PDA

Επιστροφή στο Forum : επεκταση WI-FI



her
01-05-14, 12:14
Εχω ένα router το ZXHN H108N και θέλω να επεκτείνω το WI-FI. Έχω ένα TP-LINK TL-WA830RE σε λειτουργία Range Extender . Πολλές φορές πρόβλημα. Άλλες φορές παίρνει ο υπολογιστής τελείως λάθος IP με αποτέλεσμα να μην δουλεύει. Άλλες φορές συνδέετε στο router απευθείας και όχι μέσω του tp-link. Και άλλες φορές θέλει restart to tp-link. To router έχει IP 192.168.2.1 το tp-link έχω ορίσει να έχει 192.168.2.123

Έχω δοκιμάσει να βάλω καρφωτές ip αλλά και με ενεργοποιημένο το DHCP (και του tp-link και του υπολογιστή)
Διεύθυνση IP 192.168.2.160
Προεπιλεγμένη πύλη 192.168,2,123 και 192,168,2,1
DNS 192,168,2,1

Άλλες φορές το δέχεται και άλλες φορές αναφέρει ότι πολλές προεπιλεγμένες πύλες προορίζονται για παροχή πλεονασμού σε ένα μόνο δίκτυο….
Τι κάνω λάθος; Άλλες φορές δουλεύει και άλλες φορές έχει πρόβλημα. Σε άλλον υπολογιστή τα πράγματα είναι καλύτερα χωρίς πολλά προβλήματα. Σε ένα ταμπλετ δεν μπαίνει καθόλου.
Ποιες είναι οι σωστές ρυθμίσεις;

xsterg
01-05-14, 12:53
ειναι εγκατεστημενο σε ξενοδοχειο κοντα στην πατρα?

her
01-05-14, 12:58
χαχαχα
Οχι γιατί;; πρόκειται για οικιακή εφαρμογή

liask
01-05-14, 13:22
το πρόβλημα το κάνει το TP-LINK από μόνο του!! το αλλάζεις και βρίσκεις την ηρεμία σου!!

xsterg
01-05-14, 13:41
χαχαχα
Οχι γιατί;; πρόκειται για οικιακή εφαρμογή

γιατι και καποιο ξενοδοχειο στην ευρυτερη παριοχη εχει αντιστοιχο προβλημα! δεν ξερω τι μαρκα εξοπλισμου χρησιμοποιει! πιθανον την ιδια με την δικια σου.

xqtr
01-05-14, 14:12
Αν εχεις καποιο παλιο router μπορεις να το κανεις repeater, σαν οικονομικη λυση.

aris k
01-05-14, 19:17
Ηρακλη καλησπερα ειχα το ιδιο θεμα και εγω με αλλο Router , και το εφερα στο σπιτι μου για δοκιμη ,και το αστειο ειναι οτι δουλευει μια χαρα με το Router που εχεις εσυ το προβλημα !!! και μαλιστα με αυτο ειμαι τωρα σε συνδεση , ειχα ακριβως τα ιδια προβληματα , ψαχνω και εγω να δω τις διαφορες , πιθανοτατα χτυπιουνται οι IP και εκει ειναι το θεμα

KOKAR
01-05-14, 22:39
για να δουεψει το router σαν repeter θα πρεπει να υποστηρίζουν WDS ( wireless distribution system (http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_distribution_system) )

aris k
02-05-14, 00:06
Κωστα και τα δυο το εχουν !!

Αποστόλης1
02-05-14, 12:01
Κωστα και τα δυο το εχουν !!

Δυστυχώς από διαφορετικούε κατασκευαστές δεν υπάρχει απόλυτη συμβατότητα.

orthodoxos
02-05-14, 15:01
Δυστυχώς από διαφορετικούε κατασκευαστές δεν υπάρχει απόλυτη συμβατότητα.

Ναι ίσως αυτό να είναι το πρόβλημα η συμβατότητα δηλαδη και όχι του tp link Γιατί κι εγώ αυτό έχω και ειμαι ικανοποιημένος μέχρι τώρα δε μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα εδώ και ενα χρονο σχεδόν που το έχω όλα οκ. Μονο στην αρχή δυσκολευτηκα να το σεταρω μετα όμως δε παρουσίασε ποτε κάποια δυσκολία.

Sent from my GT-P3110 using Tapatalk

SV1JRT
05-05-14, 21:30
Εχω ένα router το ZXHN H108N και θέλω να επεκτείνω το WI-FI. Έχω ένα TP-LINK TL-WA830RE σε λειτουργία Range Extender . Πολλές φορές πρόβλημα. Άλλες φορές παίρνει ο υπολογιστής τελείως λάθος IP με αποτέλεσμα να μην δουλεύει. Άλλες φορές συνδέετε στο router απευθείας και όχι μέσω του tp-link. Και άλλες φορές θέλει restart to tp-link. To router έχει IP 192.168.2.1 το tp-link έχω ορίσει να έχει 192.168.2.123



Ηρακλή ΚΑΘΑΡΙΣΕ το inbox σου.
ΔΕΝ μπορώ να σου στείλω μηνύματα...

