PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλιακός θερμαντήρας νερού με λάστιχο



tolispl
28-04-14, 14:33
5075550756

Εβαλα 150 μετρα λαστιχο μαυρο φ22 καλης ποιοτητας,οχι ποτισματος αλλα αυτο που βαζουνε οι υδραυλικοι
στο θερμοσιφονα και γενικα στο ποσιμο νερο. ολα στοιχησανε 155 ευρω.
Και με ηλιοφανεια κανουμε 2 ατομα μπανιο, και μετα απο 12 λεπτα το νερο ειναι παλι καυτοοοοοοοο:001_tongue:
Και με λιγη ηλιοφανεια εχω παλι οχι καυτο αλλα χλιαρο καλο νερο.
οσο για τα πανελ ειναι ακριβως 4,6κβ με 6000 ινβερτερ και 30κβ αποθηκη, και δεν εχω κανενανα προβλημα
ουτε στη κουζινα ουτε σε θερμοσιφωνα των 3κβ. Οσο για το χειμωνα ειμαι με πελετ,και που και που βαζω γενητρια μπροστα με 2,5κβ απευθειας
στον ρυθμιστη φωρτισης του ινβερτερ. και εχω κανει διακοπη στη δεη εδω και 1 χρονο....

stauros772000
28-04-14, 14:57
το νερο στο λαστιχο,φτανει ισα για μια ξουρα και λιγο το προσωπο,αντε και τα ποδια.το βραδακι ομως δεν κοβω να εχει νερο.διοτι το κοστος στο καζανι που κανει ενα 80λιτρο κοντα 150 ευρω,δεν ειναι στο σιδερο αλλα στην μονωση του απο το εξωτερικο περιβαλλον..................με το 4αρι πανελ,λογικα εχεις κουζινα και φουρνο υγραεριου.θερμανση στο σπιτι με τι? ξυλοσομπα?ποσο κοστισε κομπλε η εγκατασταση του πανελ?

υγ εννοειτε οτι αν εισαι παντρεμενος ,μαλλον σε αγαπαει πολυ το θηλυκο,για να ανεχεται τετοια πειραματα.........κρατα την διοτι σπανιζει το ειδος της.........

pantelisyzfr1
28-04-14, 15:05
ποσά λίτρα χωράει τα 150 μετρά ?

leosedf
28-04-14, 15:11
Είχα δει σε έναν τύπο με τεράστια ταράτσα είχε απλώσει 2 ίντσες μαύρη σωλήνα και είχε ΦΟΥΛ νερό. Αυτό το νερό μπορείς να το αποθηκεύσεις και σε μονωμένη δεξαμενή αν χρειαστεί.

Το 1992 στη Γερμανία έβλεπα εγκαταστάσεις θέρμανσης που λειτουργούσαν με παρόμοιο τρόπο, είχαν πάνελ με νερό πάνω και κυκλοφορητή και λειτουργούσε συνεχώς, γεμίζοντας το "boiler" (έτσι το αποκαλούσαν) στο υπόγειο. Συνδεδεμένο με τα σώματα καλοριφέρ.
Πάντα από μικρός αναρωτιόμουν αφού εκεί δεν έχουν τόσο ήλιο γιατί εμείς εδώ δεν χρησιμοποιούμε παρόμοια συστήματα.

betacord85
28-04-14, 15:21
μαλλον με τα πανελ δουλευει μονο ηλεκτρωνικες συσκευες...κουζινα υγραεριου και σομπα υγραεριου...μου θυμησες δεκαετια 80 με τα αυθερετα στο κοροπι αγ.μαρινα βαρη...και προλαβενεις να κανεις μπανιο?δηλαδη αμα σου καπνισει να κανεις 2 το πρωι μπανιο με καυτο νερο τι θα κανεις?παντος ενας φιλος πηρε απο τουρκια θερμοσηφονα υγραεριου(την μπουκαλα την αγορασε απο ελλαδα)καποθ στα 75 ευρω...

paulos2610
28-04-14, 15:38
κόψε τα ζοναρακια ρε τοληηη!!!
ουπς... μου ξέφυγε γιατι ειχα βοηθό εναν τολη. :001_tt2:

klik
28-04-14, 15:51
ποσά λίτρα χωράει τα 150 μετρά ?
V = (π * r^2) * μηκος
Διάμετρος εσωτερική = 20mm (0,02m), άρα r=0,01m
3,14 * 0,01^2 * 150 = 47 λίτρα.

