PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσφέρω εθελοντική εργασία στον κλάδο τεχνικού υπολογιστών / ηλεκτρονικών



Muttley Black
16-04-14, 12:24
Για να γίνω αντιληπτός ας το θέσω λίγο πιο αναλυτικά.

Αυτή την περίοδο δεν εργάζομαι όπως αρκετός κόσμος δυστυχώς. Όμως δεν μπορώ να κάθομαι κιόλας, δεν μου κάνει καλό.
Γνώσεις υπολογιστών έχω μέτριες και χειρότερες στα ηλεκτρονικά. Είναι όμως ένα σαράκι που με τρώει χρόνια και το θεωρώ
πολύ ενδιαφέρον.
Στην ουσία αυτό που ζητάω είναι να βοηθήσω όσο μπορώ ένα τεχνικό υπολογιστών ή έναν ηλεκτρονικό στον χώρο του με σκοπό να μάθω και εγώ περισσότερα πράγματα για το αντικείμενο. Γνώσεις με κολλητήρι έχω και έχω δέσει 2-3 desktop από την αρχη, όπως επίσης έχω ανοίξει Laptop για καθαρισμό άλλα μέχρι εκεί. Δεν έχω επισκευάσει μητρικές, σκληρούς δίσκους κτλ. αλλά θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω.


Θα ήθελα μονάχα να είναι κοντά στην περιοχή μου για να μην έχω πολλά έξοδα για την μετακίνησή μου.

Ευχαριστώ.

xsterg
16-04-14, 22:47
φιλε μου ειναι σεβαστο το οτι ψαχνεις για δουλεια. δεν γνωριζω την ηλικια σου αλλα τα προσοντα που περιγράφεις ειναι πολυ "βασικα".
εγω θα ηθελα να μας πεις τι εννοεις εθελοντικη εργασια. δωρεαν εργασια? αν ναι για ποιον λογο?

betacord85
16-04-14, 22:59
εθελοντικη εργασια...το λεει ξεκαθαρα ο ανδρεας...οπως λεμε εθελοντης αιμοδοτης εθελοντης πυροσβεστης...κτλ...σωστα?

Muttley Black
16-04-14, 23:18
φιλε μου ειναι σεβαστο το οτι ψαχνεις για δουλεια. δεν γνωριζω την ηλικια σου αλλα τα προσοντα που περιγράφεις ειναι πολυ "βασικα".
εγω θα ηθελα να μας πεις τι εννοεις εθελοντικη εργασια. δωρεαν εργασια? αν ναι για ποιον λογο?

Ναι δωρεάν, δεν ζητάω χρήματα. Όχι οτι δεν τα εχω αναγκη αλλα στην προκειμένη περίπτωση δεν μπορώ να ζητήσω. Δεν έχω γνώσεις ηλεκτρονικών για να απαιτήσω μισθό. Και η ενασχόλησή μου με τους υπολογιστές είναι καθαρά σε επίπεδο αυτοδίδακτου. Αυτό που ζητάω είναι σαν ανταλλαγή υπηρεσιών. Θα βοηθάω όσο μπορώ στο εργαστήριο σας και παράλληλα θα μαθαίνω λόγο πρακτικής ενασχόλησης.
Ξέρω πώς φαντάζει δύσκολο να αφιερώσει κάποιος χρόνο σε έναν ανειδίκευτο για να του μάθει κατά κάποιο τρόπο την δουλειά και πόσο μάλλον να τον εμπιστευτεί, αλλά βαρέθηκα να παίρνω κάθε μέρα τηλέφωνα για αναζήτηση εργασίας, να βρίσκω πόρτες κλειστές και να με τρώει η κλεισούρα και η στεναχώρια.
Μπορώ να εξακολουθώ να ψάχνω για εργασία αλλά παράλληλα να κάνω και κάτι εποικοδομητικό.

Είμαι 35 ετών

xsterg
17-04-14, 16:01
τι να πω. προσφορά δωρεαν εργασιας!!! που εχουμε φτασει! ευχομαι στον φιλο μας να βρει κατι καλυτερο. δεν ειναι δυνατον καποιος να εργαζεται και σε ανταμοιβη να παιρνει .... τιποτα!! ουτε ηθικα ειναι σωστο απο την πλευρα του εργοδοτη αλλα ουτε και απο ψυχολογικης αποψης ειναι σωστο.

Muttley Black
17-04-14, 17:31
τι να πω. προσφορά δωρεαν εργασιας!!! που εχουμε φτασει! ευχομαι στον φιλο μας να βρει κατι καλυτερο. δεν ειναι δυνατον καποιος να εργαζεται και σε ανταμοιβη να παιρνει .... τιποτα!! ουτε ηθικα ειναι σωστο απο την πλευρα του εργοδοτη αλλα ουτε και απο ψυχολογικης αποψης ειναι σωστο.

