοτανολόγος νομίζω. Ότι πρέπει για πληγές για ψωρίαση τα πάντα έχεις.


Κώστα φυσικά και εγώ όταν ψωνίζω ντομάτες αγοράζω τις μικρότερες για πολλούς λόγους.

Από μεγάλη ντομάτα ,που είναι βέβαια και το φυσιολογικό της, είναι μόνο μία .Η Βραυβρωνας μπαταλα. Αυτή η άσχημη η κατσαρη η ασύμμετρη.

Τώρα αυτές δεν τις έχω ακόμα δοκιμάσει στην γεύση ,μια πορτοκαλιζει τώρα θα σου πω σε λίγες μέρες.
Οι υπόλοιπες που βαζω είναι ντοπιες ποικιλίες ,μέτριας απόδοσης

Βραυβρωνας μπαταλα
58627


edit
Τα πάντα όσο και να λένε, έχουν φάει την μίξη
Θυμάμαι πριν το 70 ,που ο πατέρας μου είχε μαγαζί στην κεντρική λαχαναγορα Αθηνών, την τρίτη μέρα εάν μενανε ,έτρεχαν ζουμιά, γέμιζε ο τόπος. Η καλύτερη ντομάτα τότε ήταν από Ιστιαία.

Gaou
22-07-15, 18:09
βρε παιδιά βάζετε λιπάσματα ή κοπρια ? πώς έχετε τοσο καλή παραγωγή ? επισης η ντοματες αυτες ειναι απο σπόρους αγορασμένους ή ειναι απο δικές σας απο παλια. εδώ στην αθήνα αν δεν βάλεις κάτι σε λιπασμα η παραγωγή ειναι αστεια .

leosedf
22-07-15, 18:27
100% Κουραδάκι (ΣΚΑΤΑ) αλόγου, τσόφλια από αυγά για ασβέστιο, magnesium sulphate για μαγνήσιο και θειάφι. Μπορείς να ξεράνεις και μπανάνες για Κάλλιο κλπ.
Στο χωριό δε βάζω κοπριά.

Βέβαια, τα φυτά δεν έχουν ιδέα αν βάζεις οργανική ύλη η βιολογικό λίπασμα η κανονικό χημικό λίπασμα οπότε ότι και να βάλεις το ίδιο είναι.
Σκοπός είναι να γνωρίζεις τι έχει το έδαφος σου, τι χρειάζεται η τι δε χρειάζεται (και pH). Έχει και κιτ ανάλυσης εδάφους και οργανάκια.
Ότι και να χρησιμοποιήσεις θα είναι το ίδιο εφ' όσον μιλάμε για θρεπτικά συστατικά. Προτιμώ ότι πιο απλό όπως τα τσόφλια κλπ η και οργανικό λίπασμα αν βρίσκω. Σχεδόν καθόλου όμως μιας και το χώμα μου είναι πολύ δυνατό.

Στα φάρμακα είναι το πρόβλημα, αποφυγή οποιουδήποτε εμπορικού φαρμάκου.
Εγώ τουλάχιστον χρησιμοποιώ φυτικά προϊόντα κλπ για τα φυτά, όπως neem oil για τα μαμούνια (αιθέριο έλαιο) και πράσινο σαπούνι. Η τα αφήνεις έτσι και ότι βγει.

Οι σπόροι μου είναι Πελίτι παραδοσιακοί ελληνικοί και οι περίεργες ντομάτες είναι επίσης παραδοσιακές ράτσες βιολογικά καλλιεργημένες εκτός από 2-3 που φτιάχτηκαν με διασταυρώσεις. Από διάφορες χώρες.


Έχει και μεγάλες ντομάτες (beefsteak) κλπ αλλά δεν τις προτιμώ.

Gaou
22-07-15, 18:44
μωρε τσοφλια βάζω και εγώ και ειναι ενταξει οι ντοματες απο ασβέστιο. το χώμα ομως στην αθήνα εινια φτωχο και φανταζομαι ότι θέλει χιλια πράγματα. θα κοιτάξω αυτο το κιτ για την ανάλυση εδάφους...!

απο τον πελιτη ειχα προσπαθήσει και εγώ να παρω καποιους σπορους αλλα δεν μου ειχαν απαντήσει σε καμια απο τις δύο φορες που τους εστειλα( λογικο θα μου πεις με τοσα email που παιρνουν ....!)

οσο αφορα στα φάρμακα μεγάλο προβλημα εκτος των εσπεριδοειδών δεν εχω. τα εσπεριδοειδή εχουν φυλοκνίστη οπου αντιμετωπιζεται μονο με φάρμακο. εχω ψεκάσει σαπουνι , δυοσμο, μεντα , τσουκνιδα , απηγανο και δεν έχει κάνει τπτ. τωρα εχω φυτευσει κατω απο το δεντρο δυοσμο και περιμένω να δώ αν θα αποθησει το σκατομαμουνο..!

πάντως στα φυτώρια τα έχουν τα φάρμακα ψωμοτυρι....!

p.gabr
22-07-15, 21:39
Παύλο οπως και εσύ ξέρεις η ντομάτα είναι απαιτητικό φυτό και σε τροφή και σε προστασία
Εμεις δεν έχουμε πάρα να κάνουμε ότι ξέρουμε , από κει και πέρα ο θεός βοηθός
Εννοείται οτι το γεναρη θα σκάψουμε το χωράφι, θα το γυρίσουμε ξανά και ξανά, καμιά κοπριά μέσα και λίγο λιπασματακι.
Δεν είμαι αρνητικός στα λιπάσματα όπως προβλέπεται και σύμφωνα με αυτό που σου λέει ο γεωπόνος Τα ραντίσματα με εντομοκτόνα και μυκητοκτόνα τα αποφεύγω Αν κάνω κάτι στην αρχή, μετά τέλος..ότι θέλουν ας κάνουν . Εμεις θα ρίξουμε την θειοχαλκινη το θειάφι φυλλοαραίωση και τέλος..
Μια μέθοδος που πρέπει να εφαρμόζουμε είναι η σταδιακή φύτευση σε τρεις παρτίδες ανά 20 μέρες, έτσι ώστε αν κάποια αποτύχει να έχεις ελπίδα για την επόμενη.

Τωρα εάν σου πέσει και η βρομούσα (το πράσινο σκαθάρι) τι να κάνεις , εκεί που να φας δηλητήρια καλύτερα να έχει και στιγματακια
Λενε τώρα ότι έχουνε εντομοκτόνα που ραντίζεις και σε δυο μέρες τρως ,άλλα αυτά όλα μετά από δέκα χρόνια θα δεις ότι και πάλι θα απαγορεύονται


EDIT
Σωτήρη τις εικόνες σου ,τώρα απο το σπιτι τις βλέπω καλύτερα .. και σαρκοφάγα ρε μπαγάσα???

Gaou
22-07-15, 22:06
παναγιώτη με τις ντομάτες δεν έχω πολλά προβλήματα αν και να σου πώ την αλήθεια δεν τρώμε και πολλές ( απο του κήπου) . αυτο που πολύ με στενωχωρει ειναι ότι πλέον όλα τα χώματα της πατρίδας μας με εξαιρεση ελάχιστα βουνα ειναι αγονα . κοινώς εγώ βλέπω ότι όταν ξυπνήσουμε θα ειναι αργα καθότι πλεον τα Αγια χωματα μας δεν θα μπορουν να παραγουν ουτε αγριαδες. στην πεντελη που μένω το βουνο έχει καει 5 φορες . στην λαμια που ξέρω άμα δεν βάλουνε 700 κιλα λιπασμα στα μποστανια τους δεν βγαιενι τπτ.

εγώ το μεγάλο προβλημα που εχω ειναι ο τρομερος αερας. μιλάμε για αερα φοβερο . οποτε το που θα φτιαξω κήπο μέσα στο οικοπεδο ειναι καθε φορα σχετικο και εξαρταται απο πως τα πάνε οι θάμνοι που εχω βάλει για φραχτες. οι θαμνοι δε θέλουν τρομερες ποσοτητες νερου ( το οποιο το χρυσοπληρώνουμε εδώ) πραγμα που γενικα καθιστα το σπορ του κηπου πολύ ακριβο. και αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που δεν ριχνω αλλα λεφτα στον κήπο σε λιπάσματα και κοπριες. αυτη την στιγμη έχω 7 ντοματιες όπου έχει η κάθε μια μεσο ορο 2 ντοματες πανω.

επισης τελευταια φορα που ειχα πάρει λιπασμα ( οργανικο ) βρομαγε ψαριλα. συζητώντας δε με εναν που ασχολουταν με ιχθυοκαλλιεργιες μου ειπε ότι καθόλου απιθανο δεν ηταν αυτο ( να αλεθουν ψαρια και να τα κάνουν λιπασμα) πραγμα το οποιο εμενα με ξενισε πολύ ώς προς το φυσικο της υποθεσης.

παντως ουτε απο αυτα ξέρω και ότι κανω βγαινει μισο και με ατελειες. εν πασι περιπτώση βλέπω ότι εχω πέσει σε φωλια οποτε θα προσπαθήσω και σε αυτον το τομεα να κλέψω τις γνώσεις σας.

@ σωτήρη αυτα τα σαρκοφάγα που κλεινουν βοηθάνε καθόλου στα κουνουπια ?

leosedf
22-07-15, 22:21
Το λίπασμα από ψάρια θεωρείται από τα καλύτερα μιας και είναι βιολογικό και περιέχει και φώσφορο (βοηθάει στο να αναπτύσσεται ρίζα καλή) και άζωτο και διάφορα ιχνοστοιχεία χρήσιμα. Το υγρό λίμασμα ψαριών (διαφυλλικό) μάλιστα είναι και ακριβό.

Και ο Βασιλικός κάνει για τα κουνούπια. Εδώ πάνω κανένα φυτό (ιδίως Σέρρες) δεν κάνει τίποτα φυσικά.
Πάντως δεν ξέρω για κάτω σε σας νομίζω δε διαφέρει και πολύ αλλά εδώ και ένα κουτί κοκα κόλας να φυτέψεις θα βγει κοκακολιά.



Υ.Γ. Αυτό με τα στοματάκια έβαλα κι εγώ σπόρο σε γλάστρα αλλά δεν έβγαινε και το παράτησα.

SV1JRT
22-07-15, 22:33
Παύλο οπως και εσύ ξέρεις η ντομάτα είναι απαιτητικό φυτό και σε τροφή και σε προστασία
Εμεις δεν έχουμε πάρα να κάνουμε ότι ξέρουμε , από κει και πέρα ο θεός βοηθός
Εννοείται οτι το γεναρη θα σκάψουμε το χωράφι, θα το γυρίσουμε ξανά και ξανά, καμιά κοπριά μέσα και λίγο λιπασματακι.
Δεν είμαι αρνητικός στα λιπάσματα όπως προβλέπεται και σύμφωνα με αυτό που σου λέει ο γεωπόνος Τα ραντίσματα με εντομοκτόνα και μυκητοκτόνα τα αποφεύγω Αν κάνω κάτι στην αρχή, μετά τέλος..ότι θέλουν ας κάνουν . Εμεις θα ρίξουμε την θειοχαλκινη το θειάφι φυλλοαραίωση και τέλος..
Μια μέθοδος που πρέπει να εφαρμόζουμε είναι η σταδιακή φύτευση σε τρεις παρτίδες ανά 20 μέρες, έτσι ώστε αν κάποια αποτύχει να έχεις ελπίδα για την επόμενη.

Τωρα εάν σου πέσει και η βρομούσα (το πράσινο σκαθάρι) τι να κάνεις , εκεί που να φας δηλητήρια καλύτερα να έχει και στιγματακια
Λενε τώρα ότι έχουνε εντομοκτόνα που ραντίζεις και σε δυο μέρες τρως ,άλλα αυτά όλα μετά από δέκα χρόνια θα δεις ότι και πάλι θα απαγορεύονται


EDIT
Σωτήρη τις εικόνες σου ,τώρα απο το σπιτι τις βλέπω καλύτερα .. και σαρκοφάγα ρε μπαγάσα???


