PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση ηλεκτρικού ρολού μπαλκονόπορτας



rch
06-05-14, 01:50
Καλησπέρα συνφορουμίτες!
Το θέμα μας : θέλω να συνδέσω ένα μοτέρ ρολού. Έχουμε και λέμε λογικά είναι 4 καλώδια πάνω-κάτω-Ν-ΡΕ.
Μόλις βάλω το κούφωμα μέσα πως πρέπει να τραβήξω τα καλώδια για να βάλω χωνευτό διακόπτη;
Εννοώ θα ανοίξω μια τρύπα με κορώνα, θα βάλω ηλεκτρολογικό κουτί και από πάνω απ το μπουάτ πρέπει να τραβήξω 3 καλώδια η παραπάνω;
Εννοώ να κάνω τη σύνδεση του Ν-ΡΕ στο μπουάτ μέσα και να τραβήξω μία φάση στον διακόπτη και τις 2 επιστροφές από το μοτέρ;
Όπως τα έχω κάνει και στο σκίτσο;
50856
επεξήγηση, κόκκινο φάση από παροχή, μπλε ουδέτερος, μαύρο-καφέ φάσεις μοτέρ,κίτρινο γείωση.

el greco 1
06-05-14, 07:06
oπωs το λεs καντο απλα πρεπει να παρειs μπουτον για ρολα με πανω κατω κατευθυνση και να ποποθετηθη στον τοιχο.

MAIKLKF
06-05-14, 08:39
Καλημέρα Πιο καλά είναι να περπατάμε τον ουδέτερο παρά την φάση για λόγους Ασφαλείας Αν Προτιμάς την άποψη μου τράμπα τα καλώδια το κόκκινο με το μπλε Δηλαδή να δόσεις φάση στο μοτέρ και με των ουδέτερο να αλλάζεις εκτός και αν δεν στο επιτρέπει το μοτέρ

Λάθος είναι Μη το λάβετε υπόψιν

mathios
06-05-14, 08:48
Καλημέρα Πιο καλά είναι να περπατάμε τον ουδέτερο παρά την φάση για λόγους Ασφαλείας Αν Προτιμάς την άποψη μου τράμπα τα καλώδια το κόκκινο με το μπλε Δηλαδή να δόσεις φάση στο μοτέρ και με των ουδέτερο να αλλάζεις εκτός και αν δεν στο επιτρέπει το μοτέρ

Καλημερα για λογους ασφαλειας δεν κανουμε το παραπανω.....

lepouras
06-05-14, 09:20
Μιχάλη ποτέ δεν διακόπτουμε ουδέτερο αν δεν έχει διακοπή πρώτα η φάση. και αντίστροφα. πρώτα επανασυνδέεται ο ουδέτερος και μετά η φάση. και γενικά διαχειριζόμαστε την φάση . όχι τον ουδέτερο.

rch
06-05-14, 17:57
Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.
Έχω όμως κανα 2 απορίες, τί καλώδια να πάρω ΝΥΜ ή ΝΥΑ για να κάνω πιο σωστά την μάτιση; (με κάπ ή θερμοσυστελόμενο;) 1.5 καρέ φαντάζομαι είναι υπέραρκετό. Επίσης τί Φ σωλήνα να του πώ να χωρέσουν και τα 3 για να μην έχω πρόβλημα στο τράβηγμα;

el greco 1
06-05-14, 22:57
φ 13.5 εισαι πλουσιοs εφ οσων το μοτερ βγαζει ευκαμπτα καντο με τετοια σε οτι διατομη εχει και με κλεμμενs να τελειωνειs.να ισυχασουμε και μειs!

MAIKLKF
07-05-14, 05:01
Μιχάλη ποτέ δεν διακόπτουμε ουδέτερο αν δεν έχει διακοπή πρώτα η φάση. και αντίστροφα. πρώτα επανασυνδέεται ο ουδέτερος και μετά η φάση. και γενικά διαχειριζόμαστε την φάση . όχι τον ουδέτερο.

Ναι Έχετε δίκιο Διακόπτουμε την φάση και νεκρώνουν τα πάντα Μπερδεύτηκα λίγο με την χρίση συνδεσμολογίας στα βιομηχανικά Στα ρελέ που περπατάμε των ουδέτερο πάντα για της εντολές στους αυτοματισμούς Μέγα λάθος !!!

el greco 1
07-05-14, 07:23
εκει υπαρχει μ/σ απομωνοσηs και χαμηλη ταση.

MAIKLKF
07-05-14, 20:01
εκει υπαρχει μ/σ απομωνοσηs και χαμηλη ταση.