Απο αυτη την σκοπια που το βλέπεις... ναι εχεις δίκιο 100%. Και πραγματικά σε ευχαριστω για τις ευχες σου
Από την άλλη σκοπιά, σε σχολή να πήγαινα πάλι δεν θα πληρωνόμουν.

xsterg
17-04-14, 18:15
το θεμα ειναι οτι η εργασια που θα προσφερεις θα αποφερει κερδος σε καποιον. ενω αν φοιτουσες σε σχολη το εργο που θα παρηγαγες δεν θα το καρπονωνταν κανεις. ετσι με την προφαση της μαθητειας μπορει να αρχισουν ολοι να "προσφερουν" θεσεις εργασιας χωρις μισθο!!! καταλαβαινεις το παραλογο του πραγματος που δημιουργειται!

chip
17-04-14, 18:45
με τη σκέψη πρώτα στον 35χρονο άνεργο θα έλεγα... ότι το βασικό δεν είναι αν κάποιος άλλος (αφεντικό) θα ωφεληθεί από την εργασία αυτή...
αλλά ότι θα ήταν πολύ καλύτερα αν εκπαιδεύονταν σε κάποια τεχνική σχολή αφού αυτό θα του έδινε πιστοποίηση!!! δηλαδή κάτι χειροπιαστό για το θέμα του βιογραφικού... αυτό θα του έδινε πιθανόν και διεξόδους σε προγράμματα επιδοτούμενης εργασίας βασικό για τον κάθε εργοδότη αφού δεν θα προβληματίζονταν για θέμα ΙΚΑ κλπ... αλλά και ο ίδιος θα είχε έστω και κάποιες πολύ μικρές απολαβές....
Επίσης αν δεν έχει ECDL πιστεύω θα ήταν χρήσιμο να το αποκτήσει μέσα από κάποιο επιδοτούμενο πρόγραμμα... άλλωστε ένα μέρος της τεχνικής υποστήριξης έχει να κάνει και με συμβουλές σε θέματα χειρισμού....

sigmacom
17-04-14, 18:45
το θεμα ειναι οτι η εργασια που θα προσφερεις θα αποφερει κερδος σε καποιον. ενω αν φοιτουσες σε σχολη το εργο που θα παρηγαγες δεν θα το καρπονωνταν κανεις. ετσι με την προφαση της μαθητειας μπορει να αρχισουν ολοι να "προσφερουν" θεσεις εργασιας χωρις μισθο!!! καταλαβαινεις το παραλογο του πραγματος που δημιουργειται!
Χμμμ... Είναι όντως έτσι?

Δεν θα το σύγκρινα με σχολή - όπου και εκεί υπάρχουν δαπάνες (μισθός καθηγητή, ρεύμα, συντήρηση κλπ) που τις πληρώνουμε όλοι εμείς οι φορολογούμενοι για να υπάρχει δωρεάν παιδεία (η *όποια* δωρέαν παιδεία τέλος πάντων). Η πιο σωστή σύγκριση νομίζω ότι θα ήταν με τα ιδιαίτερα μαθήματα: όπως θα πληρώσεις τον ιδιαίτερο για να σου διδάξει, το ίδιο θα έλεγα ότι συμβαίνει κι εδώ.

Δεν μου προκαλεί ανησυχία γενίκευσης του φαινομένου, καθώς κανένας "μάστορας" δεν θα ήθελε να έχει περιοδεύοντες "μαθητές" που μπορούν να φύγουν όποτε θέλουν και να κάνουν μόνοι τους αργότερα την ίδια δουλειά, παίρνοντας ενδεχομένως και την πελατεία του.

Άλλωστε είναι προστατευμένη με άγριες ποινές η αδήλωτη εργασία, και καλύτερα αυτό να προσέξει ο φίλος. Κανένας δεν θα ρισκάρει να τον βάλει πίσω από τον πάγκο στο μαγαζί του και να γίνει κάνας έλεγχος από την Επιθεώρηση Εργασίας - τον ξέσκισαν. Νομίζω υπάρχει μια διαδικασία "μαθητείας" 6μήνου, που καλύπτει νομικά αμφότερους.

Muttley Black
17-04-14, 19:22
Άλλωστε είναι προστατευμένη με άγριες ποινές η αδήλωτη εργασία, και καλύτερα αυτό να προσέξει ο φίλος. Κανένας δεν θα ρισκάρει να τον βάλει πίσω από τον πάγκο στο μαγαζί του και να γίνει κάνας έλεγχος από την Επιθεώρηση Εργασίας - τον ξέσκισαν.

Αυτό το έχω σκεφτεί και γνωρίζω ότι είναι ένα θεμα και μάλιστα σοβαρό. Δεν θα έλεγα όμως στον έλεγχο ότι είμαι εργαζόμενος εδώ... "φίλος είμαι". Αν και το άγχος του εργοδότη παραμένει άγχος. Το ξέρω και το αναγνωρίζω.

Τελικά είναι δύσκολο να βρεις δουλειά ακόμα και χωρίς απολαβές... :sleep:

Απλά μου φαίνεται αδιανόητο να εργάζομαι από τα 15 μου και τώρα να μην........