Αχαχαχαχαχαχα.... Μεταξύ άλλων ΚΑΙ σαρκοφάγα. Καμια εικοσαριά φυτά και περίπου 10 χιλιάδες σπόρια απο διάφορα είδη σαρκοφάγα, που θα σκάσουν μύτη τα φυτάκια όπου νά'ναι. Τώρα φτιάχνω και ένα μικρό θερμοκήπιο 3 χ 2 μέτρα να στεγάσω τα σαρκοφάγα και τις ορχιδέες μου.

.

SV1JRT
22-07-15, 22:36
@ σωτήρη αυτα τα σαρκοφάγα που κλεινουν βοηθάνε καθόλου στα κουνουπια ?

Αυτά είναι για λίγο μεγαλύτερα έντομα. Απο μύγα και πάνω μέχρι μικρή ακρίδα.
Αυτά που κάνου ΤΡΕΛΗ καταστροφή στα κουνούπια είναι αυτά που μοιάζουν σαν γκαζόν με ακίδες. Μιλάμε οτι τρώνε κουνούπια σαν τρελά.

.

SV1JRT
22-07-15, 22:42
Υ.Γ. Αυτό με τα στοματάκια έβαλα κι εγώ σπόρο σε γλάστρα αλλά δεν έβγαινε και το παράτησα.

Πρέπει να τα φυτέψεις ΜΟΝΟ την άνοιξη και η γλάστρα να έιναι μέσα σε νερό, που το ύψος του να είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στα 1/2 του ύψους της γλάστρας. Είναι φυτά που ζούνε σε βάλτους, οπότε θέλουν τρελά πολύ νερό. Επίσης το χώμα πρέπει να είναι σκέτη τύρφη χωρίς πρόσθετα. ΔΕΝ πρέπει να βάλεις κανένα λίπασμα και το νερό που θα βάλεις να είναι αποσταγμένο, βρόχινο ή στην χειρότερη απιονισμένο. Αν βάλεις νερό βρύσης ....μπαι-μπαι μα'ι' νταρλινγκ !!!
ΤΟΣΟ απλά :wiink: !!!

.

leosedf
22-07-15, 22:46
Σωτήρη έτσι βγαίνουν και στη φύση? :lool:

lepouras
22-07-15, 22:48
Πρέπει να τα φυτέψεις ΜΟΝΟ την άνοιξη και η γλάστρα να έιναι μέσα σε νερό, που το ύψος του να είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στα 1/2 του ύψους της γλάστρας. Είναι φυτά που ζούνε σε βάλτους, οπότε θέλουν τρελά πολύ νερό. Επίσης το χώμα πρέπει να είναι σκέτη τύρφη χωρίς πρόσθετα. ΔΕΝ πρέπει να βάλεις κανένα λίπασμα και το νερό που θα βάλεις να είναι αποσταγμένο, βρόχινο ή στην χειρότερη απιονισμένο. Αν βάλεις νερό βρύσης ....μπαι-μπαι μα'ι' νταρλινγκ !!!
ΤΟΣΟ απλά :wiink: !!!

.

τη τόσο απλά βρε. άσε πάμε να φτιάξουμε κάνα επιταχυντή σωματιδίων. ευκολότερο θα είναι:hahahha:

SV1JRT
22-07-15, 22:48
Σωτήρη έτσι βγαίνουν και στη φύση? :lool:

Ναι...
Εκεί που βγαίνουν μόνα τους, τέτοιες συνθήκες έχουν.

.

https://www.youtube.com/watch?v=QBhjkBUec-4


.

SV1JRT
22-07-15, 23:05
τη τόσο απλά βρε. άσε πάμε να φτιάξουμε κάνα επιταχυντή σωματιδίων. ευκολότερο θα είναι:hahahha:

Ελα ρε φίλε... Δεν είναι τόσο τραγικό.
Απλά πράγματα.

.
58636 58637 58638 58639 58641 58642

.

leosedf
22-07-15, 23:09
Μήπως θέλει να του παίζεις και Βασίλη Καρά κάθε απόγευμα :lool:


Σωτήρη βλέπω έχει και περλίτη μέσα το μείγμα σου. Δεν είπες σκέτη τύρφη?


Α και κάτι σχετικό.

https://www.youtube.com/watch?v=jJKP14v7QMA

SV1JRT
22-07-15, 23:15
Μήπως θέλει να του παίζεις και Βασίλη Καρά κάθε απόγευμα :lool:


Σωτήρη βλέπω έχει και περλίτη μέσα το μείγμα σου. Δεν είπες σκέτη τύρφη?


Α και κάτι σχετικό.

https://www.youtube.com/watch?v=jJKP14v7QMA


Με τον Καρά ....μαραίνονται.
Κάτι σε Maiden αν έχεις....

Ο περλίτης είναι must σε όλλα τα φυτά για να αφραταίνει το χώμα. Μπορείς να βάλεις και πλυμένη άμμο θαλάσσης, την γκρίζα. Οτιδήποτε ΔΕΝ περιέχει θρεπτικά συστατικά. Ακόμα και χρωματιστή άμμο απο το ΙΚΕΑ μπορείς να βάλεις για χώμα...

Καλά, το βίντεο είναι μεγάλη μούφα.
Δεν έχει τόση δύναμη η Διοναία !!

.

Gaou
22-07-15, 23:24
....που μοιάζουν σαν γκαζόν με ακίδες. ...

.

και πώς μπορω να τα ζητηξω αυτα σε φυτώριο . το ονομα τους εννοω

SV1JRT
23-07-15, 09:35
και πώς μπορω να τα ζητηξω αυτα σε φυτώριο . το ονομα τους εννοω


Παύλο, το 99% των φυτωριούχων είναι παντελώς ΑΣΧΕΤΟΙ. Πέρα από καμιά γαρδένια και καμιά τριανταφυλλιά δεν ξέρουν ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Δεν έχω δει πιο άσχετους επαγγελματίες από τους φυτωριούχους. Τέλος πάντων...

Λοιπόν, όπως κατάλαβες αυτά τα φυτά ΔΕΝ υπάρχουν στα Ελληνικά φυτώρια. Τα σπόρια τα έφερα από έξω, κυρίως από Αγγλία και ένα ειδικό φυτώριο στην Βουλγαρία. Τώρα με τα Capital Control, χαιρετίσματα.

ΜΕΡΙΚΕΣ φορές έφερνε τέτοια φυτά το ΙΚΕΑ, στο τμήμα με τα φυτά που έχει. Αν κάνεις καμία βόλτα ίσως βρεις ακόμα, αλλά στο ΙΚΕΑ πληρώνεις τον κούκο για αηδόνι. Νομίζω έχουν 8 ευρώ το κάθε γλαστράκι......
Το όνομα των φυτών αυτών είναι "Drosera Capensis (https://www.google.gr/search?q=Drosera&espv=2&biw=1348&bih=811&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIja6-stLwxgIVgfByCh17kwP4#tbm=isch&q=Drosera+Capensis)" ή "Drosera Alba (https://www.google.gr/search?q=Drosera&espv=2&biw=1348&bih=811&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIja6-stLwxgIVgfByCh17kwP4#tbm=isch&q=Drosera+Alba)". Γενικά αυτό το είδος φυτών που μοιάζει με γκαζόν λέγεται "Drosera (https://www.google.gr/search?q=Drosera&espv=2&biw=1348&bih=811&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIja6-stLwxgIVgfByCh17kwP4)".

Υπάρχει και η κατηγορία "Pinguicula (https://www.google.gr/search?q=pinguicula&espv=2&biw=1348&bih=811&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI_8_x19LwxgIVY55yCh3Mlg3t)", αλλά είναι πολύ πιο δύσκολη και ακριβή......



https://www.youtube.com/watch?v=cZ7Fws1HaL0

.

manolena
23-07-15, 09:46
βρε παιδιά βάζετε λιπάσματα ή κοπρια ? πώς έχετε τοσο καλή παραγωγή ? επισης η ντοματες αυτες ειναι απο σπόρους αγορασμένους ή ειναι απο δικές σας απο παλια. εδώ στην αθήνα αν δεν βάλεις κάτι σε λιπασμα η παραγωγή ειναι αστεια .

Μπορείς να σπείρεις μια χρονιά φθινόπωρο αργά κουκιά, να τα αφήσεις στο μποστάνι αφού μαζέψεις τον καρπό χλωρό (για γιαχνί με πατάτες και μάραθο), και του δίνεις ένα όργωμα την άνοιξη με καλό ανακάτεμα να σαπίσουν στο χωράφι τα φυτά. Καλύτερο απο λίπασμα, δίνει πολύ άζωτο στο χώμα. Μετά βάλε τη σπορά σου.

Gaou
23-07-15, 13:53
Παύλο, το 99% των φυτωριούχων είναι παντελώς ΑΣΧΕΤΟΙ. Πέρα από καμιά γαρδένια και καμιά τριανταφυλλιά δεν ξέρουν ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Δεν έχω δει πιο άσχετους επαγγελματίες από τους φυτωριούχους. Τέλος πάντων...

.

εγω ειχα εδώ ενα φυτώριο που το εκτιμήσα πολύ . παω προχθές εχει βγει ο τυπάς να μας εξυπηρετησει δεν ξέρω και εγώ πόσους μπαφους ειχε πιει πριν. τα παιδια τον κοιτουσαν καλα καλα...! φωναζει τον μεγαλο του λέω θέλω ενα θάμνο χρήσιμο για δώρο. μου λέει η γυναικα μου τι να παρουμε . της λέω δαφνη να πιασει τοπο. μου λεει ο μακακας τι θα την κανετε θα την μασουλάτε...! κατα τα αλλα μας φταινε οι 300

το ασχετος στην ελλάδα ειναι πλεον τιμη με αυτα που βλέπεις . το καφρος ειναι γενικώς χαρακτηρισμος.

εχω κάποια λεφτά στο Paypal. και ειχα και έναν ολλανδο που ειχα πάρει μαυρα bambou και μου αρεσε πολύ σαν πωλητης . θα κοιταξω αμα εχει ειδαλως θα ψαξω στο αγγλικο.

leosedf
23-07-15, 14:13
Σήμερα μου ήρθαν περίπου 40-45 φακελάκια με σπόρους, λάχανα, λαχανάκια, κουνουπίδια και μπρόκολα διάφορα, αντίδια κλπ κλπ

finos
23-07-15, 14:32
κι εγω εχω κηπο

Gaou
23-07-15, 14:38
κι εγω εχω κηπο

βλέπω τα πεπονια σου στην φωτογραφια που εχεις.

p.gabr
23-07-15, 21:35
βλέπω τα πεπονια σου στην φωτογραφια που εχεις.

Ωραία τα πεπόνια!!!!
Παυλο του χρόνου βάλε ενα παρτέρι βλίτο (καιμια 10 τετραγωνικά) με ενα φλιτζανάκι σπόρο , να τρως συνέχεια και εσύ και οι γείτονες

Κωσταντινε

ήμερα μου ήρθαν περίπου 40-45 φακελάκια με σπόρους, λάχανα, λαχανάκια, κουνουπίδια και μπρόκολα διάφορα, αντίδια κλπ κλπ
Βουρ στον πατσά ,η γεωργία έχει μέλλον , θα αποκτήσεις και την κατσίκα των ονείρων σου (αυτή με το κόκκινο λουράκι ) και θα είσαι ΗΙ




Λοιπόν για να μην ωραιοποιώ τα πράγματα και να λέμε και αλήθειες κοιτάξτε εδώ

Αυτές εδώ ντόπιας ποικιλίας μπήκαν 20 Απρίλη .

