PDA

Επιστροφή στο Forum : Opera - Σφάλμα Εσωτερικής Επικοινωνίας



Hary Dee
28-04-14, 02:25
Καλησπέρα, πολλές φορές μετά από αδρανοποίηση δεν μπορούσα να μπω σε καμία σελίδα στον opera. Μου έβγαζε το παρακάτω σφάλμα:
50748
Μετά από επανεκκίνηση του browser όλα καλά.
Είναι σοβαρό πρόβλημα για κάποιον που έχει δεκάδες καρτέλες και παράθυρα ανοιχτά!
Πλέον όμως (μετά από format) αυτό το σφάλμα μου βγαίνει και στα καλά καθούμενα.
Έχει κανείς καμιά ιδέα;

matthew
28-04-14, 02:38
Απ' ότι λένε εδώ μάλλον πρόκειται περί γνωστού bug. http://himanshunegi.in/internal-communication-error-opera-browser-solution

Hary Dee
28-04-14, 02:50
Ματθαίε ευχαριστώ για το link, αλλά δεν με βοηθάει, αφού έχω 2 εκδόσεις μετά από αυτές που λένε (λογικό αφού το άρθρο είναι 1 χρόνο πριν). Επιλέον δεν μπαίνω ποτέ facebook που λένε ότι επιδεινώνει.

Υπάρχει βέβαια και μια εντελώς καινούργια έκδοση του Opera (Opera Stable 20) η οποία όμως μόνο opera δεν θυμίζει. Έχει γίνει βλακεία σαν τους άλλους... κοινούς browser! :001_tt2:
Αυτός ο νέος μοιάζει περισσότερο με chrome.
Δεν ξέρω αν εκεί έχει γίνει βελτίωση, αλλά όπως και να έχει δεν πρόκειται να περάσω σε αυτή την καταστροφή !

matthew
28-04-14, 03:18
Δε ξέρω Χαράλαμπε, έχω να χρησιμοποιήσω opera μια δεκαετία. Τότε είχε εισάγει καινοτομίες & ήταν έτη φωτός μπροστά από τους υπόλοιπους (ελάχιστους) εκείνη την εποχή περιηγητές. Αλλά από τότε που άνοιξε ο κώδικας του netscape & γεννήθηκε ο firefox, firefox & ξερό ψωμί λέμε! :001_cool:
:thumbup1: για το facebook. Better dead than facebooked!

Hary Dee
28-04-14, 12:05
Αλλά από τότε που άνοιξε ο κώδικας του netscape & γεννήθηκε ο firefox, firefox & ξερό ψωμί λέμε! :001_cool:
:thumbup1: Εδώ διαφωνώ για πολλούς λόγους αλλά δεν θα τους αναλύσω για να μην χαλάσω το θέμα!

για το facebook. Better dead than facebooked!Εδώ συμφωνώ κάθετα, οριζόντια, διαγώνια, περιστροφικά κλπ!

klik
28-04-14, 12:43
...Αυτός ο νέος μοιάζει περισσότερο με chrome.
... ο καινούργιος είναι τύπου chrome. Βασίζεται στη βιβλιοθήκη Chromium. Κρίμα...

electron
28-04-14, 12:47
H αλήθεια είναι ότι ο opera 12 δεν τα πάει και πολύ καλά με το fb. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν ασχολούμαι με αυτό και παραμένω πιστός εδώ και 10 χρόνια στον παλιό καλό Opera, με την μηχανή Presto. Ενημερωτικά πριν 3 μέρες έδωσαν ενημέρωση για τον 12, (μάλλον η τελευταία του). Όσο για την νέα του έκδοση, (20), θα έλεγα ότι έκαναν τραγικό λάθος να τον μεταλλάξουν σε έναν ακόμη κουτσουρεμένο κλώνο του Chrome.