Τέλος πάντων επειδή έχω αρχίσει και αισθάνομαι και λίγο άσχημα που έχω βγάλει τα εσώψυχα μου στη φόρα, κλείνω το θέμα εδώ.

xsterg
17-04-14, 20:39
στον ελεγχο δεν εισαι οτι ... δηλωσεις. εισαι οτι βρουν εκεινη την ωρα. τα "φιλος ειμαι", "περασα για εναν καφε", "δεν καταλαβα πως βρεθηκα πισω απο τον παγκο", δεν περναμε σε τυχον ελεγχο. το μεγαλυτερο μερος του προστιμου το πληρωνει ο εργοδοτης αλλα και ο εργαζομενος πληρωνει ενα μικροτερο μερος. καταλαβαινεις οτι μπορει να πας για δωρεαν εργασια και να βρεθεις να πληρωσεις και απο επανω.
στο θεμα μας τωρα. δεν δικαιολογειται οπως λες να εργαζεσαι απο τα 15, να εμεινες απο δουλεια και να μην εχεις εμπειρια. το να μεινει κανεις απο δουλεια πλεον σε οποιαδηποτε ηλικια ειναι πλεον πιθανο. το να εργαζεσαι για 20 ετη και να δηλωνεις οτι δεν εχεις εμπειρια... ε ειναι λιγο. εκτος και αν εργαζοσουν σε ασχετο αντικειμενο και θελεις να μεταπηδησεις τωρα σε αλλη επαγγελματικη απασχοληση. ε ασχολουμαι εγω κοντα 25 ετη με τα ηλεκτρονικα. δεν θα παω ξαφνικα αν μεινω απο δουλεια να εργαστω πχ σαν ξυλουργος ή υδραυλικος. θα ασχοληθω με κατι παραπλησιο με αυτο που ξερω απο την επαγγελματικη μου πορεια.

Sakan89
17-04-14, 21:35
Πάντως αυτό με την επιθεώρηση να ξέρεις ότι δεν θα έρθουν με την μια θα τους πεις και καλά ότι είμαι φίλος-συγγενής και λοιπά και θα την γλιτώσεις , επειδή ξέρω περίπτωση μιας φίλης που η μητέρα της ήταν στην Επιθεώρηση εργασίας , δεν πηγαίναν με την μια στο μαγαζί-επιχείρηση , όταν είχαν πχ πληροφορία ότι ο τάδε έχει ένα παιδί στο μαγαζί , στέλνανε κάθε φορά διαφορετικά άτομα και στο τέλος πήγαινε ο τελευταίος και τους έγραφε , έλεγε ο εργαζόμενος είμαι φίλος κλπ και μετά δεν μπορούσε να δικαιολογηθεί γιατί τον είχαν δεμένο ...

xsterg
17-04-14, 22:16
ακριβως οπως τα λεει ο θανασης ειναι. τι νομιζουμε, οτι πηγαινουν, τους λενε ε ενταξει ηρθα για καφε και φευγουν? εχουν προηγηθει απο πριν 3-4 επισκεψεις απο δικα τους ατομα που ουτε παει ο νους. ξερουν τι γινεται.

nikosp
17-04-14, 22:38
στον ελεγχο δεν εισαι οτι ... δηλωσεις. εισαι οτι βρουν εκεινη την ωρα. τα "φιλος ειμαι", "περασα για εναν καφε", "δεν καταλαβα πως βρεθηκα πισω απο τον παγκο", δεν περναμε σε τυχον ελεγχο. το μεγαλυτερο μερος του προστιμου το πληρωνει ο εργοδοτης αλλα και ο εργαζομενος πληρωνει ενα μικροτερο μερος. καταλαβαινεις οτι μπορει να πας για δωρεαν εργασια και να βρεθεις να πληρωσεις και απο επανω.
στο θεμα μας τωρα. δεν δικαιολογειται οπως λες να εργαζεσαι απο τα 15, να εμεινες απο δουλεια και να μην εχεις εμπειρια. το να μεινει κανεις απο δουλεια πλεον σε οποιαδηποτε ηλικια ειναι πλεον πιθανο. το να εργαζεσαι για 20 ετη και να δηλωνεις οτι δεν εχεις εμπειρια... ε ειναι λιγο. εκτος και αν εργαζοσουν σε ασχετο αντικειμενο και θελεις να μεταπηδησεις τωρα σε αλλη επαγγελματικη απασχοληση. ε ασχολουμαι εγω κοντα 25 ετη με τα ηλεκτρονικα. δεν θα παω ξαφνικα αν μεινω απο δουλεια να εργαστω πχ σαν ξυλουργος ή υδραυλικος. θα ασχοληθω με κατι παραπλησιο με αυτο που ξερω απο την επαγγελματικη μου πορεια.

Συμφωνώ
Αλλωστε πιστεύω ότι σήμερα μαθητευόμενος ηλεκτρονικός 35 ετών δεν πολυπάει
Κανείς δεν θα το διακινδύνευε να πάρει κάποιον στο εργαστήριό του χωρίς να τον έχει προσλάβει κλπ λόγω φιλίας
Εκτός από την επιθεώρηση εργασίας που μπορεί κάποτε να έρθει υπάρχει πάντα και η κακόπιστη καταγγελία του ίδιου του εργαζόμενου (δωρεάν ) ότι ο εργοδότης του δεν τον έχει προσλάβει και ασφαλίσει και του χρωστάει τους τελευταίους 8 μήνες το μισθό και την ασφάλιση
Αυτά γίνονται δυστιχώς

matthew
17-04-14, 23:41
Επίσης αν δεν έχει ECDL πιστεύω θα ήταν χρήσιμο να το αποκτήσει μέσα από κάποιο επιδοτούμενο πρόγραμμα... άλλωστε ένα μέρος της τεχνικής υποστήριξης έχει να κάνει και με συμβουλές σε θέματα χειρισμού....

