PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρελε διαρροης



watt
22-04-14, 18:09
Καλησπερα και χρονια πολλα.Σε σπιτι 40 ετιας στο οποιο εγινε ανακαινιση πριν 15 χρονια δεν εβαλε ο ηλεκτρολογος ρελε διαφυγης,τωρα που εγινε παλι καποια αλλαγη στο σπιτι ειπαμε να βαλουμε ρελε αλλα διχως να δωθει καν ρευμα πεφτει απο μονο του[!]Μπορει καποιος να δωσει μια εξηγηση γιατι το ριχνει ενω δεν ανοιγει καν ο γενικος διακοπτης;Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει σε καποια γραμμη επαφη ουδετερου-γειωσης;

bababoulas
22-04-14, 20:16
Φίλε μου καλησπέρα,
όντως όπως είπες και εσύ πιστεύω πως κάπου έχεις επαφή ουδετέρου με γείωση.
Πρέπει να βρεθεί το κύκλωμα-τα που υπάρχει το πρόβλημα και στη συνέχεια να αποκατασταθεί η βλάβη.

BooM
22-04-14, 20:21
Αν είσαι ηλεκτρολογος ( και το λέω χωρίς παρεξήγηση ) μέτρησε τάση με κατεβασμένο τον γενικό πάνω στον δδε και απο τις δυο πλευρές φάση με γη και ουδέτερο με γη!

watt
22-04-14, 20:53
Και εγω αυτο φανταζομαι,οτι υπαρχει επαφη καπου ουδετερου με γειωση.Υπαρχει περιπτωση να μην δεχεται ρελε το συγκεκριμενο σπιτι;αν και μου φαινεται απιθανο αλλα ολα τα σκεφτομαι

el greco 1
22-04-14, 21:04
δεν ειχε ο ηλεκτρολογοs το καταλληλο οργανο ωστε με τη μετριση να εντωπιση τι διαροη?

watt
22-04-14, 21:13
Οχι,τουλαχιστον μαζι του..

xsterg
22-04-14, 22:23
κατσε. εγω δεν καταλαβα. χωρις ταση στον πινακα ριχνει το ρελε?

bababoulas
22-04-14, 22:39
Και εγω αυτο φανταζομαι,οτι υπαρχει επαφη καπου ουδετερου με γειωση.Υπαρχει περιπτωση να μην δεχεται ρελε το συγκεκριμενο σπιτι;αν και μου φαινεται απιθανο αλλα ολα τα σκεφτομαι

Γιάννη δεν ευσταθεί η φράση "να μην δέχεται ρελέ το συγκεκριμένο σπίτι", ειδικά αν κάτι τέτοιο σου είπε ο ηλεκτρολόγος τότε μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον άλλον."Δέχεται δεν δέχεται" θα πρέπει να να το δεχθεί!!! Σίγουρα η ασφάλεια σου και των συγκατοίκων σου είναι η απόλυτη προτεραιότητα!!!
Από κει και πέρα πρέπει να ελεγχθούν οι γραμμές του σπιτιού σου ώστε να βρεθεί το σφάλμα...αυτό μπορεί να γίνει με μεγγομέτρηση σε κάθε κύκλωμα ξεχωριστά και εφόσον βρεθεί σε ποια γραμμή -ες υπάρχει το σφάλμα να διορθωθεί. Επίσης μπορεί ο έλεγχος να γίνει και με άλλο τρόπο χωρίς το όργανο ίσως λίγο πιο μπακαλίστικα αλλά από άνθρωπο με γνώσεις.
Για να σε προϊδεάσω, περιπτώσεις που μου έχουν τύχει εμένα, είχαν να κάνουν με ελαττωματική πρίζα, πρόβλημα σε ντουί φωτιστικού,καρφί που"χτύπησε" σε καλώδιο γραμμής,θέμα με υγρασία,πρόβλημα σε συσκευές,λανθασμένες συνδέσεις γραμμών κ.α..

