PDA

Επιστροφή στο Forum : UPS



p_stama
23-04-14, 19:54
καλησπερα.

Εχει καποιος καποια εμπειρια με τα UPS της INFORM που εχει ο Καυκας ?

Βγαζει simulated sinewave Και απο οτι εχω διαβασει οταν εχεις στον υπολογιστη σου τροφοδοτικο με PFC δεν λειτουργει σωστα το τροφοδοτικο. Ισχυει αυτο ??

Εαν δεν κανει για υπολογιστη κανει για τηλεοραση, dvd, δορυφορικους δεκτες , που εχουν switching psu ??

Οταν το PC εχει τροφοδοτικο με PFC θελεις pure sinewave ή εχει παλι προβλημα ???

Ευχαριστω.

nikosp
23-04-14, 20:12
Τα συγκεκριμένα δεν τα γνωρίζω αλλά όλα τα UPS χαμηλού κόστους δεν έχουν ημιτονοειδή κυματομορφή αλλά δουλεύουν μια χαρά σε PC και TV

chip
24-04-14, 00:37
PFC έχουν όλα τα τροφοδοτικά των υπολογιστών και γενικά είναι υποχρεωτικό πάνω από κάποια ισχύ (δε θυμάμαι πόσο είναι το όριο... ίσως γύρω στα 80w)... Άλλα τροφοδοτικά έχουν passive PFC (ένα πηνίο) και άλλα (ακριβότερα) έχουν active pfc (κύκλωμα) Πρόβλημα δημιουργείται στα τροφοδοτικά που έχουν ACTIVE PFC και δεν δημιουργείται από όλα τα ups που δεν είναι ημιτόνου. Βέβαια ένα τροφοδωτικό με ACTIVE PFC κανονικά θέλει ημίτονο αλλά συχνά και με τροφοδοτικά με έξοδο τραπεζίου τα καταφέρνουν.... θα έλεγα οτι αυτό που δεν τους αρέσει καθόλου είναι ups με τετραγωνική έξοδο που συνήθως τη συναντάς σε ups που δεν κάνουν τη μετατροπή από 12 σε 220 στα 50HZ με κλασικό μετασχηματιστή αλλά έχουν switching τροφοδοτικό που κάνει την ανύψωση τάση και στη συνέχεια έχουν μία γέφυρα με mosfet που δημιουργεί τετράγωνική έξοδο...

Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει ποτε UPS της Tούρκικης Inform οπότε δεν ξέρω τη συμπεριφορά τους σε τροφοδοτικά με Active PFC

leosedf
24-04-14, 10:20
Μια χαρά είναι τα μηχανήματα τους από 7KVA μέχρι 80 που έχω δοκιμάσει και παίζουν μια χαρά με πολλές συσκευές. Σίγουρα πιο φτηνά από πιο επώνυμα αλλά παίζουν οκ.
Τώρα για τα μικρά τους δε γνωρίζω.