Sorry chip, αλλά χέστο το ECDL & κάθε παπαροπιστοποίηση που ΠΟΥΛΑΝΕ οι πολυεθνικές, με μοναδικό σκοπό την προώθηση των ΔΙΚΩΝ τους προϊόντων στην αγορά. Αν κάποιος πχ πάρει ECDL για το LibreOffice & όχι για το Microsoft Office, δεν μας κάνει δηλαδή για δουλειά αφού εμείς χρησιμοποιούμε στην εταιρία το δεύτερο; (λέω εγώ τώρα)... :-k


Τέλος πάντων επειδή έχω αρχίσει και αισθάνομαι και λίγο άσχημα που έχω βγάλει τα εσώψυχα μου στη φόρα, κλείνω το θέμα εδώ.
Μην αγχώνεσαι γι' αυτό, είμαστε πολλοί μέσα στο ίδιο καζάνι... (δυστυχώς).

Muttley Black
17-04-14, 23:50
εκτος και αν εργαζοσουν σε ασχετο αντικειμενο

Προφανώς. Αλλά οχι σε εντελώς άσχετο αντικείμενο. Ηλεκτρολόγος, αλλά πιο συγκεκριμένα ανακατασκευές μίζες - δυναμό - αλτενειτορ.

Αλλά για να ξεκαθαρίσω λίγο το τοπίο. Δεν ψάχνω για να αλλάξω επάγγελμα. Ψάχνομαι κάθε μέρα για αυτό στην εφημερίδα, αλλά και όχι μόνο για αυτό, αλλά για το οτιδήποτε. Θέλω όμως να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου. Δεν με ενδιαφέρει κάποια πιστοποίηση γιατί το κάνω μόνο για μένα και για χάριν της δικής μου επιμόρφωσης και ευχαρίστησης. Μου αρέσουν πολύ η ηλεκτρονικές κατασκευές ασχέτως αν πότε δεν ασχολήθηκα. Όπως και η ενασχόληση με τους υπολογιστές στο κομμάτι hardware και λογισμικού.
Είμαι άνθρωπος που δεν μπορώ να κάθομαι και να μην κάνω τίποτα στην κατάσταση αυτή. Οκ... άνοιξα το πρωί την εφημερίδα πήρα 10 τηλέφωνα αλλά τίποτα. Και πάει καιρός που γίνετε αυτό. Ε δε θα καταντήσω και ψυχολογικό ράκος!...Κάτι πρέπει να γεμίζει την μέρα μου.

Έτσι μου ήρθε η ιδέα να ζητήσω αυτό που ζήτησα.

Ακόμα και εργασία να βρω (ΑΜΗΝ) και έχω χρόνο, πάλι θα προσπαθούσα να γεμίσω τον ελεύθερο χρόνο μου με κάτι επιμορφωτικό. Πόσο μάλλον τώρα που με έχει βαρέσει και η απραξία στο κεφάλι!

Δεν ξέρω πραγματικά...τόσο παράλογος ακούγομαι?

Όσο για το θέμα με τον έλεγχο έχετε απόλυτο δίκιο...

EDIT: Δηλαδή πως να σας το πω...ακόμα και έναν ερασιτέχνη ηλεκτρονικό να βρω που τρώει την μέρα του σε έναν πάγκο για το χόμπι του και το πάθος του... ε και αυτόν θα ήθελα να "βοηθήσω" (το έβαλα σε εισαγωγικά)και να πάρω γνώσεις.

nikosp
18-04-14, 00:04
Και λέω εγώ τώρα εφ' όσον είσαι αρκετά χρόνια στον τομέα των ηλεκτρικών αυτοκινήτου γιατί δεν προσπαθείς να ανοίξεις ένα δικό σου πόστο με επισκευές ηλεκτρικών σε αυτοκίνητα ?
Τα παληά αυτοκίνητα που κυκλοφορούν ακόμα αλλά και τα καινούργια έχουν πάντα ανάγκη από κάτι ηλεκτρικό
Νομίζω ότι είναι μια ρεαλιστική λύση
Εγώ παρακολουθώ και μερικά forum μοτοσυκλετών και βέσπας που εκεί βλέπω ότι το αντικείμανο έχει ζήτηση
Πολλοί παραπονούνται ότι το μηχανάκι τους έχει ηλεκτρικά προβλήματα και ο μάστορας που το πήγανε ήτανε άσχετος
Για δές το λίγο και έτσι

SRF
18-04-14, 02:22
Δυστυχώς ο άνθρωπος ζητάει κάτι που λέγεται εργασιοθεραπεία! Να απασχολείται για να ΜΗΝ φρικάρει... και να παράγει έργο ώστε να έχει την αίσθηση του χρήσιμου χρόνου ημέρας! Σε άλλες εποχές αυτό θα ήταν υποβοηθούμενο ακόμα και από το κράτος!!! Σήμερα δυστυχώς για εκείνον ΔΕΝ νομίζω ότι θα ρισκάρει κανένας να τον βάλει πισω από τον πάγκο... και να καεί έστω και τυχαία!!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!
Και ναι ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ να έχουμε φτάσει στο σημείο να ζητάς να εργαστείς (αυτή είναι η ουσία της λέξεως ΕΡΓΑ-ΖΟΜΑΙ, δηλαδή παράγω ΕΡΓΟ καθ'όσον ΖΩ) ΔΩΡΕΑΝ και ακόμα και έτσι ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ να παράγεις ΕΡΓΟ σε μιά χώρα που ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ!!!