watt
23-04-14, 09:33
κατσε. εγω δεν καταλαβα. χωρις ταση στον πινακα ριχνει το ρελε?
Ναι,χωρις ταση

watt
23-04-14, 09:34
Γιάννη δεν ευσταθεί η φράση "να μην δέχεται ρελέ το συγκεκριμένο σπίτι", ειδικά αν κάτι τέτοιο σου είπε ο ηλεκτρολόγος τότε μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον άλλον."Δέχεται δεν δέχεται" θα πρέπει να να το δεχθεί!!! Σίγουρα η ασφάλεια σου και των συγκατοίκων σου είναι η απόλυτη προτεραιότητα!!!
Από κει και πέρα πρέπει να ελεγχθούν οι γραμμές του σπιτιού σου ώστε να βρεθεί το σφάλμα...αυτό μπορεί να γίνει με μεγγομέτρηση σε κάθε κύκλωμα ξεχωριστά και εφόσον βρεθεί σε ποια γραμμή -ες υπάρχει το σφάλμα να διορθωθεί. Επίσης μπορεί ο έλεγχος να γίνει και με άλλο τρόπο χωρίς το όργανο ίσως λίγο πιο μπακαλίστικα αλλά από άνθρωπο με γνώσεις.
Για να σε προϊδεάσω, περιπτώσεις που μου έχουν τύχει εμένα, είχαν να κάνουν με ελαττωματική πρίζα, πρόβλημα σε ντουί φωτιστικού,καρφί που"χτύπησε" σε καλώδιο γραμμής,θέμα με υγρασία,πρόβλημα σε συσκευές,λανθασμένες συνδέσεις γραμμών κ.α..
Καλως,θα το ψαξω να διορθωθει και θα ενημερωσω,ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες

αλπινιστης
23-04-14, 09:50
Ναι,χωρις ταση
Μηπως ειναι χαλασμενο το ρελε?:confused1:
Θα μπορουσες να το δοκιμασεις με μπαλαντεζα απο διπλανο σπιτι, αλλα επειδη καταλαβα πως δεν εισαι ηλεκτρολογος, ΜΗΝ το κανεις.=;
Βρες ομως αλλον ηλεκτρολογο! (γιατι το "να μην δέχεται ρελέ το συγκεκριμένο σπίτι", ειναι πολυ καλη ατακα!)

xsterg
23-04-14, 21:54
Ναι,χωρις ταση

αρα κατι παιζει με τον ουδετερο και την γειωση. πρεπει να ελεγχθει το σπιτι απο αδειουχο ηλεκτρολογο. το "δεν δεχεται το σπιτι ρελε" απλα δεν υπαρχει. αν σου το ειπε αυτο δεν ειναι ηλεκτρολογος.

spiroscfu
24-04-14, 00:19
ο ρελες δεν ονομάζεται και διαφορικός διακόπτης, άρα για να πέσει πρέπει να υπάρχει διαφορά ρεύματος μεταξύ φάσης ουδέτερου


πως θα γίνει αυτό όταν είναι κλειστός ο γενικός διακόπτης ??????
και δεν υπάρχει ρεύμα στον κλάδο !!!!!!
ακόμη και βραχυκυκλωμένη να είναι η γείωση με τον ουδέτερο ????

lepouras
24-04-14, 02:31
ο ρελες δεν ονομάζεται και διαφορικός διακόπτης, άρα για να πέσει πρέπει να υπάρχει διαφορά ρεύματος μεταξύ φάσης ουδέτερου πως θα γίνει αυτό όταν είναι κλειστός ο γενικός διακόπτης ?????? και δεν υπάρχει ρεύμα στον κλάδο !!!!!! ακόμη και βραχυκυκλωμένη να είναι η γείωση με τον ουδέτερο ???? ένας τρόπος να έχεις καλή γείωση που να συμμετάσχει στην επιστροφή και άλλον καταναλωτών από εσένα και δεύτερον(μιας και βλέπω Χαλκίδα) να έχει χάλια ουδετερογείωση και να έχει βολική καλή διαρροή(να συνέβη σε σημείο που πέτυχε καλύτερη γείωση). άτιμο το ρεύμα ότι το βολεύει κάνει:lool:
εφόσον είναι κλειστά όλα βγάζουμε όλους τους ουδέτερους τους βάζουμε έναν έναν μέχρι να βρούμε ποιος φταίει και μετά βλέπουμε τη τροφοδοτεί αυτός(και η φάση του φυσικά) και ψάχνουμε να βρούμε την ζημιά( καρφί βίδα πρίζα φως συσκευές κλπ)

