PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο ρόλος του μπλεντάζ



spinalgr1990
25-04-14, 21:16
Θέλω να αλλάξω μια παλιά πρίζα τηλεοράσεως αλλά έχω την εξής απορία :

Το μπλενταζ πρέπει να συνδεθεί στο σωμα της πρίζας ;

her
25-04-14, 22:05
Ναι πρέπει να συνδεθεί. Δεν αφήνει το καλώδιο να λαμβάνει εξωτερικά σήματα. δηλαδή να μην συμπροφέρετε σαν κεραία

xsterg
25-04-14, 22:12
σωστος ο ηρακλης. επίσης να προσθεσω οτι θελει προσοχη οταν αλλαζουμε πριζες σε παλια σπιτια. τα καλωδια μπορει να ειναι ξεραμενα και με την παραμικρη παρεμβαση να σπανε. απίσης ειναι πιθανο να μην υπαρχει αρκετο καλωδιο οποτε οποιοδηποτε κοψιμο του καλωδιου να δημιουργησει νεα προβληματα.

spinalgr1990
25-04-14, 22:19
αν δεν συνθεδεί δεν θα πιάνω σήμα ή θα είναι ευαίσθητο στα εξωτερικά σήματα ;

her
25-04-14, 23:12
Σήμα θα έχεις αλλά χαμηλότερο, και όχι τόσο ποιοτικό (όχι πάντα) αλλά δεν είναι σωστό. Γιατί να μην βάλεις;

el greco 1
25-04-14, 23:13
με τι απαγγελεσθαι αν μου επιτρεπεται?

her
25-04-14, 23:28
Γιώργο αν αναφέρεσαι σε εμένα είμαι ηλεκτρονικός και η δουλειά μου είναι και εγκαταστάσεις κεραιών. Είπα κάτι λάθος;

spinalgr1990
25-04-14, 23:44
το λεπτο φύλλο αλουμινιου που υπαρχει χρειαζεται κι αυτό ή μπορεί να βγει ;

.::Nikos::.
26-04-14, 00:43
βρε σεις σορρυ κιολας που παρεμβαινω αλλα στο σπιτι μου απο μια πριζα διελευσεως κεραιας και μετα μου κανανε θορυβο οι αποκωδικοποιητες και αναγκαστηκα να αφησω μονο τον αγωγο απο το καλωδιο συνδεδεμενο. Δεν υπαρχει προβλημα με το σημα παντως. Ειναι σοβαρο; :p Αμα ειναι να ανοιξω δικο μου θεμα να το ψαξουμε το ζητημα.
Ευχαριστω!

Sent from Tapatalk.

el greco 1
26-04-14, 07:42
την ερωτηση την κανω στο φιλο spinalgr1990 οχι σε σενα ηρακλη αν θελει απανταει!

spinalgr1990
30-04-14, 11:27
φοιτητης ειμαι στους ΗΜΜΥ .

ggr
30-04-14, 13:06
βρε σεις σορρυ κιολας που παρεμβαινω αλλα στο σπιτι μου απο μια πριζα διελευσεως κεραιας και μετα μου κανανε θορυβο οι αποκωδικοποιητες και αναγκαστηκα να αφησω μονο τον αγωγο απο το καλωδιο συνδεδεμενο. Δεν υπαρχει προβλημα με το σημα παντως. Ειναι σοβαρο; :p Αμα ειναι να ανοιξω δικο μου θεμα να το ψαξουμε το ζητημα.
Ευχαριστω!

Sent from Tapatalk.

Με αυτο που εκανες ο αγωγος πλεον λειτουργει σαν εσωτερικη κεραια (σκετο συρμα).
Πιθανον να ειναι καλυτερα απο πριν , αφου τωρα λαμβανει στοιχειωδως καποιο σημα, αλλα ειναι πολυ πιθανο να εχεις και τωρα καποια ασταθεια (αυξομειωσεις του σηματος).
Δεν ειναι η σωστη λυση απλα μια λυση αναγκης.

SV1JRT
30-04-14, 14:13
βρε σεις σορρυ κιολας που παρεμβαινω αλλα στο σπιτι μου απο μια πριζα διελευσεως κεραιας και μετα μου κανανε θορυβο οι αποκωδικοποιητες και αναγκαστηκα να αφησω μονο τον αγωγο απο το καλωδιο συνδεδεμενο. Δεν υπαρχει προβλημα με το σημα παντως. Ειναι σοβαρο; :p Αμα ειναι να ανοιξω δικο μου θεμα να το ψαξουμε το ζητημα.
Ευχαριστω!

Sent from Tapatalk.


Με αυτο που εκανες ο αγωγος πλεον λειτουργει σαν εσωτερικη κεραια (σκετο συρμα).
Πιθανον να ειναι καλυτερα απο πριν , αφου τωρα λαμβανει στοιχειωδως καποιο σημα, αλλα ειναι πολυ πιθανο να εχεις και τωρα καποια ασταθεια (αυξομειωσεις του σηματος).
Δεν ειναι η σωστη λυση απλα μια λυση αναγκης.