Hary Dee
28-04-14, 16:34
Χαίρομαι που βλέπω συνοπερίτες που μπορούν να καταλάβουν τον πόνο μου!
Γιατί τελευταία έκδοση; Πλέον θα είναι η νέα κουταμάρα μόνο; Θα τρελαθώ!
Εγώ ήλπιζα ότι θα γινόταν κάτι όπως με τον Opera Next πριν κάποιο καιρό, που τελικά μάλλον δεν στέριωσε.

Papas00zas
28-04-14, 17:45
Δεν μπαίνω ποτέ facebook που λένε ότι επιδεινώνει.

Υπάρχει βέβαια και μια εντελώς καινούργια έκδοση του Opera (Opera Stable 20) η οποία όμως μόνο opera δεν θυμίζει. Έχει γίνει βλακεία σαν τους άλλους... κοινούς browser! :001_tt2:
Αυτός ο νέος μοιάζει περισσότερο με chrome.
Δεν ξέρω αν εκεί έχει γίνει βελτίωση, αλλά όπως και να έχει δεν πρόκειται να περάσω σε αυτή την καταστροφή !
Θα η΄θελα να μας πεις τι σχέση έχει ο opera με τον τσάτσο της google

Δε ξέρω Χαράλαμπε, έχω να χρησιμοποιήσω opera μια δεκαετία. Τότε είχε εισάγει καινοτομίες & ήταν έτη φωτός μπροστά από τους υπόλοιπους (ελάχιστους) εκείνη την εποχή περιηγητές. Αλλά από τότε που άνοιξε ο κώδικας του netscape & γεννήθηκε ο firefox, firefox & ξερό ψωμί λέμε! :001_cool:

+10000000000. Συμφωνώ απόυτα μαζί σου, σαν αυτον δεν εχει.

ο καινούργιος είναι τύπου chrome. Βασίζεται στη βιβλιοθήκη Chromium. Κρίμα...


H αλήθεια είναι ότι ο opera 12 δεν τα πάει και πολύ καλά με το fb. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν ασχολούμαι με αυτό και παραμένω πιστός εδώ και 10 χρόνια στον παλιό καλό Opera, με την μηχανή Presto. Ενημερωτικά πριν 3 μέρες έδωσαν ενημέρωση για τον 12, (μάλλον η τελευταία του). Όσο για την νέα του έκδοση, (20), θα έλεγα ότι έκαναν τραγικό λάθος να τον μεταλλάξουν σε έναν ακόμη κουτσουρεμένο κλώνο του Chrome.


Χαίρομαι που βλέπω συνοπερίτες που μπορούν να καταλάβουν τον πόνο μου!
Γιατί τελευταία έκδοση; Πλέον θα είναι η νέα κουταμάρα μόνο; Θα τρελαθώ!
Εγώ ήλπιζα ότι θα γινόταν κάτι όπως με τον Opera Next πριν κάποιο καιρό, που τελικά μάλλον δεν στέριωσε.
Δηλαδή έχουν κοινό source; Μιλάω για τη νέα εκδοση. Αν ειναι, θα ηθελα να μαθω μιας και σκέφτομαι να την εγκαταστήσω.

electron
28-04-14, 19:54
Δημήτρη προφανώς και έχουν κοινό source ή μηχανή στην οποία βασίζονται. Φυσικά μιλάω για την έκδοση 20. Για την έκδοση 12 ισχύει η μηχανή presto. Ο λόγος που ο παλιός καλός μας opera μεταλλάχθηκε, οφείλεται σύμφωνα με κάποιες διαδικτυακές φήμες στο γεγονός ότι η ομάδα των προγραμματιστών που τον εξέλισσε, τα έσπασε με την διοίκηση. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ο opera να καταλήξει σε ένα κακέκτυπο του chrome. Δίνω αυτόν τον χαρακτηρισμό όμως, για τον λόγο του ότι αφαίρεσαν κάποιες λειτουργίες, όπως τα bookmarks, και ο συγχρονισμός τους.

