PDA

Επιστροφή στο Forum : τι δουλεια μπορω να κανω??



Panοs
18-05-14, 22:55
παιδια εχω μουρλια με τα ηχητικά....
ηχεια, ενισχυτες κλπ...
κυριως με τα επαγκελματικα συστήματα...
τι δουλεια μπορω να κανω που να εχει σχεση με τα παραπανω και να βγαζω και ενα σεβαστό μεροκάματο???
επίσης τι σχολη πρεπει να εχω τελειώσει για να ασχοληθώ με αυτα?

leosedf
18-05-14, 23:25
παιδια εχω μουρλια με τα ηχητικά....
ηχεια, ενισχυτες κλπ...
κυριως με τα επαγκελματικα συστήματα...

OK ως εδώ.

και να βγαζω και ενα σεβαστό μεροκάματο??? ΑΑΑχαχαχαχαχαααα




Θα μπορούσες να πας τεχνολογία ήχου και μουσικών οργάνων η ηλεκτρονικός (ΤΕΙ)

agis68
18-05-14, 23:47
βεβαια για σεβαστό μεροκάματο μπορέις να πας Ελβετία μια και εκεί ο κατωτατος μισθός είναι μισθός Συνταγματάρχη εδώ στην Ελλάδα!!!

sakisr
19-05-14, 00:09
Το θεμα δεν ειναι να εχεις μουρλα με τα ηχητικα, αλλα και παρα πολλα χρηματα γιατι για να ασχοληθεις επαγγελματικα και να βγαζεις και ενα σεβαστο μεροκαματο πρεπει να επενδυσεις σε πολλα και καλα μηχανηματα και επισης και σε φωτιστικα, γιατι μονο με ηχο δεν γινεται.Οι εκδηλωσεις γινονται κυριως απογευμα και βραδυ αρα με κατι πρεπει να φωτιστουν.Βαλε και ενα μεγαλο φορτηγο να τα κουβαλαει.
Αυτα σου τα γραφω λιγο απλα για να μπεις στο νοημα.Αν θες να σου πω και ποσα χρηματα απαιτουνται, ξεκινας απο 20 χιλ ευρω για ενα απλο ξεκινημα για μικρες εκδηλωσεις και φτανεις μεχρι το ενα εκατομυριο και πανω εξοπλισμο για αυτα τα τεραστια που βλεπεις σε συναυλιες σε γηπεδα.
Για σχολες ηχοληψιας στην Ελλαδα δεν υπαρχει κατι καλο.Αγγλια, Γερμανια, Ιταλια υπαρχουν καλες σχολες αλλα ακουσα οτι ειναι ακριβες.

Panοs
19-05-14, 11:18
ρε παιδια οταν λεω σεβαστό μεροκάματο δεν ενοω να κυκλοφορώ με bmw m5 ενοω να βγαζω ενα μεροκάματο για να ζω ....:wiink:
παιδια για εξω δεν το συζηταμε καθολου..
ουτε και για ιδιοτικεσ σχολες...
σακη το ξερω οτι θελει αρκετα χρηματα αλλα ο οαεδ δίνει καποια σεβαστη επιδότηση για νεους επαγκελματιες....
στην πολη μου 2 μαγαζια υπαρχουν που νοικιαζουν ηχιτικα συστήματα....
το ενα εχει λιγα μηχανήματα ισα για κανενα γαμο....
το αλλο ομως εχει 3 φορτηγά ηχεια.....
επίσης κατι αλλο που εχω παρατηρήσει στον πυργο ειναι οτι δεν υπαρχει μαγαζι που να φτιάχνει ηχοσυστηματα αυτοκινητου....
πολοι γνοστοι μου που εβαλαν ηχοσυστημα στο αμαξι τους πήγαν καλαματα και πατρα....
δεν θα ηταν ασχημο ενα τετοιο μαγαζακι στον πυργο...

betacord85
19-05-14, 11:43
αν εχεις το κεφαλαιο για να ανοιξεις το μαγαζι καλος...2 συναδελφοι κλεισανε το μαγαζι τους ο ενας εφυγε για αυστραλια σε ενα εστιατοριο και ο αλλος πηγε γερμανια σαν ηλεκτρολογος....αν σαρεσει προχορα και σπουδασε το...μην περιμενεις ομως να βγαλεις τα λεφτα που βγαζανε την δεκαετια 80...