xsterg
18-04-14, 08:45
Και λέω εγώ τώρα εφ' όσον είσαι αρκετά χρόνια στον τομέα των ηλεκτρικών αυτοκινήτου γιατί δεν προσπαθείς να ανοίξεις ένα δικό σου πόστο με επισκευές ηλεκτρικών σε αυτοκίνητα ?
Τα παληά αυτοκίνητα που κυκλοφορούν ακόμα αλλά και τα καινούργια έχουν πάντα ανάγκη από κάτι ηλεκτρικό
Νομίζω ότι είναι μια ρεαλιστική λύση
Εγώ παρακολουθώ και μερικά forum μοτοσυκλετών και βέσπας που εκεί βλέπω ότι το αντικείμανο έχει ζήτηση
Πολλοί παραπονούνται ότι το μηχανάκι τους έχει ηλεκτρικά προβλήματα και ο μάστορας που το πήγανε ήτανε άσχετος
Για δές το λίγο και έτσι

συμφωνω με τον νικο. ειναι δουλεια που πλεον εχει μελλον! οι επισκευες εχουν ερθει παλι στο προσκηνιο! απο επισκευες ρουχων, παπουτσιων, ηλ συσκευων, αυτοκινητων εως οτι φανταστει καποιος. λιγο παλιοτερα πεταγαν ολοι κατι μολις χαλαγε χωρις προσπαθεια επισκευης του. τωρα ολοι μας κοιταζουμε πως να επισκευασουμε - μεταποιησουμε τα παλια αντικειμενα. πιστευω οτι η πρεπει να προσπαθησεις να ανοιξεις ενα μαγαζι που να ασχολειται με ηλεκτρολογικα αυτοκινητων - επισκευες, η κοιτα να ενταχθεις σε ενα μεγαλυτερο συνεργειο, ειτε ως υπαλληλος, ειτε ως συνεργατης. κανεις πλεον δεν πεταει το μηχανακι του η το αυτοκινητο του οσο παλιο και να ειναι. κοιταζει να εξαντλησει τον κυκλο της ζωης του οσο μπορει παραπανω. αυτην την ταση καλο ειναι να την εκμεταλλευτεις!
πλεον τα τεχνικα επαγγελματα που τοσο τα απαξιουσαν καποιοι την δεκαετια του 2000 εχουν επανελθει δυναμικα στο προσκηνιο! εγω χτυπαω το κεφαλι μου που δεν μπορει πλεον η μανα μου που ειναι μοδιστρα να ανοιξει ενα μαγαζακι για επισκευες- μανταρισματα. ενα μαγαζακι 1Χ2 να ανοιγε τωρα θα ειχε τρελη δουλεια!!

teo_GR
18-04-14, 09:09
Εγώ πάλι δεν τον θεωρώ τρελό ούτε απελπισμένο. Ο άνθρωπος απλά θέλει να πηγαίνει σε ένα εργαστήριο και από την πράξη να μάθει και κάποια πράγματα από τον μάστορα, που ιδανικά θα έπρεπε να εξηγεί καθώς σκέπτεται.
Άλλωστε δεν θα μπορεί να κάνει και τίποτα για να βοηθήσει.
Ο κόπος είναι να βρεις ποιο εξάρτημα έχει τη βλάβη , όχι να το αλλάξεις.
Μακάρι να είχα και εγώ ένα γνωστό να πηγαίνω τα απόγευμα στο εργαστήριο του να πίνουμε καφεδάκι και μαθαίνω και τίποτα και αν μπορώ να βοηθήσω και κάπου γιατί όχι.
Και θα το έκανα καθαρά για μένα, για να μάθω πάνω στα ηλεκτρονικά,
Άλλωστε γιατί είμαι γραμμένος εδώ.
Φαντάζομαι έτσι το σκέπτεται και ο φίλος.
Τώρα το νομικό της υπόθεσης είναι ένα θέμα σοβαρό, που ενδεχομένως θα σταθεί εμπόδιο.

Muttley Black
18-04-14, 13:07
Εγώ πάλι δεν τον θεωρώ τρελό ούτε απελπισμένο. Ο άνθρωπος απλά θέλει να πηγαίνει σε ένα εργαστήριο και από την πράξη να μάθει και κάποια πράγματα από τον μάστορα, που ιδανικά θα έπρεπε να εξηγεί καθώς σκέπτεται.
Άλλωστε δεν θα μπορεί να κάνει και τίποτα για να βοηθήσει.
Ο κόπος είναι να βρεις ποιο εξάρτημα έχει τη βλάβη , όχι να το αλλάξεις.
Μακάρι να είχα και εγώ ένα γνωστό να πηγαίνω τα απόγευμα στο εργαστήριο του να πίνουμε καφεδάκι και μαθαίνω και τίποτα και αν μπορώ να βοηθήσω και κάπου γιατί όχι.
Και θα το έκανα καθαρά για μένα, για να μάθω πάνω στα ηλεκτρονικά,
Άλλωστε γιατί είμαι γραμμένος εδώ.
Φαντάζομαι έτσι το σκέπτεται και ο φίλος.
Τώρα το νομικό της υπόθεσης είναι ένα θέμα σοβαρό, που ενδεχομένως θα σταθεί εμπόδιο.