Hary Dee
29-04-14, 00:44
Παιδιά δεν ξέρω τι μηχανές παίζουν από πίσω (δεν το έχω ψάξει σε τέτοιο επίπεδο!) αλλά το πρόβλημά μου με την έκδοση 20 είναι το User Interface.
Κατ' αρχήν ΔΕΝ υπάρχει η δυνατότητα να βλέπεις μικρογραφίες καρτελών όπως πχ παρακάτω:
50761
Αυτό είναι εξαιρετικό για κάποιον που έχει ανοιχτές πολλεεές καρτέλες (και πολλά παράθυρα επίσης).
Επίσης νομίζω ότι έχουν χαλάσει κάτι με την αρχική σελίδα με τις ταχείες κλήσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Τέλος, έχουν χαλάσει εντελώς το μενού ρυθμίσεων, αυτό έχει γίνει εντελώς chrome :(

Δημήτρη (Παπασούζα) ελπίζω να σε καλύψαμε!

Papas00zas
03-05-14, 22:39
Φίλε Χαράλαμπε, οπως και ο Γιάννης ολα ΟΚ με όσα γραψατε-αρα ΑΝ κατάλαβα σωστά θέλετε να μου πείτε ότι ο opera μονο εμφανισιακα φέρνει στον chrome. Με τον Firefox τι παίζει όμως; Μιλάτε για κλώνους του chrome και αυτό μου ακούστηκε κάπως. Προσπωπικα και απόσα εχω δει o chrome είναι ο,τι χειρότερο στο θέμα των προσωπικών δεδομένων. Γι' αυτό και απορρίπτεται χωρίς δεύτερη σκέψη.

electron
04-05-14, 00:09
Δημήτρη όταν λέμε κλώνο εννοούμε οτι πλέον ο νέος opera χρησιμοποιεί την μήχανή-κώδικα του chrome, κατά συνέπεια δεν μοιάζει μόνο στην εμφάνιση.

Hary Dee
04-05-14, 01:22
Ναι, είναι η μηχανή, είναι η εμφάνιση, είναι λίγο οι (ανύπαρκτες) επιλογές που σου δίνει στις επιλογές...
Όσον αφορά τις καταστροφές του νέου Opera, να προσθέσω:
- Χάλια η μπάρα των downloads
- Πολλές ρυθμίσεις πλέον δεν υπάρχουν, ή πρέπει να σκάψω για να τις βρω
- Δεν υπάρχει η δυνατότητα να ομαδοποιήσεις καρτέλες (βλέπε στο post 11 καρτέλες 3, 4, και άλλες)
- Δεν λειτουργούν οι συντομεύσεις Ctrl+X όπου Χ το νούμερο της επιλογής στις ταχείες κλήσεις
- Δεν υπάρχουν σύνοδοι (η απόλυτη καταστροφή για εμένα)
- Δεν μπορώ να προσθέσω κουμπιά (πχ μετάβαση, αναζήτηση σε σελίδα, μέγεθος σελίδας κλπ)

Δηλαδή, εκτός από το ότι δεν βλέπω Σφάλμα Εσωτ. Επικ. και εκτός του ότι τα βίντεο του YouTube επιτέλους παίζουν φυσιολογικά δεν βλέπω τίποτε το καλό.
Και δυστυχώς ο παλιός Opera που αγαπήσαμε, μάλλον έχει πάει από το κακό στο χειρότερο... Δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα πρέπει να τον αφήσω σιγά-σιγά. :crying::crying::crying:

Όσον αφορά τον firefox Δημήτρη, όσο και να τον δοκιμάζω πάντα με απογοητεύει! Θα περιοριστώ όμως πάλι σε αυτό γιατί όπως είπα και πριν, δεν θέλω να μετατρέψω το θέμα σε συγκριτικό για τους browsers ;)

electron
04-05-14, 12:22
Χαράλαμπε υπενθυμίζω την νέα και μάλλον τελευταία ενημέρωση που έδωσε ο opera 12 προ ημερών. Το αναφέρω γιατί ίσως διαπιστώσεις κάποια μικρή βελτίωση.

