PDA

Επιστροφή στο Forum : WINDOWS XP REMOTE CONNECTION



Papas00zas
20-05-14, 21:24
Ένα πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικο των XP-και όχι μόνο,γιατι το έχουν επίσης οι μεταγενέστερες εκδόσεις-είναι η μεταξύ των υπολογιστών σύνδεση.
Μήπως όμως ξέρει κάποιος να μου πει πώς και τι με το εν λόγω χαρκατηριστικό;
Θέλω να συνδέσω 2 υπολογιστές μέσω-κατά προτίμηση-καλωδίου USB. Βέβαια και άλλος τρόπος να υπάρχει δε με πειράζει, αλλά αυτός είναι ο πιο βολικός(και ισως ο πιο ασφαλής).
Θα χρειαστεί καποιο πρόγραμμα;
Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος μιλάμε για σύνδεση μεταξύ XP Pro-και τα 2 μαζί ή με Pro-Home.

exop
20-05-14, 21:50
Αν εννοείς σύνδεση (για μεταφορά αρχείων, χρήση εκτυπωτή κλπ) θα πρότεινα σύνδεση ethernet

Papas00zas
20-05-14, 21:52
Κι έτσι να'ναι δε με πειράζει. Απλά θέλω σύνδεση μεταξύ 4 υπολογιστών για διάφορα θέματα που θα προκύψουν. Απλά για αρχή θελω να κανω ελεγχο ιων σε λαπτοπ που εχει το MSE και μαλλον δε βρίσκει πιθανο malware.
Αλλά ο κύριος λόγος είνια η σύνδεση αρχείων.

agis68
20-05-14, 22:18
απλά συνδεεις ειτε δυο υπολογιστες σε κοινό ρουτερ με lan και sharing οπου θα εχουν κοινα subdomains και κοινες δειυθυνσεις πχ 192.168.1.5 και 192.168.1.10 και κανεις sharing.
¨Η εχεις ενα ethernet hub και τα συνδεεις εκει.....καθε περίπτωση είναι ασφαλής υπο προυποθέσεις....

παλιοτερα (που υπήρχαν και οι παράλληλες (LP ) θυρες υπήρχε το πρόγραμμα laplink που συνεδεες δυο υπολογιστες μεταξύ τους....αλλά εσεις ήσασταν μωρά τότε......:001_tt2:

exop
20-05-14, 22:42
Και με 1 switch γίνεται

Με γύρισες χροοονια πίσω με το Laplink :biggrin:

Papas00zas
22-05-14, 15:56
απλά συνδεεις ειτε δυο υπολογιστες σε κοινό ρουτερ με lan και sharing οπου θα εχουν κοινα subdomains και κοινες δειυθυνσεις πχ 192.168.1.5 και 192.168.1.10 και κανεις sharing.
¨Η εχεις ενα ethernet hub και τα συνδεεις εκει.....καθε περίπτωση είναι ασφαλής υπο προυποθέσεις....

παλιοτερα (που υπήρχαν και οι παράλληλες (LP ) θυρες υπήρχε το πρόγραμμα laplink που συνεδεες δυο υπολογιστες μεταξύ τους....αλλά εσεις ήσασταν μωρά τότε......:001_tt2:


Και με 1 switch γίνεται

Με γύρισες χροοονια πίσω με το Laplink :biggrin:
Τώρα με δυσκολεύετε λίγο, μιας και μπαινει στη μέση ρούτερ όπου δεν έχω ιδέα για αυτά. Laplink ΑΝ χρειαστεί, μπαινει πολύ εύκολα, μιας που αμφότεροι υπολογιστές έχουν τετοια θύρα-αλλα ποιος ξέρει πόσο χρόνο θα κάνει.
Εχω modem-router από τον ISP. Μας βολεύει;
Το USB το ανέφερα μιας και απότι ξερω είναι σχετικά γρήγορο. Χώρια που δεν ξέρω να κανω ρυθμίσεις στα ρούτερ.
Πάντως μόλις λυθεί αυτό το θέμα θα πάω σε ένα πιο σύνθετο-και πάλι σχετικό.

