PDA

Επιστροφή στο Forum : Επικίνδυνα άσχετος



p.gabr
27-04-14, 19:03
Προσοχή ότι γράφω είναι παράνομο και επικίνδυνο

Ξενοικιάστηκε ένα κατάστημα , κάτω από την οικία μου. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα να το εκμεταλλευτώ , μέχρι ποτέ κάποιος το ζητήσει

Ας κατεβάσω δύο τραπέζια ένα υπολογιστή να τραβήξω και μια γραμμή από το ρουτερ να παίζουν τα παιδιά και οι παρέες ξένοιαστα

Ή ΔΕΗ είχε έρθει και είχε κόψει το ρεύμα, αφαιρώντας τις ασφάλειες που σημειωτέον ήταν τριφασική 3Χ63Α

Θα πάρω από του κλιμακοστάσιου ,θα περάσω μέσα την καρουλα και θα δώσω ρεύμα σε μια μπριζα σκέφτηκα και εάν πετύχω την φάση θα έχω και φωτισμό

Φτιάχνω ενα καλώδιο με αρσενικό-αρσενικό Φις και ετοιμάζομαι παίρνοντας και ένα λαμπατέρ, ώστε να δω πιο εύκολα ποιες μπριζες έχουν ρεύμα

Αφού τα ετοίμασα όλα έρχεται η ώρα και έχοντας βάλει το αρσενικό φις σε μια μπριζα το βάζω και στην καρουλα και με ένα ωραίο τσουφ,.......πέφτει η ασφάλεια του σπιτιού
Παίρνω το πολυμετρο και μετρώ την εγκατάσταση του καταστήματος και δείχνει άπειρο

Δεύτερη απόπειρα, το ίδιο και μετά δοκιμάζω στην γειτονική και ως εκ θαύματος όλα καλά, έλα ντε που το λαμπατερ άναβε στην μπριζα που μου έριχνε την ασφαλεια ???
Τελικά μου έκανε αυτή η γραμμή αλλά δοκίμασα και αλλού, άλλες φορές μου έκανε τσαφ και άλλες όχι , μένοντας με απορία ......γιατί ΑΡΑΓΕ????


Τελικά αφού έγινε η πρώτη χθεσινοβραδινή χρήση, σήμερα πήρα την φλασια του γιατί....

Άσχετος....Τα Ηλεκτρολογικά έχουν φάση και ουδέτερο, σε τέτοιες περιπτώσεις, πρέπει η φάση να δώσει στην γραμμή φάσης....

Απλώς αναφέρω το συμβάν ...και για άλλους άσχετους σαν και εμένα

Dragonborn
27-04-14, 19:12
Αυτό συνέβη γιατί η ΔΕΗ έχει διακόψει μόνο τις τρεις φάσεις αλλά έχει αφήσει συνδεδεμένο τον ουδέτερο. Πριν κάνεις την σύνδεση, μπορείς με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι να ελέγχεις ότι συνδέεις σωστά.

Το άλλο άσχημο που έκανες είναι ότι έχεις αρσενικό φις (με εκτεθειμένα τα pins) με τάση.

klik
27-04-14, 19:18
Αυτό συνέβη γιατί η ΔΕΗ έχει διακόψει μόνο τις τρεις φάσεις αλλά έχει αφήσει συνδεδεμένο τον ουδέτερο. Πριν κάνεις την σύνδεση, μπορείς με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι να ελέγχεις ότι συνδέεις σωστά.

Το άλλο άσχημο που έκανες είναι ότι έχεις αρσενικό φις (με εκτεθειμένα τα pins) με τάση.

Αυτό θέλει λίγο παραπάνω τόνισμα!
Θα βγάλει κανένα πιτσιρίκι την πρίζα και θα το μετανιώσεις πικρά μετά.
Να αλλάξεις τον τρόπο σύνδεσης.
Άσχετο: το διαμέρισμα υποθέτω ότι σου ανήκει...