Hary Dee
05-05-14, 01:58
Χαράλαμπε υπενθυμίζω την νέα και μάλλον τελευταία ενημέρωση που έδωσε ο opera 12 προ ημερών. Το αναφέρω γιατί ίσως διαπιστώσεις κάποια μικρή βελτίωση.Γιάννη την έχω κάνει, αλλά μόνο χειρότερα πράγματα βλέπω! Δηλαδή πλέον βλέπω το Σφάλμα Εσωτερικής Επικοινωνίας ακόμη και χωρίς να έχει μπει το μηχάνημα σε αδρανοποίηση :( :( :(

Hary Dee
09-05-14, 11:39
Ένα ακόμη χάλι στοιχείο του νέου Opera, είναι ότι (όπως και ο chrome) ανοίγει μία νέα διεργασία για κάθε νέα καρτέλα! Αν έχουν το Θεό τους! Έχω γεμίσει το performance manager με διεργασίες Opera! Και έτσι φυσικά, δεν έχω ιδέα πόση μνήμη/επεξεργαστή/ταχύτητα δικτύου τρώει συνολικά το πρόγραμμα.
Έλεος και πάλι έλεος!

electron
09-05-14, 14:36
Μπάμπη έχω προσωπικά αποφάσισα να παραμείνω με τον παλιό Opera και όσο παει. Το νέο τον έχω εγκατεστημένο αλλά θα τον χρησιμοποιήσω όταν θα γίνει browser.

Hary Dee
25-09-14, 15:45
Έχει καιρό να μου βγάλει το Σφάλμα εσωτερικής επικοινωνίας. Να αρχίσω να ανησυχώ;!
Βέβαια, έχουν αρχίσει άλλα παλαβά... δηλαδή οι οικόνες του google ξαναγύρισαν χρόνια πίσω! Έχουν βαλθεί να τον καταστρέψουν τον καϋμένο τον opera...

electron
25-09-14, 22:22
Χάρη προσωπικά δεν μου έχει κάνει κάτι περίεργο πέρα από κάποια site που παραδοσιακa δεν τα πήγαιναν κάλα με τον opera. Μάλιστα το τελευταίο διάστημα έχω τον 64μπιτο opera.

DLS 33
26-09-14, 12:14
Και εγω παιδια χρησημοποιω τον Οπερα, απο την εκδοση 3.6 νομιζω.
τωρα στο Linux, δεν εχω κανενα προβλημα,
σε Windows δεν ξερω τι παρουσιαζει εχει 4-5 χρονια που παρατησα τελειως τα Windows.

Hary Dee
15-10-14, 12:29
Πάνω που είχε στρώσει, τις τελευταίες μέρες είναι πάλι το φαινόμενο σε έξαρση. Συγνώμη, αφού δεν κάνει ενημέρωση, πώς αλλάζει η συμπεριφορά του; Ξέρει κανείς; Το λέω γιατί το φαινόμενο παρουσιάζεται σε σπίτι και δουλειά, δεν είναι θέμα μόνο pc δηλαδή...

Hary Dee
22-10-14, 15:22
Παιδιά ποια έκδοση έχετε; Εγώ έχω την 12.17 σαν τελευταία. Αλλά βλέπω έναν πίνακα με τις εκδόσεις του εδώ πέρα (http://www.opera.com/download/guide/?os=windows&list=all) και έχω μπερδευτεί. Νόμιζα ότι από εκεί που είμαστε μέχρι την 20 περίπου, δεν υπάρχει κάτι, ενώ από 20 και πέρα, είναι ο νέος, ο λεγόμενος Opera Stable. Αλλά τώρα βλέπω ένα σωρό άλλες εκδόσεις που δεν καταλαβαίνω τι είναι!


