PDA

Επιστροφή στο Forum : προστασια απο δημοσιο δικτυο wifi



liferange
24-04-14, 01:14
Στο χωριό μια και έβαλε ο δήμος wifi ειπα να το αξιοποιήσω κατάλληλα(χεχε)

έχουμε και λέμε

Ubnt airgrid m2 θα συνδεση με το δημόσιο δίκτυο και το gennet oxygen rfa1400 θα το μοιράσει στο σπίτι

για αρχή εγώ έχω κλείσει το dhcp από το ρουτερ και το έχω ανοίξει από την κεραία(ubnt) και το εχω ρυθμίσει κατάλληλα.

ολα καλα ως εδω.το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν εχω προστατευτεί απο τους αλλους η/υ που ειναι στο ιδιο δίκτυο(το δημόσιο)

δηλαδή τη να προσέξω ωστε να μην εχω αλλη επικοινωνία με τον δήμο παρα μονο με το ιντερνετ?
στο οικιακο δίκτυο θα ηθελα να εχουν οι υπολογιστες μου επικοινωνία μεταξύ τους.. αυτα δν ξερω αν καταλάβατε.

κατι για vlan και τέτοια διάβασα σε αλλα ποστ.(λιγο ασχετος :001_tt2:)

plouf
24-04-14, 01:39
τα vlan ειναι για αυτον που φτιαχνει το δικτυο οχι εσενα

εσυ βαλε antivirus ΙΝΤΕΡΝΕΤ PROTECTION (με αntimalware antitade kai paratade) firewall και εισαι οκ

liferange
24-04-14, 01:52
κανω και sharing καποια αρχεια(μουσικη οχι τπτ το σπουδεο) με τους υπολογιστες στο ιδιο δικτυο(του σπιτιου) και δεν θελω να τα βλεπουν αλλοι..εχω κωδικους αλλα ποτε δν ξερεις

εχω το eset smart security ειμαι οκ?

plouf
24-04-14, 07:49
εφοσον τα μοιραζεσαι με κωδικο εισαι οκ, μην ξεχνας οτι εισα σε δικτυο χωριου δηλαδη μεγιστο μερικοι δεκαδες ακομα ...

SV1JRT
24-04-14, 10:37
Liferange, απλά χρειάζεσαι ένα router (σοβαρό, όχι τα τζάμπα που δίνουν οι εταιρείες) και μερικές γνώσεις στον τρόπο που θα το σετάρεις.
Το νόημα είναι να έχει ΑΛΛΟ IP/Subnet range για το WiFi του δήμου και ΑΛΛΟ IP/Subnet για το εσωτερικό σου δίκτυο, με NAT στην εξωτερική IP.
Είναι λίγο δύσκολο το θέμα για αρχάριο αλλά αν έχεις μερικές γνώσεις routing μπορεί να τα καταφέρεις.
Υπάρχουν και μερικά Access Point που μπορούν να δουλέψουν σε "Client Mode" οπότε κάνουν αυτό που σου ανέφερα πιο επάνω, χωρίς να χρειάζεσαι router. Θέλει λίγο ψάξιμο γιατί δεν ξέρω ΠΟΙΑ router του εμπορίου το κάνουν αυτό.

.

xqtr
24-04-14, 11:02
Οποιοσδηποτε που εχει προσβαση στο δικτυο αν εχει τις γνωσεις μπορει να υποκλεψει κωδικους, χωρις κρυπτογραφηση η να κανει hijacking σε sites οπως κ το Facebook.

Το θεμα ειναι, αν κ ποιος ξερει να το κανει σε ενα χωριο. :)

Costis Ni
24-04-14, 13:34
Βασικα αυτο πυ θελεις ειναι να κανεισ δικο σου δικτυο, δηλδη να εχεις μπροστα ενα πουτερ και να φαινεται μονο ο ρουτερ προς τα εξω. Θελειοπωσ ειπαν κι αλλοι ενα καλο ρουτερ η ενα παλιο κουτι με ενα λινουξ γι αυτη τη δουλεια. Πχ http://shorewall.net/ Ειναι λιγο προχωρημενο θεμα παντως. Μπορεις να βαλεις το δικτυο σου σε "Δημοσιο" και τα windows κοβουν τα πολλα.


Αγγελιες μου (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=75335)

liferange
24-04-14, 14:57
λιγο δυσκολο να αλλαξω ρουτερ το πολυ να βρω κανενα αλλο thomsοn tg585.

την λεξη routing πρωτη φορα την ακουω ειπαμε ασχετος :P
στην κεραια εχω βαλει ακριβος αυτες τις ρυθμησεις μονο που στο DHCP Fallback IP αντι για 37 εχω 1.
τωρα για τα nat, subnet range και τετοια δεν ξερω τη κανω

SV1JRT
24-04-14, 17:50
Liferange, το πρόβλημα σου λύνεται ΠΟΛΥ εύκολα, αγοράζοντας ένα (ΚΑΛΟ αλλά παλιό) router από το ebay με κόστος 60 - 100 ευρώ.
Το πρόβλημα είναι ότι αφού αγοράσεις το router, πρέπει και να το ρυθμίσεις και εδώ μπλέκει πολύ το θέμα. Αν ήσουν Αθήνα, πολύ ευχαρίστως να στο ρύθμιζα, αλλά στο χωριό είναι μάλλον χλωμό να στο φτιάξω....

.

Costis Ni
24-04-14, 18:35
ΤΟ thomsοn tg585 ΔΕΝ κανει τετοια πραγματα, Μονο το καλωδιακο σε ασυρματο.