Να αφαιρέσεις τις ασφάλειες τήξεως από τον ηλεκτρολογικό πίνακα, διότι αν η ΔΕΗ ή οποιοσδήποτε άλλος, βάλει ασφάλειες στο ρολόι, θα βραχυκυκλώσεις 2 φάσεις μεταξύ τους (οι οποίες είναι θέμα τύχης αν θα έχουν 0 ή 60 μοίρες διαφορά η μία από την άλλη).

p.gabr
27-04-14, 19:26
Σωστά παιδιά να τονίζονται αυτά!!!!

Οτι έγραψα ήταν ήταν με το κινητό ,τώρα τα διορθώνω λίγο από το σπίτι



50738

Εαν θα δείτε έχω βάλει στην μπριζα χαρτοταινία και γράφω επάνω να μην αφαιρεθεί από εδώ
(δεν φαίνεται πολύ καλά)
Εκει που τρελαινόμουν ήταν που στην διπλανή δεξιά έπεφτε!!!

john_b
27-04-14, 19:35
Αυτό για ένα παιδί μπορεί να αποτελέσει πειρασμό για να το βγάλει.
Αν δεν θέλεις να κλές, καλύτερα ξέχασε αυτές τις πατέντες.

geostrom
27-04-14, 19:53
γιατί δεν ανοιγεις τον πίνακα να κλείσεις τον κεντρικό διακόπτη και να δόσεις στην βραδείας

xsterg
27-04-14, 20:42
η καλυτερη λυση ειναι συνδεση πινακας με πινακα. βαλε και ενα ρελε καλου κακου. το οτι σου προκαλει βραχυκυκλωμα σημαινει αυτο ακριβως. καπου βραχυκυκλωνει. το που θα το βρεις εσυ ο ιδιος. μεσα απο ενα φορουμ δεν μπορουμε να κανουμε διαγνωσεις.

johnnyb
27-04-14, 20:46
Παναγιωτη ειδικευεσαι και εσυ στην αναστροφη ηλεκτρολογια :001_rolleyes: οπως ο συγγενης μου που ηθελε να βαλει ακομη χειροτερα γεννητρια στη πριζα :001_unsure:
Ξεκινα σωστα απο τον πινακα απομονωντας τελειως απο το δικτυο της Δεη οπως σου ειπαν και ποιο πανω ....
Ετσι οπως παμε με το success story και το πρωτογενες πλεονασμα στο τελος ενα ρολοι θα αντιστοιχει σε μια πολυκατοικια η σε κανενα τετραγωνο μονοκατοικιες :saad:

Dragonborn
27-04-14, 22:14
οπως ο συγγενης μου που ηθελε να βαλει ακομη χειροτερα γεννητρια στη πριζα Ο συγγενής σου δεν είναι μοναδικός. Κάποτε σε ένα στρατόπεδο, όταν υπήρχε διακοπή ρεύματος, ο διοικητής (πεζικάριος) ζητούσε από τον Λόχο Διαβιβάσεων να βάζουν το Η/Ζ τους στην πρίζα του διοικητηρίου με ένα καλώδιο σαν αυτό του Παναγιώτη (αρσενικο σε αρσενικό) για να λειτουργεί ο φωτισμός...

p.gabr
27-04-14, 22:16
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις


Αυτό συνέβη γιατί η ΔΕΗ έχει διακόψει μόνο τις τρεις φάσεις αλλά έχει αφήσει συνδεδεμένο τον ουδέτερο.
Ακριβως ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΕ τις ασφάλειες και μόνο αφαίρεσαν και ξανασφραγισαν το ωρολοι Ήμουν παρών στην διαδικασία


Εγώ απλώς κοινοποίησα την βλακεία μου, ώστε να γίνει γνωστό ,το εύκολο-νοουμενο
Καμιά φορά δεν λειτουργεί σωστά η σκέψη και συμβαίνουν περισσότερα για να σε μπερδέψουν εκείνη την στιγμή

