PDA

Επιστροφή στο Forum : dimmer (σύνδεση με λάμπες)



BMEgeo
04-05-14, 20:08
Καλησπέρα στο φόρουμ!!
Λοιπόν, κατ'αρχάς έχω φτιάξει μια τουαλέτα (τύπου καμαρίνι) για την κοπέλα μου και πλέον βρίσκομαι στο ηλεκτρολογικό κομμάτι. Ο καθρέφτης περιβάλλεται από 12 λάμπες αλογόνου των 28W (οι οποίες συμπεριφέρονται σαν 40W) η κάθε μία κι έχω κι ένα dimmer 1000W (δεν έβρισκα χωνευτό σε χαμηλότερα watts που να έχει και διακόπτη on/off) το οποίο θα κουμπώσει στο πλάι της τουαλέτας και με μία πρίζα θα τροφοδοτείται όλο το σύστημα!!

1η ερώτηση: -πιστεύετε ότι πρέπει να βάλω ακόμα μικρότερες σε ισχύ λάμπες;

2η ερώτηση: -έχω μπερδευτεί λίγο με τον τρόπο που θα συνδέσω τις λάμπες στο ντιμερ κΙ έπειτα για το πως θα βγει η πρίζα για να το τροφοδοτήσει. Βλέπω στο χαρτάκι του κουτιού του dimmer ότι το ένα άκρο της λάμπας θα πρέπει να πάει στο - της τροφοδοσίας και το άλλο στη μία απο τις 3 υποδοχές του dimmer και στη συνέχεια από την άλλη υποδοχή θα πρέπει να βγει καλώδιο για να πάει στο + της τροφοδοσίας!! Στο dimmer έχω 3 υποδοχές . . Η αριστερή έχει βελάκι προς τα πάνω (που λογικά θα σημαίνει ότι το ρεύμα βγαίνει από εκεί)...Η δεξιά έχει βελάκι προς τα κάτω (που λογικά θα σημαίνει ότι το ρεύμα μπαίνει από εκεί). Η μεσαία δε χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί. Απλά έχω μπερδευτεί κάπως για το ποιο καλώδιο θα πρέπει να συνδέσω και που.

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει εγκαίρως!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Γιώργος

jakektm
17-06-14, 01:37
καταρχην σιγουρεψου πως το συγκερκιμενο ντιμερ, μπορει να ντιμαρει τις αλογονου.

σαν ισχυ εισαι καλα, 1000βαττ ντιμερ, 12χ28 οι λαμπες σου. δεν εχεις κανενα προβλημα

για την συνδεσμολογια, καλυτερα να βγαλεις μια φωτογραφια .

agis68
17-06-14, 04:30
επίσης για να λέμε και τις γαλλικές λέξεις σε οτι μονολεκτικά δεν μπορει να αποδωθει στα Ελληνικά....τουαλέτα τύπος σαν καμαρίνι= boudoir

Λογικά η μια συνδεση παει συνεχόμενα και κόβεται η αλλη απο το dimmer οπότε απλά αποφάσισε ποια θα είναι (μαλλον η τροφοδοσία +)
Αν ηταν εναλασσώμενο θα εκοβες τη φάση....πχ