exop
23-05-14, 10:01
Εχω modem-router από τον ISP. Μας βολεύει;
Εφόσον θέλεις να συνδέσεις 4 PC, αν έχει 4 lan ports κάνει

Μια "απλή" τοπολογία θα ήταν π.χ.:

PC1 (ip: 192.168.1.1 sub 255.255.255.0) --> switch / hub / router (οτι έχεις με 4 ports) port1
PC2 (ip: 192.168.1.2 sub 255.255.255.0) --> switch / hub / router port2
PC3 (ip: 192.168.1.3 sub 255.255.255.0) --> switch / hub / router port3
PC4 (ip: 192.168.1.4 sub 255.255.255.0) --> switch / hub / router port4

προυπόθεση είναι να έχουν τα PC κάρτες δικτύου

αν είναι για μια φορά στο τόσο, και σε εξυπηρετεί μόνο για 2 PC (μεταφορά αρχείων απο PC σε PC - backup προσωρινό), μπορείς να χρησιμοποιήσεις και cross καλώδιο και να αποφύγεις switch - hub - router



Απλά για αρχή θελω να κανω ελεγχο ιων σε λαπτοπ

θα έκανα bootable CD με linux ή με A/V και όχι σύνδεση - αν ένα PC έχει κάτι, με μεταφορά αρχείων θα "πάει" και στο άλλο

agis68
23-05-14, 10:57
Και με 1 switch γίνεται

Με γύρισες χροοονια πίσω με το Laplink :biggrin:

Σωστός!! το ξέχασα αυτό......Α!!!! θυμάσαι και εσύ το φοβερό LL(LapLink)το έφτασα μέχρι την έκδοση 6 για DOS 6.2 και windows 95 πιο μετά σταμάτησα τη χρήσησ του. Νομίζω.....πάντως η εταιρεία φαινεται να υπάρχει ακόμη www.laplink.com (http://www.laplink.com)

κάπου εχω και το βιβλίο που συνόδευε το πρόγραμμα σε 5 " δισκέττα και πιο μετά σε 3,4" δισκέττα

παρε μια οθόνη απο DOS εποχή με το laplink.....http://3.bp.blogspot.com/-FMriOVmnVQM/TpFC7_ApmFI/AAAAAAAAAM4/LIfXSM0S25Q/s1600/IMG_20110910_120757.jpg

DGeorge
23-05-14, 14:19
Σωστός!! .........παρε μια οθόνη απο DOS εποχή με το laplink.....Ρε παλαβωμένοι, πάτε καλά!;! Για Κ.Α.Π.Η. το πάμε το ζήτημα;:lool:
ΚαραHOUBA !!!
Αυτή δεν είναι απλή οθόνη laplink... Είναι και μέσα από NORTON Commander παρακαλώ!
Κλαψ! Λυγμ! Συγκουνήθηκα!
Ποιό DOS 6.2 λέτε; Θυμήθημα κάτι Δόξες: DOS 3.00, και DOS 3.30!!!!
Έκαναν (για την εποχή τους 'Παπάδες' --- για τώρα ΤΙΠΟΤΑ), είχαν την RAM-άρα των 640kBytes (On-board), που είχε και την άκρως πιασσάρικη ονομασία 'Memory Bank'!!!!! Τσσσσσσσσσ! Δεν ψαρώσατε τώρα όλοι σας;
Memory Bank είχε -συμπτωματικά- και ο Η/Υ HAL_9000 (http://el.wikipedia.org/wiki/HAL_9000) στο: «2001: Η Οδύσσεια του Διαστήματος». Μεγαλεία ε!!!;;;:lool:

.....[Λίγο εκτός θέματος]Αυτό το διάβασα κοιτάζοντας για τον Υπερ-Ντουπερ-Ουάου Υπολογιστή HAL.
Αντικαταστήστε το καθένα από τα γράμματα του Υπολογισταρά, με το αμέσως επόμενό του (στο Αγγλικό Αλφάβητο) και...... Surprise!!!!! (η Μαμά του!!!)
Αν και 'βρωμάει πολύη σύμπτωση, τόσο ο Άρθουρ Κλαρκ, όσο και ο Στάνλεϊ Κιούμπρικ (ο σκηνοθέτης του έργου), το είχαν αρνηθεί.[/Λίγο εκτός θέματος]

Papas00zas
24-05-14, 00:16
Εφόσον θέλεις να συνδέσεις 4 PC, αν έχει 4 lan ports κάνει

Μια "απλή" τοπολογία θα ήταν π.χ.:

PC1 (ip: 192.168.1.1 sub 255.255.255.0) --> switch / hub / router (οτι έχεις με 4 ports) port1
PC2 (ip: 192.168.1.2 sub 255.255.255.0) --> switch / hub / router port2
PC3 (ip: 192.168.1.3 sub 255.255.255.0) --> switch / hub / router port3
PC4 (ip: 192.168.1.4 sub 255.255.255.0) --> switch / hub / router port4

προυπόθεση είναι να έχουν τα PC κάρτες δικτύου
Το modem έχει όντως 4 θύρες ethernet πάνω του, οπότε απότι βλέπω μας κάνει. Άρα το πρόβλημα τώρα είναι ο προγραμματισμός του.
Τα 2 pc έχουν κάρτες δικτύου ενσωματωμένος-μιλάμε για 2 σταθερούς και 2 λάπτοπ(μέχρι στιγμής)
αν είναι για μια φορά στο τόσο, και σε εξυπηρετεί μόνο για 2 PC (μεταφορά αρχείων απο PC σε PC - backup προσωρινό), μπορείς να χρησιμοποιήσεις και cross καλώδιο και να αποφύγεις switch - hub - router

θα έκανα bootable CD με linux ή με A/V και όχι σύνδεση - αν ένα PC έχει κάτι, με μεταφορά αρχείων θα "πάει" και στο άλλο
Δε μου κανει πρώτον γιατί δεν ξερω να υπάρχει ive AV cd- και δεν το βλέπω τόσο χρήσιμο, αφού τα AV ενημερώνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα. Τώρα αν τα αρχεια εχουν θεμα, θα βγάλει το πρόγραμμα ειδοποίηση.
Αυτό που λες cross καλώδιο δε ξερω τι είναι. Κάτι πάντως πολύ μπακαλίστικο που σκέφτηκα είναι να συνδέσω με ethernet τα pc μεταξύ τους.

Papas00zas
24-05-14, 00:48
Σωστός!! το ξέχασα αυτό......Α!!!! θυμάσαι και εσύ το φοβερό LL(LapLink)το έφτασα μέχρι την έκδοση 6 για DOS 6.2 και windows 95 πιο μετά σταμάτησα τη χρήσησ του. Νομίζω.....πάντως η εταιρεία φαινεται να υπάρχει ακόμη www.laplink.com (http://www.laplink.com)

κάπου εχω και το βιβλίο που συνόδευε το πρόγραμμα σε 5 " δισκέττα και πιο μετά σε 3,4" δισκέττα

παρε μια οθόνη απο DOS εποχή με το laplink.....http://3.bp.blogspot.com/-FMriOVmnVQM/TpFC7_ApmFI/AAAAAAAAAM4/LIfXSM0S25Q/s1600/IMG_20110910_120757.jpg


Ρε παλαβωμένοι, πάτε καλά!;! Για Κ.Α.Π.Η. το πάμε το ζήτημα;:lool:
ΚαραHOUBA !!!
Αυτή δεν είναι απλή οθόνη laplink... Είναι και μέσα από NORTON Commander παρακαλώ!
Κλαψ! Λυγμ! Συγκουνήθηκα!
Ποιό DOS 6.2 λέτε; Θυμήθημα κάτι Δόξες: DOS 3.00, και DOS 3.30!!!!
Έκαναν (για την εποχή τους 'Παπάδες' --- για τώρα ΤΙΠΟΤΑ), είχαν την RAM-άρα των 640kBytes (On-board), που είχε και την άκρως πιασσάρικη ονομασία 'Memory Bank'!!!!! Τσσσσσσσσσ! Δεν ψαρώσατε τώρα όλοι σας;
Memory Bank είχε -συμπτωματικά- και ο Η/Υ HAL_9000 (http://el.wikipedia.org/wiki/HAL_9000) στο: «2001: Η Οδύσσεια του Διαστήματος». Μεγαλεία ε!!!;;;:lool:

