PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για resonator.



ioannis_83
03-05-14, 17:59
σε πλακετα κλιματιστικου,της εξωτερικης μοναδας η μεγαλη,οχι του inverter,εχουμε αυτο
http://www.ebay.com/itm/5-Pcs-Radial-Lead-16-000-MHz-Ceramic-Resonator-3-Pins-ZTT-Series-/301133741563?pt=AU_B_I_Electrical_Test_Equipment&hash=item461cf83dfb
να δινει παλμο σε ενα tmp86fh.το ρεσονατορ εχει χαλασει και δε το βρισκω θεσσαλονικη,απο εβαυ θελει κανα 20ημερο.ρωταω αν μπορω να το αντικαταστησω με κρυσταλλο 16mhz και 2 πυκνωτακια στη γη?ειναι αξιοπιστη λυση?και αν ναι τι τυπο κρυσταλλου θελει και ποσα pf τα πυκνωτακια?

chip
03-05-14, 18:59
χρόνος παράδωσης 1 εβδομάδα από marelectronics
http://www.marelectronics.gr/products.php?id=7308&lang=gr

Δες το datasheet από το μικροελεγκτή αν μπορεί να δουλέψει με κρύσταλο. Στην τύχη κοίταξα το tmp86fh09ang και στο κείμενο αναφέρει resonator αλλά έχει εικόνα και δείχνει crystal/ceramic resonator (σελίδα 9)
προσωπικά θα έβαζα 22-27pf

plouf
03-05-14, 19:00
πλεον αξιοπιστο ειναι ο κρυσταλος παρα το resonator.

πυκνςτακια 22pf h και καθολου ενδεχεται να ειναι οκ

ioannis_83
03-05-14, 19:33
χρόνος παράδωσης 1 εβδομάδα από marelectronics
http://www.marelectronics.gr/products.php?id=7308&lang=gr

Δες το datasheet από το μικροελεγκτή αν μπορεί να δουλέψει με κρύσταλο. Στην τύχη κοίταξα το tmp86fh09ang και στο κείμενο αναφέρει resonator αλλά έχει εικόνα και δείχνει crystal/ceramic resonator (σελίδα 9)
προσωπικά θα έβαζα 22-27pf

και επεσες διανα.αυτος ειναι ο ελεγκτης!!!αλλα δε κανει σαφες αν μπορει να μπει κρυσταλλος με 2 πυκνωτες παραλληλα η πρεπει να μπει ρεσονατορ.εννοωντας κρυσταλλο quartz στα 16 MHZ.

chip
03-05-14, 19:46
o quartz είναι κρύσταλος το resonator είναι κεραμικό... και αναφέρεται και σε quartz στο σχεδιο... το αν οι πυκνωτές είναι μέσα ή έξω από το εξάρτημα δεν το ξέρει ο μικροελεγκτής....

(κι εγώ είχα καταστρέψει από λαθος τον κρύσταλο με εσωτερικούς πυκνωτές του προγραμματιστή atmel που έχω και έβαλα απλό κρύσταλο με πυκνωτάκια έξω από τον κρύσταλο....)

bchris
03-05-14, 19:57
και επεσες διανα.αυτος ειναι ο ελεγκτης!!!αλλα δε κανει σαφες αν μπορει να μπει κρυσταλλος με 2 πυκνωτες παραλληλα η πρεπει να μπει ρεσονατορ.εννοωντας κρυσταλλο quartz στα 16 MHZ.


Δεν εχει σημασια τι θα βαλεις.
Ο μC θελει απλα ενα ρολοι. Με αλλα λογια, ενα παλμο (κατα προτιμηση τετραγωνοειδη).

Απο εκει και περα μπορεις να βαλεις resonator, oscillator, ή ακομα και την εξοδο απο καποιο αλλο IC (που θα ειναι 16MHz φυσικα)

ioannis_83
03-05-14, 19:59
o quartz είναι κρύσταλος το resonator είναι κεραμικό... και αναφέρεται και σε quartz στο σχεδιο... το αν οι πυκνωτές είναι μέσα ή έξω από το εξάρτημα δεν το ξέρει ο μικροελεγκτής....

(κι εγώ είχα καταστρέψει από λαθος τον κρύσταλο με εσωτερικούς πυκνωτές του προγραμματιστή atmel που έχω και έβαλα απλό κρύσταλο με πυκνωτάκια έξω από τον κρύσταλο....)
σ ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.η απορια μου ακομη ειναι η εξης...τι διαφορα εχει το κεραμικο απο το quartz σε χαρακτηριστικα.γιατι υπαρχει και κεραμικος κρυσταλλος.
http://www.ebay.com/itm/10pcs-Crystals-Ceramic-crystal-2-feet-12M-12MHZ-12-00MHZ-/181161493391?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a2e11038f

δηλαδη οι τασεις διεγερσης και ολα τα ηλεκτρικα χαρακτηριστικα ειναι ιδια??

chip
03-05-14, 20:19
όταν ο κινέζος μάθει τι πουλάει θα το γράψει ceramic resonator....
απλά η αλήθεια είναι οτι συχνά και το ceramic resonator το λένε πολλοί κρύσταλο πάροτι δεν είναι κρύσταλος... (μπορεί ο κινέζος να το εγγραψε και γι αυτούς που θα το αναζητήσουν σαν κρύσταλο)

ioannis_83
05-05-14, 18:15
τελικα μπορει να πει καποιος με βεβαιοτητα αν με ενα 16mhz quartz και 2 22pf θα τρεξει?

chip
05-05-14, 19:45
με βεβαιότητα θα στο πεί μόνο κάποιος που το έχει δοκιμάσει... (λίγο δύσκολο να βρεις) αλλά το πιθανότερο είναι να δουλέψει... (μπορεί βέβαια να πρέπει να δοκιμάσεις και 27pf....)

Κάτι μου λέει οτι έχεις αμφιβολίες αν πράγματι εφτεγε το resonator ή ο μικροελεγκτης?

bchris
05-05-14, 19:50
τελικα μπορει να πει καποιος με βεβαιοτητα αν με ενα 16mhz quartz και 2 22pf θα τρεξει?


Ο μονος που μπορει να στο πει αυτο, ειναι ο κατασκευαστης του κρυσταλλου.
Ο κρυσταλλος καθοριζει τι πυκνωτες θελει.

ioannis_83
05-05-14, 23:38
με βεβαιότητα θα στο πεί μόνο κάποιος που το έχει δοκιμάσει... (λίγο δύσκολο να βρεις) αλλά το πιθανότερο είναι να δουλέψει... (μπορεί βέβαια να πρέπει να δοκιμάσεις και 27pf....)

Κάτι μου λέει οτι έχεις αμφιβολίες αν πράγματι εφτεγε το resonator ή ο μικροελεγκτης?

οχι καθε αλλο.το resonator εχει ανοιξει απο κατω και αφησε στην πλακετα κατι σαν σκουρια.αρα 99.9 ειναι αυτο.προς το παρον εβαλα 22pf και ειδωμεν οταν το δοκιμασω.