PDA

Επιστροφή στο Forum : Project: Δημιουργία αναλογικού σήματος χρησιμοποιώντας τον MSP430G2553



Antonio_K
27-04-14, 00:44
Καλησπέρα, είμαι ο Αντώνης (φοιτητής Αυτοματισμού)
έχω αναλάβει το συγκεκριμένο project
το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο της Texas Instruments (το MSP430G2553) δεν είναι το καταλληλότερο για την ολοκλήρωση της άσκησης
ενώ μπορεί να δεχτεί και Analog και Digital Input, έχει μόνο Analog Output (ενώ εγώ θα χρειαζόμουν DAC, αυτό λειτουργεί ως ADC)
Παρόλα αυτά σκέφτομαι την αναλογική έξοδο που θα βγάλει το ολοκληρωμένο να τη στέλνω στο DAC7611p και να πέρνω την επιθυμητή έξοδο
Για να προγραμματίσω αυτό το ολοκληρωμένο, χρησιμοποιώ τον Code Composer Studio (CCS)

Η σκέψη μου λοιπόν είναι η εξής
1. input 12bit from deep switch ->use them as a StartingNumber2. these 12bit StartingNumber to increase till reaches 2^12 (=4096)
3. then decrease till 0. This way to create a digital triangle signal
4. that digital signal goes to a DAC7611p , so to output an analog signal

Οι εντολές λοιπόν που δίνω στο CCS
void main (void)
{
WDTCTL=WDTPW+WDTHOLD;
P1DIR &=~ 0xFF; //input Port1
P2DIR &=~ 0x78; //input P2.3-P2.6, so 12 bits input
P2DIR |= 0x07; //Output P2.0-P2.2
P1REN |=0xFF; //enable pull-up resistor
P2REN |= 0x78;
// using FOR or WHILE to increase till 4095, maybe something like while((P1IN!=0xFF) && (P2IN!=0x78))
{StartingNumber++;}
// now another to FOR or WHILE to decrease
{StartingNumber--;}
}

Οποιαδήποτε βοήθεια/ γνώμη είναι δεκτή :wiink:

chip
27-04-14, 00:55
ένα από τα πρώτα που πρέπει να σκεφθείς είναι μέχρι τη συχνότητα πρέπει να πηγαίνει το σήμα που θα παράγεις και αν απαιτείται να έχει και δυνατότητα διαμόρφωσης. Επίσης θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν αυτό που σου ζητάνε είναι ο μικροελεγκτής να παράγει το σήμα η ο μικροελεγκτής να ελέγχει τη γεννήτρια που θα παράγει το σήμα.
Προσωπικά θα επέλεγα παράλληλο DAC εκτός και η συχνότητα του σήματος θα είναι πολύ χαμηλη.