PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ΕΗΕ



pig
21-04-14, 18:19
Στο χωράφι έχουμε τριφασική παροχή, και συμφωνημένη ισχύ 15KVΑ. Πρόσφατα μας έκλεψαν το τριφασικό μοτερ της γεώτρησης κόβοντας τα καλώδια του οπότε είπα να κάνω ένα γενικό έλεγχο της εγκατάστασης.

Είδα λοιπόν τα εξής: Κάτω από τη χελώνα υπάρχει ένας περιστροφικός διακόπτης και 3 τηκτές ασφάλειες των 35Α. από εκεί φεύγουν 2 καλώδια 4*6mm ένα προς την καλύβα όπου έχει ένα ηλεκτρολογικό πίνακα για το φωτισμό της καλύβας ο οποίος φαίνεται μια χαρά και ένα προς το δωματιάκι της γεώτρησης όπου τερματίζει πάλι σε τρεις τηκτές ασφάλειες τον 25Α καρφωμένες σε ένα ξύλινο δοκάρι και από εκεί στον πίνακα ελέγχου(Υ-Δ) του μοτέρ.

Σας φαίνεται λογικό; δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο γενικός πίνακας, και μετά υποπίνακας; Επίσης στο μοτερ δεν πρέπει να έχει επιπλέον μέτρα ασφαλείας; Γενικό διακόπτη, Ρελέ κλπ?

el greco 1
21-04-14, 19:30
αυτη ειναι μια ενγκατασταση 20αετιαs ισωs και παραπανω. τα ξυλωνειs και τα κανειs ολα οπωs απαιτει ο ΚΕΗΕ . ετσι δεν θα κυνδινευει κανεναs!

pig
21-04-14, 20:14
Αυτό θα κάνω. Στην περίπτωση αυτή πως θα ήταν σωστή η εγκατάσταση; Επίσης ΚΕΗΕ ή ΕΛΟΤ HD 384?

fra
21-04-14, 22:44
Πλεον ολες οι καινουργιες εγκαταστασεις γινονται κατα ΕΛΟΤ HD384. Δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες στην περιπτωση σου παντως. Να βαλεις ενα πινακακι με γενικο διακοπτη και ασφαλειες κοντα στο ρολοι και μετα απο εναν υποπινακα με γενικο, ασφαλεις και λαμπακια. Στο δωματιο βαλε και ρελε. Στο μοτερ μπορεις να βαλεις αλλα παιζει να στο ριχνει το μοτερ. Αν δεν ειχε βαλε και καμια πριζα με ασφαλεια 16Α και 2,5mm2 καλωδιο.

el greco 1
21-04-14, 23:24
εφ οσον υπαρχει ιδη παροχη κατα ΕΛΟΤ HD384. Iδιωτηs εισαι η ηλεκτρολογοs?

pig
22-04-14, 00:14
Στο δωματιο βαλε και ρελε. Στο μοτερ μπορεις να βαλεις αλλα παιζει να στο ριχνει το μοτερ. Αν δεν ειχε βαλε και καμια πριζα με ασφαλεια 16Α και 2,5mm2 καλωδιο.

Γιατί να μου το ρίχνει? Το καινούριο μοτερ θα είναι μονοφασικό και όχι 3φασικό. 1-1,5ΗΡ πάνω κάτω. Όχι κάτι ιδιαίτερο.

pig
22-04-14, 00:15
εφ οσον υπαρχει ιδη παροχη κατα ΕΛΟΤ HD384. Iδιωτηs εισαι η ηλεκτρολογοs?

Είμαι φοιτητής Ηλεκτρολόγος Μηχανικός.

CybEng
22-04-14, 03:00
Προ 30-ετίας είχα εργαστεί σε τέτοιου είδους αγροτικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις. Σύμφωνα με τον τότε κανονισμό στις αγροτικές 3φ παροχές, η ΔΕΗ δεν έδινε ουδέτερο με αποτέλεσμα για να βγάλουμε καμιά πρίζα ή φωτισμό στο χώρο τραβούσαμε γραμμή από την γείωση για να δώσουμε φασική τάση 220V. Καλύτερα να μην αναφέρω τα ευτράπελα που είχαν συμβεί λόγω κακών γειώσεων. Αν και έκτοτε δεν ασχολήθηκα ξανά με το θέμα ευτυχώς από ότι διαβάζω στο forum έχουν αλλάξει οι κανονισμοί προς το πολύ ασφαλέστερο.

pig
22-04-14, 23:21
Ερώτηση. Συζητώντας με έναν ηλεκτρολόγο της περιοχής μου είπε ότι χρειάζεται να γνωρίζει ακριβώς την κατανάλωση του μοτέρ για να ξέρει τι ασφάλειες χρειάζεται να τοποθετήσει στον πίνακα. Πέρα από το μικροαυτόματο στη γραμμή του μοτέρ, ο γενικός διακόπτης, οι ασφάλειες τήξεως και ο ΔΔΕ υπολογίζονται από την κατανάλωση του φορτίου ή παίρνουν τυποποιημένες τιμές σύμφωνα με τη συμφωνημένη ισχύ; Στην περίπτωση μου, που η συμφωνημένη είναι στα 15ΚVA τι τιμές πρέπει να έχουν;