+1 με την μόνη διαφορά ότι λίγο απελπισμένος είμαι.... :biggrin:

xqtr
18-04-14, 13:10
Καταρχας, ευγε στον φιλο, για την σταση του, που δεν το βαζει κατω και "ψαχνεται"... το οτι τα εχουμε κανει "κωλος" γενικα παντου, δεν φταιει αυτος. Καποτε μπορουσε να παει καποιος μαθητευομενος και να μαθει... επειδη ομως καποιοι αετονυχιδες το εκμεταλευτηκαν, πλεον και αυτο εγινε αδυνατο.

Και για να μην λεμε απλα, λογια... σου προτεινω το εξεις... Υπαρχει στην Αθηνα ενας χωρος που λεγεται hackerspace.gr Εκει μαζευονται ατομα με γνωσεις σε ηλεκτρονικα, πληροφορικη, hackers και συζητανε, ανταλλασουν αποψεις, κανουν διαφορα projects κα. Μπες στην σελιδα τους και διαβασε τις πληροφοριες. Αν σου ειναι κοντα, σε βολευει και δεν βρισκεις κατι αλλο, πηγαινε απο κει. Μαθε, κανε παρεες, "δυκτιωσου"... ολο και κατι θα αποκομισεις... και ποτε δεν ξερεις, μπορει στην πορεια να βρεθει κατι ή να σου ερθει καποια ιδεα. Κατα τον Ιουλιο νομιζω, σε συνεργασια με ερασιτεχνες αστρονομους, ετοιμαζουν ενα συνεδριο ψηλα στον Ελικωνα... Πιστευω οτι ολο και καποιος με γνωσεις ηλεκτρολογου θα τους χρειαστει.

Αν δεν μπορεις πχ λογω αποστασης... και παλι μην απογοητευτεις... θα σου ελεγα να βγεις στην γειτονια, να συζητησεις, να προσφερεις την εργασια/βοηθεια σου σε καποιο γειτονα. Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι, η ειδικοτητα σου, εχει αυξανομενη ζητηση.... σιγουρα καποιος θα σε χρειαστει.

Μιας και εισαι ηλεκτρολογος, θα σου ελεγα να μεινεις στον τομεα σου απλα διευρυνε λιγο τον οριζοντα σου. Μην πας σε αλλο κλαδο. Για παραδειγμα, μαθε για εγκαταστασεις φωτοβολταικων, επισκευες ηλ.συσκευων και τετοια.

Ελπιζω να βοηθησα... καλο κουραγιο και να' σαι καλα...

Muttley Black
18-04-14, 13:52
Καταρχας, ευγε στον φιλο, για την σταση του, που δεν το βαζει κατω και "ψαχνεται"... το οτι τα εχουμε κανει "κωλος" γενικα παντου, δεν φταιει αυτος. Καποτε μπορουσε να παει καποιος μαθητευομενος και να μαθει... επειδη ομως καποιοι αετονυχιδες το εκμεταλευτηκαν, πλεον και αυτο εγινε αδυνατο.

Και για να μην λεμε απλα, λογια... σου προτεινω το εξεις... Υπαρχει στην Αθηνα ενας χωρος που λεγεται hackerspace.gr Εκει μαζευονται ατομα με γνωσεις σε ηλεκτρονικα, πληροφορικη, hackers και συζητανε, ανταλλασουν αποψεις, κανουν διαφορα projects κα. Μπες στην σελιδα τους και διαβασε τις πληροφοριες. Αν σου ειναι κοντα, σε βολευει και δεν βρισκεις κατι αλλο, πηγαινε απο κει. Μαθε, κανε παρεες, "δυκτιωσου"... ολο και κατι θα αποκομισεις... και ποτε δεν ξερεις, μπορει στην πορεια να βρεθει κατι ή να σου ερθει καποια ιδεα. Κατα τον Ιουλιο νομιζω, σε συνεργασια με ερασιτεχνες αστρονομους, ετοιμαζουν ενα συνεδριο ψηλα στον Ελικωνα... Πιστευω οτι ολο και καποιος με γνωσεις ηλεκτρολογου θα τους χρειαστει.

Αν δεν μπορεις πχ λογω αποστασης... και παλι μην απογοητευτεις... θα σου ελεγα να βγεις στην γειτονια, να συζητησεις, να προσφερεις την εργασια/βοηθεια σου σε καποιο γειτονα. Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι, η ειδικοτητα σου, εχει αυξανομενη ζητηση.... σιγουρα καποιος θα σε χρειαστει.