Επειδή όπως είπα ο κατάστημα είχε 3Χ63Α παροχή, σκεφτόμουν διάφορα πράγματα ,όπως μήπως το υπάρχων κλιματιστικό , ο κεντρικός εξαερισμός, τα φώτα οικονομίας οροφής , και έτσι κόλλησα

Τώρα βεβαίως είναι σωστό να μπει στον πινάκα ,άλλα δεν το κάνω Οσο για τα παιδιά που ανάφερα, είναι πάνω από 20 ετών
Το πολύ πολύ να αφαιρέσω την μπριζα και το φις και να τα ενώσω κατ ευθείαν ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ -ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΥΚΤΙΟ

Εχει και ένα κεντρικό διακόπτη στον πινάκα, που όταν κατεβαίνει αποκαλύπτεται ο κώλος των φυσιγγίων


Αυτά τα λίγα ... τελείωσα τώρα και την σύνδεση του ρουτερ με καλώδιο 15 μέτρων και παίζει ...

Ωωω θα γίνει χαμός τώρα..τα έχει όλα εκεί τώρα ,τουαλέτα- καναπέ- φως- νερό ,θα είναι στην ουρά και δεν θα ξεκολλάνε

johnnkast
27-04-14, 22:31
...Καλου-κακου Παναγιωτη.....κλεισε τις τζαμαριες να μην φαινεται μεσα στο μαγαζι το βραδυ το φως.....Δεν ξερεις καμια φορα υπαρχουν και "καλοθελητες γειτονες"

agis68
27-04-14, 23:41
Πάντως εκπλήσομαι που κανείς δεν μιλάει για το ΠΑΡΑΝΟΜΟ του πράγματος. Επίσης εκπλήσσομαι με τον φίλο Παναγιώτη για αυτό που έκανε.....τι να πω!.....εχεις να φας πολλά χρόνια αν σε πιάσουν πάντως.....
1. Καταπάτηση ξένου χώρου με δόλια μέσα και δόλιο σκοπό
2. Επεξαίρεση πόρων και κατάχρηση κάθε κανόνα ασφαλείας
3. Αν ο σκοπός είναι το κέρδος τότε τα πράγματα χειροτερεύουν ακόμα....

p.gabr
27-04-14, 23:55
Προσοχή ότι γράφω είναι παράνομο και επικίνδυνο

Ξενοικιάστηκε ένα κατάστημα , κάτω από την οικία μου. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα να το εκμεταλλευτώ , μέχρι ποτέ κάποιος το ζητήσει



Άσχετος....Τα Ηλεκτρολογικά έχουν φάση και ουδέτερο, σε τέτοιες περιπτώσεις, πρέπει η φάση να δώσει στην γραμμή φάσης....

Απλώς αναφέρω το συμβάν ...και για άλλους άσχετους σαν και εμένα


Φιλε Αγη συμφωνώ σε ότι λες , το έγραψα πρώτος εγώ με κόκκινα γράμματα

Δεν υπάρχει όμως καταπάτηση ,αφού και το κάτω κατάστημα είναι δικό μου. Το πολύ- πολύ να γίνει κάτι ( δεν ξερω ακριβως τι ) για τον επιπλέον ηλεκτροδοτουμενο οίκημα

Ήθελα σε αυτό το θέμα να δείξω τους κίνδυνους προς γνώση

matthew
28-04-14, 00:21
Ήθελα σε αυτό το θέμα να δείξω τους κίνδυνους προς γνώση Καλά έκανες. Τα ηλεκτρολογικά είναι επικίνδυνα. Δεν είναι όπως πχ τα υδραυλικά, ά έχω διαρροή στη μούφα του σωλήνα, κάτσε να πλύνω & τα χέρια & τη διορθώνω μετά! :mrgreen:

betacord85
28-04-14, 01:25
κατσε αγη δε καταλαβα και εσενα τι σε νοιαζει και αρχιζεις τα τυπου δυκηγορικα θα σε χωσουν μεσα και εισαι παρανομος και διαφορα τετοια...τεσπα...ελα μια βολτα απο μπραχαμι και καλλιθεα και τριγυρω περιοχες και θα δεις σε ποσα εγκαταλελιμενα και κλειστα καταστηματα και σπιτια ζουνε παρανομος κια κλεβουν ρευμα απτα ρολογια της δεη πακιστανοι και αλβανοι και οι γειτονες δεν λενε τιποτα επειδη φοβουνται!και μας πηραξε ο φιλος επειδη βγηκε σε ενα φορουμ και ειπε οτι πηραξε το ρολοι της δεη???ελεος...