Samios60
24-04-14, 08:13
ΜΙσο να καταλαβω και εγω ....το ρελε πεφτει χωρις ταση !!!!!!! αρα εχει προβλημα το ρελε

gcostas
24-04-14, 09:48
αγαπητέ
το ρελε διαφυγής μπορεί να πέσει με σύνδεση ουδετέρου γείωσης αλλά για να συμβεί αυτό πρέπει να κυκλοφορεί ρεύμα στον ουδέτερο που να φεύγει προς την γη, αυτό όμως πως μπορεί να γίνει με τον διακόπτη κλειστό?. Κόψε τον ουδέτερο από την παροχή και βολτομέτρησε τον, πρέπει να υπάρχει κάποια άλλη παροχή.
costas

FILMAN
24-04-14, 10:11
Ο ουδέτερος και η γείωσή σου δεν είναι ξεχωριστές από του γείτονα, οπότε δεν χρειάζεται οι εν λειτουργία καταναλώσεις να είναι δικές σου για να πέφτει το δικό σου ρελέ σε περίπτωση που έχεις βραχυκύκλωμα ουδετέρου - γείωσης, ακόμα και με κατεβασμένο τον γενικό σου διακόπτη... Το ρελέ για να πέσει, ναι, θέλει να δει μια διαφορά 30mA τουλάχιστον μεταξύ αγωγού φάσης και αγωγού ουδετέρου... Με κατεβασμένο γενικό διακόπτη το ρεύμα της φάσης είναι σίγουρα 0... Ταυτόχρονα, με βραχυκυκλωμένο τον ουδέτερο (μετά το ρελέ σου) με τη γείωση, περνάει ένα κάποιο ρεύμα από την επαφή του ουδετέρου του ρελέ (που είναι ανεβασμένο) δεδομένου ότι οι γείτονες έχουν ενεργοποιημένες συσκευές οι οποίες προκαλούν μια μικρή τάση στον ουδέτερο (ο οποίος είναι και δικός σου όπως είπαμε) ως προς γη... Άρα εφόσον εσύ γεφυρώσεις ουδέτερο με γη περνάει ένα ρεύμα, που αν είναι πάνω από 30mA θα σου ρίξει το ρελέ σου. Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση το ρελέ σου να έχει μηχανική βλάβη, αυτό το διαπιστώνει κανείς πολύ εύκολα αφαιρώντας από πάνω του έναν οποιοδήποτε αγωγό ουδετέρου, αν πέφτει πάλι τότε είναι χαλασμένο, αν όμως στέκεται το πρόβλημα είναι γεφύρωμα ουδετέρου - γείωσης σε κάποιο σημείο της εγκατάστασής σου.

Τώρα για να βρεις ποια γραμμή σου κάνει το πρόβλημα, όπως είπε και ο Γιάννης, βγάζεις έναν - έναν τους ουδετέρους από τη μπάρα και δοκιμάζεις κάθε φορά αν στέκεται το ρελέ. Έτσι θα βρεις αυτόν τον ουδέτερο που σου δημιουργεί το πρόβλημα. Είσαι τυχερός που το ρελέ πέφτει συνέχεια τώρα διότι έτσι θα βρεις εύκολα το πρόβλημα, ο μπελάς είναι όταν το κάνει σε τυχαίες στιγμές όπου εκεί είναι πολύ δύσκολο να βρεις την προβληματική γραμμή γιατί δεν μπορείς να κάνεις τις δοκιμές με την αφαίρεση των ουδετέρων από τη μπάρα και να δεις την ίδια στιγμή αν πέφτει το ρελέ ή όχι.

Fixxxer
24-04-14, 10:38
Να πω κι εγω κατι χαζο? Ρε μπας και πηγε να συνδεσει το ρελε πριν τον γενικο?

FILMAN
24-04-14, 11:11
Και γιατί θα έπρεπε να πέφτει ακόμα και τότε αν δεν υπήρχε πρόβλημα στην εγκατάσταση;

Fixxxer
24-04-14, 14:13
Μπορει να εχει κανει λαθος συνδεση...
Αλλα ετσι κι αλλιως πρεπει να ελεγχθει η εγκατασταση...

FILMAN
24-04-14, 14:30
Ποια λάθος σύνδεση μπορεί να έχει κάνει; Γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια που, αν γίνει, θα υπάρχει αυτό το σύμπτωμα...

Fixxxer
24-04-14, 14:52
Μπορει να εχει δωσει απο τη φαση του ρελε διαρροης σε καποια αυτοματη ασφαλεια...