.....[Λίγο εκτός θέματος]Αυτό το διάβασα κοιτάζοντας για τον Υπερ-Ντουπερ-Ουάου Υπολογιστή HAL.
Αντικαταστήστε το καθένα από τα γράμματα του Υπολογισταρά, με το αμέσως επόμενό του (στο Αγγλικό Αλφάβητο) και...... Surprise!!!!! (η Μαμά του!!!)
Αν και 'βρωμάει πολύη σύμπτωση, τόσο ο Άρθουρ Κλαρκ, όσο και ο Στάνλεϊ Κιούμπρικ (ο σκηνοθέτης του έργου), το είχαν αρνηθεί.[/Λίγο εκτός θέματος]
Αυτό δεν είναι τίποτα....έχω C 128 και amstrad σε γνωστό μου στη συμπρωτεύουσα. Όλα ξεκίνησαν το Δεκέμβρη του 2005 οταν βρήκα 3 πεντάρες δισκέτες στο πατάρι του σπιτιού μου. Είχαν διάφορα προγράμματα μεσα, αλλά ποτέ δεν ολοκλήρωσα τη μεταφορά τους.
Να σταθώ λίγο εδώ:
Θυμήθημα κάτι Δόξες: DOS 3.00, και DOS 3.30!!!!
Έκαναν (για την εποχή τους 'Παπάδες' --- για τώρα ΤΙΠΟΤΑ), είχαν την RAM-άρα των 640kBytes (On-board), που είχε και την άκρως πιασάρικη ονομασία 'Memory Bank'!!!!!
Το γνωστό πρόβλημα με τα 640kB μνήμης που ήταν το όριο -για αγνωστο σ'εμέ-λόγο σε όλες τις εκδόσεiς του DOS μέχρι την 5 (1991). Μετά την 6.22 προ 20ετίας-διάολε ποτε περασαν;-ενσωματώθηκε.
DGeorge τη μαγικη λέξη win στα 3.1 για το γραφικό περιβάλλον τη θυμάσαι;
σσ. θα σε χρειαστώ σε multiboot pc project με όλες τις εκδόσεις του λειτουργικού.

agis68
24-05-14, 00:50
Ρε παλαβωμένοι, πάτε καλά!;! Για Κ.Α.Π.Η. το πάμε το ζήτημα;:lool:
ΚαραHOUBA !!!
Αυτή δεν είναι απλή οθόνη laplink... Είναι και μέσα από NORTON Commander παρακαλώ!
Κλαψ! Λυγμ! Συγκουνήθηκα!
Ποιό DOS 6.2 λέτε; Θυμήθημα κάτι Δόξες: DOS 3.00, και DOS 3.30!!!!
Έκαναν (για την εποχή τους 'Παπάδες' --- για τώρα ΤΙΠΟΤΑ), είχαν την RAM-άρα των 640kBytes (On-board), που είχε και την άκρως πιασσάρικη ονομασία 'Memory Bank'!!!!! Τσσσσσσσσσ! Δεν ψαρώσατε τώρα όλοι σας;
Memory Bank είχε -συμπτωματικά- και ο Η/Υ HAL_9000 (http://el.wikipedia.org/wiki/HAL_9000) στο: «2001: Η Οδύσσεια του Διαστήματος». Μεγαλεία ε!!!;;;:lool:

.....[Λίγο εκτός θέματος]Αυτό το διάβασα κοιτάζοντας για τον Υπερ-Ντουπερ-Ουάου Υπολογιστή HAL.
Αντικαταστήστε το καθένα από τα γράμματα του Υπολογισταρά, με το αμέσως επόμενό του (στο Αγγλικό Αλφάβητο) και...... Surprise!!!!! (η Μαμά του!!!)
Αν και 'βρωμάει πολύη σύμπτωση, τόσο ο Άρθουρ Κλαρκ, όσο και ο Στάνλεϊ Κιούμπρικ (ο σκηνοθέτης του έργου), το είχαν αρνηθεί.[/Λίγο εκτός θέματος]

Κοίτα πιος πουρορειντζερ μιλάει.....βρε καλλώς τον παππουλη.....μισό να σηκωθώ να κάτσεις....χαχαχαχα..αρε Γιώργαρε ήταν ωραίες εποχές.......και πλάκα πλάκα άκου σύμπτωση....σήμερα ξεσκωνίζωντας τη βιβλιοθήκη τι λέτε πέτυχα,,,,,χαχαχα ενα βιβλίο για τον 8086 επεξεργαστή!!!! και μάλιστα στα Ελληνικά (Γκιόλδας) μασάει η κατσίκα ταραμά ρε γερουντια???? Πάντως όσοι τοτε εκείνη την εποχη την γνωρισαν και δουλευεαν υπολογιστές σήμερα είναι παιδιά (παιδιά! τελως πάντων) τζιμάνια!!!! και ναι μένουμε για πάντα παιδιά....
Eγώ άρχισα με spectrum και μετά το 90 πήρα τον πρώτο IBM (γνήσιο) με IBM/OS και Windows 1!!!!
το 93 αγόρασα τον πρώτο thinkpad 386/15 (N15) το έχω ακόμη με δίσκο 12ΜΒ και δουλεύει!!!!



ΥΓ....χαχαχαχ το νήμα το κάναμε ΚΑΠΗ για κομπιουτεράδες........ας μας συγχωρέσει ο θεματοθέτης

agis68
24-05-14, 01:08
Και μια οθόνη απο windows 1

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/4e/Windows1.0.png

Papas00zas
24-05-14, 01:11
Και μια οθόνη απο windows 1

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/4e/Windows1.0.png
www.winhistory.de (http://www.winhistory.de)
Δε με πειράζει καθόλου, agis68 παππουδιάστε το θέμα όσο θέλετε.

exop
24-05-14, 14:28
Με αυτό http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_crossover_cable μπορείς να συνδέσεις 2 PC χωρίς ανάγκη για hub - switch κλπ

Αν δεν θες internet, με τα IP και sub που σου είπα, το 4-port router σου κάνει - αν θες και internet, θα χρειαστεί και gateway

πας καρτα δικτύου --> ιδιότητες και βάζεις σε κάθε PC IP και sub

Για την ιστορία: 1986 --> ΙΒΜ PC στα 4,77 και DOS 2.0 :001_tt2:

5114451145

agis68
24-05-14, 20:05
μια και το πάιζεται μάγκες και είσαστε όλοι εδω για τον ΕΟΠΠΥ με ΠΙ, θα σας κάνω μια ερωτηση να δω πόσο τζιμάνια είστε.....


Ποια εταοιρεία Aμερικάνική είχε την πρώτη BBS και απο εκει έμπαινες σε ένα υποτυπώδες web εν έτη 1991??????
Να θυμίσω τοτε ήταν φτωχή dialup με ΑΤΧ εντολες μέσω κονσολας έκανες login στη local BBS ("Bulletin Board System") και απο εκει ανοιγες πανια για τη πρώτη εμφάνιση του WEB που ήταν μόνο 256 χρώματα και για να κατεβάσεις εικόνα 100Κ jpg με τη σύνδεση στα 2400b/s εδινες εντολή και μετά πήγαινες κατουραγες, ψώνιζες κανα μισάορω, ανοιγες κανα playboy και επαιζες "πιάνο" με καμιά κουνέλgirl, πλενόσουν και τσουπ η εικόνα......:lool:


όποιος το βρει κερδίζει μια δισκέττα 5 1/4......με το πρόγραμμα για Προπό!!!!:001_tt2:

ΥΓ....Για βοήθεια να πω πως η εν λόγω εταιρεία είχε όνομα ενος γνωστου συγκροτήματος που τά 'σπαγε!!!!
και για λογο είχε την ....Πενταλφα......

