PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοτερ Ac 220v (πλυντηριου)



mimakos
15-05-14, 19:50
Καλησπερα σε ολους!!
Πως μπορω να κανω το μοτερ Αc (πλυντηριου) να γυριζει δεδιοστρωφα και αριστεροστρωφα?
Tο μοτερ δεν εχει καρβουνακια.




Ευχαριστώ εκ των προτέρων

MAIKLKF
15-05-14, 20:15
Καλησπέρα μέτρησε με ένα όργανο τα Ωμ των τυλιγμάτων και δώσε μας και τα στοιχεία του μοτέρ να σου πούμε τι να κάνεις για να δουλέψει

mimakos
15-05-14, 20:30
Καλησπερα Μιχαλη! Το μοτερ το εχω σε λειτουργια,εχω βρει και τις αργες στροφες και τις γρηγορες το προβλημα μου ειναι δεν ξερω πως να το κανω να γυριζει δεξια και πως αριστερα.
(Να σημειώσω οτι το δουλευω με μικρο πυκνωτη και του δινω εγω στροφες με το χερι για να ξεκινησει και αυτο που παρατηρω ειναι οτι αναλογα με την φορα που του δινω και επειτα το βαζω στην μπρυζα ετσι συνεχιζει.)

FILMAN
16-05-14, 16:26
Χρησιμοποιείς λάθος πυκνωτή ή λάθος συνδεσμολογία. Κάνε τις μετρήσεις που είπε ο Μιχάλης και θα σου πούμε πώς συνδέεται.

Υπ' όψιν, στις γρήγορες στροφές είναι για μια κατεύθυνση μόνο. Αν θες κι εκεί να γυρνάει και ανάποδα, θα χρειαστεί μια ψιλοεπέμβαση στα καλώδια της περιέλιξης.

MAIKLKF
16-05-14, 22:18
καλησπέρα και πάλι καλό είναι να πάμε σίγουρα και σωστά για να γίνει αυτό πρέπει να κάνεις με την σειρά αυτό που πρέπει για να μην έχει πρόβλημα μετά καλό είναι αρχικά να πάρεις της μετρήσεις από τα τυλίγματα του ηλεκτροκινητήρα και μετά με την σειρά
και με μία μετατροπή ενός καλωδίου θα έχεις αυτό που θέλεις

Συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω Βλέπεις πρωτίστως είναι η δουλειά και μετά το hobby

Δέν είναι σωστό αυτό που κάνεις να ξεκινάς το μοτέρ με το χέρι δεν έχει νόημα να κάνουμε τα εύκολα δύσκολα