Panoss
28-04-14, 16:18
Βάλ' το σε διαφανές κουτί με τζάμι για μόνωση, όπως αυτός (https://www.youtube.com/watch?v=RGQXqZOMTL4) που το κουτί του έχει ανακλάσεις και μόνωση.

KOKAR
28-04-14, 16:30
και γιατί δεν έβαλες ενα κανονικό ηλιακό ?

panos_panopoulos
28-04-14, 16:32
Μπράβο Αποστόλη για τη σκέψη και την υλοποίηση. ρίχνω & μια ιδέα ακόμη και αν δεν αρέσει γείωσε τη. Μπορεί να μπει από κάτω ένα κάδρο να αντανακλά τον ήλιο πχ αυτό (http://www.altocy.com/thermo7.html) το υλικό (αλουμίνιο καθρέφτης κλπ) οπότε κάτι ακόμη θα κερδηθεί από θέρμανση κάποιοι λένε για 40% άλλα δε ξέρω, δεν απαντώ.

Και μη νομίζετε δε σκαρφιζόμαστε τέτοιες ιδέες, είχα φιλοξενηθεί σε σπίτι που θερμαίνεται με φυσικό αέριο αττικής και του λέω πως γίνεται να το καις άκοπα όλο το χειμώνα; μου είπε είναι πάμφθηνο το αέριο (!) και από τότε και μετά μου κόλλησε η ιδέα όποιος έχει δυνατότητα να γεμίζει ένα κομπρεσσεράκι φυσικό αέριο σαν αυτό που βάζει αέρα στα λάστιχα , φορητό, και να πηγαίνει στο υγραεροκινητο αυτοκίνητο να γεμίζει. Βέβαια η τιμή ανα λιτρο να το επιτρέπει και οι βαλβίδες του κινητήρα να αντέξουν :-)
Ιδέες υλοποιήσιμες, αυτό χρειαζόμαστε αυτή τη δύσκολη εποχή

Κυριακίδης
28-04-14, 16:36
Και μια "ηλιακή κουζίνα " από μένα
https://www.youtube.com/watch?v=6Eh4a2nYWpg

https://www.youtube.com/watch?v=5COQddXxcWQ

klik
28-04-14, 17:03
Η σωλήνα αυτή έχει μέγιστη θερμοκρασία 90 βαθμούς και πίεση 10bar. Εγώ έχω ηλιακό με σωλήνα για boiler στο υπόγειο και αν κοπεί το ρεύμα με τις καλοκαιρινές ηλιοφάνειες, υπάρχει ενδεχόμενο να σκάσει (πρώτα μπαμ, μετά πουφφφφ:biggrin:) το τουμπόραμα κοντά στο ηλιακό (και ας έχει εξαεριστικό με σωστή κλίση).
Το καταγραφικό(έχει μπαταρία) που έχω συνδέσει με canbus στον ηλιακό (για να ελέγχει κυκλοφορητή κλπ), μετρά έως 140 βαθμούς στην περίπτωση αυτή (στάσιμα νερά). Δεν ξέρω με σκέτη σωλήνα τι θερμοκρασίες θα αναπτύσει με στάσιμα νερά το κατακαλόκαιρο.
Απλά να έχεις το νου σου, να μην πληρώσεις τα μαλιοκέφαλα σου σε νερό, αν σπάσει καμιά σωλήνα.

xsterg
28-04-14, 20:42
και γιατί δεν έβαλες ενα κανονικό ηλιακό ?

ελα ντε. θεμα κοστους δεν τιθεται πιστευω. τα φωτοβολταικα κοστισαν ενα σωρο χρηματα. αν δωσει και 700-1000€ για εναν ηλιακο για να εχει σωστη λυση δεν χαθηκε ο κοσμος.

tolispl
29-04-14, 09:26
ποσά λίτρα χωράει τα 150 μετρά ?
περιπου 40 λιτρα...

Panoss
29-04-14, 09:28
Νομίζω πως ΤΟ ΘΕΜΑ που τίθεται ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ:

ολα στοιχησανε 155 ευρω.