58656

Η μια στην άκρη έμεινε ζουπιάρα με τους καρπούς όπως πριν 20 μέρες . Η άλλη δίπλα ΟΚ ,ΤΙΣ ΠΤΑΙΕΙ δεν φαίνεται κάποια ασθένεια ????
Εν τω μεταξύ ο καρπός της, είναι όπως ο άνθρωπος μέχρι τα 20 του χρόνια . Ετσι και η ντομάτα ,ότι πάρει μέχρι τις είκοσι μέρες ,από κει και πέρα ότι να του κάνεις δεν γίνεται τίποτα

Εδω ποικιλία βραυβρωνας 45 ήμερων

58657

η μια στο παρτερι της λεμονιάς και η άλλη εκτός ,έτσι για δοκιμή και απ ότι φαίνεται έχουν διάφορα

Εδω ποικιλία ίδια με την πρώτη, αλλά με 15 μέρες καθυστέρηση

58658
Τι να πω τώρα και καθυστερημένες και τεράστιοι καρποί!!!

Σε όλες τα ίδια έκανα, αλλά η καθε μια κάνει του κεφαλιού της


ΕDIT

Aσε τώρα γιατί έμπλεξα και με το ρόλοι τοίχου ,τα έπαιξε το κουρντιστήρι
Τελικά το έφτιαξα αλλά έχω κολλήσει στην ρύθμιση του εκκρεμές της καμπάνας .Δεν κουνιέται σωστά, έχω φάει ώρες

58660 58661

Ουτε δέκτης τριπλο-ετροδυνος να ήταν ...ρυθμίζω ρυθμίζω και τίποτα

leosedf
23-07-15, 22:00
Παναγιώτη αυτά τώρα τα βάζουνε?

Για να φάω τα έχω βρε, λόγω πείνας... Το κατσίκι (η μίρκα) σήμερα έτρωγε φυστίκια.


Α να σου πω, αν το παρακάνουμε με τη γαλαζόπετρα να ξέρεις μειώνει τα ζάχαρα μέσα στον καρπό. Το Neem oil έχει παρόμοια δράση και διώχνει και μαμούνια. Στα μεγάλα μόνο neem oil ψεκάζω (είναι και αντιμουχλικό και αντι παρασιτικό κλπ).
Όταν είναι μικρά και γαλαζόπετρα.

p.gabr
23-07-15, 22:03
Αν εννοείς τα βλίτα, αρχές Απριλη είναι καλύτερα

leosedf
23-07-15, 22:03
Τα μπρόκολα κουνουπίδια μαρούλια κλπ λέω.

p.gabr
23-07-15, 22:05
Ναι απο Αύγουστο- Σεπτέμβριο μεταφυτεύουμε τα πρώτα φυτά

SV1JRT
23-07-15, 22:29
.

Η πρώτη μου προσπάθεια να καλλιεργήσω Ανανά !!
Περιμένω να δώ αν θα ριζώσει....

58663 58664 58665 58666 58667

.


https://www.youtube.com/watch?v=b0mhwAJM12U


.

Gaou
23-07-15, 22:31
Ωραία τα πεπόνια!!!!
Παυλο του χρόνου βάλε ενα παρτέρι βλίτο (καιμια 10 τετραγωνικά) με ενα φλιτζανάκι σπόρο , να τρως συνέχεια και εσύ και οι γείτονες


τοσα εχω βάλει απο περσι και φέτος βγήκαν απο το σπορο που έπεσε . το θέμα ειναι ότι και αυτα θέλουν απειρο νερο. το προβλημα ομως ειναι ότι ειναι λιγο πικρά. μέχρι τώρα εχουμε φάει δύο φορες. περισσοτερο για γεψη και όχι για χόρταση αλλα μου έκανε εντύπωση ότι δεν ηταν τοσα νοστιμα όσο τα αγορασμένα.

leosedf
23-07-15, 23:14
Χμμμμ θα τα βάλω όλα σε jiffy 7.

street
24-07-15, 19:49
παιδια αυτα που βγαλατε και ολα καλα και ολα οκ , ρωταω εγω τωρα , βγαλατε μια κλασικη ντοματα κοκκινη και ενα κλασσικο αγγουρι ? που ειναι ( ηταν ) η εποχη τους ? εγω φυτεψα και εβγαλα μονο απο κατω στη πυλωτη της οικοδομης μου δυο καφασια κοκινης ντοματας και ενα τελαρο αγγουρια μετρημενα 30 , στο οικοπεδο και στο χωραφι τα κανω καθε χρονο εβγαλα τον αγλεουρα , τ γκαλαξικα ντοματες μαυρες απλα βαζω 5-6 ριζες για τουρσι για τον χειμωνα απο τωρα και δεν τας τρωμε , ( μελτζανα ?) στα αγγουρια κανατε ενα λαθος και φυτεψατε σπορους αγγουριου θερμοκηπιου
(! πιθανον να σας τα πουλησε ) και να τα αγκαθια ! το αγγουρι δεν ειναι κολοκυθα μα ουτε και καρπουζι , ξυλαγγουρο το λεμε εμεις εδω πανω και το κανουμε τουρσι σαν τα βαζακια που αγοραζετε στο σουπερ μαρκετ ,ριζες ξυλαγγουρου βαζω και εγω , και τουρσι κλασιικα , ολα αυτα δεν χρειαζονται κανενα μα κανενα λιπασμα μονο την γη και το πατοφτυαρο

street
24-07-15, 20:05
Η πρώτη μου προσπάθεια να καλλιεργήσω Ανανά !!
σωτηρη δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα μαλλον δεν θα σου βγει , μακαρι να σου βγει δλδ αλλα .... αι να δουμε :biggrin:


υσ βαλε και συ κανα μανιταρι που ειναι μοδα τωρα :biggrin:

SV1JRT
24-07-15, 21:08
σωτηρη δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα μαλλον δεν θα σου βγει , μακαρι να σου βγει δλδ αλλα .... αι να δουμε :biggrin:


υσ βαλε και συ κανα μανιταρι που ειναι μοδα τωρα :biggrin:


:wiink:


https://www.youtube.com/watch?v=er1i3M-w51E

.

Gaou
24-07-15, 22:35
:wiink:

.

για μανιτάρια να σας στειλω εγώ σε αγιασμένα χώματα να κόψετε amanitus να πάθετε πλάκα. θα εξαφανιστουν και capital control και γενικά ότι control εχετε και σας ενοχλει...!

p.gabr
24-07-15, 22:50
Σωτήρη σε βλέπω πολύ διαβασμένο!!! Πρόσεξε γιατί θα φορολογηθείς ,γιατί τωρα τα βάζουν με τους αγρότες (το λέω και για έμενα .... ρε που φτάσαμε δεν μπορώ να πουλήσω την πραγμάτια μου!!!!





ΠΩΣ ΚΌΒΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΡΠΟΎΖΙ???



Οχι παραδοσιακά .... ΚΑΘΕΤΑ ,όχι διαμηκος έιναι πολλά πλεονεκτήματα

58684




Πρώτον.. δεν γίνεται δυο κομμάτια, που μέχρι να φας το ένα πετάς το άλλο
Δεύτερον.. μπορείς να κόψεις ρόδα, μισό, τέταρτο πολύ πιο εύκολα
Τρίτον... δεν αδικείς κανένα κλέβοντας καρδιές
Τέταρτον.. διαρκεί πολυ περισσότερο και μένουν μέχρι το τέλος, όλα τα μέρη του καρπουζιού
Πέμπτον... πιάνει πιο λίγο χώρο στο ψυγείο εάν κάπου το παίρνει στο μπόι


Μοναδικό μειονέκτημα ,να έχει το ψυγείο σε κάποιο σημειο πλούσιο ύψος

nestoras
24-07-15, 22:53
Σωτήρη σε βλέπω πόλη διαβασμένο!!! Πρόσεξε γιατί θα φορολογηθείς ,γιατί τάρα τα βάζουν με τους αγρότες (το λέω και για έμενα .... ρε που φτάσαμε δεν μπορώ να πουλήσω την πραγμάτια μου!!!!





ΠΩΣ ΚΌΒΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΡΠΟΎΖΙ???



Οχι παραδοσιακά .... ΚΑΘΕΤΑ έχει πολλά πλεονεκτήματα






Πρώτον.. δεν γίνεται δυο κομμάτια και μέχρι να φας το ένα πετάς το άλλο
Δεύτερον.. μπορείς να κόψεις ρόδα, μισό, τέταρτο πολύ πιο εύκολα
Τρίτον... δεν αδικείς κανένα κλέβοντας καρδιές
Τέταρτον.. διαρκεί πολυ περισσότερο και μένουν μέχρι το τέλος, όλα τα μέρη του καρπουζιού
Πέμπτον... πιάνει πιο λίγο χώρο στο ψυγείο εάν κάπου το παίρνει στο μπόι


Μοναδικό μειονέκτημα ,να έχει το ψυγείο σε κάποιο σημειο πλούσιο ύψος

Το παραδοσιακό φάγωμα γίνεται με μεγάλο κουτάλι...

leosedf
24-07-15, 23:03
https://www.youtube.com/watch?v=BG6EIV4kjrU

georgegr
25-07-15, 00:14
https://www.youtube.com/watch?v=FggvRvL_NDM

nestoras
25-07-15, 00:23
Τι μεταλλαγμένα καρπούζια είναι αυτά χωρίς σπόρια???:confused1:

leosedf
25-07-15, 00:33
Δεν είναι μεταλλαγμένα, έχω και τέτοια, έχουν σπόρια αλλά είναι άσπρα μικρά και μαλακά δεν τα καταλαβαίνεις.

p.gabr
25-07-15, 00:56
https://youtu.be/-OZjHjJToVo

Eμας άλλος πιο γρήγορος τρόπος να φας καρπούζι

thanasis 1
25-07-15, 01:05
Πω ρε ουτε κουκουτσι δεν αφησε...:lool:
Πως το εφαγε ετσι στην μαπα,εσκασα στα γελια ωραιος ρε παναγιωτη.

SV1JRT
25-07-15, 10:57
https://youtu.be/-OZjHjJToVo

Eμας άλλος πιο γρήγορος τρόπος να φας καρπούζι


Πω ρε ουτε κουκουτσι δεν αφησε...:lool:
Πως το εφαγε ετσι στην μαπα,εσκασα στα γελια ωραιος ρε παναγιωτη.

Το είχα δει και πιο παλιά και είχα λιώσει στα γέλια....
Ρε την ταλαίπωρη τι έπαθε..

.

finos
25-07-15, 12:21
το απογευμα φοτο

xlife
25-07-15, 12:55
το απογευμα φοτο


Έχεις δώσει το φιλμ για εμφάνιση?

d.antonis
25-07-15, 14:31
Το περιβολακι μου....586995870058701

leosedf
25-07-15, 15:55
Έλα γατούδια, ένα δείγμα μιας και δε βγήκαν αρκετές ακόμη, περιμένω και άλλα είδη. Βάζω τα λινκ μόνο γιατί είναι μεγάλες εικόνες.

Κόκκινη Ζέβρα
http://i.imgur.com/eKdKCti.jpg
http://i.imgur.com/mDvPR0C.jpg

Yellow ντομάτο
http://i.imgur.com/6BjFfKB.jpg

Τοματίνι purple bumblebee
http://i.imgur.com/MgV406D.jpg
http://i.imgur.com/bEipUdm.jpg

White μελιτζάνα άμα λάχει να ουμ.
http://i.imgur.com/014hnhW.jpg


Πράσινη ζέβρα
http://i.imgur.com/Y3WbCwr.jpg


Κίτρινο αγγούρι crystal lemon
http://i.imgur.com/WhbfBPy.jpg


Και μια ένα κομμάτι του κήπου πριν καιρό. Δεν πρόλαβα φέτος να απλώσω συρματόσχοινα κλπ και έβαλα παλούκια.
http://i.imgur.com/ahJS1CZ.jpg

nestoras
25-07-15, 15:56
Το περιβολακι μου....

Τα δεύτερα ντομάτες είναι; Θέλουν δέσιμο σε καμιά βέργα! :-P

p.gabr
25-07-15, 17:27
Πωωω, Πωωωω, πωωω, πετάει η ομάδα !!