Μιας και εισαι ηλεκτρολογος, θα σου ελεγα να μεινεις στον τομεα σου απλα διευρυνε λιγο τον οριζοντα σου. Μην πας σε αλλο κλαδο. Για παραδειγμα, μαθε για εγκαταστασεις φωτοβολταικων, επισκευες ηλ.συσκευων και τετοια.

Ελπιζω να βοηθησα... καλο κουραγιο και να' σαι καλα...

Το ξερω το www.hackerspace.gr κάνουν καταπληκτική δουλειά! Ήταν να πάω για πρώτη επαφή πριν 10 μέρες περίπου για ένα σεμινάριο Ubuntu, αλλά δεν τα κατάφερα. Όμως θα πάω σίγουρα!

Άλλη μια επαφή που έκανα είναι εδώ http://stinpriza.org/ ...περιμενω απαντηση

xsterg
18-04-14, 14:32
βρε παιδια. αλλο ηλεκτρολογος αυτοκινητων και αλλο ... hacker. ειναι σαν να λεμε υδραυλικος να τοποθετει ... πλακακια. καταλαβαινετε το ατοπο του πραγματος. το οτι και τα δυο ειναι με ηλεκτρικο ρευμα δεν σημαινει τιποτα...

katmadas
18-04-14, 14:53
ενταξει ρε παιδια δεν ειναι και κατι προτοτυπο αυτο που ζηταα ο ανρωπος.
Αλλοι πληρωνουν για να μαθουν.
Πιστευω πως ο σημαντικοτερος λογος που κανενας δεν ενδιαφερθηκε για την προσφορα ειναι οτι οκαθενας κοιταει την παρτη του.
Και εγω εψανα για εθελοντικη εργασια οταν ημουν φοιτητης αλλα ματεα.
Ο αλλος σε βλςπςι για μελοντικο α νταγωνιστη...
Αλλα τωρα με το ιντερνετ ειναι εξερετικα ευκολο να μαθεις.εκτος αμα δεν εχεις....επισης σου διεται η δυνατοτητα να δουλευεις με ολον τον πλανητη απο το σαλονι σου και το μαγαζι σου να ειναι ανοιχτο οταν κοιμασε η πινεις καφε με φιλους.δες λιγο αυτο...φαντασου οτο εγω σταματησα την δουλεια γιατι δεν προλαβαινα να μελετησω .....
Με τοσο χρονο που εχεις μπορεις να κανεις τα παντα..
Παντως αν ησουν θεσσαλονικη θα σου ελεγ; να ερχεσαι για καφε σε μενα που ανοιγω σε λιγο...

Οσο για την επιθεωριση δεν καταλαβα και πολα..
Δηλαδη χωρις να δουλευει ο αλλος πρεπει να πληρωσει προστιμο?ουτε την αληθεια δεν μπορεις να πεις?
Ποσο πουστηδες γιναμε δεν το καταλαβαινω....
Το τι ειναι σωστο και τι λαθος δεν μπορεις να το βρεις μεσα στους αθλιους νμους του κρατοθς...
Πολυ απλα γιατι δεν ισχυουν το ιδκο για ολλους.
Αυτοι που γραφουν συνηθως ειναι πιο παρανομοι...
Καλη επιτυχια και μην μασας.

betacord85
18-04-14, 15:19
λοπον αντρεα επιδη σε γνωρισα και απο κοντα και μιλησαμε ακου...αν δεν ψαχτεις μονος σου δεν θα μαθεις τιποτα...μην περιμενεις απτους αλλους και μην περιμενεις να σου μαθουν και τα μυστικα της δουλειας οι αλλοι...ασχετο παραδειγμα τον ζοζεφ με τα μπουζουζουκια τον ξερεις?πεθανε πριν κατι χρονια και πηρε μαζι το το μυστικο για τα μπουζουκια...τωρα μαλλον τα εχει η ο γιος η ο ανηψιος του...καμια σχεση ο ηχος του τοτε μπυζουκιου με το τωρα...

Muttley Black
18-04-14, 15:30
λοπον αντρεα επιδη σε γνωρισα και απο κοντα και μιλησαμε ακου...

Από που και πότε; Εκτός και αν το ποστ έχει μια δόση ειρωνείας και εγώ δεν κατάλαβα τίποτα

betacord85
18-04-14, 16:30
απτο φορουμ ενουωσα...τεσπα...αν σε πηραξε αυτα που ειπα καλιστα τα διαγραφω...

Muttley Black
18-04-14, 16:34
Οχι δεν με πείραξε, απλά δεν κατάλαβα. Δεν υπάρχει προβλημα καλο Πασχα να έχετε!