Όταν 'δεν τίθεται θέμα κόστους' δεν ασχολείσαι με ηλιακούς θερμοσίφωνες και ενέργεια από τον ήλιο.
Εκτός αν είσαι οικολόγος.

tolispl
29-04-14, 09:29
V = (π * r^2) * μηκος
Διάμετρος εσωτερική = 20mm (0,02m), άρα r=0,01m
3,14 * 0,01^2 * 150 = 47 λίτρα.
σωστος ακριβως ετσι.

tolispl
29-04-14, 09:32
και γιατί δεν έβαλες ενα κανονικό ηλιακό ?
γιατι πληρωσα μονο 150 ευρω.

john_b
29-04-14, 09:39
Δεν έπερνες καμιά 10αριά εκδρομικά ντουζ να χεις να κάνεις μπάνιο όλη μέρα;

tolispl
29-04-14, 09:52
το νερο στο λαστιχο,φτανει ισα για μια ξουρα και λιγο το προσωπο,αντε και τα ποδια.το βραδακι ομως δεν κοβω να εχει νερο.διοτι το κοστος στο καζανι που κανει ενα 80λιτρο κοντα 150 ευρω,δεν ειναι στο σιδερο αλλα στην μονωση του απο το εξωτερικο περιβαλλον..................με το 4αρι πανελ,λογικα εχεις κουζινα και φουρνο υγραεριου.θερμανση στο σπιτι με τι? ξυλοσομπα?ποσο κοστισε κομπλε η εγκατασταση του πανελ?

υγ εννοειτε οτι αν εισαι παντρεμενος ,μαλλον σε αγαπαει πολυ το θηλυκο,για να ανεχεται τετοια πειραματα.........κρατα την διοτι σπανιζει το ειδος της.........
εγω ειπα την αληθεια και η αληθεια ειναι αυτη.
Και με ηλιοφανεια κανουμε 2 ατομα μπανιο, και μετα απο 12 λεπτα το νερο ειναι παλι καυτοοοοοοοο:001_tongue:
Και με λιγη ηλιοφανεια εχω παλι οχι καυτο αλλα χλιαρο καλο νερο.
τωρα γιατι ξουρες μου λες δε ξερω,οσο για τα πανελ ειναι ακριβως 4,6κβ με 6000 ινβερτερ και 30κβ αποθηκη, και δεν εχω κανενανα προβλημα
ουτε στη κουζινα ουτε σε θερμοσιφωνα των 3κβ. Οσο για το χειμωνα ειμαι με πελετ,και που και που βαζω γενητρια μπροστα με 2,5κβ απευθειας
στον ρυθμιστη φωρτισης του ινβερτερ.

tolispl
29-04-14, 09:56
Βάλ' το σε διαφανές κουτί με τζάμι για μόνωση, όπως αυτός (https://www.youtube.com/watch?v=RGQXqZOMTL4) που το κουτί του έχει ανακλάσεις και μόνωση.
νε ρε πανο αλλα θελει μεγαλο κουτι και πολυ τζαμι, και το αφησα ετσι μονο οταν εχει ηλιο.

tolispl
29-04-14, 10:02
Μπράβο Αποστόλη για τη σκέψη και την υλοποίηση. ρίχνω & μια ιδέα ακόμη και αν δεν αρέσει γείωσε τη. Μπορεί να μπει από κάτω ένα κάδρο να αντανακλά τον ήλιο πχ αυτό (http://www.altocy.com/thermo7.html) το υλικό (αλουμίνιο καθρέφτης κλπ) οπότε κάτι ακόμη θα κερδηθεί από θέρμανση κάποιοι λένε για 40% άλλα δε ξέρω, δεν απαντώ.

Και μη νομίζετε δε σκαρφιζόμαστε τέτοιες ιδέες, είχα φιλοξενηθεί σε σπίτι που θερμαίνεται με φυσικό αέριο αττικής και του λέω πως γίνεται να το καις άκοπα όλο το χειμώνα; μου είπε είναι πάμφθηνο το αέριο (!) και από τότε και μετά μου κόλλησε η ιδέα όποιος έχει δυνατότητα να γεμίζει ένα κομπρεσσεράκι φυσικό αέριο σαν αυτό που βάζει αέρα στα λάστιχα , φορητό, και να πηγαίνει στο υγραεροκινητο αυτοκίνητο να γεμίζει. Βέβαια η τιμή ανα λιτρο να το επιτρέπει και οι βαλβίδες του κινητήρα να αντέξουν :-)
Ιδέες υλοποιήσιμες, αυτό χρειαζόμαστε αυτή τη δύσκολη εποχή
πανο ουτε αλουμίνιο ουτε καθρέφτης, ανεβαζει φοβερες θερμοκρασιες σε χρονο μηδεν αν βγη ηλιος.

