PDA

Επιστροφή στο Forum : Ραδιοερασιτεχνικος εξοπλισμός, εκμάθηση και ηλεκτρονικά.



SY8INL
23-04-14, 21:00
Γειά χαρά. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Είμαι νέος ραδιοερασιτεχνης με σχεδόν καθόλου γνώσεις ηλεκτρονικών. Θα ήθελα την γνώμη σας για κάποια πράγματα. Θελω να αγοράσω κάποια βάση για κολλήσεις με ότι υλικά απαιτούνται ώστε σιγά σιγά με κάποια βασικά κιτακια να μάθω. Περιμένω προτάσεις για βάσεις και υλικά ίσης κάποια πιθανά κιτακια αρχικά εύκολα αλλά που θα χρησιμεύσουν ώστε να μάθω. Τέλος ποια βιβλία στα ελληνικά θεωρείτε ότι πρέπει να διαβάσεις κάνεις ραδιοερασιτεχνης ώστε να ξέρει κάποια βασικά πράγματα σε θέματα ηλεκτρονικών. Ευχαριστω

Sent from my SM-P605 using Tapatalk

nikosp
23-04-14, 21:08
Καλώς ήλθες
Θα ξεκινούσα με ένα απλό αλλά πολύ χρήσιμο κολλητήρι Weller με το σχετικό καλό καλάι

Σαν κιτ ξεκινήματος θα έλεγα ένα απλό τροφοδοτικό

Σαν όργανα μετρήσεως τι έχεις ?

SY8INL
23-04-14, 21:30
Έλεγα να πάρω μια βάση κόλλησης μια και καλή. Όργανα ένα πολύμέτρο μόνο... Τι άλλο Χρειάζεται? Καλαι καλό που θα βρω?

Sent from my SM-P605 using Tapatalk

nikosp
23-04-14, 21:37
Έλεγα να πάρω μια βάση κόλλησης μια και καλή. Όργανα ένα πολύμέτρο μόνο... Τι άλλο Χρειάζεται? Καλαι καλό που θα βρω?

Sent from my SM-P605 using Tapatalk
Εάν μπορείς καλύτερη βέβαια είναι η βάση κόλλησης
Το πολύμετρο είναι ΟΚ
Καλάι καλό έχουν τα καταστήματα ηλεκτρονικών

SY8INL
23-04-14, 21:43
Έχεις να προτείνεις κάποια συγκεκριμένη? Το πολύμέτρο αν δεν είχα κάποια πρόταση?

Sent from my SM-P605 using Tapatalk

nikosp
23-04-14, 21:48
Έχεις να προτείνεις κάποια συγκεκριμένη? Το πολύμέτρο αν δεν είχα κάποια πρόταση?

Sent from my SM-P605 using Tapatalk
Μάρκες κολλήσεως δεν θυμάμαι
Για πολύμετρο σήμερα δυστυχώς η μόνη λύση είναι κάποιο καλό ΚΙΝΕΖΙΚΟ
Κάποια στιγμή θα αγόραζα και ένα αναλογικό
Ισως αναχρονιστική λύση σήμερα αλλά πάντα χρήσιμο

SY8INL
23-04-14, 22:08
Τι καλαι χρειάζεται για κολεκτίβες κτλπ και τι για πλακέτες ... Υλικό.. Διάσταση?

Sent from my SM-P605 using Tapatalk

SY8INL
24-04-14, 21:19
Κανείς άλλος?

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

p.gabr
24-04-14, 21:28
Ναι

Να παρακολουθεις και να συμμετέχεις στο φόρουμ και θα μάθεις πολλά

Όχι όποτε χρειαζόμαστε κάτι να ρωτάμε....
Για ότι ρωτάς ,έχει συζητηθεί χιλιάδες φορές
Είσαι μέλος από το 2012 θα έπρεπε να τα είχες δει και βεβαίως να είχες ρωτήσει στα θέματα των άλλων




Γειά χαρά. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Είμαι νέος ραδιοερασιτεχνης με σχεδόν καθόλου γνώσεις ηλεκτρονικών. ................ Τέλος ποια βιβλία στα ελληνικά θεωρείτε ότι πρέπει να διαβάσεις κάνεις ραδιοερασιτεχνης ώστε να ξέρει κάποια βασικά πράγματα σε θέματα ηλεκτρονικών. Ευχαριστω

Πέρυσι ρώτησες και για βιβλία,(((( Αναζητηση Βιβλιων (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=73684) ))))

τι αλήθεια έχεις μάθεις;

SY8INL
24-04-14, 23:49
Πήρα άδεια Ραδιοερασιτέχνη και γενική θεωρία ραδιοκύματα κεραίες κτλπ και ων λέω τώρα να πιάσω μιας και έχω λίγο χρόνο τα ηλεκτρονικά....Είναι κακό να Ρωτάς δλδ?