Samios60
28-04-14, 07:39
Τελικα βγαλαμε το συμπερασμα (και θα πει ο Κωνσταντινος οτι ασχολουμε παλι μα τα πολιτικα) οτι αυτο το μπουρδελοκρατος ενα μονο πραγμα το ενδειαφερει πως να φορολογηση ....και καλα χτυπα την μαυρη εργασια ....ποια μαυρη εργασια ωρε.....ψωμι δεν εχουμε να φαμε το τυρι μας .....και αυτοι αμολανε τα κοπροσκυλα τους να δουνε ποιος ειναι παρανομος εργαζομενος και ποιος οχι ........αντε να δουμε ποτε πραγματικα θα Αναστησουμε

picdev
28-04-14, 10:13
εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα ασχολιώμουν με τα ηλεκτρονικά αυτοκινήτου, πλέον τα αυτοκίνητα έχουν μΕ.
Αισθητήρας map, maf, ηλεκτρικό τιμόνι, στα πουντο αλλάζεις στο πλακετάκι του μοτέρ 3 αισθητήρες hall ,2 ρελέ και αμέσως το χρεώνεις 50-100ε. Αισθητήρες λ, βάζεις παλμογράφο να δεις το cross count.Εμομπιλαιζερ! ξαναπρογραμματίζεις την EEprom μνήμη , το ίδιο και για να αλλάξεις τα χιλιόμετρα.Να περνάς άλλους χάρτες στον εγκέφαλο κτλ
Γενικά τα καινούρια αυτοκίνητα έχουν πολλά ηλεκτρονικά, εγώ ερασιτεχνικά έχω ασχωληθεί μόνο στο δικό μου και θα μου άρεσε να γίνω ηλεκτρονικός αυτοκινήτων. Εχω δει οτι έχουν ανοίξει και πολλά τέτοια συνεργεία , που φτιάχνουν μονο ηλεκτρονικά.

rama
28-04-14, 10:55
Τώρα είδα το θέμα, και θα ήθελα να δώσω τις σκέψεις μου στον Αντρέα.
* ποτέ δωρεάν εργασία, για τίποτα και κανέναν εκτός του στενού οικογενειακού κύκλου, είναι θέμα αρχής και όχι προσώπων
* αν δεν έχεις οικογενειακές δεσμεύσεις, φύγε στο εξωτερικό σήμερα. Αν είσαι ηλεκτροτεχνίτης αυτοκινήτων, θα σου σύστηνα να κοιτάξεις έντονα την περίπτωση να πας σε ορυχεία / μεταλλευτικές εταιρίες στην Αυστραλία για συντήρησης του εξοπλισμού τους. Είναι ειδικότητα που την ψάχνουν, και ηλικιακά ακόμα είσαι αποδεκτός. Εξαιρετικά λεφτά, αλλά με ζωή σε βάρδιες πολλών εβδομάδων σε απομακρυσμένες περιοχές.
* συνέχισε να ψάχνεις τον κεντρικό σου στόχο, μην αποκλίνεις σε άλλους κλάδους αν έχεις ήδη μία καλή τεχνογνωσία στα ηλεκτροτεχνικά. Αντίθετα, όπως σου είπαν και άλλοι προσπάθησε να εξειδικεύσεις σε κάτι, όπως πχ τα ηλεκτρικά για κάγκουρες, με τσιπαρίσματα, πατέντες για επιδόσεις, κλπ.
Καλή επιτυχία φίλε, σε νιώθουμε όλοι αυτόν τον καιρό. Εγώ είμαι τραβεστί άνεργος, καθώς τα τελευταία δύο χρόνια εργάζομαι κανονικά αλλά πληρώνομαι εντελώς άτακτα με σημαντικές καθυστερήσεις. Μεγάλες εταιρίες και μπαρμπούτσαλα. Εντόπισε τον χώρο της αγοράς που μπορείς να καλύψεις και προχώρησε. Δες και το εξωτερικό που σου είπα.

Panoss
28-04-14, 15:19
και άλλοι προσπάθησε να εξειδικεύσεις σε κάτι, όπως πχ τα ηλεκτρικά για κάγκουρες,

...........:lool:

xsterg
28-04-14, 20:50
* όπως πχ τα ηλεκτρικά για κάγκουρες, με τσιπαρίσματα, πατέντες για επιδόσεις, κλπ.

απιθανο. κι ομως. αυτοι που τα δινουν ευχαριστως και αν μεινουν ευχαριστημενοι ερχονται και ξαναρχονται ειναι οι καγκουρες. το παν ειναι να μεινει ευχαριστημενος ο αλλος. και να πληρωνει.

Muttley Black
05-06-14, 19:07
Ισχύει...

agis68
06-06-14, 01:40
Λοιπόν να πω τη γνώμη μου.....Πρώτα από όλα γνώρισα τον Ανδρέα και φαίνεται και ξύπνιος και καπάτσος απλά του λείπουν κάποιες γνώσεις. Για την ηλικία του δεν θα πω τίποτα καθώς είμαι οπαδός ότι ΠΌΤΕ δεν είναι αργά για να ξεκινήσεις κάτι. Επίσης όπως ίσως αρκετοί από εμάς όπως εγώ είχα την καλή τύχη να γνωρίσω ανθρώπους που στάθηκαν και στέκονται ακόμη μέντορες μου παρακολουθώντας τους από κοντά πως δουλεύουν έτσι και ο φίλος μας το ζητάει και το δικαιούται....Το θέμα είναι λοιπόν ΠΟΙΟΣ και όχι γιατί κλπ. Ας σκεφτούμε όλοι πως μπορούμε να τον βοηθήσουμε ακόμη και να βρει αυτό που επαγγελματικά ζητάει. Μην κολλάμε σε δικαιολογίες.....Ενας συνάνθρωπος μας, μας ζητάει τη βοήθεια μας!!! Απλά πράγματα, απλά ερωτήματα.....Ένα ναι, αρκεί!