PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψυγείο σε εξοχικό - πτώση ρελέ



audakias
08-05-14, 20:49
Καλησπέρα παίδες,

Για δεύτερη συνεχόμενη φορά έπεσε για κάποιο ανεξήγητο λόγο το ρελέ και τα πράγματα ζορίσανε στο ψυγείο. Είχα κάνει την βλακεία να έχω στην ίδια πρίζα του ψυγείου ένα ρούτερ και το τέλειο σήμα όπου αυτές οι συσκευές μας άφησαν χρόνους!

Ερώτηση: Τι πρότείνετε ώστε να είμαι ασφαλής από τις υπερτάσεις αλλά και να μην πέφτει το ρελέ; Σκεφτόμουν για ρελέ διαφυγής με επαναφορά.

Αν έχετε διαφορετική άποψη είμαι όλος αυτιά, διότι πάνε οι μπριζόλες!!!:lool:

dog80
08-05-14, 21:08
Το ρελέ δέν πέφτει (και δεν προστατευει) ούτε απο υπερταση ούτε απο υπερένταση. Το ρελέ πέφτει όταν μέρος του ρεύματος που έρχεται απο τη φάση επιστρέφει μέσω της γείωσης και όχι μέσω του ουδετέρου.

Οπότε ή το ψυγείο ή η καλωδίωση του σπιτιού έχει κάποια διαρροή.

audakias
08-05-14, 22:38
Βεβαίως! Κάτι έγινε θεωρώ με το router ομως! Τόσα χρονια δεν ειχε πέσει ποτέ το ρελέ διαφυγής! Δεύτερη φορα καίγεται το router κ το είχα στην ίδια πρίζα με το ψυγείο!

Ξέχασα να αναφέρω ότι για την προστασία από υπερταση σκέφτομαι να βάλω κατι κεντρικά στον πίνακα!

Το θέμα μου ειναι το ψυγείο να έιναι πάντα on!


Sent from my iPhone using Tapatalk

atmel
08-05-14, 23:51
http://www.youtube.com/watch?v=MpxQPC3xYZg

audakias
09-05-14, 00:02
Τρομερο!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

xrhstosmp
09-05-14, 23:27
Mηπως στην πριζα του ρουτερ ειχες παρεμβαλει αυτους τους "θαυματουργους" ανταπτορες που "σε προστατευουν απο υπερτασεις /κεραυνους" ή εχεις κανενα πολυπριζο ασφαλειας??

audakias
10-05-14, 11:05
Οχι..


Sent from my iPhone using Tapatalk