Γιώργο καλησπέρα όχι απαραίτητα, στο 90% των αυτοματισμών με ρελέ και μάλιστα βιομηχανία μιλάμε τώρα έχουν από το κουτί διακλάδωσης παίρνει 3χ63Α παροχή ο Πίνακας του μηχανήματος και από εκεί διανέμετε μέσω φάσεις διαμέσου ασφάλειας τροφοδοτείτε η εγκατάσταση σε μόνιμη φάση τα ρελέ και περιμένουν εντολή του ουδέτερου για να οπλίσουν τα πηνία.

Στους παλαιούς τους μονοφασικούς πίνακες και στους Ιταλικούς Συναντάμε 12και 24 βόλτ και Μ/Σ Αλλά τα ρεύματα είναι μικρά για των αυτοματισμό και ίσος για αυτό Αλλά το σωστό είναι Μ/Σ Απομόνωσης 1:1 Όπως πολλή σωστά αναφέρεις και πάμε παρακάτω

Στους Πλέων σύγχρονους με τα κυκλώματα ελέγχου με PLC και Microcontroller Είναι τύπος και υπογραμμός με όλα τα κομφόρ

el greco 1
07-05-14, 21:00
για να πω την αληθεια μιχαλη ποτε δεν μου εχει τυχει να βρω ουδετερο να οπλιζει ρελε!τωρα θα μου πειs εξαρτατε απο τον κατασκευαστη του μηχανηματοs.και στα συνχρονα μηχανηματα που φορανε plc τη φαση κοβουν απο την εξοδο των ρελε.

lepouras
08-05-14, 00:04
Γιώργο κάποιες φορές που δεν μου έρχεται στο μυαλό τώρα μπορεί σε αυτοματισμούς να συμβαίνει.
ας αναλογιστούμε κιόλας ότι η ΔΕΗ στο νυχτερινό την εντολή την δίνει στα σπίτια με διακοπή ουδετέρου(ενώ στον μετρητή την αλλαγή την διαχωρίζετε με φάση).

FILMAN
08-05-14, 11:43
Βασικά δεν παρέχει κάποια ασφάλεια ο έλεγχος του ουδετέρου από τον διακόπτη αντί για τη φάση εκτός αν ο διακόπτης είναι ΟΝ. Διότι αν είναι OFF η φάση που φτάνει στον ένα πόλο του διακόπτη μέσω του πηνίου ενός ρελέ π.χ. πάλι θανατηφόρα είναι.

Τώρα η ΔΕΗ μάλλον στέλνει ουδέτερο αντί για φάση στο νυχτερινό αγωγό πιλότο για δύο λόγους:

α) Έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις 380V σε μονοφασικό πίνακα (αν έδινε πιλότο από μια φάση και παροχή από άλλη φάση θα είχε κανείς 380V ανάμεσα στη φάση του πίνακα και στον πιλότο το βράδυ)

β) Αν ο πιλότος ήταν σήμα φάσης, ο πονηρός Έλληνας θα έκανε το αυτονόητο: Θα έβαζε φορτία μεταξύ του πιλότου και του ουδετέρου του με αποτέλεσμα αυτά να λειτουργούν χωρίς η κατανάλωση να καταγράφεται στο γνώμονα, δεδομένου ότι αυτός καταγράφει κοιτώντας μόνο το ρεύμα που διαρρέει τον αγωγό φάσης (και όχι του ουδετέρου). Τώρα δεν μπορεί να γίνει αυτό διότι ό,τι φορτίο και να βάλεις μεταξύ του πιλότου και της φάσης σου, θα καταγράφεται.

lepouras
08-05-14, 12:30
Τώρα η ΔΕΗ μάλλον στέλνει ουδέτερο αντί για φάση στο νυχτερινό αγωγό πιλότο για δύο λόγους:

α)....

β) Αν ο πιλότος ήταν σήμα φάσης, ο πονηρός Έλληνας θα έκανε το αυτονόητο: Θα έβαζε φορτία μεταξύ του πιλότου και του ουδετέρου του με αποτέλεσμα αυτά να λειτουργούν χωρίς η κατανάλωση να καταγράφεται στο γνώμονα, δεδομένου ότι αυτός καταγράφει κοιτώντας μόνο το ρεύμα που διαρρέει τον αγωγό φάσης (και όχι του ουδετέρου). Τώρα δεν μπορεί να γίνει αυτό διότι ό,τι φορτίο και να βάλεις μεταξύ του πιλότου και της φάσης σου, θα καταγράφεται.

σίγουρα:lool: αυτό