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nikknikk4
25-04-14, 00:55
Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SY8INL Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα άδεια Ραδιοερασιτέχνη και γενική θεωρία ραδιοκύματα κεραίες κτλπ και ων λέω τώρα να πιάσω μιας και έχω λίγο χρόνο τα ηλεκτρονικά....Είναι κακό να Ρωτάς δλδ?
Πρέπει να κάτσω μ.β. διαβάσω τόσες σελίδες συζητήσεις για να δω αν έχει ειπωθεί κάτι που με αφορά?
Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μπορείς να φανταστείς τι θα γινόταν εαν ο κάθε ενας απο εμας άνοιγε καινούργιο θέμα για την αγορά κολλητηριού ? απλά θα γινόταν χαμός.

ψάξε πρώτα λίγο μέσα στο φόρουμ

p.gabr
25-04-14, 09:24
Πήρα άδεια Ραδιοερασιτέχνη και γενική θεωρία ραδιοκύματα κεραίες κτλπ και ων λέω τώρα να πιάσω μιας και έχω λίγο χρόνο τα ηλεκτρονικά....Είναι κακό να Ρωτάς δλδ?

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

KAKO δεν ειναι να ρωτας, ισα-ισα ενθαρινουμε τις προσπαθειες
Να σου πω και κατι αλλο ,κανεις δεν θα απαντουσε εαν δεν ειχε προθεση να βοηθησει

Σου ειπα απλως παρακολυθα το φορουμ καθε μερα, εστω πεντε λεπτα.Μεσα απο τα θεματα βγαινουν καθημερινα απαντησεις που ψαχνεις. Στο καθε θεμα μπορεις να τοποθετηθεις ρωτωντας
Το φορουμ επισης δεν ξερω αν το γνωριζεις, εχει αξιολογη βιβλιοθηκη την εχεις δει;

το βραδυ θα σου δωσω και αλλα ,λιγα χρησιμα που εχουν αναδειχθει

Ηλεκτρισμός - Ηλεκτρονικά! Από Α στο Ω... για (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60324)

Τα πρωτα βηματα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72866)

SY8INL
25-04-14, 15:17
KAKO δεν ειναι να ρωτας, ισα-ισα ενθαρινουμε τις προσπαθειες
Να σου πω και κατι αλλο ,κανεις δεν θα απαντουσε εαν δεν ειχε προθεση να βοηθησει

Σου ειπα απλως παρακολυθα το φορουμ καθε μερα, εστω πεντε λεπτα.Μεσα απο τα θεματα βγαινουν καθημερινα απαντησεις που ψαχνεις. Στο καθε θεμα μπορεις να τοποθετηθεις ρωτωντας
Το φορουμ επισης δεν ξερω αν το γνωριζεις, εχει αξιολογη βιβλιοθηκη την εχεις δει;

το βραδυ θα σου δωσω και αλλα ,λιγα χρησιμα που εχουν αναδειχθει

Ηλεκτρισμός - Ηλεκτρονικά! Από Α στο Ω... για (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60324)

Τα πρωτα βηματα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72866)


Σε ελληνικα υπαρχει κατι?

johnnkast
25-04-14, 16:12
Σε ελληνικα υπαρχει κατι?

Αν θες να εμβαθυνεις και εχεις ορεξη ξεκινα απο εδω:

http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=resource&cresrc=2342&cnode=411
(...αν και "παλιο"....διαβαζεται ακομα !!!!!)
...
κι αν θες κατι πιο "συγχρονο"....παλι στο ιδιο Ιδρυμα:

http://www.eugenfound.edu.gr/appdata/documents/books_pdf/e_g00041.pdf

http://www.eugenfound.edu.gr/appdata/documents/books_pdf/e_h00009.pdf

και σχετικο με το αντικειμενο του Ρ/Ε:

http://www.eugenfound.edu.gr/appdata/documents/books_pdf/e_h00040.pdf

http://www.eugenfound.edu.gr/appdata/documents/books_pdf/e_h00077.pdf



...ολα στα Ελληνικα με απλη γλωσσα κατανοητη......και ...τζαμπανταν!!!!!!!