Και SMD παραγωγές Μulticolour και traditional (λαμπάτες ) από τον Αντωνη

Και οι brainboard πολύ δυνατές και καθαρές

Κωνσταντίνε ζηλεύω

leosedf
25-07-15, 17:35
Πρώτη φορά τις βάζω αυτές, του χρόνου θα βάλω και άλλα είδη και θα αλλάξω τις κίτρινες με πιο μεγάλες.

Gaou
25-07-15, 17:37
το απογευμα φοτο

με ρουχα ή χωρίς...? συγνωμη ρε φίλε αλλα κολλάζεις με αυτην την φωτογραφία. εχεις σκεφτει να την αλλάξεις να την βάλεις ολοσωμη?

p.gabr
25-07-15, 21:34
Τσάι του βουνού


Ο χειμων γαρ εγγύς και πρέπει να κάνουμε τα κουμάντα μας

ΕΠΙΣΚΕΨΗ στη τρίτη υψηλότερη κατακόρυφη της Πάρνηθας 1285μ ,αριστερά του καταφυγίου Μπαφι Αθηνων
παραθέτω και τον χάρτη οδοιπορικού

58707

Λιγοστο και κουρεμένο άλλα η δουλειά έγινε

58708

Πολλά τα τεχνολογικά θεάματα της ειδικότητας μας από το σημειο αυτό

58709


Υπάρχουν πολλά να δειχθούν, αλλά για λογούς ευνοήτους παραλείπονται

58710

Η Δουλειά έγινε δυο τσαντούλες είναι αρκετές ,ώστε να μείνει και για άλλους

Το Τιλιο είχε τελειώσει δεν πρόλαβα , (ήθελε 10 μέρες νωριτερα )

gregpro
26-07-15, 17:41
το απογευμα φοτο


Έχεις δώσει το φιλμ για εμφάνιση? 58730 Ξέρω ότι είναι offtopic,αλλά αυτό μου ήρθε στο μυαλό!

Gaou
26-07-15, 18:07
Υπάρχουν πολλά να δειχθούν, αλλά για λογούς ευνοήτους παραλείπονται

γιατι το πονηρο μου μυαλο μου λεει ότι εδώ πρέπει να ζητήσω διευκρινηση ?


Η Δουλειά έγινε δυο τσαντούλες είναι αρκετές ,ώστε να μείνει και για άλλους

αυτο φίλε μου πολύ σε τιμάει

p.gabr
26-07-15, 21:17
Ξέχασα να γράψω προηγουμένως ,ότι μόνον σε αυτό το σημειο υπάρχει το τσάι

και κάτι άλλο


58734

Αααι τσαπ -τσαπ -τσαπ ..

geoxst
30-07-15, 00:27
εδω στην αρχη της ανοιξης587635876458765587665876758768
λογω δεντρων και λιγου χωρου εκανα τα δυο βαρελια καθετο λαχανοκηπο και τις σωληνες για φραουλες

geoxst
30-07-15, 00:30
και εδω τωρα 587695877058771587725877358774

(λογω ζεστης οι φοτο ειναι λιγο------):bored:

p.gabr
30-07-15, 18:00
εδω στην αρχη της ανοιξης587635876458765587665876758768
λογω δεντρων και λιγου χωρου εκανα τα δυο βαρελια καθετο λαχανοκηπο και τις σωληνες για φραουλες



Ούτε στις γλάστρες δεν θα επιτρέπεται σε λίγα χρόνια

Τέλος οι καλλιέργειες από τους αγροτες με απόφαση του eurogroup

http://www.logiosermis.net/2015/07/eurogroup_30.html?m=1#.Vbo6cfdRU0M

leosedf
30-07-15, 18:41
Ναι όπως και ο αντικαπνιστικός νόμος..
Ας έρθει να μου πει κάποιος μέσα στον κήπο μου είσαι παράνομος και να τα ξηλώσει να κάνω εξάσκηση με την καραμπίνα.
Αυτές οι παρλαπίπες δεν περνάνε στην Ελλάδα.

street
30-07-15, 18:44
χουν σπόρια αλλά είναι άσπρα μικρά και μαλακά δεν τα καταλαβαίνεις.
νερο θελουν και μαλιστα μπολικο ,πλημυρα που λεμε , μετα θα μαυρισουν , αγγουρο το εσφαξες ....

Έλα γατούδια, ένα δείγμα μιας και δε βγήκαν αρκετές ακόμη, περιμένω και άλλα είδη. Βάζω τα λινκ μόνο γιατί είναι μεγάλες εικόνες. εσυ ασε γαμηθηκες :biggrin: τα συγχαρητηρια μου και καλη σοδεια που στανταρ θα την εχεις , τα ντοματινια θα κοκκινισουν αν ριξεις λιγο νερο παραπανω .... θεωρητικα , αν δεν .... ανετα ενα τνοματακι τουρσι για χειμωνα ... να εχεις το νου σου μ αρχισουν και πεφτουν ....

leosedf
30-07-15, 18:56
Υπάρχουν seedless καρπούζια και κίτρινα και κόκκινα.

xlife
30-07-15, 18:59
Ναι όπως και ο αντικαπνιστικός νόμος..
Ας έρθει να μου πει κάποιος μέσα στον κήπο μου είσαι παράνομος και να τα ξηλώσει να κάνω εξάσκηση με την καραμπίνα.
Αυτές οι παρλαπίπες δεν περνάνε στην Ελλάδα.


Γιατί το λές για τον αντικαπνιστικό νόμο? στόχος δεν ήταν να εξαφανιστούν τα τσιγάρα , αλλα τα τασάκια... όλα τα καφέ γέμισαν ανθοδοχεία που τα λουλουδάκια κολυμπάνε στα αποτσίγαρα

street
30-07-15, 19:13
καπνιζω χειροτερα απο φουγαρο , ημουν και ατμιστης και καμια σχεση , λεω για του χρονου να κανω μια προσπαθεια .... για καμια 10-15 ριζες .... στο χωραφι .. ..πηγα να την κανω και φετος αλλα ... ακριβες οι ετοιμες ριζες για φυτεμα .... ενοειτε για προσωπικη χροση εμου και κανενος αλλου !

street
30-07-15, 19:24
seedless καρπούζια
τωρα να το σχολιασω ναι η οχι δεν ξερω και πως θα φανει δλδ :lool: αχαχαχα , ρωτα τον παππου σου/μου , να δουμε τ θα πουν :lool: εμενα δεν μπορει πει πλεον :lool:

leosedf
30-07-15, 19:33
Οι παππούδες ξέρουν αυτά που είχαν στο χωριό.

p.gabr
30-07-15, 21:57
Ναι όπως και ο αντικαπνιστικός νόμος..
Ας έρθει να μου πει κάποιος μέσα στον κήπο μου είσαι παράνομος και να τα ξηλώσει να κάνω εξάσκηση με την καραμπίνα.
Αυτές οι παρλαπίπες δεν περνάνε στην Ελλάδα.

Καλα ντε μη βαράς
Ομως φιλε κωνσταντινε ο καιρός της ολοκλήρωσης του big brother δεν είναι μακριά
Ηδη η χωρα μας είναι υπό πλήρη υποταγη, τωρα απομένει και η ατομική. Δυστυχώς χωρίς να είμαι ούτε μοιρολάτρης ,ούτε μαισαιωνιστης ,ούτε θρησκόληπτος οι γραφές επιβεβαιώνονται .
Εγω μπορώ να βαλω μια πινακίδα ,η να πάρω τα πράματα μου να βγω στον δρόμο να τα πουλήσω, φυσικά όχι Οι παππούδες όμως με μια τυπική αδειουλα μπορούσαν . Η ατομικότητα χάνεται κάτω από τον πλήρη έλεγχο ,χωρίς επαναστάσεις ,γιατί αυτό περνάει σιγά -σιγά, στην επόμενη γενιά στην συνείδηση
Τιποτα δεν θα μας ανήκει τίποτα δεν θα κάνουμε χωρίς έγκριση
ΗΔΗ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ σιγά σιγά ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ .. Ούτε το νερό του πηγαδιού μας δεν μπορούμε να πιούμε. .....ΈΓΙΝΕ και αυτό θέλει άδεια

Επι του θέματος
ΕΕΕ ΞΥΠΝΗΣΤΕ καμιά ντοματούλα μπουκαλιαζουμε τώρα που είναι φθηνές και καλές ???58778

leosedf
02-08-15, 00:00
Από σήμερα μια.
http://i.imgur.com/d53Kype.jpg

nestoras
02-08-15, 12:53
Από σήμερα μια.


Έχεις και γλάστρα που βγάζει κλειδιά;
Φύτεψε μου μία TOYOTA!!

leosedf
02-08-15, 17:50
1 (http://i.imgur.com/KlVOhvB.jpg)
2 (http://i.imgur.com/2qqD2PP.jpg)
3 (http://i.imgur.com/Sh5jyqz.jpg)
4 (http://i.imgur.com/unM1aU1.jpg)
......

Gaou
02-08-15, 18:26
βρε συντονιστα εχεις βαλθει να μας μαμησεις την ψυχολογία ? οι φωτογραφίες δεν ανοιγουν ....

leosedf
02-08-15, 18:38
Γιατί δεν ανοίγουν βρε? direct link είναι.

p.gabr
02-08-15, 18:57
Είσαι αρχηγός της μετάλλαξης
Κωνσταντίνε από γεύση πεπoνίλα? ??

leosedf
02-08-15, 19:19
Όχι καρπούζι κανονικό είναι. Η γεύση έχει μικρές διαφορές.
Ράτσα από Ασία είναι.

ggr
02-08-15, 20:00
Eχω δοκιμασει κι εγω τετοιο καρπουζι, ειχε φερει καποτε ενας τυπος απο Αυστραλια σπορους και ειχε φυτεψει.
Οντως η γευση ειναι σχεδον ιδια.

Gaou
02-08-15, 20:07
ενταξει ασχετο με την γεωργια αλλα δεν ηθελα να ανοιξω καινουργιο θέμα. εμεινε η κλωσσομηχανη 2 ωρες χωρις ρευμα και η θερμοκρασια ειχε πέσει στους 32 . πανε τα κοτοπουλα ?

επισης τώρα καταλαβα αυτο που αναφερθηκε σε προηγουμενο ποστ για τα αγγουρια ότι ειναι θερμοκηπιου αυτα που εχουμε. εχω δυο αγγουριες μπορει και 2μετρα εκαστη. ειναι τιγκα στον ανθο αλλα αγγουρια πιασανε μονο στην αρχή του καλοκαιριου που ειχε κρυο . τώρα μολις παει να δεσει ξερενεται .

performer
02-08-15, 21:59
58861 Ένας κρεατοφάγος και ηλεκτρονικός

georgegr
02-08-15, 22:12
Όχι καρπούζι κανονικό είναι. Η γεύση έχει μικρές διαφορές.
Ράτσα από Ασία είναι.

Εγώ στην θέση σου θα φοβόμουν μην βγάλω καμιά ουρά:biggrin:

p.gabr
02-08-15, 22:21
58861 Ένας κρεατοφάγος και ηλεκτρονικός


Σωστός ο τύπος!!!


Κωνσταντινε πες μας το κόλπο πως τις κάνεις τόσο μικρές τις ντομάτες βρε αδελφέ , μήπως πιάσει και σε έμενα


58863

leosedf
02-08-15, 22:25
Εγώ στην θέση σου θα φοβόμουν μην βγάλω καμιά ουρά:biggrin:
Να παίρνεις από το σούπερ μάρκετ η το μανάβη αν φοβάσαι.


Σωστός ο τύπος!!!


Κωνσταντινε πες μας το κόλπο πως τις κάνεις τόσο μικρές τις ντομάτες βρε αδελφέ , μήπως πιάσει και σε έμενα


58863

Έχω και τριπλάσιες από αυτές στη φωτο. Ανάλογα με το είδος, έχει και κίτρινες μεγάλες έχει και ενδιάμεσες. Ανάλογα με το είδος είτε είναι μικρή η τεράστια η τοματίνι.