η απάντηση σε 12 ώρες!!!!

DGeorge
24-05-14, 20:23
Παιδιά! Παιδιά! Μπορεί ο καλός φίκος Papas00zas να μην έχει πρόβλημα. Ωστόσο έφτιαξα το ΚΑΠΗ (και μη) Ανάλυση και Προγραμματισμός Η/Υ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=76095)
όπου θα μπορούμε άνετα να 'ξεκατινιαζόμαστε' σε θέματα παλαιότητας Software Η/Υ.
Έτσι θα μπορούμε να αφήσουμε καθαρό το πεδίο στο θέμα αυτό (του Papas00zas) για προτάσεις, συμβουλές κλπ σχετικά με τη σύνδεση των υπολογιστών, που -εξάλλου- τον απασχολεί.

Papas00zas
24-05-14, 22:28
Έλα ρε μεγάλε!!!! Και ασχολιόμουν με τέτοια μπλιμπλίκια πριν καμια 4ετία στο λύκειο....

Θανάση, προς το παρόν αρχικά με ενδιαφέρει ο έλεγχος για ιούς(γι'αυτό και το μπακαλίστικο που ανέφερα, δε ξερω τι θελει εκί από θέμα εντολών/προγραμματισμού). Μετά πάμε και στη σύνδεση μεταξύ των.

exop
24-05-14, 22:44
θα έκανα bootable CD με linux ή με A/V και όχι σύνδεση

ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.askvg.com/download-free-bootable-rescue-cds-from-kaspersky-bitdefender-avira-f-secure-and-others/

Papas00zas
29-05-14, 01:40
Με αυτό http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_crossover_cable μπορείς να συνδέσεις 2 PC χωρίς ανάγκη για hub - switch κλπ

Αν δεν θες internet, με τα IP και sub που σου είπα, το 4-port router σου κάνει - αν θες και internet, θα χρειαστεί και gateway

πας καρτα δικτύου --> ιδιότητες και βάζεις σε κάθε PC IP και sub

Για την ιστορία: 1986 --> ΙΒΜ PC στα 4,77 και DOS 2.0 :001_tt2:

5114451145

Άρα λες ότι θα χρειαστώ κατοσταρι καλωδιο ethernet-το εχω. Για αρχή επειδή θελω μονο scan τι κανω;

exop
29-05-14, 22:02
Αν το καλώδιο είναι cross, συνδέεις το 1ο PC με το 2ο.
Πας ρύθμίσεις δικτύου και δίνεις "καρφωτές" IP π.χ. στο 1ο PC: 192.168.1.1 sub 255.255.255.0 και στο 2ο 192.168.1.2 sub 255.255.255.0

Δοκίμασε για scan - clean με bootable CD (το ξέρω οτι γίνομαι επίμονος και κουραστικός :saad: )
κοιτα το link που έδωσα παραπάνω

Papas00zas
31-05-14, 00:01
ΔΕΝ γίνεσαι κουραστικός, θα το κάνω. Cross καλωδιο προφανώς επειδή το ξαναείδα χθες εννοείς το κατοσταρι που έχει όλα τα πιν επάνω του.
Η σύνδεση θα γίνει μέσω του cmd, έτσι; Και τα 2 pc άλλωστε εχουν XP, οπότε δε πιστεύω να χρειαστεί κάτι άλλο.

exop
31-05-14, 00:42
Κοίτα εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_crossover_cable και http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ethernet_MDI_crossover.svg για το pinout

η σύνδεση μπορεί να γίνει και από network places (αν κάνεις share κάποιο folder) και από start--> run \\192.168.1.1\c$ (αν έχεις password και στα 2 PC)

Papas00zas
31-05-14, 01:38
User password εννοείς;

exop
31-05-14, 21:47
ναι - φτιάχνεις 1 user στο κάθε PC και στο \\192.168.1.1\c$ που θα ζητήσει username - password, δίνεις username: administrator - password: password του