Είναι ΠΙΘΑΝΟΝ, στο καλώδιο TV που υπάρχει μεταξύ των δύο πριζών να υπάρχει ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑΣ στο αλουμινόχαρτο του μπλεντάζ, με αποτέλεσμα το μπλεντάζ να λειτουργούσε σαν κεραία ΑΝΤΙ για θωράκιση με αποτέλεσμα να γεμίζει τον δέκτη με σκουπίδια και παρεμβολές. Με την αφαίρεση του μπλεντάζ απο την πρίζα έπαψαν οι παρεμβολές.
Κανονικά πρέπει να αλλαχθεί το καλώδιο αυτό με καινούργιο, αλλά πρέπει να κάνει αρκετά μερεμέτια στο σπίτι...

.

chip
30-04-14, 14:13
επειδή είναι φοιτητής HMMY να συμπληρώσουμε οτι εκτός από θωράκηση το πλέγμα δημιουργεί κατανεμημένη χωρητικότητα και αυτεπαγωγή στο καλώδιο οπότε έχει συγκεκριμένη σύνθετη αντίσταση. Έτσι μπορούμε να κάνουμε τερματισμό σε ίδια αντίσταση και να μην έχουμε ανακλάσεις στο σήμα....
Οπότε πρέπει να συνδέεται και το πλέγμα....

spinalgr1990
30-04-14, 20:20
Έχω κάποιες απορίες ακόμα

1. Το σήμα δεν έρχεται από τον μονόκλωνο χαλκοκαλώδιο(κύριο πυρήνα) ;

2. το μπλεντάζ αν δεν το συνδέσω δεν θα πιάνω σήμα ή θα είμαι επιρρεπής σε παρεμβολές ;

3. Το αλουμινενιο φύλλο που υπάρχει χρειάζεται να το αφαιρέσουμε ;

chip
01-05-14, 00:44
μα στον ηλεκτρισμό για να μεταφερθεί ένα ηλεκτρικό σήμα απαιτούνται δύο σύματα... ένα το μονοκλωνο καλωδιο και αλλο ένα το μπλενταζ....

αν δεν συνδέσεις το μπλενταζ τότε δεν θα κλείνει κύκλωμα ο ενισχυτής της κεραίας σου με τον δέκτη σου,
και αν δεν έχεις ενισχυτή τότε αν δεν συνδέσεις το μπλεντάζ αυτό δεν θα λειτουργεί σαν θωράκιση και θα είναι μια επέκταση της κεράιας σου (θα δουλεύει σαν κεραία) πιάνωντας εκτός από το επιθυμητό σήμα και άλλα σήματα (θόρυβο)... (θυμήσου οτι η κεραία της τηλεόρασης είναι κατευθυντική και πιάνει προς το σημείο που την στρεφεις και δεν επιτρέπει την λήψη από άλλες κατευθύνσεις...
Το αλουμινένιο φύλο συμπληρώνει το μπλεντάζ και κάνει καλύτερη θωράκιση... Λογικά θα έρχεται σε επαφή με το μπλεντάζ μέσα στο καλώδιο οπότε δεν χρειάζεται να το γειώσεις...

.::Nikos::.
01-05-14, 01:26
Γιώργο και Σωτήρη ευχαριστώ! Δε θα μπορούσε όμως να συμβεί αν ακουμπά ο μπλενταζ κάπου που δε θα πρεπε (πχ σε κάποια πρίζα να ακουμπάει και στον αγωγο του καλωδίου); Επίσης σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να παίρνει από κάπου τάση το μπλεντάζ (χαλασμένος ενισχυτής ίσως; ) και μιας και ο αποκωδικοποιητής δεν έχει γείωση να περνάει από όπου βρει. Έχουν κάποια λογική αυτά που σκέφτηκα ή μπούρδες είναι; Ωστε να ξέρω τι να δω πριν καταλήξω στο ότι είναι κομμένο το καλώδιο κάπου;

JONNIE
Πάντως με όσα έχουν αναφερθεί εγώ έχω καταλάβει πως:
1) Ναι το σήμα έρχεται από εκεί
3) Μάλλον το βάζεις κι αυτό μαζί.

Για το 2 κι εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί να έχεις πρόβλημα αν δε τερματισει το μπλενταζ στην συσκευή αφού η θωράκιση υπάρχει ήδη στο καλώδιο; Πρέπει να γειωθεί μήπως από την μια μεριά έως την άλλη για να λειτουργήσει σωστά;

el greco 1
01-05-14, 08:29
εγω λεω να απομωνοσειs τελοιοs to καλωδιο απο πανω μεχρι κατω και να δειs αν εχει προβλημα.