tolispl
29-04-14, 10:13
Η σωλήνα αυτή έχει μέγιστη θερμοκρασία 90 βαθμούς και πίεση 10bar. Εγώ έχω ηλιακό με σωλήνα για boiler στο υπόγειο και αν κοπεί το ρεύμα με τις καλοκαιρινές ηλιοφάνειες, υπάρχει ενδεχόμενο να σκάσει (πρώτα μπαμ, μετά πουφφφφ:biggrin:) το τουμπόραμα κοντά στο ηλιακό (και ας έχει εξαεριστικό με σωστή κλίση).
Το καταγραφικό(έχει μπαταρία) που έχω συνδέσει με canbus στον ηλιακό (για να ελέγχει κυκλοφορητή κλπ), μετρά έως 140 βαθμούς στην περίπτωση αυτή (στάσιμα νερά). Δεν ξέρω με σκέτη σωλήνα τι θερμοκρασίες θα αναπτύσει με στάσιμα νερά το κατακαλόκαιρο.
Απλά να έχεις το νου σου, να μην πληρώσεις τα μαλιοκέφαλα σου σε νερό, αν σπάσει καμιά σωλήνα.
εβαλα σχαστρα στην ενωση στα 100 με 50 μετρα στο λαστιχο.

tolispl
29-04-14, 10:16
ελα ντε. θεμα κοστους δεν τιθεται πιστευω. τα φωτοβολταικα κοστισαν ενα σωρο χρηματα. αν δωσει και 700-1000€ για εναν ηλιακο για να εχει σωστη λυση δεν χαθηκε ο κοσμος.
απλως εκανα ενα τεστ και πετυχε μονο με 150 ευρω.

αλπινιστης
29-04-14, 10:18
Ουσιαστικα εφτιαξες εναν χειροποιητο ηλιακο με χαμηλοτερη αποδοση απο αυτους του εμποριου (και χωρις μονωση για βραδινο μπανιο!) Εφ οσον ομως σε καλυπτει και κοστισε μονο 150 € τοτε μια χαρα!
Το οτι καλυπτεις τις αναγκες σου ειναι το βασικο.

tolispl
29-04-14, 10:31
Ουσιαστικα εφτιαξες εναν χειροποιητο ηλιακο με χαμηλοτερη αποδοση απο αυτους του εμποριου (και χωρις μονωση για βραδινο μπανιο!) Εφ οσον ομως σε καλυπτει και κοστισε μονο 150 € τοτε μια χαρα!
Τοοτι καλυπτεις τις αναγκες σου ειναι το βασικο.
μαλον θα το ριξουμε σε ετοιμη γραμμη που υπαρχει, με εναν κυκλοφορητη και ενα μποιλερ 120 λιτρα.

tolispl
29-04-14, 10:34
Δεν έπερνες καμιά 10αριά εκδρομικά ντουζ να χεις να κάνεις μπάνιο όλη μέρα;
χαχα τα εχω στο τροχοσπιτο.

αλπινιστης
29-04-14, 10:39
μαλον θα το ριξουμε σε ετοιμη γραμμη που υπαρχει, με εναν κυκλοφορητη και ενα μποιλερ 120 λιτρα.
Θα σου προτεινα σε αυτη την περιπτωση να χρησιμοποιησεις ενα θερμοστατη, ετσι ωστε να κανεις κυκλοφορια νερου προς το μποιλερ μονο οταν εχεις πιασει μια σχετικα "καλη" θερμοκρασια νερου στον σωληνα

katmadas
29-04-14, 11:43
Αν κανεις βολτα στα χωρια θα δεις και αλλες ενα σωρο παρομοιες πατεντες.
Δεν ειναι και κατι καινουργιο...
Σε πολα καμπινγκ εχουν παρομοιο τροπο και στο τελος το μαζευοθν σε μεγαλα μαυρα βαρελια.
Ετσι μπορεις να κανεις μπανιο περισσοτερη ωρα.
Και σταματηστε να ρωτατε αν δεν εχει νερο το βραδυ και τετοια παρομοια.
Οταν διαλεγεις κατι τετοιο πολυ απλα ξεχνας τα λουσα και τις πολυτρλριες που σου προσφερει ενας ηλεκτρικος.
Δεν ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβει κανεις.
Εκτος απο λεφτα τιθετε και ιδεολογικο θεμα εξικονομισης ενεργειας.
Και ηλιακο να εχεις αλλωστε το χειμωνα μπορει να περασει και 10ημερο χωρις μπανιο...

