PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματο κουδούνι Legrand 230v (μετατροπή)



Muttley Black
11-04-14, 12:44
Καλημέρα στην παρέα!

Θέλω τις γνώσεις σας σε μια απορία που έχω.

Μένω σε ένα σπίτι (διαμέρισμα) που έχει χωριστεί στα δυο και έχω πάρει το πίσω τμήμα. Ενώ έχω θυροτηλέφωνο το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ανοίξω την πόρτα της αυλής που είναι με ηλεκ. κλειδαριά. Δεν έχω όμως κουδούνι για να μου χτυπάνε με αποτέλεσμα όποτε έχω επισκέψεις να μου κάνουν αναπάντητες για να ανοίξω την πόρτα. Αγανάκτησα όμως και έβαλα ένα ασύρματο κουδούνι της Legrand με 100μ εμβέλεια , αυτό εδώ http://www.ergo-tel.gr/asirmatoi-koidoinioi-prizas-legrand-230v-p-10286.html. Εκεί τραβήχτηκα αρκετά γιατί δεν έφτανε η εμβέλεια λόγο τοίχων (για 1-2 μέτρα). Έτσι έκανα μια μαιμουδια. Άνοιξα την μονάδα και την χώρισα στα δυο. Από την μια η μονάδα με την πλακέτα και από την άλλη η πρόσοψη της μονάδας με το ηχείο της. Αγόρασα 15 μέτρα καλώδιο λεπτό ηχείων έβαλα την μονάδα με την πλακέτα σε μια πρίζα στο μπαλκόνι του δίπλα διαμερίσματος που κοιτάει μπροστά στην πόρτα της αυλής και το ηχειακι στο διαμέρισμά μου. Πέρασα την γραμμή όμορφα απο μπαλκόνι σε μπαλκόνι τρύπησα ντουβάρι για να μπει η γραμμή μέσα στο σπίτι και τα σχετικά.

Σαν αποτέλεσμα όλα είναι μια χαρά! Δουλεύει κανονικά και έχω κουδούνι super χωρίς να μειωθεί και η ένταση του ηχείου με τόσα μέτρα καλώδιο!

Ποιο είναι το ερώτημα μου όμως:

To ηχείο εξαρχής δεν ήταν πολύ δυνατό και τώρα που είναι στο χολ άμα χτυπάει κουδούνι και έχουμε λίγο δυνατά την τηλεόραση ή καμία πόρτα κλειστή δεν το ακούμε. Και σας ρωτάω... μπορώ να βάλω λίγο μεγαλύτερο ηχείο; Έχω ένα από θυροτηλέφωνο bpt E/272. (22Ω 0,2W)

Συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο αλλα ηθελα να ξέρατε τι έχω κάνει σαν μετατροπή γιατί μπορεί να παίζει ρόλο


ηχείο Legrand

50478


ηχείο θυροτηλέφωνου

50479

Ευχαριστώ πολύ! :001_smile:

lepouras
11-04-14, 13:30
ερώτηση. έχεις έστω αυτά τα δύο σήρματα μέχρι την κειδαριά από το σπίτι σου μέχρι την εξώπορτα? ή παρεμβάλλεται το θυροτηλέφωνο του μπροστά?

Muttley Black
11-04-14, 13:50
ερώτηση. έχεις έστω αυτά τα δύο σήρματα μέχρι την κειδαριά από το σπίτι σου μέχρι την εξώπορτα? ή παρεμβάλλεται το θυροτηλέφωνο του μπροστά?

Το δίπλα διαμέρισμα με αυτό που είμαι τώρα εγώ ήταν ενιαίο. Είχε δυο θυροτηλέφωνα γιατί είναι μεγάλο σπίτι. Όταν χωρίστηκε έμεινε ένα σε εμάς και ένα στο δίπλα διαμέρισμα. Το κουδούνι όμως κάτω είναι ένα και μάλιστα δεν υπάρχει θέση για να μπει άλλο και ούτε περίσσια γραμμή. Από το δικό μας θυροτηλέφωνο βγάλανε το μπαζερ γιατί όποτε χτυπούσαν δίπλα βάραγε και σ'εμάς. Το μόνο προνόμιο που έχω είναι ότι μπορώ να ανοίγω την πόρτα και εγώ.

lepouras
11-04-14, 14:12
καταλαβαίνεις ότι ρωτάω γιατί υπάρχουν και συστήματα που δουλεύουν με 2 καλώδια και θα μπορούσατε να το αντικαταστήσετε και να κάνετε την δουλειά σας σωστά με κόστος σχεδόν όσο αγόρασες το legrand. αν σε ενδιαφέρει δώσε καμιά πληροφορία μάρκα και τύπο του υπάρχοντος(τα στοιχεία είναι συνήθως επάνω στον ενισχυτή) να δούμε ποιό σου κάνει με την υπάρχουσα καλωδίωση..

Muttley Black
11-04-14, 14:17
καταλαβαίνεις ότι ρωτάω γιατί υπάρχουν και συστήματα που δουλεύουν με 2 καλώδια και θα μπορούσατε να το αντικαταστήσετε και να κάνετε την δουλειά σας σωστά με κόστος σχεδόν όσο αγόρασες το legrand. αν σε ενδιαφέρει δώσε καμιά πληροφορία μάρκα και τύπο του υπάρχοντος(τα στοιχεία είναι συνήθως επάνω στον ενισχυτή) να δούμε ποιό σου κάνει με την υπάρχουσα καλωδίωση..

H πολυκατοικία είναι του 1821 και έχω είδη αγοράσει το Legrand και μάλιστα το έχω τοποθετήσει κιόλας. Αυτό μετά από την επίσκεψη ηλεκτρολόγου που μου είπε ότι δεν γίνετε τίποτα, παρά μονάχα με νέα γραμμή από την πόρτα έως το διαμέρισμα. Πράγμα που θα μου κόστιζε πολύ.

xsterg
11-04-14, 22:07
βαλε μια μπαταρια σε σειρα με την ταση η βαλε ενα τροφοδοτικο με ταση λιγο μεγαλυτερη απο αυτη που τροφοδοτειται.

Muttley Black
14-04-14, 13:43
Η μονάδα είναι 220v και είναι στην πρίζα. Εγώ θέλω να μου πείτε αν πιστεύετε ότι μπορώ να βάλω λίγο μεγαλύτερο ηχείο. Αν θα το σηκώνει

FILMAN
14-04-14, 13:46
Μεγαλύτερο σε μέγεθος μεγάφωνο δεν σημαίνει ότι οπωσδήποτε θα ακούγεται και δυνατότερα.

Muttley Black
14-04-14, 13:48
οπότε καλύτερα να κάνω μια δοκιμή και βλέπουμε...