Έχει και τοματίνια που σε ένα κουτάλι της σούπας χωράνε 15-20 τοματίνια.

geoxst
03-08-15, 00:21
Σωστός ο τύπος!!!


Κωνσταντινε πες μας το κόλπο πως τις κάνεις τόσο μικρές τις ντομάτες βρε αδελφέ , μήπως πιάσει και σε έμενα


58863
φτου μη τις ματιασω .εχει μπολικη κοπρια το χωμα ; ή η ποικιλια ειναι τοσο μεγαλες .
τοσο μεγαλες συνηθως ραγιζουν οταν ωριμαζουν πολυ πανω στο φυτο

jskalitexnis
03-08-15, 08:25
Ελα βρε φίλε.... φοβάσαι τα φίδια και όχι τα αυτοκίνητα;;;;

Φερε καμιά δεκάρια να κολλατσισουμε
Με έμαθε ένας χωριάτης Θηβαιος όταν υπηρετούσα στην Ταναγρα ( που γινόταν πάρτι εκεί απο δαυτα )

Η μεγάλη του χαρά ...... έτρεχε και τα τσάκιζε με ένα ξύλο

Και εγω απο θηβα ειμαι....!!!!

p.gabr
03-08-15, 20:50
φτου μη τις ματιασω .εχει μπολικη κοπρια το χωμα ; ή η ποικιλια ειναι τοσο μεγαλες .
τοσο μεγαλες συνηθως ραγιζουν οταν ωριμαζουν πολυ πανω στο φυτο

Eνοειται στέφανε, ότι όλα αυτά έχουν γίνει. Επιπλέον κάθε δυο βδομάδες ενα κουταλάκι λίπασμα HARVERST 18--5-30 γύρω από την κάθε ρίζα
Η πικοιλια ειναι ντόπια Ασπροπυργου και πράγματι είναι αρκετά καλή, γιατί είχα βάλει την ιδια και επερσι . Φέτος όμως έχουν πιο λίγο καρπό αλλά πολύ μεγάλο .Το ύψος τους έχει φτάσει και 1,5 μέτρο

leosedf
03-08-15, 21:15
Χμ εγώ μια φορά κατά τη φύτευση είχα βάλει βιολογικό της Γεμμα νομίζω.
http://www.gemma.gr/gr/proionta/leptomereies/l.1.01.038/ Τέτοιο
http://www.gemma.gr/gr/proionta/leptomereies/r.1.01.005/ Και τέτοιο γιατί ήθελα να ανεβάσω το pH λίγο.

Δεν βλέπω να έχω θέμα και να χρειάζεται και άλλο είναι αρκετά μεγάλες και είναι όλες φορτωμένες, λες να βάλω έτσι λίγο?

p.gabr
03-08-15, 22:02
Ριξε λίγο βρε φίλε , δεν χαλάει η συνταγή.. αυτό θα τραβήξει αυτό που θέλει .
Με μέτρο πάντα .. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΜΟΚΤΟΝΑ αυτά πρέπει να προσέχουμε .
ΕΤΣΙ και αλλοιως , λιπάσματα έχουν τα πάντα .. το λίγο το δικό μας θα μας βλάψει.

Οταν με το καλό τελειώσει η σοδειά , τουμπάρισε το χώμα να αναπνεύσει και άστο για του χρόνου


edit
HARVEST vodotopiva Δ‘ubriva - agrobiograin (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CDgQFjADahUKEwiWneKQzY3HAhWIbRQKHR4PAhQ&url=http%3A%2F%2Fmedia.agrobiograin.com%2F2013%2F0 2%2FHARVEST-vodotopiva-%25C4%2591ubriva.pdf&ei=7rq_VZbuGYjbUZ6eiKAB&usg=AFQjCNF_eEi71H8J0PjMtHNmoH67ed9JXQ&sig2=KdtCLY_NrpgeOcE3TeadrQ&bvm=bv.99261572,d.d24&cad=rja)

leosedf
03-08-15, 22:12
Θα ήθελα να βάλω και χειμερινά στο ίδιο μέρος, ίσως να τα ξηλώσω αργότερα.

p.gabr
03-08-15, 22:53
Μολις διάβασα ένα σχετικό με τα φίδια που λέγαμε

Διάλογος
Πρέπει να κόψεις το χόρτο γιε μου.
Ελα βρε πάτερα, περιστασιακά καπνίζω κανένα
Στην αυλή βρε ηλίθιε, θα μας φάνε τα φίδια

geoxst
03-08-15, 23:11
Χμ εγώ μια φορά κατά τη φύτευση είχα βάλει βιολογικό της Γεμμα νομίζω.
http://www.gemma.gr/gr/proionta/leptomereies/l.1.01.038/ Τέτοιο
http://www.gemma.gr/gr/proionta/leptomereies/r.1.01.005/ Και τέτοιο γιατί ήθελα να ανεβάσω το pH λίγο.

Δεν βλέπω να έχω θέμα και να χρειάζεται και άλλο είναι αρκετά μεγάλες και είναι όλες φορτωμένες, λες να βάλω έτσι λίγο?
το καλυτερο λιπασμα & που κραταει χρονια ειναι η κομποστα (τα φλουδια απο τα φρουτα και τα λαχανικα) πιο βιολογικο δε γινετε !
Κωστα γιατι να ανεβασεις το ph ;,τα χωματα μας εδω πανω ειναι 7,5 με 8 .κουβαλισες χωμα ; στο οξινο τα περισσοτερα κηπευτικα αποδιδουν καλυτερα

leosedf
03-08-15, 23:23
5.5 χωρίς να πειραχτεί είχα και το ανέβασα λίγο.

p.gabr
04-08-15, 08:47
58881

...........

SV1JRT
04-08-15, 14:03
58881

...........

......Ντάξ. Εγώ είμαι ντεμί-καλυμμένος και στα δύο.
Εχω Ταρατσόκηπο και Ενυδρείο !!

:lool: :001_tt2: :biggrin:

.

street
04-08-15, 17:14
σωτηρη θελω να ξερω για τον ανανα τ γινεται διοτι ψηθηκα :biggrin: μεχρι στιγμης βλεπεις κανα φως ? :001_rolleyes:

p.gabr
04-08-15, 21:13
Επτά πράγματα που πρεπε να γνωρίζετε όταν αγοράζετε καρπούζι




Γηράσκω αεί διδασκόμενος

http://i62.tinypic.com/wi0fnn.jpg



Τώρα το κατάλαβα


http://i60.tinypic.com/2d7vrr6.jpg

leosedf
04-08-15, 22:44
Μερικοί τα βάζουν σε πλέγματα και ανεβαίνουν προς τα πάνω, χρησιμοποιούν πανιά για να τα κρατάνε.
Εμένα τα άσπρα τα καρπούζια δεν έχουν ασπρίλα από κάτω, φαίνεται λίγο αλλαγμένο χρώμα αλλά δεν έχει την χαρακτηριστική άσπρη - κίτρινη κηλίδα.

SV1JRT
05-08-15, 00:45
Ακόμα είναι στο στάδιο του ριζώματος. Τα παλιά φύλλα έχουν ξεραθεί όπως ήταν αναμενόμενο και υπάρχουν 1 - 2 νέα φυλλαράκια στη μέση του φυτού. Είναι νωρίς ακόμα για να πω αν ρίζωσε. Σε κανα μήνα θα ξέρω....

leosedf
06-08-15, 02:13
Και κίτρινο.
https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/11828622_10206855490003553_1803197334346696600_n.j pg?oh=8ca353e01b1208bc88a77fd7c0f9bf57&oe=5636E3C3
https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/11825192_10206855490043554_4530562941756446505_n.j pg?oh=985eeff5708eb5e21c89f5d936e9c32f&oe=56813D8A

Gaou
06-08-15, 02:28
βρε κων/νε ετσι που τα παιζεις τα χρώματα ζωφράφος επρεπε να γινεις....!

p.gabr
06-08-15, 08:12
Τέλειο! !!!!
Θα βάλω και εγώ του χρόνου, όχι μόνο καρπούζι κίτρινο, αλλά και πεπόνι κόκκινο.

Φαντάζεσαι μπέρδεμα να το σερβίρεις σε κάποιον, χωρίς να του πεις τίποτα

SV1JRT
06-08-15, 12:10
.

Το νέο μου θερμοκήπιο στον ταρατσόκηπο.....

58899 58900 58901 58902 58903 58904


.
.
.

SV1JRT
06-08-15, 12:15
.
.
.
58905 58906 58907 58908 58909

58910

.
.
.

street
06-08-15, 16:31
σωτηρη ετσι οπως το βλεπω ειναι λιγο ψιλο ! κατεβα ενα κλικ παρακατω στην σιδερια , το ηλιοπανο βαλτο σε ντοματες πιπεριες μελτζανες ...


παρεμπιπτοντως .... χρονια πολλα ρε συ :biggrin:

Gaou
06-08-15, 16:46
Οπα Χρονια πολλά και ευτυχισμένα και απο μενα. να σαι χαιρονται οι ανθρωποι που σε αγαπουνε. αξιοζήλευτη η κατασκευή σου.

SV1JRT
06-08-15, 17:00
Ευχαριστώ παιδιά. και εσείς ότι ποθείτε....

.

SV1JRT
06-08-15, 17:03
σωτηρη ετσι οπως το βλεπω ειναι λιγο ψιλο ! κατεβα ενα κλικ παρακατω στην σιδερια , το ηλιοπανο βαλτο σε ντοματες πιπεριες μελτζανες ...



Οι διαστάσεις είναι 3 χ 1,5 μέτρα, με 2,7 μέτρα ύψος.
Τώρα που το βλέπω, έπρεπε να το είχα κάνει 4 χ 2 μέτρα......

.

p.gabr
06-08-15, 17:31
Σωτήρη πολυχρονος βρε φίλε και πάντα δημιουργικός

Τι να πω για το θερμοκήπιο τώρα ,θα σκάσουν από την ζήλια τους οι Αφοι ΠΟΝΗΡΑΚΗΣ


Το βράδυ στο σπίτι θα ψάξω να βρω μια φωτογραφία ,γιατί την έχω κάνει και αυτην την δουλειά, με άλλα προϊόντα.

thanasis 1
06-08-15, 20:43
Λοιπον σωτηρη καταρχας χρονια σου πολλα με υγεια και καθε ευτυχια,τι να πω παρακολουθω το θεμα και μπορω να πω
οτι με εχετε εντυπωσιασει.Παντως και εγω ασχολουμαι και μπορω να πω οτι η ενασχοληση με την φυση σε ηρεμει και γενικα
μονο καλο σου κανει.
Τι να πω φετος με ενανα του χρονου ευχομαι να βαλεις και μπανανια.:001_tt2:

p.gabr
06-08-15, 20:52
Mπαταλα η ποιο- ποιο νόστιμη ντομάτα , οτι καλύτερο για κρύο σάντουιτς

Χαρακτηριστικό της η ασυμμετρία και το μπάλωμα στο πίσω μέρος

58927

Κωσταντινε να σου βαστήξω την τρίτη για σπόρο (ταχυδρομικό τέλος δωρεάν)


1992-94
Τότε που υπήρχε χρήμα του πεταματού ,αλλά όχι για όλους



58929

Ο μισθός δεν ήταν αρκετός και ως εκ τούτου οι αγροτικές ασχολίες ηθελημένα παράλληλες .
Το είχα κατασκευάσει μόνος μου 42Χ14M και άντεξε βοριαδες και νοτιάδες .Γκρεμίστηκε για άλλη χρήση

leosedf
06-08-15, 21:11
Μπατάλα μήπως εννοείς Beefsteak? Έχει πολλά είδη beefsteak. Ψάξε λίγο google. Κράτα σπόρους Παναγιώτη μάλλον θα κάνουμε τράμπες αν σου αρέσει και κάποιο από τα δικά μου.