tolispl
29-04-14, 14:13
Αν κανεις βολτα στα χωρια θα δεις και αλλες ενα σωρο παρομοιες πατεντες.
Δεν ειναι και κατι καινουργιο...
Σε πολα καμπινγκ εχουν παρομοιο τροπο και στο τελος το μαζευοθν σε μεγαλα μαυρα βαρελια.
Ετσι μπορεις να κανεις μπανιο περισσοτερη ωρα.
Και σταματηστε να ρωτατε αν δεν εχει νερο το βραδυ και τετοια παρομοια.
Οταν διαλεγεις κατι τετοιο πολυ απλα ξεχνας τα λουσα και τις πολυτρλριες που σου προσφερει ενας ηλεκτρικος.
Δεν ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβει κανεις.
Εκτος απο λεφτα τιθετε και ιδεολογικο θεμα εξικονομισης ενεργειας.
Και ηλιακο να εχεις αλλωστε το χειμωνα μπορει να περασει και 10ημερο χωρις μπανιο...
τι ωραια τα λεεεεες...

xsterg
29-04-14, 19:08
γιατι πληρωσα μονο 150 ευρω.

ε αφου σου αρεσουν οι φθηνες λυσεις σου εχω την απολυτη λυση που θα σου κοστισει πολυ λιγοτερο απο αυτο που πληρωσες: βαρελι στην ταρατσα. απο αυτα του πετρελαιου. ουτε σωληνες ουτε τιποτα. με δυο σωληνες εναν για εισαγωγη και εναν για εξαγωγη. γιατι δεν το προσπαθεις?

xsterg
29-04-14, 19:15
Και ηλιακο να εχεις αλλωστε το χειμωνα μπορει να περασει και 10ημερο χωρις μπανιο...

δεν ξερω στην βορεια ελλαδα, αλλα εδω στην πατρα αυτο δεν παιζει. πολυ σπανια, μια δυο εβδομαδες και αυτες μη συνεχομενες που να μην εχει ηλιοφανεια. ολο τον χειμωνα εχει καυτο νερο. βεβαια με οικονομια και προγραμματισμο. οχι οπως το καλοκαιρι που μπορεις να εισαι πραγματικα σπαταλος με το νερο.

Panoss
29-04-14, 19:24
ε αφου σου αρεσουν οι φθηνες λυσεις σου εχω την απολυτη λυση που θα σου κοστισει πολυ λιγοτερο απο αυτο που πληρωσες: βαρελι στην ταρατσα. απο αυτα του πετρελαιου. ουτε σωληνες ουτε τιποτα. με δυο σωληνες εναν για εισαγωγη και εναν για εξαγωγη. γιατι δεν το προσπαθεις?
Είχα δει σε κάποιο μέρος μαύρα πλαστικά βαρέλια πάνω στις ταράτσες.
50768
Στην αρχή δεν είχα καταλάβει τι στο καλό τα βάλανε εκεί πέρα.
Μετά πήγε το μυαλό μου.
Το παράξενο είναι ότι δεν θυμάμαι σε ποια περιοχή τα 'χα δει :confused1:.

jimnet
29-04-14, 21:28
και χα χα , μν γελάς καθόλου , και φυσικά πέτυχε , το σύστημα - κόλπο είναι γνωστό εδώ και χρόνια , άλλοι για οικονομία βάζουν λάστιχο κήπου η οτιδήποτε ποιο φθηνό , τώρα του στιλ μηνύματα γιατί δεν έπαιρνες ενα ηλιακό και κλπ ... δεν ξέρουν !! απλά τα παιδιά δεν το δοκιμάσαν πρακτικά , παράδειγμα ... σε πολύ γνωστό μεγάλο κάμπινγκ της Χαλκιδικής ( ονόματα δεν λέμε οι χαλκιδικιώτες και οι θεσσαλονικς ξέρουν ) συνδέσαν τον ηλιακό που προϋπήρχε γιατί δεν έφταναν τα λίτρα ζεστού νερού που εξυπηρετούσε σε ντουζιέρες κλειστές αν θυμάμαι καλά καμιά 150 και βάλε .. πέταξαν καμιά 50 σπείρες τέτοιου λάστιχου μαύρου υπόγειου φ15 μπορεί και φ20 και αναπλήρωνε τον ηλιακό !! , δηλαδή πράγμα που το έκανα και εγω , μου γεμίζει μονωμένο βαρέλι ( πείτε το boiler ) το καλό στο λάστιχο είναι οτι δεν αναμιγνύετε το κρύο με το ζεστό όπως σε μια δεξαμενή , πχ ηλιακό - βαρέλι , το σίγουρο είναι ότι και το ηλιακό θα σου κάνει απόσβεση στο σπίτι , αλλά και τέτοιες πρακτικές για 150ε ( και πολλά έδωσες ) σε καλύπτουν και με το παραπάνω

tolispl
30-04-14, 08:25
ε αφου σου αρεσουν οι φθηνες λυσεις σου εχω την απολυτη λυση που θα σου κοστισει πολυ λιγοτερο απο αυτο που πληρωσες: βαρελι στην ταρατσα. απο αυτα του πετρελαιου. ουτε σωληνες ουτε τιποτα. με δυο σωληνες εναν για εισαγωγη και εναν για εξαγωγη. γιατι δεν το προσπαθεις?
απλα γιατι αργει να ζεσταθει το νερο στο βαρελι, ενω στο λαστιχο μολις αδιασει σε 8 λεπτα εχεις παλι καυτο νερο.
εδω μας ενδιαφερει η ταχυτητα.