SY8INL
25-04-14, 16:38
Απ ολα αυτα ειχα βρει μονο την ραδιοτεχνια. Σ ευχαριστω για την βοηθεια.... υπαρχουν στα ελληνικα και επι πληρψμη καποια βιβλια με ραδιοερασιτεχνισμο και ηλεκτρονικα που θα μπορουσαν να βοηθησουν?

johnnkast
25-04-14, 18:45
.... υπαρχουν στα ελληνικα και επι πληρψμη καποια βιβλια με ραδιοερασιτεχνισμο και ηλεκτρονικα που θα μπορουσαν να βοηθησουν?
Χωρις παρεξηγηση
.....Αν θες περιληψεις...τοτε εφοδιασου με κανα καλο δικανο ή καμια beretta ,ζωσου με φυσεκλικια (Νο12-18) ,παρε και καναν κοπρο μαζι σου να σου φερνει τα κοτσυφια-τσιχλες-τσιωνια-λαγους (sic) (...αλλα να μην την κανει "γυριστη"και τα τρωει μονος του,σαν τον δικο μου τον Αυγερη...) και βουρ στους καμπους και τα βουνα.......Οπως κανουν οι περισσοτεροι "ραδιοερασιτεχνες" στην περιοχη μου....κι αυτοι περιληψεις διαβαζουνε και τα Σαββατοκυριακα που κανουν "εξορμησεις" πατανε οοολη την μπαντα 138-150Mhz:

πραγματικος διαλογος..142.300 (Κυριακη Δεκεμβρης '13 περιοχη Ασκιο Κοζανης)
(ψηθυριστα)

-...σσσ....συρι απ' του κατου του ρεμα ρι μπουμπουνα...τι χαλεβ'ς ιδω παν;;;....ικι του ιδα του γουρουν..."
-..που του ιδις ρι;;;
-..απ τ'ν γκουρτσια κατου περασι ρι βλακα...που εχ'ς τα στραβα'ς κι δεν του'δις;;;
-..Του σκ'λι μ' ηταν ρι χαζε....
-..του σκλι'ς το χ' ου Κωτσιους ριιιι....χαϊβαν'
-..Ου Κουωτσιους καν τ'ν παγανα ριιι....μπουζουκουκεφαλιιι απαν στ'τς πετρις...τι θελ' του σκ'λι ικι;;
.....
-...Να του ρι ΝΑ ΤΟΥ!!!.....μπρουστα'ς ερχιτι....γκαβος εισι;;;.....ριξι ρεεεε..μαλακα!!!!

ΜΠΑΜΜΜ....ΜΠΟΥΥΜΜΜΜ....

-Σι εφιγι ρι βλακαα....αα βλακαααα!!!!!!!!

Εγω παρεμβαινω:..."Διακπη....παρακαλω πολυ η χρηση τη παρουσας συχνοτητας απαγορευεται και ειδικα για λογους θηρας"
.....
-Ποιος εισι ρε;;;...αμα εισι αντρας ρε...ελα δω ρε να τα πουμι....σι πιριλαβου μι τα μουνοβουλα να σι κανου κοσκινου....μαλακα..
Ιμεις εχουμι αδεια ...."ραδιου-πως τ' λεν'"!!! ολοι....ιξυπνακια!!!
...
κι απανταει επισης ετερος "ραδιο-πως τ' λεν"
-Ες Νι Δυου....(SV2ΧΧΧ) ειμαστι ρε...τι θιελ'ς;;;;....αει στα διαλου!!!

(...περιληπτικοι συναδελφοι!!!!!!!)

SY8INL
25-04-14, 18:52
Σου φαίνομαι για τέτοιος?

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nikknikk4
25-04-14, 19:31
Απ ολα αυτα ειχα βρει μονο την ραδιοτεχνια. Σ ευχαριστω για την βοηθεια.... υπαρχουν στα ελληνικα και επι πληρψμη καποια βιβλια με ραδιοερασιτεχνισμο και ηλεκτρονικα που θα μπορουσαν να βοηθησουν?

NAI
http://www.raag.org/displayITM1.asp?ITMID=12&LANG=GR

john_b
25-04-14, 20:21
Χαχαχαχαχα, καστοριά πήγα με μετάθεση και κάτι βλαχοιστορίες έχω από την κρυσταλοπηγή που ήμουν δόκιμος στο φυλάκιο εκεί. Θα τις πούμε κάποια στιγμή.