Σωτήρη χρόνια πολλά. :)

p.gabr
06-08-15, 22:27
Κωστα δεν ξέρω εάν την λένε Beefsteak πιθανόν όμως.

Να σου γράψω κάτι για τους σπόρους
Διαλέγουμε από τους πρώτους καρπούς και τους πιο μεγάλους. Τους σημαδεύουμε με λίγη μπογιά και παρακολουθούμε την εξέλιξη . Απορρίπτουμε όσες δεν εξελιχθούν γρήγορα και αφήνουμε τις πιο μεγάλες να ωριμάσουν μέχρι το τέλος, μέχρι που να αρχίσουν να λιώνουν, επάνω στο κλαρί τους . Τότε τις κόβουμε τις αφήνουμε να λιώσουν και να ξεραθούν και τότε αφαιρούμε τα σπόρια

leosedf
06-08-15, 23:25
Εγώ παίρνω όποιες ώριμες να ναι.

xlife
06-08-15, 23:29
Να σου γράψω κάτι για τους σπόρους
Διαλέγουμε από τους πρώτους καρπούς και τους πιο μεγάλους. Τους σημαδεύουμε με λίγη μπογιά και παρακολουθούμε την εξέλιξη . Απορρίπτουμε όσες δεν εξελιχθούν γρήγορα και αφήνουμε τις πιο μεγάλες να ωριμάσουν μέχρι το τέλος, μέχρι που να αρχίσουν να λιώνουν, επάνω στο κλαρί τους . Τότε τις κόβουμε τις αφήνουμε να λιώσουν και να ξεραθούν και τότε αφαιρούμε τα σπόρια

θυμάμαι που ο παππούς μου μάζευε σπόρους απο ντομάτες(δεν θυμάμαι αν έκανε αυτή τη διαδικασία-πάνε και 20-25 χρόνια) και μετά τους άπλωνε σε μια φλούδα ελάτου και τις άφηνε στον ήλιο κάποιες μέρες

SV1JRT
07-08-15, 10:37
Παιδια ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας. Να είστε όλοι πάντα γεροί και χαρούμενοι.

.

street
07-08-15, 16:45
Mπαταλα η ποιο- ποιο νόστιμη ντομάτα , οτι καλύτερο για κρύο σάντουιτς
παναγιωτη δεν γνωριζω την τεχνικη ονομασια που εχει , την ξερω σαν ελληνικη ντοματα εδω και χρονια που βαζω για πλακα , κατω στην πυλωτη εβαλα προφυτεμενες ριζες που αγορασα απο θερμοκηπιο εδω εξω απ την θεσσαλονικη , προς 35 λεπτα την μια ριζα στο κλασικο μαυρο ναυλον γλαστρακι ετοιμες για μεταφυτευση , με σπορα θελει μεγαλη διαδικασια ... θε θερμοκηπιο - ριζωτηριο ... για αρχη , μετα εξω , εχει ιστορια , 6 ριζες στην πυλωτη μου εβγαλαν σχεδον 4 καφασια ,αλλες 20 στο χωραφι παρεα με κολοκυθιες , εσπειρα και κατι σπορους στο χωραφι και νε μεν φυτρωσαν αλλα σιφα μην βγαλουν ντοματα ... ζπορω και πως φυτρωσαν σε εξωτερικο χρο ... μαλον απ το νερο που εριχνα ...


οσο για το κρυο σαντουιτσ ? φρεσκο ψωμι οτι νανε οπου βρουμε μπαγκετα , στην μεση , λεπτες φετουλες νοματουλας και αγκουριου μαζι με την φλουδα , λευκο τυρι μεσα λεπτες φετουλες παλι το πιο φθηνο , οχι κασερι , ( η φετα σε λιγωνει και δεν παει σε τετοιο συνδυασμο ) ανετα για μενα το τελευτεο γευμα πριν το εκτελεστικο αποσπασμα :lool: για τους εξτριμ λιγες σταγονες μουσταρδας , για τους αντιρησιες σονειδησης μεσα ανετα φρεσκο κρεμμυδακι σε ροδελες μπορει και λιγο σκορδακι , σε ολα αν θελουμε βαζουμε και λιγο ριγανουλα , απαγορευετε δια ροπαλου σε ενα τετοιο σαντουιτς φετες ζαμπον , γαλοπουλας .. κλπ ,και η μαγιονεζα , επιτρεπετε ενα κοματι πιπεριας τουρσι ,
ΟΛΑ τυλιγονται σε αλουμινοχαρτο και οι ντοματε που περισεψαν και ανετα κουβαλιουνται στην δουλεια :biggrin: αν για καποιο λογο δεν το φαγαμε , γυρνωντας σπιτι βραδυ το βαζουμε ψυγειο , γενικα ενα τετοιο σαντουιτς 48 ωρες κραταει :001_smile:


πεινασα ... :001_unsure:

p.gabr
07-08-15, 18:02
Λοιπόν η επίσημη ονομασία είναι ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ
Επειδή όμως ο κόσμος λέει και άλλες ποικιλίες ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ μπερδεύεται το θέμα

Κάνε μια απλή αναζήτηση με θέμα "ντομάτα μπαταλα", θα δεις ότι όλοι λένε ότι είναι η πιο νόστιμη ντομάτα. Δεν ξέρω τώρα κατά πόσο "αγνά "είναι τα φυτα η τα σπορίδια που πουλούν ,εγώ τον έχω τον σπόρο αυτόν πάνω από είκοσι χρόνια, μου τον είχα φέρει από το Άργος

Πρέπει όμως να πω ότι ο καρπός επειδή είναι πολύ ψιλοφλουδος προσβάλλεται πολύ εύκολα από ασθένειες





Edit ένα απόσπασμα από το Νετ

Ντομάτα για πρώτη φορά έφαγα όταν ήμουν παιδί και ζούσα σε χωριό. Από τότε, πάνε τριάντα χρόνια στην πόλη, δεν ξανάφαγα. Αυτό που έτρωγα ήταν ένας σχεδόν άνοστος κόκκινος καρπός που τον έλεγαν «ντομάτα», αλλά που η γεύση του απείχε πολύ από εκείνη την αξέχαστη γεύση των παιδικών χρόνων. Τη Ντομάτα, δηλαδή.

Πέρυσι ένας ερασιτέχνης αγρότης μου έδωσε για το σπίτι 4-5 ντομάτες. «Άσχημες», μεγάλες, με ακανόνιστο σχήμα. Κι όμως, ήταν σκέτη γευστική εμπειρία. Κόντεψα να μεθύσω από τη νοστιμιά. Ήταν από ένα θρυλικό σπόρο ονόματι «Μπατάλα». Καθαρόαιμη ποικιλία, όχι υβρίδιο, αυθεντική ντομάτα!
Σύμφωνα με έρευνες, στην Ελλάδα, μόνο το 2-3% των λαχανικών, που υπήρχαν πριν από πενήντα χρόνια, διασώζεται και καλλιεργείται. Γιατί άραγε χάθηκαν οι παλιές ποικιλίες και στραφήκαμε στα υβρίδια;

thanasis 1
07-08-15, 19:02
Σικαλακι κανεις??

http://s30.postimg.org/of1v5i6ct/20150807_181017.jpg (http://postimg.org/image/of1v5i6ct/)

Εχει ενα σωρο το δεντρο δοκιμασα ενα τωρα και ειναι μελι...παω για τη συνεχεια.

street
07-08-15, 20:06
Εχει ενα σωρο το δεντρο δοκιμασα ενα τωρα και ειναι μελι...παω για τη συνεχεια.
θα τα τσακιζα αβλεπι :biggrin: καουρα θα ειχα παθει κοψιμο και φυσικα φαγουρα απ τα φυλα :lool: σε δικο σου μερος ειναι η καμια παρατρεχαμενη :wiink:

leosedf
07-08-15, 20:23
Κανένα καροτάκι??

https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t1.0-9/11863442_10206871336599708_8552934441633506967_n.j pg?oh=e7330b63e687e99113cecf4725360c63&oe=563750F9

thanasis 1
07-08-15, 20:31
σε δικο σου μερος ειναι η καμια παρατρεχαμενη :wiink:

Στο οικοπεδο μου ειναι,παραπονο δεν εχω καθε χρονο ειναι γεματη μου φενετε παλι στην γειτονια θα τα μοιρασω.:001_smile:

p.gabr
09-08-15, 23:35
Ένα πεντανοστιμο Σαββατιανό
Ποιος το ποτίζει, ποιος το ραντίζει, ποιος το κλαδεύει;

58971


και εμείς που τα φροντίζουμε ,ιδού


58972

Τρεμε Μπουτάρη

geoxst
10-08-15, 10:59
παναγιωτη δεν γνωριζω την τεχνικη ονομασια που εχει , την ξερω σαν ελληνικη ντοματα εδω και χρονια που βαζω για πλακα , κατω στην πυλωτη εβαλα προφυτεμενες ριζες που αγορασα απο θερμοκηπιο εδω εξω απ την θεσσαλονικη , προς 35 λεπτα την μια ριζα στο κλασικο μαυρο ναυλον γλαστρακι ετοιμες για μεταφυτευση , με σπορα θελει μεγαλη διαδικασια ... θε θερμοκηπιο - ριζωτηριο ... για αρχη , μετα εξω , εχει ιστορια , 6 ριζες στην πυλωτη μου εβγαλαν σχεδον 4 καφασια ,αλλες 20 στο χωραφι παρεα με κολοκυθιες , εσπειρα και κατι σπορους στο χωραφι και νε μεν φυτρωσαν αλλα σιφα μην βγαλουν ντοματα ... ζπορω και πως φυτρωσαν σε εξωτερικο χρο ... μαλον απ το νερο που εριχνα ...


οσο για το κρυο σαντουιτσ ? φρεσκο ψωμι οτι νανε οπου βρουμε μπαγκετα , στην μεση , λεπτες φετουλες νοματουλας και αγκουριου μαζι με την φλουδα , λευκο τυρι μεσα λεπτες φετουλες παλι το πιο φθηνο , οχι κασερι , ( η φετα σε λιγωνει και δεν παει σε τετοιο συνδυασμο ) ανετα για μενα το τελευτεο γευμα πριν το εκτελεστικο αποσπασμα :lool: για τους εξτριμ λιγες σταγονες μουσταρδας , για τους αντιρησιες σονειδησης μεσα ανετα φρεσκο κρεμμυδακι σε ροδελες μπορει και λιγο σκορδακι , σε ολα αν θελουμε βαζουμε και λιγο ριγανουλα , απαγορευετε δια ροπαλου σε ενα τετοιο σαντουιτς φετες ζαμπον , γαλοπουλας .. κλπ ,και η μαγιονεζα , επιτρεπετε ενα κοματι πιπεριας τουρσι ,
ΟΛΑ τυλιγονται σε αλουμινοχαρτο και οι ντοματε που περισεψαν και ανετα κουβαλιουνται στην δουλεια :biggrin: αν για καποιο λογο δεν το φαγαμε , γυρνωντας σπιτι βραδυ το βαζουμε ψυγειο , γενικα ενα τετοιο σαντουιτς 48 ωρες κραταει :001_smile:


πεινασα ... :001_unsure:
ολα πολυ καλα τα λες αλλα το μονο που πρεπει να προσεχουμε ειναι το ΑΛΟΥΜΙΝΟΧΑΤΡΟ (https://www.google.gr/search?q=%CE%91%CE%9B%CE%9F%CE%A5%CE%9C%CE%99%CE%9 D%CE%9F%CE%A7%CE%91%CE%A4%CE%A1%CE%9F&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=TFjIVZCJGOmeywP_gJjoDg) .
οσο μπορειτε να το αποφευγετε γιατι βγαζει προβληματα στον οργανισμο . χαρτι κουζινας και μετα το εχεις για χαρτοπετσετα:001_rolleyes:

p.gabr
15-09-15, 19:34
O Tρύγος



Μια φωτογραφία (που επιχρωμάτισα)

