PDA

Επιστροφή στο Forum : Reset στο λαμπακι του service σε seat γίνεται;



_pike
09-04-14, 21:06
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω εαν είναι εφικτό να σβηνω το λαμπακι του service mονος μου.εχω δει στο eBay κάτι πλακέτακια που συνδέονται μέσω obd νομίζω;αλλά δεν ξέρω πως και τι μπορεί κάποιος να μου σώσει πληροφορίες έχω ένα seat Ibiza

Ευχαριστω πολυ

leosedf
09-04-14, 22:15
Μπορείς να δεις για κυκλώματα η έτοιμες συσκευές που περιέχουν το ELM327, βέβαια όλες οι κινέζικες δεν περιέχουν το γνήσιο τσιπάκι (μόνο το τσιπ κοστίζει 22 ευρώ)
http://www.ebay.com/itm/ELM327-V1-5-ODB2-ODB-II-Wireless-Bluetooth-Car-Auto-Diagnostic-Scan-Tool-New-/231159225870?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35d229de0e αυτό π.χ. έχει μέσα το κλωνοποιημένο 327 που μπορείς ΑΝ θέλεις να το αντικαταστήσεις με γνήσιο ώστε να παίζει άψογα.
Έχω ένα και παίζει και με τον κλώνο μια χαρά.

xsterg
09-04-14, 22:27
θα πρεπει να παιζει και καποιος συνδιασμος με τα πληκτρα του αυτοκινητου αλλα για το εν λογω αυτοκινητο δεν το ξερω. ενα ψαξιμο στο google η καποιος που εχει το αυτοκινητο αυτο και ξερει...

leosedf
09-04-14, 22:35
Έχω την εντύπωση ότι θα παίξει έτσι.

_pike
10-04-14, 01:35
Κωνσταντινε σε τι αυτοκινητο το εχεις δοκιμασει ειναι του γκρουπ VW? χρηστο τι εννοεις λεγοντας "θα πρεπει να παιζει και καποιος συνδιασμος με τα πληκτρα του αυτοκινητου" ??? Επισης εμενα δεν μου αναβει ακριβως λαμπακι αλλα λεει στην oled οθονιτσα service φανταζομαι οτι αυτο υπαγεται στα trouble codes???

Eυχαριστω πολυ παιδια...


υ.γ Κων/νε στην φαρνελ που κοιταξα δεν το εχει καν αυτο το τσιπ......που το εχεις βρει σε συτην την τιμη?

leosedf
10-04-14, 01:48
Έχει βγει και καινούριο http://www.elmelectronics.com/obdic.html#ELM327v21
Δεν είναι κανονική ονομασία, μικροελεγκτής είναι που τον έχουν ονομάσει έτσι. Απλά οι Κινέζοι δεν έχουν το τελευταίο λογισμικό η δεν τον αντιγράφουν σωστά.

Σε διάφορα το έχω δοκιμάσει και παίζει, τωρα τελευταία σε isuzu dmax αλλά και seat cordoba.

xsterg
10-04-14, 17:36
το προβλημα εχει δυο λυσεις.
μια μεσω του odb2 διαυλου. υπαρχουν ειδικα μηχανακια οπου βλεπεις και παραμετροποιεις το αυτοκινητο. με αυτα μπορεις και να σβησεις τετοιες ενδειξεις.
η αλλη ειναι αυτη που κανουν τα περισσοτερα συνεργεια. με καποιο συνδιασμο πληκτρων απο τους διακοπτες του αυτοκινητου που τον ξερουν μονο αυτοι κανουν reset σε τετοιες ενδειξεις. αρκει να βρεις καποιον ο οποιος να ξερεις και να θελει να σου πει.