Μάλιστα το τελευταίο διάστημα έχω τον 64μπιτο opera.Τι λέει ο 64-bit Γιάννη; Βλέπεις τίποτε ενδιαφέρον;

ΥΓ: Προσπαθώ στον νέο Opera να κάνω import κάποια bookmarks και δεν βλέπω πουθενά να μου δίνει τέτοια δυνατότητα! Είναι δυνατόν;;;

electron
22-10-14, 19:53
Ο 12.17 είναι ο πιο πρόσφατος με την μηχανή presto. Ο 64μπιτος που έχω καλά τα πάει σε γενικές γραμμές. Σχετικά με τον νέο, έχουν κάνει μια πρώτη προσπάθεια διαχείρισης των σελιδοδεικτών, ωστόσο θέλουν ακόμα πολύ δουλεία για να τον κάνουν...browser κι αυτό γιατί από τον συγχρονισμό προσωπικά δεν βρήκα επιλογή αυτόματης εισαγωγής τους. Στην μόνη περίπτωση που ο νέος αναγνωρίζει τους σελιδοδείκτες σου, είναι όταν παράλληλα έχεις εγκατεστημένο και τον παλιό (12.17).

Hary Dee
23-10-14, 11:33
Γιάννη δεν άντεξα, έβαλα τον τελευταίο Opera στη δουλειά, μπας και αρχίσω να τον συνηθίζω... ζω ένα δράμα!
Και ένα πράγμα που με χαλάει αφάνταστα, είναι ότι η εποπτεία πόρων έχει πνιγεί στις διεργασίες Opera. Ως συνέπεια βέβαια, ποτέ δεν μπορείς να δεις πόση RAM/CPU πίνει ο "αχόρταγος"...

Hary Dee
15-01-15, 13:55
Μια που είναι το μόνο (γνώριμο για εμένα) μέρος στον πλανήτη που με καταλάβουν σε αυτό το ζήτημα, θα πω τον πόνο μου για άλλη μια φορά λέγοντας ότι ένα μήνα τώρα έχω σταματήσει τον παλιό καλό opera :crying::crying::crying:.
Δουλεύω τον καινούργιο σχεδόν ταυτόχρονα με τον Chrome, αφού είναι και οι δύο σχεδόν εξίσου βλακεία! Φυσικά στον νέο Opera δεν δουλεύει ούτε youtube, ούτε οτιδήποτε που να περιέχει flash (διαφημίσεις μέχρι βίντεο). Δεν ξέρω τι παίζει με τα πρόσθετά του και αρνείται...

DLS 33
15-01-15, 18:25
πρεπει να βαλεις το Flash ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ...

Hary Dee
15-01-15, 23:48
Μιλάμε για το Adobe Flash Player? Αυτό το έχω ήδη. Υπάρχει σαν πρόσθετο στον νεοκομπλεξικό Opera? Το είχα ψάξει αρχικά αλλά μετά βαρέθηκα.
Έλεος με το λιτζάρισμα του κάποτε καλύτερου browser...

electron
16-01-15, 05:59
Σε μενα πάντως ο νέος opera παίζει κανονικά τα βίντεο από το youtube. Φυσικά τον έχω και γω εναλλακτικό αφου χρησιμοποιώ το παλιό 64μπιτο opera.

giannopoulos.stavros
16-01-15, 08:50
Συμμερίζομαι τον πόνο σου, αυτός ο Opera μας έχει καταστρέψει τον τελευταίο καιρό.
Τον είχα βάλει σε δυο κινητά, (το ένα με android το άλλο Win8.1) ένα tablet android και σε ένα netbook win7, σε όλα είχα το ίδιο πρόβλημα με σένα και δεν βρήκα άκρη.
Άσε που στις τελευταίες εκδόσεις αφαιρέθηκαν κάποιες απο τις ευκολίες για τις οποίες τον είχα επιλέξει.
Μακάρι να βρεθεί λύση.