59621



Η λεζάντα της
Σπάτα 1950 . Τρυγητές φωτογραφίζονται στον κάμπο μπροστά από το συμμαχικό φορτηγό Δεξιά το μηχανάκι του φωτογράφου, που έσπευσε να αποτυπώσει την πόζα


Μια φωτογραφία η αφορμή ενός σχολίου



Να' ναι λοιπόν το συμμαχικό αυτοκίνητο ή αφορμή του σχολίου ; Σίγουρα και αυτό δεν περνάει ασχολίαστο. Τα οχήματα αυτά που πέρασαν τις δοκιμασίες του πολέμου, βρέθηκαν στα χέρια των τυχερών αγροτών, των έμπορων, των οικοδόμων, αποτελώντας την κινητήρια δύναμη στην επανεκκίνηση της οικονομίας μας




Να' ναι η αφορμή η ξυπολησιά ,ναι και αυτό , γιατί το παπούτσι θα φορεθεί αργότερα όταν φτάσει στο χωριό , στην πλατεία που εκεί περίμενε ο λούστρος. Ένα γυαλισματάκι μια περιποίηση , γιατί το παπούτσι έλαχε μεγαλύτερης εκτίμησης από το ένδυμα




Να' ναι τάχα αυτή η γυναίκα, η μάνα, η εργάτρια ,η αγρότισσα , η νοικοκυριά ,που έπρεπε να είχε και το φαγητό έτοιμο, ναι και αυτό το γνωρίσαμε




Να' ναι ο κάμπος των Σπάτων , το χωριό , που λίγα χρόνια αργότερα το γνώρισα γεμάτο με μαύρες σημαίες, για την απόφαση της τότε κυβέρνησης περί απολυτρώσεως του κάμπου για το νέο αεροδρομίου που έγινε πραγματικότητα . Οι θρυλικοί αμπελώνες των Μεσόγειων, ο συνεταιρισμός του Πικερμίου με τα υπέροχα κρασιά του και την ξακουστή ρετσίνα της ,γιατί λοιπόν να μην σχολιαστεί και αυτό. Ο κάμπος των Μεσόγειων που από αρχαιοτάτων χρόνων τάιζε τους Αθηναίους, πάει, έσβησε και αυτός




Να'ναι το μηχανάκι του φωτογράφου, ναι και αυτούς τους γνωρίσαμε να περί πλανώνται για το μεροκάματο



Η κατάληξη !!!

Τα συμμαχικά αποσύρθηκαν ,έφεραν νέα φορτηγά, τρακτέρ , ραντιστικά, ψεκαστικά ,έφυγαν οι παλιοί ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ αγρότες , ήρθε νέα γενιά που μεγάλωσε με φροντίδα, από τους ταλαιπωρούν αυτούς γονείς , τα χωράφια γίνανε οικόπεδα και τα οικόπεδα Καγιέν Ο τρύγος, ο θέρος η ελαιοσυλλογή που τα μαθαίναμε στην πράξη ,αλλά και μέσα από τα σχολικά βιβλία ,ξεχάστηκαν και φαίνονται τόσο μακρινά ,ποιος μιλάει τώρα για αυτά
Οι γιορτές της φύσης χάθηκαν και αυτές , κουβέντα καμιά στα ΜΜΕ. Νέες γιορτές πλέον , η γιορτή του κρασιού της μπύρας του Ουίσκι, του Αγίου Βαλεντίνου , μύριες πλέον οι γιορτές της κατανάλωσης

59622
Τι γενέσθαι

Εμείς, η γενιά η δική μας που έμαθε και έζησε στην νέα τάξη πραγμάτων των δανείων και των επιδοτήσεων, έχει υποχρέωση να αναγνωρίσει τα λάθη της. Να μιλήσει για ότι έμαθε από τους παππούδες ,να μιλήσει για τον μόχθο τους ,να μιλήσει για την άγονα τους. Να βρει τρόπους να ανοίξει ξανά τους δρόμους στην παράδοση ,να αγαπήσουμε και να προτιμάμε τα δικά μας πράγματα. Γιατί ρε γαμώτο να αγοράζουμε ντομάτα Βελγίου, πατάτα Κύπρου, Γαλλικό κρασί και φιστίκια Τουρκίας ,γιατί Coca cola και όχι Green Cola και Hβη ,γιατι siemens και οχι Πιτσος. Ενθάρρυνση προς όλους τους νέους να επιστρέψουν , να σεβαστούν την παράδοση ,τον αγώνα των ξυπόλυτων πατεράδων και παππούδων ,να τους ξυπνήσουμε την αγάπη και πάλι για την μάνα γη . Μια προσπάθεια και μόνο, φύτεψε ένα δέντρο ένα κλίμα ,μια καρύδια να την αγαπήσεις


Να γυρίσουμε και να δούμε τις φωτογραφίες τους και πάλι.....ΝΑΙ βρε φίλε τους άξιζαν καλύτεροι απόγονοι

stam1982
20-09-15, 09:29
Κυριε Παναγιωτη λογω της παρεκκλινουσας πορειας μας κινδυνευουμε να χασουμε τις γνωσεις για την καλλιεργεια εκεινης τις γενιας.

p.gabr
21-09-15, 12:16
Κυριε Παναγιωτη λογω της παρεκκλινουσας πορειας μας κινδυνευουμε να χασουμε τις γνωσεις για την καλλιεργεια εκεινης τις γενιας.


Ωφειλω εδώ μια απάντηση

Αν και όχι πολύ μεγάλος γνωρίζω πολλά πράγματα σχετικά με την ζωή ακόμα και του 19 αιώνα Μου άρεσε πάντα να ρωτώ τους μεγαλύτερους να μαθαίνω πράγματα πρόσωπα και γεγονότα. Ιστορίες -ιστορίες για αγρίους που δεν έχουν τελειωμό

Ας μην πάω όμως πολύ πίσω ας πω λίγα για τα προ πολεμικά χρόνια

Επειδή έζησα σε ένα χωριό θα πω δυο πράγματα διαφορετικα που ίσως δεν γνωρίζεις Δεν ήταν ρόδινα τα χρόνια εκείνα και δεν μιλώ από άποψης εργασίας ή ελλείψεων βασικών ειδών, αλλά από την άποψη της κοινωνίας. Οι μισοί ζήλευαν -μισούσαν τους άλλους μίσους ,υπήρχαν εχθρες που έφταναν στα άκρα. Τα κουτσομπολιά έδιναν και έπαιρναν σε όλους τους τόπους. Μια πλατεία οκτώ καφενεία ,για να βρίσκει ο καθένας το ταίρι του και φυσικά για τα κορίτσια περίμεναν την αποφαση των γονέων για τον λόγο και το ακραίο αληθινό άλλη δείξανε και άλλη στείλανε.
Για το θέμα μας τώρα, ότι γνώση υπήρχε αυτή και μεταδίδοντανε ,δεν υπήρχε πρόοδος καμιά ,έτσι τους είπανε έτσι έκαναν.
Με τα μηχανήματα την επικοινωνία ,την μορφωση, την εφημερίδα μετά το 1920 ,αλλα και με τους πρόσφυγες του 22 άρχισε κάτι να αλλάζει
Θα σου πω ένα γεγονός και από εκεί θα βγάλεις συμπερασμα
Το 1924 τα σπιτια στη νέα Φιλαδέλφεια και η νέα Ιωνία φτιάχτηκαν με άμμο από τον Κηφισό ,στο σημείο που είναι τώρα ο κόμβος με την Αττική οδό. αλλά και του ποδονηφτη
Την άμμο την κουβαλούσα χωριάτες από το χωριό μου ,το οποίο ήταν και κεφαλοχώρι. Το κουβαλούσα λοιπόν με το κλασικο κάρο που είχαν για τις αγροτικές εργασίες ,έλα ντε που όμως για να βγουν από το ποτάμι στο ίσιωμα είχε ανηφόρα Τι έκαναν λοιπόν, φόρτωναν μισό κάρο το ανέβαζαν επάνω το ξεφόρτωναν ,κατέβαιναν ξανά κάτω φόρτωναν άλλο μισό και συμπλήρωναν αυτό που είχαν αδειάσει επάνω. Μόνον ένα άλογο κατάφερνε να ανεβάσει γεμάτο κάρο και ειχε γεινε περιζητος γαμπρός Αυτό λοιπόν θα σε βάλει σε σκέψεις το πως αντιμετωπίζαν τα προβλήματα
Το 22 ήρθαν στο χωριό μου και καλοί αρμενηδες μαστοροι καροποιοι και σιδεραδες που εγώ τους πρόλαβα. Μεγάλη εμπειρία να βλέπεις να καίνε στην φωτιά το σιδερένιο στεφάνι της ρόδας του καρου και να το περνούν στην περιφέρεια του ξηλινου σκελετού Καθόμουν και τους έβλεπα και τους θαύμαζα, ήταν οι ήρωες μου.
Στην γεωργία έστω και κάποιος να έκανε κάτι διαφορετικό κάτι πιο προχωρημένο και το κρατούσαν μυστικό αλλά και δεν ήταν δυνατόν να μαθευτεί από την Αθήνα στην Θεσσαλονίκη
Μην τα κάνω και τα παρουσιάζω όλα όμορφα έχω την υποχρέωση να πω και αυτά


Η κάθε μέρα όσο άσχημη και να είναι υπάρχει κάτι καλό να κάνεις

59713

SeAfasia
21-09-15, 12:18
το καθάρισες με αλάτι και ζεστό νερό(Η2Ο) το βαγένι Πάνο;

p.gabr
21-09-15, 12:25
Ναι και θα πάω να κόψω σκινο πεύκο και κουκουνάρι να τα βράσω και θα το ρίξω μέσα για μια μέρα

Gaou
21-09-15, 12:26
Ωφειλω εδώ μια απάντηση
Η κάθε μέρα όσο άσχημη και να είναι υπάρχει κάτι καλό να κάνεις

απο τα καλύτερα γνωμικα . μπραβο σας.

εγώ΄ομωε εκεινα τα θεωρω και λιγο ευλογημενα χρονια καθότι μονο απο δυσκολιες βγαινουν 'Ανθρωποι.
Εγω μεγάλωσα σε γενια με ευκολα και τώρα βλεπουμε τα αποτελεσματε στην καθημερινοτητα μας. Φαινεται ομως οτι η ισυτορια κανει κυκλους

SeAfasia
21-09-15, 12:27
Ναι και θα πάω να κόψω σκινο πεύκο και κουκουνάρι να τα βράσω και θα το ρίξω μέσα για μια μέρα
και παραπάνω δε πειράζει,μόλις γίνει το κρασί,βάζω το μεζέ...

p.gabr
21-09-15, 12:37
και παραπάνω δε πειράζει,μόλις γίνει το κρασί,βάζω το μεζέ...


Βγαίνει κόκκινο μην σε πειράξει.