Όσο για το φίλο τον 8 από Μυτηλίνη, το παιδί θέλει να μάθει κάποια πράγματα και αυτό είναι προς τιμή του. Κάπου μπερδεύεται, δεν ξέρει πως να ξεκινήσει αλλά το ψάχνει και καλά κάνει.
Φίλε μου το πρώτο που θα σου πρώτεινα είναι να βρεις μερικά καλά παιδιά που το κατέχουν τα άθλημα από την περιοχή σου και μέσα από την παρέα και τις συζητήσεις θα μπεις στο κλίμα και μέσα από τις απορίες που θα σου γενιούνται κάθε φορά, ρωτόντας και ψάχνωντας, σιγά σιγά θα αποκτήσεις ένα επίπεδο γνώσεων το οποίο σταθερά θα βελτιώνεις.

Επικεντρώσου στις γνώσεις που αφορούν τον ρ/ε αρχικά και κατά πως προχωράς το επεκτείνεις. Σε γενικές γραμμές τα ηλεκτρονικά δεν είναι σαν μια τέχνη όπου κάποιος θα σου δείξει πως να περνάς με την πλάνη ένα ξύλο, τι βερνίκι να βάζεις και πλέον θα μπορείς να το κάνεις μόνος σου. Είναι μια επιστήμη όπου απαιτεί ένα υπόβαθρο, κάποιες σπουδές, γνώση θεωρίας, μαθηματικούς τύπους υπολογισμού και εφαρμογή τους και έπειτα εργαστηριακή εμπειρία και τεχνική ικανότητα.

IC-756
25-04-14, 21:38
Στο νησί σου όλο και κάποιοι ραδιοερασιτέχνες θα υπάρχουν έλα σε επαφή μαζί τους και σιγά-σιγά θα προχωρήσεις. Καλύτερα να κάνεις σταθερά μικρά βήματα παρά γρήγορα με ελλείψεις.

matthew
26-04-14, 01:45
Στο νησί σου όλο και κάποιοι ραδιοερασιτέχνες θα υπάρχουν έλα σε επαφή μαζί τους και σιγά-σιγά θα προχωρήσεις. Σωστός! Μπορείς να απευθυνθείς στον τοπικό σύλλογο (ΣΥ.ΡΑ.Λ) εκεί στο νησί.

SY8INL
26-04-14, 04:24
:) Εγώ ρώτησα για συμβουλές Και οδηγίες Σ εσάς που ασχολείστε με αυτά κυρίως. Στον σύλλογο είμαι μέλος και οχι μόνο. (Μια διόρθωση άσχετο αν υπάρχει Κάποιος του φόρουμ αν μπορεί να αλλάξει το sy8inl σε sv8inl.... Στο username...)

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SY8INL
26-04-14, 04:24
:) Εγώ ρώτησα για συμβουλές Και οδηγίες Σ εσάς που ασχολείστε με αυτά κυρίως ηλεκτρονικά κολλήσεις κτλπ. Στον σύλλογο είμαι μέλος και οχι μόνο. (Μια διόρθωση άσχετο αν υπάρχει Κάποιος του φόρουμ αν μπορεί να αλλάξει το sy8inl σε sv8inl.... Στο username...)

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

matthew
26-04-14, 15:33
:) Εγώ ρώτησα για συμβουλές Και οδηγίες Σ εσάς που ασχολείστε με αυτά κυρίως. Στον σύλλογο είμαι μέλος και οχι μόνο. (Μια διόρθωση άσχετο αν υπάρχει Κάποιος του φόρουμ αν μπορεί να αλλάξει το sy8inl σε sv8inl.... Στο username...) Ok. Το φόρουμ εδώ όσο μπορεί να σε βοηθήσει θα το κάνει. Έχει πολύ υλικό να ψάξεις & εδώ αλλά & στο ίντερνετ γενικά. Ότι δεν μπορείς να βρεις ρώτα εδώ μετά. Από κει & πέρα αν θες να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου στα ηλεκτρονικά μπορείς να κοιτάξεις για κάποια τεχνική σχολή (ΤΕΣ,ΤΕΛ κλπ) για τμήμα ηλεκτρονικών, αν έχεις χρόνο & διάθεση εννοείται. Για την αλλαγή του username πρέπει να απευθυνθείς στους διαχειριστές του φόρουμ με πμ ή e-mail. ΜΟΝΟ αυτοί μπορούν να το κάνουν. 73, SV4NLA