chip
19-05-14, 12:05
η γνώμη μου είναι να πας ΤΕΙ ηλεκτρονικής...
οπότε θα μπορείς να συνδιάσεις Service και να έχεις και κάποια μηχανήματα που θα τα νοικιάζεις... λίγα στην αρχή και σιγά σιγά περισσότερα... επίσης θα μπορείς να τοποθετείς και τα ηχοσυστήματα σε αυτοκίνητα....
για να τοποθετείς ηχοσυστήματα, να κάνεις επισκευές κλπ.... πρέπει να έχεις πτυχίο ΤΕΙ ηλεκτρονικής
Αν το ΤΕΙ δεν είναι στις επιλογές τότε δες αν σου εξασφαλίζουν τα απαραίτητα επαγγελματικά δικαιώματα οι σχολές μέσης εκπαίδευσης σε ειδικότητα ηλεκτρονικού (μαζί με αρκετά ένσημα ΙΚΑ στην εργασία αυτή...)

πάντως καταλαβαίνεις οτι για να κάνεις τέτοια δουλειά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος ότι θα σηκώνεις βαριά μηχανήματα... με πιθανά αντίστοιχα προβλήματα υγείας (μέση, τένοντες, αυχένας, προβλήματα σε αγγεία... είναι συνηθισμένα σε άτομα που σηκώνουν βάρη στη δουλειά τους....)

geostrom
19-05-14, 12:40
αχ αχ ρε Πανο σε κακα στενα πας να μπλέξεις , να σου στείλω εγω ενα φορτηγό εκει που κάθετε να κάνεις δουλεια.
πέρα της πλάκας οτι χρειαστείς αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με p.a. εδω ειμαι να σε συμβουλέψω για τα κακά της δουλειας.

sakisr
19-05-14, 13:17
αχ αχ ρε Πανο σε κακα στενα πας να μπλέξεις , να σου στείλω εγω ενα φορτηγό εκει που κάθετε να κάνεις δουλεια.
πέρα της πλάκας οτι χρειαστείς αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με p.a. εδω ειμαι να σε συμβουλέψω για τα κακά της δουλειας.

Γιωργο! το παιδι δε ξερει και ρωταει...Βασικα ειναι πολυ καλο που αρχιζει και ψαχνεται απο τωρα, γιατι ειναι πολυ καλο κατι που γουσταρεις να μπορεις να το κανεις και επαγγελμα.
Οσο για τα παλουκια της δουλειας (βαρος, εξοδα, βλαβες. καρφωματα....) αστα να πανε!

Panοs
19-05-14, 13:39
για ΤΕΙ και πανελλήνιες δεν το πολυβλεπω....
σχολη μεσης εκπεδευσης ενοεις τις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ η καποιο τεχνικο λυκειο??
το σκεφτομια ομως κιολας γιατι δεν βλεπω να γνονται και πολλες εκδηλωσεις αυτη την εποχη και τα λεφτα ειναι πολλα..
κοιταγα στο thoman και μουβγηκε γυρω στα 13 χιλιαρικα για ενα σετ ηχειων 7kw κονσόλα μικρόφωνα και φωτιστικά...
αν προσθεσουμε και ενα φορτιγακι να τα τα 20 χιλιαρικα που λεει ο σακης...
ποτε θα τα βγαλω αυτα τα 20 χιλιαρικα για να αρχισω να εχω και καποιο κέρδος??:confused1:
το καλο αυτης της δουλειας ειναι οιτ τη γουσταρω πολυ..
για πειτε και τα κακα..
μερικα που μοθ ερχονται ειναι
θα σηκονω πολλα βαροι
θα πρεπει να καθομαι να περιμενω ποτε θα τελειωσει η εκδηλωση για να μαζεψω τα μηχανηματα
θα απολονω εκατονταδες μετρα καλοδιο ιγα ρευμα κλπ....
για πειτε και εσεις κανενα αλλο κακο αυτης της δουλειας...

sakisr
19-05-14, 13:51
Πανο σ'αυτη τη δουλεια ξεκινας σιγα-σιγα με λιγα πραγματα και μικρο εξοπλισμο πιο πολυ για να αποκτησεις εμπειρια και αναλογα με τι δουλειες σου βγαινουν αναβαθμιζεις τον εξοπλισμο σου.
Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οι καιρικες συνθηκες που σε ανοικτους χωρους εισαι στο ελεος του Θεου ( τη βδομαδα που περασε εφαγα δυο βροχες) και κινδυνευουν τα μηχανηματα, αλλα το βασικοτερο ειναι το χρηματικο ειδικα αν συνεργαζεσαι με Δημους και Δημοσιο, (τα λεφτα του αγιου ανημερα) και τα καρφωματα...(αυτα ειδικα πονανε....) Αλλιως αν πληρωνεσαι ξεχνιουνται και τα βαρη και η πολυ δουλεια.

katmadas
19-05-14, 15:04
Εγω παλι δεν νομιζω να εχει πολυ χωρο η αγορα για κατι τετοιο.
Και αν εχει θα θελει να κανεις απο την αρχη μεγαλο ανοιγμα για να διξεις κυρος.
Οι πελατες ειναι λιγοι και οι περισσοτεροι εχουν ηδη τις ακρες τους.