georged30
10-04-14, 17:51
Η ενδειξη του service δεν σβηνει με ενα οποιοδηποτε OBD reader αλλα μονο με VAS στην αντιπροσωπεια η με VAGCOM http://www.ebay.com/itm/VAG12-12-Newest-Version-VAG-12-12-VAGCOM-VAG-COM-VCDS-USB-CAN-Interface-Cable-/181354582820?pt=AU_Car_Parts_Accessories&hash=item2a39935324 απο τα οποια μπορεις να κανεις τα παντα στο αμαξι σου εναλακτικα και χωρις κοστος ακολουθησε τις οδηγιες εδω http://resetservicelight.com/reset-service-light-indicator-seat-ibiza/

xsterg
10-04-14, 21:15
συμφωνω με τον γιωργο. υπαρχουν διαφοροι τυποι. εγω ειχα παρει ενα με αυτονομη οθονη σε φθηνη τιμη απου μονο να βλεπεις μπορεις. δεν μπορεις να σβησεις η να επεμβεις. αυτο που ειναι με συνδεση usb πιθανον να κανει περισσοτερα. το εχεις δοκιμασει? κανει για ολες τις μαρκες αυτοκινητων που κυκλοφορουν στην ελλαδα?

leosedf
10-04-14, 21:23
Βασικά με ένα vag interface και ένα elm327 είσαι καλυμμένος.

_pike
10-04-14, 21:52
Καλα Γιωργο εγραψες!!!!!!!!!Θα το δοκιμασω στα επομενα 7500χλμ.....Δεν ηξερα οτι γινεται και χωρις τερματικο.....
Αλλα πες μου σε παρακαλω κατι τι αλλο θα μπορω να κανω με αυτο???Εαν το αγορασω αξιζει να το παρω η θα μου ειναι αχρηστο??? Εχω ενα FR Οποτε εαν ρυθμιζει και το DSG τα αξιζει τα λεφτα του!!!!


(Που δεν το φανταζομαι....Δεν το ρυθμιζουν σωστα τα παιδια απο την αντιπροσωπεια σου βαζουν την δευτερα να μπαινει ΕΛΕΗΝΑ ΧΑΜΗΛΑ!!!!!!!!!! ΑΣΤΑ ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ Δεν ξερουν???τι να πω??? αλλα δεν καταλαβαινουν και τον χρηστη οποτε ισως με μικρορυθμισεις και ΠΑΝΤΑ με προσοχη να το φερεις εκει που δουλευει σωστοτερα....Γιατι και αυτοι το πανε βολτα για να το ρυθμισουν και ειναι παντα 2 ενας που οδηγει και ενας που το ρυθμιζει....)

Κωνσταντινε εσυ εννοεις να αγορασω και τα δυο???? Γιατι αλλα κανει το ενα και αλλα το αλλο????

leosedf
10-04-14, 22:07
Άλλα πρωτόκολλα επικοινωνίας η βύσμα.
Με το elm πάνω του θα έχεις πιο περιορισμένες πληροφορίες πάνω σε όχημα με vag.

_pike
10-04-14, 22:27
Τα βυσματα απο το google τουλαχιστον ιδια φαινονται θα παω αυριο στο αμαξι να δω πως φαινεται το βυσμα που εχει.....Υπαρχει τροπος να καταλαβω τι εχει το δικο μου Elm h Vag?
Κωνσταντινε επειδη με ψιλομπερδεψες λιγο να συνοψισω..... Για να επικοινωνησω με το οχημα μου χρειαζομαι ενα καλωδιο που να εχει βυσμα OBD .Τα αμαξια εχουν μεσα τους ενα ELM h Vag Εγκεφαλο οπου πρεπει να παρεις το αντιστοιχο για να εχεις σωστοτερη επικοινωνια μεταξυ τους??? σωστα?


Edit: Η εννοεις οτι εαν διαθετεις τους 2 τυπους καλωδιου ELM , VAG θα εχεις πιο περιορισμενες ρυθμισεις με το Elm??

leosedf
10-04-14, 23:37
Εννοώ αν συνδεθείς σε vag με elm δεν θα έχεις τα πάντα από διαγνωστικά και λειτουργίες.

georged30
11-04-14, 15:34
Με αυτο http://www.ebay.com/itm/VAG12-12-Newest-Version-VAG-12-12-VAGCOM-VAG-COM-VCDS-USB-CAN-Interface-Cable-/181354582820?pt=AU_Car_Parts_Accessories&hash=item2a39935324 και ενα λαπτοπ μπορεις να κανεις τα παντα στο αμαξι σου με πολη προσοχη ομως γιατι αν δεν ξερεις τι κανεις μπορει να κανεις ζημια. Το καλωδιο που σου εδειξα στο ebay ειναι κλωνος και μπορει να χρησιμοποιηθει μονο με το προγραμμα που το συνοδευει και δεν μπορεις να του κανεις update γιατι θα αχρηστευθει, το γνησιο vagcom κανει πανω απο 300 ευρω. Η συνδεση που βγαζει το αμαξι σου λεγεται OBD2 και πανω της κουμπωνει οποιοδηποτε διαγνωστικο ειναι συμβατο με αυτο το πρωτοκολο επικοινωνιας.