lepouras
28-04-14, 01:43
χααχαχαχχα καλά ορέ Παναγιώτη. δεν θα τα σχολιάσω για να μην με μαλώσεις. βρε δεν με έπαιρνες ένα τηλέφωνο να στα πω να τα κάνεις σωστά.
αλλά για να μην το έχουμε και αγονία πες μου πότε θέλεις ,πάρε με τηλέφωνο να έρθω να το φτιάξουμε σωστά. θα κεράσεις καφέ:lool:

p.gabr
28-04-14, 08:37
Βρε παιδιά παρανοησατε

Από το κλιμακοστάσιο μου πήρα ρεύμα και σε δικό μου χώρο το πήγα Δεν κλέβω τίποτα από το ρολόι η τον γείτονα

Γιάννη σε ευχαριστώ για την προσφορά σου, αλλά βρε φίλε είναι ακριβός ο καφές

lepouras
28-04-14, 12:12
καλά κέρνα το νερό θα φέρω καφέ απ το σπίτι:lool:

agis68
28-04-14, 16:30
Οκ Παναγιώτη εφόσον είναι δικός σου χώρος εντάξει αλλά έπρεπε να το διευκρινίσεις οτι ειναι δικός σου.

Για τον Μπάμπη που μου την είπε τι με νοιάζει να του απαντήσωα απλά οτι με νοιάζει οταν πρόκειται για φιλους οπως ο Παναγιώτης. Το τι γίνεται στις διάφορες γειτονιές το ξερω καλά δεν μένω Εκάλη. Τα υπόλοια που λες είναι λόγια περιττά για εντυπωσιασμό....

Panoss
28-04-14, 17:25
Πάντως εκπλήσομαι που κανείς δεν μιλάει για το ΠΑΡΑΝΟΜΟ του πράγματος. Επίσης εκπλήσσομαι με τον φίλο Παναγιώτη για αυτό που έκανε.....τι να πω!.....εχεις να φας πολλά χρόνια αν σε πιάσουν πάντως.....
1. Καταπάτηση ξένου χώρου με δόλια μέσα και δόλιο σκοπό
2. Επεξαίρεση πόρων και κατάχρηση κάθε κανόνα ασφαλείας
3. Αν ο σκοπός είναι το κέρδος τότε τα πράγματα χειροτερεύουν ακόμα....
:confused1:
Μάλλον άλλο θέμα διάβασε αυτός.

xsterg
28-04-14, 20:37
Πάντως εκπλήσομαι που κανείς δεν μιλάει για το ΠΑΡΑΝΟΜΟ του πράγματος. Επίσης εκπλήσσομαι με τον φίλο Παναγιώτη για αυτό που έκανε.....τι να πω!.....εχεις να φας πολλά χρόνια αν σε πιάσουν πάντως.....
1. Καταπάτηση ξένου χώρου με δόλια μέσα και δόλιο σκοπό
2. Επεξαίρεση πόρων και κατάχρηση κάθε κανόνα ασφαλείας
3. Αν ο σκοπός είναι το κέρδος τότε τα πράγματα χειροτερεύουν ακόμα....