Τωρα για τα αμαξια τι ναπω..
Δεν μπορω να καταλαβω ποσοι θα πανε να βαλουνε στερεοφωνικα και τετοια οπως παλια.
Αν ησουν εδω πανω απο οσους γνωριζω κανενας δεν θα το εκανε.
Ουτε για σερβισ και πολλες φορες ουτε ασφαλεια και κτεο.
Οχι στερεοφωνικα και τετοια...

Παντως εισαι πολυ μικρος και πρεπει οπωσδηποτε να σπουδασεις.
Ψαξτε δανεια και βοηθηματα λεσχες κ.λ.π. και δωσε πανελληνιες.

Εκτος και αν βαριεσαι να διαβασεις γιατι και εγω το ιδιο ειχα παθει τοτε.
Ηθελα μεροκαματο και γουστακια οποτε δεν εδωσα...
Μετα το μετανιωσα ομως και την αλλην χρονια πηγα εδωσα και δηλωσα μονο την Ηλεκτρονικη και τιποτα αλλο.
Χωρις φροντηστηρια χωρις τπτ.
Πηγαινα σχολειο και παραλληλα δουλευα.
Αν δεν παιρνουσα Ηλεκτρονικη δεν ηθελα να περασω πουθενα αλλου απλα.
Θα ξαναεδινα την αλλη χρονια.

Μετα ειναι και το φοιτιτιλικη.
Εγω σπουδαζα και δουλευα.
Η εμπειρια ηταν ανεπαναληπτη.
Τοτε μαλιστα εβγαζα περισοτερα απο τωρα καθως ημουν σερβιτορος με πολα μπορμπουαρ και καλο μεροκαματο με ενσημα και τετοια σε καλο μαγαζι.
Αν εχεις ορεξη για δουλεια να ξερεις οτι θα δουλεψεις δεν ειναι αναγκη να τρελενεσαι.

Πανε να σπουδασεις φιλαρακι να ανοιξουν οι οριζοντες σου.
Μην προσπαθεις για μενα να χωθεις με μαγαζακια εκει περα.

Ηλεκτρονικη που λεει και ο τσιπ...Θεσσαλονικη ακομα καλυτερα.

leosedf
19-05-14, 15:22
Ναι ρε Σαλόνικα! Που αλλού?

geostrom
19-05-14, 16:04
πάνο μου θυμίζεις εμένα όταν ξεκίνησα , ετσι ημουν και εγω με μεγάλη αγάπη για την δουλεια και όρεξη τελείωσα τεχνικό λύκειο ηλεκτρονικός και μετα ψάχτηκα για σχολές αλλα δεν υπηρχαν τότε Ελλάδα τίποτα και λόγο του οτι ο πατέρας μου ειχε μαγαζί με μουσικά αλλα οχι pa ειπα να μπω κατευθείαν στην πράξη και ξεκίνησα με ενα μικρο σύστημα ιδιοκατασκευης (celestion ) πριν ακόμα μάλιστα τελειώσω το σχολείο κάπου στα 15 .
τώρα ειμαι 41 και έχω σπαταλήσει οτι χρήματα έβγαλα (και ηταν πολλά ) σε αναβάθμιση και καινούργιο και μεγαλύτερο εξοπλισμό φορτηγα κλούβα κλπ , εχω ενα σεβαστό και ποιοτικο εξοπλισμό απο ήχο φωτισμό back line , stage κλπ , αλλα δραχμή στην τσέπη και πολλή απογοήτευση γιατί στην Ελλάδα πάει μπροστά πάντα το λαμογιο και οχι αυτος που προσπαθεί να ειναι σωστός στην δουλεια του και οργανωμένος.
Σε αυτη την δουλεια πρέπει να έχεις της εξής ειδικότητες ,οδηγός φορτηγού ,ηχολήπτης , κουβαλητής ,ηλεκτρολόγος , φωτιστής ,μηχανικος ήχου ,προγραμματιστής , ηλεκτρονικός , γνώσεις μουσικής , αντοχή στο ξενύχτη και μεγάλη υπομονή για να μην σακατέψεις απο το ξύλο καμιά φίρμα πάνω στο stage .
Η συμβουλή μου ειναι λυπών πρώτα να σπουδάσεις αυτο που γουστάρεις οσο περισσότερο μπορείς και μετα να πας να δουλέψεις έξω ως υπάλληλος για αρχή .
Δεν θα σου γράψω τα αρνητικά της δουλειάς γιατι ειναι πολλά και θελω πολλες γραμμες , σίγουρα εχει και θετικά πάντως μην τα ισοπεδώνουμε ολα .