π.χ. PC1 192.168.1.1 username: test1 password:test1 (administrator username: testme1 password: testme1)
PC2 192.168.1.2 username: test2 password:test2 (administrator username: testme2 password: testme2)

από το PC2 : start--> run \\192.168.1.1\c$ ( δίνεις username: testme1 password: testme1) και "βλέπεις" όλο το δίσκο C στο PC1
αντίστοιχα απο το άλλο PC start--> run \\192.168.1.2\c$ ( δίνεις username: testme2 password: testme2) και "βλέπεις" όλο το δίσκο C στο PC2

(το c$ για το C δίσκο, για δίσκο π.χ. Z, δίνεις z$)

το καλώδιο να είναι το 1,2 στο 3,6 στο άλλο άκρο και το 3,6 στο 1,2

Papas00zas
01-06-14, 21:08
Θα χρειαστεί να κάνω άλλο λογαριασμό ή θα χρησιμοποιήσω τους υπάρχοντες;
Οι λογαριασμοι εχουν ως εξης: Στο ενα pc που είναι γραφειου, υπαρχει εναι λογαριασμός. Στο άλλο pc που είναι λάπτοπ υπάρχουν 2 λογαριασμοι, εκ των οποίων ο ενας εχει κωδικο και ειναι μαλλον για επαναφορα-δεν εχω περασει εγω το λειτουργικό.
Άρα αυτο που μου λες επειδη θελω το σταθερο να ψαξει το λαπτοπ είναι να δημιουργήσω IP. Αλλα πως; Μηπως θελει κι άλλες ρυθμίσεις;

exop
01-06-14, 21:15
Αν έχουν λογαριασμό, το μόνο που θες είναι το administrator account (και το password)

Papas00zas
02-06-14, 01:03
Τo laptop έχει admin account-για το σταθερό δεν ξέρω κατι. Ενα λογαριασμο εχει το σταθερό....να μπω από εκει να το ρυθμίσω; Μάλλον ειναι κανονικος admin λογαριασμος, χωρις να είμαι απόλυτα σιγουρος.
Κι οσον αφορα το λαπτοπ τωρα,εχω μια ερώτηση: Εχω τον κωδικο και μπαινω. Μετά τι γίνεται; μπαινω cmd και απο εκει τα υπόλοιπα;

exop
02-06-14, 09:42
μόνο με δοκιμή τότε - οχι cmd --> start --> run --> \\192.168.1.1\c$

Papas00zas
02-06-14, 23:07
μόνο με δοκιμή τότε - οχι cmd --> start --> run --> \\192.168.1.1\c$
Για κάντο λίγο πιο λιανά πλζ διότι με επερδεψες. Λες οτι θα βαλω cmd ή κάτι αλλο;

exop
03-06-14, 09:41
51287Μια εικόνα χίλιες λέξεις :001_smile:

DGeorge
04-06-14, 14:51
μόνο με δοκιμή τότε - οχι cmd --> start --> run --> \\192.168.1.1\c$

Για κάντο λίγο πιο λιανά πλζ διότι με επερδεψες. Λες οτι θα βαλω cmd ή κάτι αλλο;Πολλή Καλησπέρα στα παλληκαρόπουλα! :-D
Το μπάχαλο δημιουργήθηκε από το 'φάλτσο' βελάκι (το έχω κάνει μεγάλο και κόκκινο, για επισήμανση).
Φίλτατε Δημήτρη (Papas00zas), ο φίλτατος Θανάσης (exop) -προφανώς εννοεί:
1) Δεν θα χρησιμοποιήσεις το 'command prompt', αλλά
2) Θα πας από το 'START' των Windows, κατ'ευθείαν στο 'RUN', όπου και θα 'γράψεις'/'εκτελέσεις' την εντολή της IP: \\192.168.1.1\c$.

Ελπίζω να βοήθησα στην επίλυση της παρεξήγησης - απορίας.