PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόληση SMD - Εκμάθηση



The_Control_Theory
11-04-14, 12:03
Γειά,

Θέλω να μάθω να κολλάω SMD με επαγγελματικό τρόπο. Δεν θέλω να το μάθω από βιντεάκια τύπου youtube. Θέλω να πάω κάπου κάποιο σεμινάριο ίσως. Και με πληρωμή και να μάθω από άλλον άνθρωπο που να μου δείξει όλα τα κόλπα.

info@kalarakis.com
11-04-14, 12:16
Απο δύσκολοοοοο μέχρι υπερβολικά δύσκολο αυτο
Ξεκίνα από τo youtube πάρε αρκετά smd και κολλητικά υλικά Το τρόπο θα δεις οτι θα τον βρεις και μόνος σου
το κόλλημα που έχουν οι πλακέτες έχει γίνει από cnc και δε το φτάνεις με το χέρι όσο και να προσπαθήσεις Αυτό που θα καταφέρεις είναι ένα αξιοπρεπές κόλλημα.
Φυσικά μη περιμένεις ότι θα μπορείς με το χέρι να κολλήσεις όλων των ειδών τα smd.
Το βασικότερο είναι να μπορείς να βλέπεις τα ποδαράκια δια γυμνού οφθαλμού , μετά με λίγη εξάσκηση θα δεις ότι όλα θα φαίνονται σχετικά εύκολα

leosedf
11-04-14, 12:22
MONO με εξάσκηση, δεν παίζει αλλιώς.
Solder paste , ένα στένσιλ για να βάζεις πάστα στην πλακέτα, πετάς το πράμα σου πάνω και κολλάς, θερμό αέρα αν θέλεις να φαίνεται όμορφο (αν είχες αρκετή εμπειρία και με κολλητήρι φαίνεται καλά).

Βέβαια αν θέλεις με επαγγελματικό τρόπο πρέπει και η πλακέτα σου να είναι επαγγελματικά φτιαγμένη, αλλιώς με αυτό το γυμνό πράγμα χωρίς μάσκες απλά θα πετάς πλακέτες από βραχυκυκλώματα.

The_Control_Theory
11-04-14, 12:27
Απλά θέλω την καθοδήγηση από κάποιον. Να με βλέπει την ώρα που θα κάνω την προσπάθεια. Είτε θα είναι σεμινάριο - είτε κάποιος ηλεκτρονικός που να πάω στο μαγαζί του. Προσπαθώ και μόνος μου.

Προσπαθούσα να κολλήσω ένα SIM900 δείτε πως το έκανα (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50473&d=1397207661). Χάλια.

leosedf
11-04-14, 12:31
Αν ήσουν εδώ θα σου έδειχνα πως κολλάνε το πράμα αυτό σβέλτα κιόλας.

The_Control_Theory
11-04-14, 12:39
Αν είναι να μου δείξεις έρχομαι όπου κι αν είσαι και σε κερνάω και καφέ.

leosedf
11-04-14, 12:43
Το θέμα είναι να έχω χρόνο, ίσως κάποιο σαββατοκύριακο μετά το Πάσχα φυσικά.

The_Control_Theory
11-04-14, 12:44
Αν είναι να μου δείξεις έρχομαι όπου κι αν είσαι και σε κερνάω και καφέ.

Ελπίζω να είσαι Θεσσαλονίκη γιατί τώρα που ξαναβλέπω την δήλωση μου... αχαχαχα μην πεις ότι είσαι στην Βιρμανία ή Ζιρκουηλάνδη χαχαχα

The_Control_Theory
11-04-14, 12:45
Το θέμα είναι να έχω χρόνο, ίσως κάποιο σαββατοκύριακο μετά το Πάσχα φυσικά.

Ναι φυσικά.

SRF
11-04-14, 12:49
Το πρόβλημα είναι ότι τόσο η πλακέτα δεν είναι "γανωμένη" αλλά ούτε καν "καθαρισμένη" από οξείδωση του χαλκού της πριν κάνεις την κόλληση, όσο και τό ότι, πιθανολογώ, η κόλληση που χρησιμοποιείς είναι κάκιστης ποιότητας!!!
Θα βγάλω μια φωτό με το 900 κολλημένο σε πλακέτα... και θα την ανεβάσω αργότερα...

The_Control_Theory
11-04-14, 12:52
Θα βγάλω μια φωτό με το 900 κολλημένο σε πλακέτα... και θα την ανεβάσω αργότερα...

Δεν χρειάζεται. Εχω το shield για Arduino με το SIM900 κολλημένο και το βλέπω μπροστά μου τώρα. Είναι επαγγελματικές κολλήσεις.

SRF
11-04-14, 12:58
Εδώ σε ένα πρωτότυπο πριν μερικά έτη...

50481

SRF
11-04-14, 13:01
Δεν χρειάζεται. Εχω το shield για Arduino με το SIM900 κολλημένο και το βλέπω μπροστά μου τώρα. Είναι επαγγελματικές κολλήσεις.


Οι "επαγγελματικές" είναι με μηχανή και όχι δια "χειρός βαράγκη" :biggrin: και δεν θα τις πετύχεις ποτέ... αφού θέλεις μπάνια κλπ!

Να υπογραμμίσω ότι η καθαρότητα του χαλκού από οξείδια βοηθάει τρομερά στην σωστή συγκόλληση αφού απλώνει με την μία η κόλληση όταν θερμαίνεις την περιοχή! Το flux της κόλλησης επίσης θεωρητικά "καθαρίζει" στιγμιαία εκεί κατά την θέρμανση, αλλά δεν έχουν όλες οι κολλήσεις το ίδιο καλό flux! Προσωπικά δούλευεα παλαιότερα την Billiton... με εξαιρετική απόδοση!
Η πλακέτα που έβαλα βέβαια έχει επιχρυσομένες πίστες και pad... αφού είναι από εργοστάσιο και όχι χειροποίητη... αν και σχεδιαστικό πρωτότυπο πρώτου τεστ!