καλα. ας ηρεμισουμε. δικο του ειναι το σπιτι και καλα κανει. οπως εχουν τα πραγματα καλα κανει. και εγω εχω ενα γκαραζ σε πολυκατοικια δυο στενα πανω απο το σπιτι μου. για να εχω φως και για να δουλευει η γκαραζοπορτα εβαλα χωριστο ρολοι. αν ηταν στην πολυκατοικια μου αυτο θα εκανα και εγω. θα τραβαγα παροχη απο το σπιτι μου. για μια πορτα που ανοιγει 2-3 φορες την εβδομαδα και ενα φως που ζητημα ειναι να αναβει 10 λεπτα την εβδομαδα πληρωνω χαρατσια και ενα σωρο τελη για κατι που σε τελικη αναλυση ειναι κοροιδια. παιδες θα το πω: απο οπου μπορειτε κοψτε! βαλτε μια παροχη παι παρτε δυο και τρια διαμερισματα. ειδικα σε περιπτωσεις συγγενων ή φιλων που τα βρισκουν μεταξυ τους ειναι μονοδρομος!

agis68
29-04-14, 10:47
Για μένα έληξε το θέμα.....γιατί το συνεχίζεται? Και εγω το ίδιο θα εκανα.....εννοειται...Εγω νόμιζα όπως ειπα και σε προηγούμενο ποστ οτι ΔΕΝ ανήκε στον Παναγιώτη ο χώρος...

p.gabr
29-04-14, 11:45
Ο Αγις δεν διάβασε σωστά,η ισως εγώ δεν το έδωσα σωστά. Όμως προς τιμή του, μίλησε σαν φίλος

Δεν γίνεται να είσαι νόμιμος παντού
Κοιταχξτε εδώ το νέο χαρτί της ΔΕΗ που μου ήρθε

50763

Ειναι για τα αγροτικά και την άρδευση του πηγαδιού
και τα πηγάδια ως γνωστόν πρέπει όλα να δηλωθούν ,για να είναι νόμιμα και βεβαίως για να σου παρέχουν πλέον την έκπτωση θέλει ένα σκασμό χαρτιά από εφορίες συνεταιρισμούς τίτλους , εάν έχει πεθάνει ο κάτοχος και δεν ξέρω τι άλλο
50764

Αντε εσυ τωρα να τα φτιάξεις για να γλυτώσεις το ταληρο

xsterg
29-04-14, 19:18
Ο Αγις δεν διάβασε σωστά,η ισως εγώ δεν το έδωσα σωστά. Όμως προς τιμή του, μίλησε σαν φίλος

Δεν γίνεται να είσαι νόμιμος παντού
Κοιταχξτε εδώ το νέο χαρτί της ΔΕΗ που μου ήρθε


Ειναι για τα αγροτικά και την άρδευση του πηγαδιού
και τα πηγάδια ως γνωστόν πρέπει όλα να δηλωθούν ,για να είναι νόμιμα και βεβαίως για να σου παρέχουν πλέον την έκπτωση θέλει ένα σκασμό χαρτιά από εφορίες συνεταιρισμούς τίτλους , εάν έχει πεθάνει ο κάτοχος και δεν ξέρω τι άλλο
Αντε εσυ τωρα να τα φτιάξεις για να γλυτώσεις το ταληρο

ωραια. σκασιλα σου μεγαλη. φωτοβολταικα, και τελειωσε το θεμα. και ασε την δεη να λεει μαλ@..ες.

nikos1
29-04-14, 22:00
Το τραγικό για εμένα είναι στην προσφώνηση της επιστολής ο καταναλωτής τώρα ονομάζεται ΠΕΛΑΤΗΣ

el greco 1
29-04-14, 23:08
μπα δεν ειναι τιποτα καινουργιο αυτο! θυμησου χρονια πριν 2 λεξειs που ηταν αγνωστεs.Περαιωση,Συναφεια. εκει θα κολησουν?

dog80
03-05-14, 11:11
Όταν δίνεις ρεύμα με αυτό τον τρόπο πρέπει να κατεβάζεις το γενικό του πίνακα. Αλλιώς η θήκη της ασφάλειας (απ ότι κατάλαβα δέν έχει αυτόματη ο μετρητης) θα είναι ηλεκτρισμένη και αν πάει ο τεχνικός της ΔΕΗ θα τον χτυπήσει το ρεύμα.