60% Σαββατιανό , 20%Καμπερνε , 20%Μοσχάτο

leosedf
22-09-15, 20:34
Έχει φτιάξει κανείς κεφίρ? Πήρα λίγο ζωάκια να φτιάξω να δω τι παίζει.
Να φτιάξω κεφίρ τυρί :w00t:

stam1982
22-09-15, 21:49
Κε Παναγιωτη αυτο που θελω να πω ειναι το εξης.Οταν απο τα 10 εκατ. τα 7,5 εκ εχουν μαζευτει στις αστικες περιοχες εχει μειωθει η αγροτικη παραγωγη.Οι περισσοτεροι νεοι δεν εχουν( με) γνωσεις.Κατα μεγαλο ποσοστο οι παππουδες μου και οι γονεις μου(ηλικιακα) εχουν τις γνωσεις.

p.gabr
23-09-15, 08:29
Έχει φτιάξει κανείς κεφίρ? Πήρα λίγο ζωάκια να φτιάξω να δω τι παίζει.
Να φτιάξω κεφίρ τυρί :w00t:

Εύκολο
Δίνεις 50 κόκκους κεφιρ στην κατσίκα το πρωί και τρώει, την πηγαίνεις για μία ώρα στον γύρο του θανάτου, την βάζεις για 22 ώρες στο ψυγείο στους 7 βαθμούς και το άλλο πρωί την αρμεγεις, πίνοντας ένα δροσερό πεπτικο ρόφημα

leosedf
23-09-15, 08:39
Σιγά μην το πιω. Θα το κάνω κασέρι. :w00t:

Gaou
23-09-15, 10:01
ειχα πει σε προηγούμενο ποστ ότι προσπαθούσα να αντιμετωπισω τον φυλλοκνίστη με διαφορες φυσικές μεθόδους καθότι το μονο αποτελεσματικο και σίγουρο ειναι ψεκασμα και ποτισμα με πολύ δυνατα φάρμακα ( confidor ) . Αφού λοιπόν ψέκασα με απήγανο, τσουκνιδα χωρίς αποτελεσμα μετα φύτεψα στην ριζα του φυτου ενα άλλο αρωματικο ( το ειχα πάρει σαν ποικιλια μεντας ) αλλα δυοσμος μου κάνει εμενα.

πλευρα χωρις επαφή με αρωματικο
http://i57.tinypic.com/2vjo429.jpg

εδώ φαινεται το μεγεθος της ζημιας . τα περισσοτερα αρρωστα φύλλα τα έχω απομακρυνει αλλα φαινονται κάποια κακομουτσουνα και επισης φαινονται και τα μανταρινια τα οποια την εχουν πολυακουσει. σημειωτεον οτι την αναπτυξη του φυλλοκνιστη βοηθαει το συχνο ποτισμα . και σε αυτο ομως έχει κάνει κάλο ότι το αρωματικο δρα σαν ισορροπιτικο καθότι τραβαει πολύ νερο .

Στην πλευρα οπου εχει αναπτυχθει το φυτο τα φύλλα πλεον εινια ελευθερα απο το παρασιτο ( πεταλιθρα ειναι βασικά ο φυλλοκνιστης )
πλευρα ελευθερη φυλλοκνιστη

http://i58.tinypic.com/1433llj.jpg

leosedf
23-09-15, 10:12
Μπορείς να δοκιμάσεις και bacillus thuringiensis που είναι βιολογικό.
Confidor είναι πολύ δυνατό.

Gaou
23-09-15, 10:42
αυτο ειναι κάποιο βακτήριο το οποιο θα φάει τα αυγα Κωνσταντινε ? ενδιαφέρον ακουγεται . θα παρακολουθήσω το φυτο τον χειμώνα και αμα δώ κατα Μάι ότι ξαναμαζευει την πεταλουδα και τα αυγά της τοτε θα καταφύγω σε αυτο. Νομίζω όμως ότι το εχω λύσει το πρόβλημα καθότι τα νεαρα φύλλα φαινεται ότι μεγάλωσαν χωρις να πιασουν το μαμούνι και δεδομένου ότι η πεταλιθρα προσβάλει τα νεαρα μονο φύλλα νομιζω ότι την μαμησα.....! Σημειωτεον ότι αυτη η μανταρινια εινια 8 χρόνια στο ιδιο υψος .

Spark
27-09-15, 14:18
ειδα αυτη την κατασκευή θερμοκηπίου με πλαστικές σωλήνες PVC και σκέφτηκα μηπως ενδιαφέρει. το κόστος υλικών ειναι 120ε

http://www.dietoflife.com/here-is-how-to-build-a-150-greenhouse-in-your-yard-complete-guide/ (http://www.dietoflife.com/here-is-how-to-build-a-150-greenhouse-in-your-yard-complete-guide/)

leosedf
17-10-15, 19:51
https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xat1/v/t1.0-9/12106799_10207364158279942_7169213534663640160_n.j pg?oh=63fdeaa4ea62ccfc03ef135ee0358945&oe=569635DD

Φάμε κανένα παρασόλι?

Neuraxia
17-10-15, 23:17
Αν και λίγο αργά , κάτι κάναμε.


60139

nestoras
17-10-15, 23:27
Φάμε κανένα παρασόλι?

"Κανονικά" είναι αυτά τα μανιτάρια ή τίποτε περίεργα??? :001_huh:

leosedf
18-10-15, 00:01
Γιατί τα ψυχοτροπικά δεν είναι κανονικά μανιτάρια?

Κανονικά είναι συγκεκριμένο είδος.

p.gabr
18-10-15, 00:03
Ρε γαμώτο γιατί άργησες, δεν μπορούσες να τα βάλεις την προηγούμενη βδομάδα ???
Θα σου έδειχνα κάτι που βγαίνουν σε μια συκιά, μια αγκαλιά πράμα ήταν αλλά τα φοβάμαι ,ξεράθηκαν πριν τρεις μέρες . Αν ξαναπεταξουν θα στο βάλω

Έκοψα σήμερα τις τελευταίες ντομάτες μια χαρά την έβγαλα !! Κάτι πιπεριές δεν λένε να ψοφήσουν


Edit
Από την χθεσινή περιπολία
60140

leosedf
18-10-15, 00:22
Δεν μπορείς να βρεις εικόνα στο νετ?

p.gabr
18-10-15, 00:28
Κι άμα κάνω λάθος? πάντως η μάνα μου λέει ότι τα τρώνς.
Ρε παιδιά είναι τώρα πέντε χρόνια που αυτό ξανά πετάει και εγώ έχω αγοράσει ένα σωρό φακελάκια σπόρους και δεν μπορώ να σταυρώσω φύλλο.

leosedf
18-10-15, 00:34
Σπόρους για μανιτάρια? Μάλλον μυκήλιο εννοείς. Δεν είναι όμως τόσο απλά, κάθε μανιτάρι έχει διαφορετικό σχεδόν υπόστρωμα, θέλει να είναι παστεριωμένο κλπ για να μπορέσεις να προσαρμόσεις τις συνθήκες ανάπτυξης. Αν όχι πρέπει το περιβάλλον να παρέχει τις συνθήκες κλπ.

Μπορείς να πάρεις μεσέδες ξύλα κανένα μέτρο και να τα εμβολιάσεις με καβήλιες ξύλινες με μηκήλιο και σε ένα χρόνο θα σου βγάζουν μανιτάρια (συγκεκριμένα είδη) για 5-6 χρόνια.
Νομίζω έχει και μανιτάρι βρώσιμο (Armillaria mellea) που φωτίζει πράσινο το βράδυ.

nikknikk4
18-10-15, 01:03
παιδιά δεν εχω διαβάσει ολα τα προηγούμενα post :blushing:

αυτο το εχετε δει ?

ΣΑΚΟΙ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ ΠΛΕΥΡΩΤΟΥΣ
http://agrotikistegi.gr/products-mainmenu-64?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1478&category_id=486

leosedf
18-10-15, 01:17
Ναι Νικ. Είναι καλός και εύκολος τρόπος για να έχεις μανιτάρια στο σπίτι ανά πάσα στιγμή και σχετικά φτηνό.
Βέβαια και τα άγρια είναι ωραία και είναι λίγο δύσκολο να τα μεγαλώσεις σπίτι και συνήθως στα μανιτάρια έχει και πολλά είδη που μοιάζουν μεταξύ τους αλλά είναι επικίνδυνα. Οπότε το πιο ασφαλές είναι σπίτι, βέβαια αυτοί πουλάνε τα καφέ πλευρώτους που είναι το πιο κοινό (επειδή είναι εύκολο για το εμπόριο) αλλά μπορείς να μεγαλώσεις και κίτρινο, ροζ, μπλέ γκρι που είναι και πιο γευστικά.

Τα Parasol που έβαλα πιο πάνω θα τα βρεις μόνο σε πεύκα και είναι πολύ καλά σε κάρβουνα.

p.gabr
18-10-15, 01:19
παιδιά δεν εχω διαβάσει ολα τα προηγούμενα post :blushing:

αυτο το εχετε δει ?

ΣΑΚΟΙ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ ΠΛΕΥΡΩΤΟΥΣ
http://agrotikistegi.gr/products-mainmenu-64?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1478&category_id=486

Ναι βεβαίως και υπάρχουν
Τα πουλάνε σε πολλά σημεία και μάλιστα με το φυτό σε ανάπτυξη Στα μέσα Νοεμβρίου είναι καλή εποχή να πάρεις. Όσοι είναι Αθήνα πουλάνε και στην Ευριπίδου.
Βρε Κώστα έχω αγοράσει φακελάκια ,αυτά που γίνονται σαν μπαλάκια του γκολφ και κάτι άλλα δεν θυμάμαι τώρα , ιταλικά ήταν μάλιστα.

leosedf
18-10-15, 01:27
Παναγιώτη το υπόστρωμα θέλει πολύ δουλειά και είναι πολύ δύσκολο, αν αναπτυχθεί άλλος μύκητας το σακατεύει το μανιτάρι και δεν παίρνεις τίποτα. Για χώμα δεν το συζητάμε πολύ δύσκολο.
Μπορείς να πάρεις και έτοιμο παστεριωμένο υπόστρωμα και να δοκιμάσεις.

lepouras
18-10-15, 16:21
Αν και λίγο αργά , κάτι κάναμε.


60139

τις μέτρησες? τη τάση σου δείξανε?:lool:

leosedf
19-10-15, 20:08
https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-0/p180x540/12109317_10207376667632668_7454096013802459472_n.j pg?oh=20049d4a7b53dfac03dad231ad597dd3&oe=56C89FF9
https://fbcdn-photos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xtl1/v/t1.0-0/p180x540/12096098_10207376667392662_4474760149885832542_n.j pg?oh=02c1d3d9f597393a18ec17e8ef80a06a&oe=56C98C0C&__gda__=1451631325_f8f54a3401374c172313978ef728a05 d
https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xta1/v/t1.0-0/p180x540/12122456_10207376666272634_6242621172473797932_n.j pg?oh=a1c861208a8b67e5bcdeac9d9e8dc89b&oe=56C7DB54

Από κάτω είναι άσπρα η ψιλό μπεζ, είναι Rusulla Laeta η Rusulla Paludosa. Τα αποκαλούν και κουμαρίτες κλπ. Συνήθως σε πουρνάρια στα βουνά. Και τα δυο είναι καλά για μάσα οπότε φάτε. (στην περίπτωση που πεθάνετε η λιώσετε σαν βαμπίρ δεν αναλαμβάνουμε καμία ευθύνη)

Έχει γεμίσει ο τόπος οι βροχές βοήθησαν φέτος.

nestoras
19-10-15, 20:22
Από κάτω είναι άσπρα η ψιλό μπεζ, είναι Rusulla Laeta η Rusulla Paludosa. Τα αποκαλούν και κουμαρίτες κλπ. Συνήθως σε πουρνάρια στα βουνά. Και τα δυο είναι καλά για μάσα οπότε φάτε. (στην περίπτωση που πεθάνετε η λιώσετε σαν βαμπίρ δεν αναλαμβάνουμε καμία ευθύνη)

Έχει γεμίσει ο τόπος οι βροχές βοήθησαν φέτος.

Στα βουνά για δουλειά πηγαίνεις ή για να μαζεύεις μανιτάρια και σαλιγκάρια????? :lool::lool:

leosedf
19-10-15, 20:31
Ε όχι σαλιγκάρια δεν τρώω.
Απλά δεν έχω μία και τρώω ότι βρίσκω.

Gaou
19-10-15, 21:04
βρισκεις και μεγάλα τετράποδα με μακρυα δοντια ???? γενικά βρίσκεις μονο ακινητα ή και κινητα ? πάντως αυτα που βλέπω ότι βρίσκεις πολύ θα ηθελαν να τα βρουν στα σουπερ μαρκετ.

leosedf
19-10-15, 21:16
Δεν είμαι κυνηγός ούτε ψαράς.