chip
20-05-14, 00:24
λέγοντας μέσης εκπαίδευσης εννοώ τεχνικό λύκειο και ότι άλλο υπάρχει μέχρι τα ΙΕΚ

sakisr
20-05-14, 00:33
εχω ενα σεβαστό και ποιοτικο εξοπλισμό απο ήχο φωτισμό back line , stage κλπ

Γιωργο η Behringer x32 τι λεει?Ειδα οτι την πηρες?

jakjak
20-05-14, 03:10
φιλε τι ακριβως σου αρεσει σε αυτην την δουλεια ???
εχεις καταλαβει τι ακριβως δουλεια ειναι ή απλα εχεις στο μυαλο καποιες ομορφες εικονες της μιας στιγμης ?

περα απο το να σπουδασεις αυτο που σου αρεσει , προεχει να εχεις κανει εναν επαγγελαμτικο σχεδιασμο , βαση των δυνατοτητων σου κατα κυριο λογο και κατα δευτερο να ακολουθησεις τα γουστα σου .
για να πας να σπουδασεις ηλεκτρονικος σημαινει οτι εισαι πολυ καλος σε μαθηματικα , φυσικη , χημεια. ειναι μαθηματα που μοιαζουν με αυτα των ηλεκτρονικων .
απο εκει κι επειτα πρεπει να δεις αν σου αρεσει πραγματικα αυτο που θα κανεις ...
γιατι αλλο πραγμα να σε εντυπωσιαζει μια καινουρια τηλεοραση πλασμα και αλλο να κατσεις να την επισκευασεις .
αλλο πραγμα να παιζεις απο το πρωι ως το βραδυ playstation και αλλο πραγμα να το ανοιξεις για να το τσιπαρεις ή να το επισκευασεις ...
αλλο πραγμα να σου αρεσουν οι γκομενες και το τετοιο τους και αλλο πραγμα να εισαι γυναικολογος ...

πολλοι μπερδευουν τον ενθουσιασμο τους για τις ηλεκτρονικες συσκευες ως χρηστες , με την επιστημη της ηλεκτροτεχνιας και την ασκηση του επαγγλματος του ηλεκτρονικου.
να ξερεις οτι οι ηλεκτρονικοι κατα βαση ειναι χομπιστες και οχι επαγγελματιες και η επαγγελματικη αποκατασταση ως ηλεκτρονικος ειναι εξαιρετικα δυσκολη.

σε οτι αφορα το επαγγελμα της καλυψης συναυλιων κλπ κλπ να σου πω οτι ειναι περισσοτερο ενα χομπι που ισως φτασεις σε σημειο να βγαζεις καλα χαρτζηλικια παρα ενα καθ'εαυτου επαγγελμα ...
ειναι ΑΜΑ θα σου κατσει να κανεις αυτη τη δουλεια ... και δεν εχει σχεση τοσο με τις σπουδες , οσο με την επενδυση που χρειαζεται .

agis68
20-05-14, 07:36
ρε παιδια οταν λεω σεβαστό μεροκάματο δεν ενοω να κυκλοφορώ με bmw m5 ενοω να βγαζω ενα μεροκάματο για να ζω ....:wiink:

Να μπορώ να ζω=απλή επιβίωση κοινώς μεροκάματο τρόμου (μεροδούλι-μεροφαί το λέγαν οι παλιοί)
Σεβαστό μεροκάματο= Αξιοπρεπής διαβίωση με υψηλο επίπεδο

εχει διαφορά.....

Costis Ni
20-05-14, 09:47
Εγώ θα σου έλεγα , αν έχεις κάπου να μείνεις για το καλοκαίρι στην αθήνα, να παρεις τηλεφωνο καμμια σοβαρή εταιρία, να δεις από κοντα πως ειναι τα κανινικα επαγγελματικά συστήματα, δηλαδή να δουλέψεις τσάμπα για την εμπειρία. Πχ.

http://www.telmaco.gr/en/
http://www.bonstudio.gr/

Α και να προσέχεις την ακοή σου από τις ψηλές εντάσεις, άμα τη χάσεις θα την κλαις.

geostrom
20-05-14, 12:10
καλή η ιδεα σου Κώστα αλλα οχι τζάμπα εντελώς ,και δεύτερον η bon και η telmaco δεν εχουν P.A.

geostrom
20-05-14, 12:31
Γιωργο η Behringer x32 τι λεει?Ειδα οτι την πηρες?

