PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα USB.



p_stama
16-04-14, 23:19
Καλησπερα.

Λοιπον εχω εναν 3D εκτυπωτη της STRATASYS στον οποιο παρουσιαστηκε το εξης προβλημα.
Τον ειχα συνδενδεμενο με την USB του υπολογιστη και ξαφνικα απο υπερταση εχασα την Motherboard του υπολογιστη ( Το τροφοδοτικο του δεν καηκε δεν ειναι περιεργο ??)
Αλλαξα την motherboard του υπολογιστη αλλα πλεον δεν αναγνωριζει τον εκτυπωτη. Ο εκτυπωτης τυπωνει απο SD κανονικα αλλα δεν δουλευει η USB του.
Τον ανοιξα και ειδα οτι ειχε καψει καποιο εξαρτημα στο INTERFACE της USB.
H καινουργια μητρικη του εκτυπωτη κανει κοντα στα 900 ευρω οποτε παραμενω στην εκτυπωση απο την SD.
Η ερωτηση μου ειναι. Υπαρχει καποιο κυκλωμα το οποιο να συνδεεται μεταξυ της USB του εκτυπωτη και της USB του υπολογιστη και να προστατευει απο υπερτασεις ??
Γιατι μαλλον ανεβηκε η ταση της USB του υπολογιστη αποτομα οταν απεβιωσε και πηρε μαζι του και την USB του εκτυπωτη.

Ευχαριστω.

leosedf
16-04-14, 23:26
Παύλο κανονικά πρέπει να δημιουργήσεις καινούριο θέμα στο www.howtofixit.gr, λογικά μπορείς να την επισκευάσεις.

p_stama
17-04-14, 08:56
Παύλο κανονικά πρέπει να δημιουργήσεις καινούριο θέμα στο www.howtofixit.gr (http://www.howtofixit.gr), λογικά μπορείς να την επισκευάσεις.

OK σε ευχαριστω.

Δυστυχως δεν επισκευαζεται τα smd που εχει δεν βλεπονται με γυμνο ματι !!!!

info@kalarakis.com
17-04-14, 09:44
Για προστασία συνήθως βάζουν αντίσταση 68Ω σε σειρά στις γραμμές data. Στο power line μπορείς να βάλεις μια zener 5.1V,και παράλληλα μια δίοδο 4001 ανάστροφα.

p_stama
17-04-14, 13:47
Οκ σε ευχαριστω Μιχαλη αυτο θα κανω.

Οι αντιστασεις ομως στην σειρα δεν επηρεαζουν τα DATA ??? Απο οτι ειδα στην USB του εκτυπωτη δεν εχει παθει τιποτα η τροφοδοσια. Το καμμενο εξαρτημα ειναι στην γραμμη των DATA+
Αλλα το θεμα με την USB μου φενεται περιεργο. Μπορει να γινει υπερταση στην USB στην γραμμη των DATA ??
και να μην εχει καει, χαλασει το τροφοδοτικο του υπολογιστη ??

nikosp
17-04-14, 13:52
Οκ σε ευχαριστω Μιχαλη αυτο θα κανω.

Οι αντιστασεις ομως στην σειρα δεν επηρεαζουν τα DATA ??? Απο οτι ειδα στην USB του εκτυπωτη δεν εχει παθει τιποτα η τροφοδοσια. Το καμμενο εξαρτημα ειναι στην γραμμη των DATA+
Αλλα το θεμα με την USB μου φενεται περιεργο. Μπορει να γινει υπερταση στην USB στην γραμμη των DATA ??
και να μην εχει καει, χαλασει το τροφοδοτικο του υπολογιστη ??

Νομίζω ότι εάν καεί κάποιο εξάρτημα δεν σημαίνει πάντα ότι κάηκε λόγω υπέρτασης
Στην περιπτωσή σου μάλλον θα αγόραζα καινούργια πλακέτα εάν έτσι δεν κάνεις την δουλειά σου

p_stama
20-04-14, 10:35
Καταρχην καλη ανασταση.

Λοιπον το προβλημα λυθηκε.

Στην γραμμη των usb data εχει 2 αντιστασεις των 22ohm. Μια για το DATA+ μια για το DATA- αυτες ειχαν αλλαξει τιμη μαλλον απο το σοκ που φαγανε. Η μια ηταν 1Κ και η αλλη 3.5Κ .
Τις βραχυχυκλωσα και η usb συνδεσει στον υπολογιστη δουλευει κανονικα.
Το θεμα ειναι οτι μπορω να το αφησω ετσι ή πρεπει να τις ξαναβαλω ? Ειναι οι SMD ψειρες και δεν νομιζω να βρω τετοιες στην ελλαδα αλλα και ουτε μπορω να βαλω και
κανονικες γιατι ο χωρος ειναι πολλλυυυυυ ελαχιστος.

Επεισεις πανω στις γραμμες των data ειχαν βαλει και varistor αλλα απο οτι φαινεται δεν κανανε τιποτα.

Ευχαριστω και τον Μιχαλη για το Tip ..

leosedf
20-04-14, 11:15
Εαν δεν τις αλλάξεις την επόμενη θα την φας καλά.

geostrom
20-04-14, 11:31
κανε μια ερώτηση εδώ (http://www.markidis.gr/index.php?cPath=31_560&sort=3a&page=2) αν εχει .

p_stama
20-04-14, 12:54
Εαν δεν τις αλλάξεις την επόμενη θα την φας καλά.
Δυστυχώς το ξερω αυτο. :saad:

H πλακεττα ειναι αυτη
50620
Οι αντιστασεις ειναι αυτες στο κοκκινο τετραγωνο.

παπι_
20-04-14, 15:23
Δυστυχώς το ξερω αυτο. :saad:

H πλακεττα ειναι αυτη
50620
Οι αντιστασεις ειναι αυτες στο κοκκινο τετραγωνο.
Αν το θεμα ειανι πρακτικο. Τοτε φτιαξε εναν απλο adaptora.

angel_grig
20-04-14, 15:42
Eαν δεν βρεις μπορεις να βαλεις και through hole αντιστασεις,απλα θα τις κολλησεις ,θα μονωσεις τους ακροδεκτες τους και θα τις τοποθετησεις πιο περα που υπαρχει χωρος.

p_stama
20-04-14, 22:41
Αν το θεμα ειανι πρακτικο. Τοτε φτιαξε εναν απλο adaptora.

Σωστος δεν το ειχα σκεφτει αυτο. Θα φτιαξω εναν εξωτερικο adaptor και θα τον βαζω στην σειρα με τον εκτυπωτη και τον υπολογιστη και στον ανταπτορα θα εχω ολες τις προστασιες.

Σε ευχαριστω για την ιδεα !!