.

her
05-08-18, 01:42
Καλησπέρα.
Έχω την εξής απορία.
Έχω ένα κινητό που το εχω κανει hot spot και δίνει internet σε ενα access point rpd-450 για να αυξήσω την απόσταση.

Το access το ρυθμισα κανονικά και είχε στην αρχή διεύθυνση 192.168.1.2. Το ρυθμισα σε λειτουργία repeater αφου είχα συνδεθεί ενσύρματα στην διεύθυνση αυτή.

Δουλευει πολύ καλά και εχω ίντερνετ κανονικά. Αναζητώ ομως το access με πρόγραμμα σε διάφορες ip εντός δικτύου και δεν το βρίσκουν.

Το κινητό έχει ip 192.168.43.1
Και οι συσκευές έχουν 192.168.43.χχ
Υπάρχουν 2 wifi. Το ενα του hot spot και ενα άλλο με διαφορετική ονομασία του repeater

Το repeater δεν ξέρω τι ip έχει πάρει και δεν το βρίσκω.

plouf
05-08-18, 06:49
Διαβασε το μανουαλ του

περιπτώσεις
1) το AccessPoint ειναι προωσβάσιμο ΜΟΝΟ απο το εσωτερικό του δίκτυο
2) έχει IP αλλης κλασης π.χ 192.168.0.1 και ΔΕΝ τη βλέπεις λόγω οτι εισαι σε άλλη (αυτη που δίνει το κινητό)

her
05-08-18, 09:21
Στο manual δεν αναφέρει κατι.
Δοκίμασα να βάλω καρφωτη ip 192.168.x.3 στο κινητό οπου χ= 0 , 1, 2 αλλά δεν το βρήκα. Λογικά θα ειναι στο 192.168.1.2 που είναι το εργοστασιακό, αλλά δεν μπαίνω

SV1JRT
05-08-18, 11:28
ΣΥΝΗΘΩΣ το μηχανήματα σε "Repeater" 'η "Bridge" mode δουλεύουν σε OSI Layer 2 όπου ΔΕΝ έχουν IP για να τα διαχειριστείς. Σε αυτό το επίπεδο δουλεύουν μόνο με την MAC address. Για να διαχειριστείς πρέπει να τα κάνεις hard reset.

.

Blue
05-08-18, 12:21
Ηρακλή, για να έχειs πρόσβαση στην management ip συσκευής που ανήκει στο ίδιο φυσικό δίκτυο (Layer 2) αλλά σε διαφορετικό υποδίκτυο μπορείς να κάνεις το εξής:
Με ένα laptop συνδέεσαι στο ασύρματο δίκτυο και ρυθμίζεις την κάρτα του ασύρματου δικτύου σου να έχει στατική ip, μάσκα, gateway, και DNS ίδια με αυτά που σου είχε δώσει ο DHCP του κινητού (σε windows τα βλέπεις με ipconfig /all).
Στην ίδια κάρτα θα προσθέσεις secondary ip. Θα βάλεις μόνο ip (πχ 192.168.1.10) και μάσκα ίδια με αυτή που έχει το repeater (πιθανότατα 255.255.255.0).
Με αυτό τον τρόπο θα έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο και παράλληλα πρόσβαση στο repeater. Αν θέλεις μελλοντικά να έχεις άμεση πρόσβαση στο repeater μπορείς να αλλάξεις την ip του έτσι ώστε να ανήκει στο υποδίκτυο του κινητού αλλά να είναι εκτός του range που μοιράζει ο DHCP server. Από άποψη ασφάλειας δεν είναι κακή ιδέα να το αφήσεις και όπως είναι.
Το laptop μην το αφήσεις μόνιμα με την στατική ip που έδωσε ο DHCP server επειδή μόλις λήξει το leasing ενδέχεται ο DHCP server να δώσει την ip σε άλλο client και να έχεις ip conflict στο Layer 3 του access point.

her
05-08-18, 18:54
Σας ευχαριστώ πολύ
Πράγματι Παναγιώτη δούλεψε όπως ακριβώς το περιγράφεις. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

her
04-05-19, 19:14
Γεια σας.

Είναι σωστό το ssid του repeater να έχει ακριβώς ιδιο όνομά ssid με το router ή στην πράξη δημιουργούνται προβλήματα;

Αναφέρομαι σε οικιακό δίκτυο.

nestoras
04-05-19, 21:17
Στα οικιακα access point ειναι δυσκολο να βρεις καποια που να υποστηριζουν "roaming".

Οποτε, θα πρεπει να αποσυνδεθει απο το ενα ap και να συνδεθει στο αλλο διακόπτωντας τα ενεργα connections. Ουσιαστικα δεν εχει καποια πρακτικη διαφορα περα απο την ευκολια στο σετταρισμα των client συσκευών (ιδιο ssid, ιδιο password). Ισως θα ηταν καλυτερα να τα ρυθμισεις μονο σε διαφορετικα καναλια αν ειναι σχετικα κοντινα μεταξυ τους.