FILMAN
24-04-14, 15:23
Και τότε γιατί θα έπρεπε να πέφτει;

spiroscfu
24-04-14, 15:54
(μιας και βλέπω Χαλκίδα)

Γιάννη όσο ποιο χάλια να είναι η ουδετερωση τόσο δυσκολεύει να πέσει με βραχυκύκλωμα γείωσης/ουδέτερου


Φίλιππε σωστά όλα αυτά που αναφέρεις αλλά στην αθήνα,θεσσαλονικη,πατρα

FILMAN
24-04-14, 16:06
Γιατί ρε παιδιά, στη Χαλκίδα η ΔΕΗ δίνει ξεχωριστό ουδέτερο αποκλειστικά στον κάθε καταναλωτή (προς το παρόν ο πλανήτης Γη είναι κοινός για όλους!) :001_smile:

spiroscfu
24-04-14, 16:13
έχω ακούσει πως μόνο στις τρεις μεγάλες πόλεις δίνει η δεη γείωση


πάντως σε εμάς εδώ δεν δίνει :whistle:

όπα νομίζω έπιασα τι εννοείς,
αν υπάρχει ουδετέρωση τι μας ενδιαφέρει αν έχει τάση (mV) ο ουδέτερος ??

FILMAN
24-04-14, 16:14
Η ΔΕΗ πουθενά δεν δίνει γείωση!

spiroscfu
24-04-14, 16:20
δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο
για δες εδώ http://www.kafkas.gr/d/sustima-sundesis-ton-geioseon-1299.htm?lang=el&path=-425523560

FILMAN
24-04-14, 16:27
Η ΔΕΗ δεν σου δίνει γείωση, σου δίνει ουδέτερο (άσχετα αν αυτός είναι γειωμένος). Το καλώδιο που ενώνει το σπίτι σου με την κολώνα έχει δύο αγωγούς (αν έχεις μονοφασική παροχή) ή 4 αγωγούς (αν έχεις τριφασική παροχή), και μάλιστα ο αγωγός του ουδετέρου έχει μορφή μπλεντάζ (δεν ξέρω αν εξακολουθεί να εφαρμόζεται αυτό). Αν σου έδινε και γείωση το καλώδιο θα είχε 3 ή 5 αγωγούς αντίστοιχα και στις κολώνες χαμηλής τάσης θα έβλεπες 5 ή 6 σύρματα ενώ τώρα βλέπεις 4 ή 5 (όπου το 5ο όπου υπάρχει είναι γραμμή δημοτικού φωτισμού και όχι γείωση)

FILMAN
24-04-14, 16:30
αν υπάρχει ουδετέρωση τι μας ενδιαφέρει αν έχει τάση (mV) ο ουδέτερος ??
Μας ενδιαφέρει από την άποψη ότι mV / Ω = mA. Αν αυτά είναι και 30, έχουμε και ...πτώσεις!

Να πούμε εδώ ότι παρά το γεγονός ότι το ονομαστικό ρεύμα του ρελέ μπορεί να είναι 30mA, αυτό διακόπτει περίπου στο μισό, δηλαδή γύρω στα 15mA.

spiroscfu
24-04-14, 16:32
δεν είπα βρε φίλιππε που μεταφέρει την γείωση σε όλη την χώρα αλλά ότι σου δίνει γείωση από κάποιο κεντρικό σημείο ΤΝ-S

σε εμάς εδώ υπάρχει ουδετέρωση και το κάθε σπίτι έχει την δικιά του γείωση TN-C, TN-CS




στα ΤΝ-C υπάρχει ουδετέρωση (στο ρολόι ΣΟΥ βραχυκυκλώνουν γείωση με ουδέτερο),
σε αυτήν την περίπτωση όση τάση και να έχει ο ουδέτερος δεν πρόκειται να πέσει ο ρελές

Fixxxer
24-04-14, 22:25
Και τότε γιατί θα έπρεπε να πέφτει;

Μια φορα ειχα παει να κανω τετοια συνδεση και επεσε το ρελε, δεν το εψαξα περισσοτερο.Πηρα φαση απο αλλου και δουλεψε...
Βασικα οτι και να πουμε εμεις ειναι σαν να κανει διαγνωση ο γιατρος απ το τηλεφωνο...
Ας παρει ο φιλος εναν αλλο ηλεκτρολογο να δει τι γινεται...

FILMAN
25-04-14, 09:56
Αυτό που έκανες είναι ότι πήρες φάση πριν το ρελέ και ουδέτερο μετά, ή ανάποδα. Λογικό δεν ήταν να πέσει; Μόλις έβαλες και φορτίο, γιατί αν δεν είχε φορτίο δεν πέφτει.