tolispl
30-04-14, 08:34
το σίγουρο είναι ότι και το ηλιακό θα σου κάνει απόσβεση στο σπίτι , αλλά και τέτοιες πρακτικές για 150ε ( και πολλά έδωσες ) σε καλύπτουν και με το παραπάνω
thanks jimnet, εδωσα 150 για να ειναι καλης ποιοτητας το λαστιχο για ποσιμο και μπανιο:wiink:

MARKOSHAT
30-04-14, 09:58
Καλη δουλεια μπραβο!

ΑΘΑΝΟΣ
30-04-14, 13:20
Βάλ' το σε διαφανές κουτί με τζάμι για μόνωση, όπως αυτός (https://www.youtube.com/watch?v=RGQXqZOMTL4) που το κουτί του έχει ανακλάσεις και μόνωση.

Αποστόλη δοκίμασε αυτό που σου λέει ο Παναγιώτης για να στο κρατάει ζεστό το νερό και το βράδυ. Εγώ στο εξοχικό έχω αφαιρέσει την εξωτερική ψευτολαμαρίνα και το μονωτικό υλικό (έκανα ξεγύμνωμα) από ένα απλό κλασσικό θερμοσίφωνα μεταχειρισμένο. Στην συνέχεια τον έβαψα μαύρο και τον τοποθέτησα στην ταράτσα μέσα σε ένα ορθογώνιο πλαίσιο από σκληρό φελιζόλ πράσινο 5 εκ. με διαφανές τζάμι από πλεξιγκλάς και αλουμινόχαρτο εσωτερικά του πλαισίου για ανάκλαση των ηλιακών ακτίνων και σφράγισα τις πλευρές του πλαισίου και το τζάμι ερμητικά με σιλικόνη όπως και τα δύο σημεία εισαγωγής εξαγωγής των σωλήνων νερού στον θερμοσίφωνα.Εννοείται ότι στην εισαγωγή του κρύου βίδωσα εκτονωτική βαλβίδα αντεπιστροφής. Ο αέρας στο εσωτερικό του πλαισίου δουλεύει σαν μόνωση το βράδυ και κρατάει ζεστό το νερό άνοιξη-καλοκαίρι-φθινόπωρο (κάνει κανείς άνετα βραδινό μπάνιο). Για το χειμώνα όμως το αποτέλεσμα είναι μέτριο την ημέρα και σχεδόν ανύπαρκτο τη νύχτα.

KOKAR
01-05-14, 20:54
ελα ντε. θεμα κοστους δεν τιθεται πιστευω. τα φωτοβολταικα κοστισαν ενα σωρο χρηματα. αν δωσει και 700-1000€ για εναν ηλιακο για να εχει σωστη λυση δεν χαθηκε ο κοσμος.

αμ δεν εχει τόσο ο ηλιακος....δες εδώ --> http://www.skroutz.gr/c/1399/solar_heater.html?keyphrase=%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE% B1%CE%BA%CE%BF%CF%82+%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B F%CF%83%CE%B9%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1%CF%82&from=autocomplete

xsterg
01-05-14, 21:23
αμ δεν εχει τόσο ο ηλιακος....δες εδώ --> http://www.skroutz.gr/c/1399/solar_heater.html?keyphrase=%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE% B1%CE%BA%CE%BF%CF%82+%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B F%CF%83%CE%B9%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1%CF%82&from=autocomplete

κατι δεν μου κολλαει. ειχα παρει πριν απο 3 χρονια θα πρεπει να ηταν 2 ηλιακους, 150λιτρα ο καθε ενας. τον καθε ενα τον πληρωσα 700 με φπα, με μεταφορα απο καταστημα λιγο εξω απο την πατρα, για τα σπιτια μου μεσα στην πατρα, χωρις τοποθετηση. αγορα ηλιακου μονο. μου φαινεται απιθανο να υπαρχουν οι τιμες που λες. ή η ποιοτητα τους ειναι για τα μπαζα, η εχουν και καποιες κρυφες χρεωσεις (φπα, μεταφορικα, νταβατζιλικια) που θα ανεβαζουν το τελικο ποσο.