georged30
11-04-14, 15:54
συμφωνω με τον γιωργο. υπαρχουν διαφοροι τυποι. εγω ειχα παρει ενα με αυτονομη οθονη σε φθηνη τιμη απου μονο να βλεπεις μπορεις. δεν μπορεις να σβησεις η να επεμβεις. αυτο που ειναι με συνδεση usb πιθανον να κανει περισσοτερα. το εχεις δοκιμασει? κανει για ολες τις μαρκες αυτοκινητων που κυκλοφορουν στην ελλαδα?το συγκεκριμενο δουλευει μονο σε αυτικινητα του GROUP VAG SEAT AUDI VW SKODA

_pike
12-04-14, 18:48
Γιωργο ηθελα να σε ρωτησω εαν η version 12,12,0 που λεει ειναι και η πιο ενημερωμενη.......
".....και δεν μπορεις να του κανεις update γιατι θα αχρηστευθει" Το προγραμμα που το συνοδευει ζηταει να κανει αναβαθμιση? Το εχεις χρησιμοποιησει εσυ ο ιδιος? Και καττι τελευταιο γνωριζεις εαν μπορει να ρυθμισει και το DSG?

Σε ευχαριστω πολυ!!!!

Edit: Απο τοτε που αγορασα το αυτοκινητο μου ειπαν οτι μου εχουν κανει μια αναβαθμιση η στον εγκεφαλο του dsg η στου αυτοκινητου δεν θυμαμαι καλα....Προφανως με αυτο το καλωδιο θα μπορεις να κανει και updates.....Αλλα.... Ενας απλος ιδωτης μπορει να βρει τετοιου ειδους αρχεια?

georged30
12-04-14, 20:55
Γιωργο ηθελα να σε ρωτησω εαν η version 12,12,0 που λεει ειναι και η πιο ενημερωμενη.......
".....και δεν μπορεις να του κανεις update γιατι θα αχρηστευθει" Το προγραμμα που το συνοδευει ζηταει να κανει αναβαθμιση? Το εχεις χρησιμοποιησει εσυ ο ιδιος? Και καττι τελευταιο γνωριζεις εαν μπορει να ρυθμισει και το DSG?

Σε ευχαριστω πολυ!!!!
Edit: Απο τοτε που αγορασα το αυτοκινητο μου ειπαν οτι μου εχουν κανει μια αναβαθμιση η στον εγκεφαλο του dsg η στου αυτοκινητου δεν θυμαμαι καλα....Προφανως με αυτο το καλωδιο θα μπορεις να κανει και updates.....Αλλα.... Ενας απλος ιδωτης μπορει να βρει τετοιου ειδους αρχεια?

Ναι αυτη η version ειναι η τελευταια εγω δεν εχω αυτη εχω πιο παλια ολες οι version ζητανε να κανουν update και αν τις αφησεις αχρηστευεται το καλωδιο. Με το vag com μπορεις να κανεις στο αυτοκινητο σου οτι κανει και η αντιπροσωπεια με την προυποθεση οτι διαθετεις το manual συντηρησης του αυτοκινητου (αν δεν το εχεις θελει πολυ ψαξιμο στο internet και δεν ειναι σιγουρο οτι θα βγαλεις ακρη) και εχεις καποιες βασικες γνωσεις για τα ηλεκτρονικα του αυτοκινητου και την λειτουργεια τους. Τα αρχεια με τα update τα εχουν μονο οι αντιπροσωπειες και δεν τα δινουν σε ιδιωτες.

ane.pagtzo
14-07-14, 16:12
Θελεις να σβησεις το service light??Aυτο σβηνει και χειροκινητα...αν καταλαβα καλα τι εννοεις....