Σάκι για τα λεφτά της ειναι πολλή καλή μου εχει λύση τα χερια , πουλάμε και μούρη με το ipad πάνω απο τον μουσικό να ρυθμίζουμε μόνιτορ

Costis Ni
20-05-14, 13:26
καλή η ιδεα σου Κώστα αλλα οχι τζάμπα εντελώς ,και δεύτερον η bon και η telmaco δεν εχουν P.A.

Οχι μόνο εχουν, αλλα έχουν και τα ακριβότερα. Αυτοί πουλάνε στους λαϊβάδες βασικά.

geostrom
20-05-14, 14:18
οταν λεω δεν εχουν P.A. εννοω τμήμα ενοικιάσεων , τμήμα πωλήσεων εχουν, επίσης η telmaco δεν εχει καμιά αντιπροσωπεια σε ηχεια για p.a. και δεν ασχολείται με λιανική αλλα διαγωνισμούς μεγάλων έργων.

Costis Ni
20-05-14, 14:55
οταν λεω δεν εχουν P.A. εννοω τμήμα ενοικιάσεων , τμήμα πωλήσεων εχουν, επίσης η telmaco δεν εχει καμιά αντιπροσωπεια σε ηχεια για p.a. και δεν ασχολείται με λιανική αλλα διαγωνισμούς μεγάλων έργων.

Τμήμα ενοικιάσεων δε έχουν, ισχύει.
Από αντιπροσωπείες στα Ρ.Α. μου έρχονται πρόχειρα η d&b audiotechnik (ενισχυτές ηχεία) η cadac (live κονσόλες) η avid (live κονσόλες) , και φώτα για live, club κλπ. Για την Telmaco μιλάω.

Για τη λιανική, εξαρτάται τώρα τί εννοείς δηλαδή αν δεν ονομάζεις την αγορά αυτών που ενοικιάζουν μηχανήματα σε μεγάλες εκδηλώσεις, λιανική, τότε οχι.

Τελος πάντων δεν έχει τόση σημασία, εγω προτεινα εταιρίες τέτοιου τύπου στο φίλο που ρωτάει για νε δει ήχο και σε μεγάλες εγκαταστάσεις και σε διαφορετικές εφαρμογές, πιθανόν και στο εργαστήριο.

sakisr
20-05-14, 15:48
Σάκι για τα λεφτά της ειναι πολλή καλή μου εχει λύση τα χερια , πουλάμε και μούρη με το ipad πάνω απο τον μουσικό να ρυθμίζουμε μόνιτορ

Θελει φιλος που συνεργαζομαστε να τη παρει.Εχει τη Mackie με το Ipad για τις μικρες δουλειες.Παθαινουν φρικη οι μουσικοι,,,,χαχαχαχα.Μας ειπαν καλα λογια και απο Αλεξανδρουπολη και το σκεφτεται.
Η Bon Studio πουλαει ΡΑ, και βασικα ειναι αποκλειστικος διανομεας της JBL για την Ελλαδα,Αλλα τα χοντρα πραγματα μονο με παραγγελειες.Παραγγειλαμε τα καινουρια XT 615 στα 1000 βαττ.

antonis_p
20-05-14, 23:02
έχω υπόψιν τεχνικό που έκανε τρελή καριέρα γύρω στο '90 με αυτή τη δουλειά, σήμερα για να επιβιώσει κάνει τα πάντα, συναγερμούς σε σπίτια κλπ

Panοs
20-05-14, 23:21
για να εδινα πανελληνιες θα επρεπε να ειχα προετημαστει καποια χρονακια πριν....
τωρα δεν υπαρχει περιπτωση να κατσω να διαβασω και να δοσω... :001_rolleyes:
ειδη ασχολοθμε με τη μουσικη..
ωσ χομπυ ομως....
πηγαινω ηχεια και παιζω μουσικη σε παρτακια κλπ....
για αυτο σκεφτομαι να ασχοληθω λιγο ποιο σοβαρα με αυτο....
για να παω σε καποιον επαγκελματια δεν χρειαζετε να παω στην αθηνα...
οπως εγραψα και παραπανω υπαρχει ενα μαγαζι που εχει οτι μηχανημα μπορείτε να φανταστείτε και καλυπτει συναυλιες μεγαλων τραγουδιστών το καλοκαιρι...
θεοδωριδου-πλουταρχος και δεκάδες ονοματα ακομα....