xsterg
01-05-14, 21:27
και χα χα , μν γελάς καθόλου , και φυσικά πέτυχε , το σύστημα - κόλπο είναι γνωστό εδώ και χρόνια , άλλοι για οικονομία βάζουν λάστιχο κήπου η οτιδήποτε ποιο φθηνό , τώρα του στιλ μηνύματα γιατί δεν έπαιρνες ενα ηλιακό και κλπ ... δεν ξέρουν !! απλά τα παιδιά δεν το δοκιμάσαν πρακτικά , παράδειγμα ... σε πολύ γνωστό μεγάλο κάμπινγκ της Χαλκιδικής ( ονόματα δεν λέμε οι χαλκιδικιώτες και οι θεσσαλονικς ξέρουν ) συνδέσαν τον ηλιακό που προϋπήρχε γιατί δεν έφταναν τα λίτρα ζεστού νερού που εξυπηρετούσε σε ντουζιέρες κλειστές αν θυμάμαι καλά καμιά 150 και βάλε .. πέταξαν καμιά 50 σπείρες τέτοιου λάστιχου μαύρου υπόγειου φ15 μπορεί και φ20 και αναπλήρωνε τον ηλιακό !! , δηλαδή πράγμα που το έκανα και εγω , μου γεμίζει μονωμένο βαρέλι ( πείτε το boiler ) το καλό στο λάστιχο είναι οτι δεν αναμιγνύετε το κρύο με το ζεστό όπως σε μια δεξαμενή , πχ ηλιακό - βαρέλι , το σίγουρο είναι ότι και το ηλιακό θα σου κάνει απόσβεση στο σπίτι , αλλά και τέτοιες πρακτικές για 150ε ( και πολλά έδωσες ) σε καλύπτουν και με το παραπάνω

για μια στιγμη. δεν τον εφταναν τα λιτρα απο 200-300 λιτρα ηλιακο και μολις εβαλε 50 σπειρες ως δια μαγειας εφτανε? δευτερο η και τριτο ηλιακο σε σειρα η παραλληλα δεν μπορουσε να βαλει?

vasilllis
01-05-14, 23:37
Αποστόλη δοκίμασε αυτό που σου λέει ο Παναγιώτης για να στο κρατάει ζεστό το νερό και το βράδυ. Εγώ στο εξοχικό έχω αφαιρέσει την εξωτερική ψευτολαμαρίνα και το μονωτικό υλικό (έκανα ξεγύμνωμα) από ένα απλό κλασσικό θερμοσίφωνα μεταχειρισμένο. Στην συνέχεια τον έβαψα μαύρο και τον τοποθέτησα στην ταράτσα μέσα σε ένα ορθογώνιο πλαίσιο από σκληρό φελιζόλ πράσινο 5 εκ. με διαφανές τζάμι από πλεξιγκλάς και αλουμινόχαρτο εσωτερικά του πλαισίου για ανάκλαση των ηλιακών ακτίνων και σφράγισα τις πλευρές του πλαισίου και το τζάμι ερμητικά με σιλικόνη όπως και τα δύο σημεία εισαγωγής εξαγωγής των σωλήνων νερού στον θερμοσίφωνα.Εννοείται ότι στην εισαγωγή του κρύου βίδωσα εκτονωτική βαλβίδα αντεπιστροφής. Ο αέρας στο εσωτερικό του πλαισίου δουλεύει σαν μόνωση το βράδυ και κρατάει ζεστό το νερό άνοιξη-καλοκαίρι-φθινόπωρο (κάνει κανείς άνετα βραδινό μπάνιο). Για το χειμώνα όμως το αποτέλεσμα είναι μέτριο την ημέρα και σχεδόν ανύπαρκτο τη νύχτα.
Το τζαμι δεν είναι θερμομονωτικο.Επισης σε εσενα δεν κανει μονωση ο αερας αφου είναι το μεσο μετάδοσης της θερμότητας αλλα το φελιζολ που εχεις ντυσει τον θερμοσιφωνα.Αν μπορεις να βαλεις σε δυο πονταους αποσταση άλλο ένα τζαμι πανω από το υπαρχων θα δεις διαφορα.πλεξι πιστευω κιττρινιζει πολύ γρηγορα λογω των υπεριωδων ακτινων.


κατι δεν μου κολλαει. ειχα παρει πριν απο 3 χρονια θα πρεπει να ηταν 2 ηλιακους, 150λιτρα ο καθε ενας. τον καθε ενα τον πληρωσα 700€ με φπα, με μεταφορα απο καταστημα λιγο εξω απο την πατρα, για τα σπιτια μου μεσα στην πατρα, χωρις τοποθετηση. αγορα ηλιακου μονο. μου φαινεται απιθανο να υπαρχουν οι τιμες που λες. ή η ποιοτητα τους ειναι για τα μπαζα, η εχουν και καποιες κρυφες χρεωσεις (φπα, μεταφορικα, νταβατζιλικια) που θα ανεβαζουν το τελικο ποσο.

καταλαβες τι θα είναι ε?

για μια στιγμη. δεν τον εφταναν τα λιτρα απο 200-300 λιτρα ηλιακο και μολις εβαλε 50 σπειρες ως δια μαγειας εφτανε? δευτερο η και τριτο ηλιακο σε σειρα η παραλληλα δεν μπορουσε να βαλει?
τσιπης φαινεται.χαχαχαχαχ
μην ξεχνας ότι είναι μονο για καλοκαιρινους μηνες.

leosedf
02-05-14, 21:17
Χα χα, χι χι , χο χο , πέτυχε, χάλασε, έγινε κλπ δεν είναι τίτλοι θέματος, αλλάχτηκε σε κάτι πιο κοντινό.

vagroul
03-05-14, 05:42
κατι δεν μου κολλαει. ειχα παρει πριν απο 3 χρονια θα πρεπει να ηταν 2 ηλιακους, 150λιτρα ο καθε ενας. τον καθε ενα τον πληρωσα 700 με φπα, με μεταφορα απο καταστημα λιγο εξω απο την πατρα, για τα σπιτια μου μεσα στην πατρα, χωρις τοποθετηση. αγορα ηλιακου μονο. μου φαινεται απιθανο να υπαρχουν οι τιμες που λες. ή η ποιοτητα τους ειναι για τα μπαζα, η εχουν και καποιες κρυφες χρεωσεις (φπα, μεταφορικα, νταβατζιλικια) που θα ανεβαζουν το τελικο ποσο.

παιζουν οι τιμες και ειναι ακριβως οπως τις γραφει. σε καταστημα στην πατρα πηγα και ρωτησα ποσο εχει ενας ηλιακος πριν 10 μερες και μου ειπε 130 ευρω πανω απο την τιμη που ειχε στο ιντερνετ και οταν του το ειπα μου εδωσε την τιμη του ιντερνετ χωρις καμια αλλη χρεωση. αν θες σου στελνω με πμ το καταστημα . 200 λ επιλεκτικος με 2 πανελ 508 ευρω.

vagroul
03-05-14, 05:52
και αυτο καλο φενεται και πιστευω με το ιδιο κοστος πανω κατω.

http://tapantamefusikotropo.blogspot.gr/2013/04/blog-post_30.html (http://tapantamefusikotropo.blogspot.gr/2013/04/blog-post_30.html)

xsterg
03-05-14, 11:04
παιζουν οι τιμες και ειναι ακριβως οπως τις γραφει. σε καταστημα στην πατρα πηγα και ρωτησα ποσο εχει ενας ηλιακος πριν 10 μερες και μου ειπε 130 ευρω πανω απο την τιμη που ειχε στο ιντερνετ και οταν του το ειπα μου εδωσε την τιμη του ιντερνετ χωρις καμια αλλη χρεωση. αν θες σου στελνω με πμ το καταστημα . 200 λ επιλεκτικος με 2 πανελ 508 ευρω.

φιλε συντοπιτη βαγγελη, δεν αμφισβητω αυτα που λες. αλλα το θεμα ειναι μην γραφει εξωτερικα 200 λιτρα και ειναι 150 λιτρα.

kioan
07-05-14, 15:12
το να παρω και να αμολισω στην ταρατσα 150 μετρα σωληνα δεν θεωρηται κατορθωμα και μαρεσει που ο φιλος αλλαξε και τον τιτλο και τον εκανε πιο trendy

Τον τίτλο δεν τον άλλαξε ο δημιουργός του θέματος (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=75680&page=5&p=653244&viewfull=1#post653244).:wiink: Αλλάχτηκε απλά για να είναι πιο εύκολο να καταλάβει κανείς το περιεχόμενο του topic διαβάζοντάς τον.

Σε κάθε περίπτωση τι ήταν αυτή η κατασκευή; Έχεις κάποια επιπλέον πληροφορία;