PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξυπνοι μετρητές ηλεκτρικής ενέργειας



sat3x1
20-05-14, 21:41
Παιδια καλησπέρα, σχετικα με τους εξυπνους μετρητες ηλεκτρικης ενέργειας
που θα αντικαταστησουν από οτι λέγεται τους παλιους
θέλω να ρωτησω που τοποθετουνται αυτοι;
Μέσα στην χελωνα αντικαθιστωντας τους παλιους μετρητές ή
μέσα στο σπίτι με οτι αυτο συνεπαγεται (μερεμέτια);

Fixxxer
20-05-14, 21:48
Μεσα στη χελωνα οπως οι παλιοι μετρητες προκειμενου να εχουν και ευκολη προσβαση οι τεχνικοι της ΔΕΗ...
Εαν γινοταν μεσα στο σπιτι θα υπηρχε και ευκολοτερη προσβαση για παρανομια...
Θεωρητικα παντα...

xsterg
20-05-14, 22:17
πες μου πως θα γινονταν μεσα στο σπιτι... εννοειται οτι θα αντικαταστησουν τους υπαρχοντες εκει που ειναι οι τωρινοι μετρητες.

el greco 1
20-05-14, 22:35
μεχρι τωρα αλαζουν σε μεση ταση και παροχεs ΝΟ 5. σε μικροτερεs παροχεs δεν εχω δει να αλαζουν ακομα. εχει δει καποιοs μικροτερεs παροχεs να εχουν αλαχτει?

nestoras
21-05-14, 00:09
Προς το παρόν αλλάζουν οι μεγάλες παροχές αλλά υπάρχει πιλοτικό πρόγραμμα και για την αλλαγή των μικρότερων παροχών. Σταδιακά (σε μερικά χρόνια) θα αλλάξουν όλες οι παροχές. Η αντικατάσταση γίνεται στη "χελώνα". Ο κλασσικός μετρητής αντικαθίσταται με ψηφιακό μετρητή παρέχοντας ταυτόχρονα και τη δυνατότητα απομακρυσμένης καταμέτρησης.

el greco 1
21-05-14, 07:48
51056 αυτοs ειναι απο μεση ταση. δειται αριστερα το μοντεμ .

Fixxxer
21-05-14, 10:51
Επειδη δεν εχω δει μετρητη μεσης τασης, οι 3 φασεις δεν θα πρεπει να εχουν μια αποσταση μεταξυ τους για να μην δημιουργηθει τοξο?

sat3x1
21-05-14, 11:12
Μου δωθηκε αυτή η εντύπωση γιατι τωρα τελευταία γίνονται συχνα αναφορες
στο θεμα από τα μεσα ενημέρωσης. το διαβασα πριν λίγο καιρο σε τοπικη εφημερίδα
και μου έκανε εντύπωση, αλλα από οτι φαινεται δεν ηταν σωστα ενημερωμένος ο αρθρογραφος.

lepouras
21-05-14, 11:18
Επειδη δεν εχω δει μετρητη μεσης τασης, οι 3 φασεις δεν θα πρεπει να εχουν μια αποσταση μεταξυ τους για να μην δημιουργηθει τοξο?




δεν πάει στον μετρητή η τάση του δικτύου (στην μέση). υπάρχουν μετασχηματιστές και πηνία που υποβιβάζουν τα Α και τα V.
σκέψου το όπως δεν μετράς από μία παροχή πχ 200Α απευθείας αλλά βάζεις μετασχηματιστές εντάσεως , το ίδιο αλλά ποιο σύνθετο.

Fixxxer
21-05-14, 11:34
Τετοιους που λες φιλε Γιαννη εχω δει και εχουν ενσωματωμενο μετρητη...
Σαν κι αυτον στην φωτο δεν ειχα δει και φανταστηκα μηπως μετρουσε μονο τη μια φαση (3 μετρητες συνολο) ωστε μετα να βαλουν απλους Μ/Σ (μεσης σε χαμηλης) και να αποφυγουν αυτο το συνθετο...

lepouras
21-05-14, 12:13
στους καταναλωτές μεγάλων παροχών που αγοράζουν από την ΔΕη σε μέση και έχουν μετά ιδιωτικό υποσταθμό υποβιβασμού τα υπόλοιπα που πρέπει να μπουν(διακόπτες ασφάλειες κλπ) είναι πολύ ποιο σύνθετα και απαραίτητα από την διαδικασία μέτρησης. μην βλέπεις επάνω στις κολόνες που φαίνονται απλά (που και πάλι δεν είναι) αλλά αν δεις σε κλειστούς χώρους είναι ακόμα ποιο πολύπλοκα. ένας διακόπτης μέσης(τριφασικός φυσικά) έχει μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από ένα οικιακό ψυγείο και συνήθως μέσα σε αστικό κλοιό πρέπει να μπουν τρεις.(είσοδος , έξοδος(που μπορεί να χρειαστεί να ενεργοποιηθούν και ανάποδα) και ένας του καταναλωτή. υπάρχει λόγος γιαυτό)επίσης μην ξεχνάς η χρέωση σε αυτούς έχει να συμπεριλάβει και άεργη και άλλα οπότε δεν εξυπηρετητή(και δεν έχει νόημα) να το κάνουν με μεμονωμένους μετρητές.

Fixxxer
21-05-14, 14:31
Γιαννη ειχα δουλεψει παλιοτερα σε μεγαλη βιομηχανια στην οποια το ενα τμημα παραγωγης ειχε 2 υποσταθμους μεσης τασης απο 10 Μ/Σ ο καθε υποσταθμος καθως και σε καθε υποσταθμο ειχε και πυκνωτες για την αντισταθμιση και ηταν αρκετα συνθετο οπως ειπες...
Τελος παντων δεν ειχα δει παντως τετοιο μετρητη οπως αυτος στη φωτο γι αυτο και αναρωτηθηκα λιγο για τη συνδεση...

lepouras
21-05-14, 15:04
ε εντάξει. είναι από τους καινούργιους και όλα τα άλλα παρελκόμενα είναι επάνω στην κολόνα. σκέφτεσαι τον καταμετρητή να σκαρφαλώνει για να παίρνει την μέτρηση?:lool: άσχετα που έχει ασύρματο. αν κοπή η σύνδεση πρέπει να πάρουν την μέτρηση παραδοσιακά.:001_tt2:

Fixxxer
21-05-14, 15:38
Ασε γιατι η παραδοσιακη μετρηση η οποια γινεται μεσω εργολαβου (η ΔΕΗ τελικα εχει γι αυτους λεφτα) στοιχισε σε γνωστο μου επιπλεον 800 ευρω καθως γραψανε οτι θελανε αυτοι που τους μετρανε...
Επισης ειχε συμβει και σε μενα η παραδοσιακη μετρηση να να μου αλλαξει κλιμακα χρεωσης για 0.625 KWh...
Ξεφυγα λιγο απ το θεμα, καλο ειναι να αλλαξουν αυτοι οι μετρητες οσο πιο γρηγορα γινεται...

rama
21-05-14, 16:45
Ταπεινή μου γνώμη είναι οτι όλη αυτή η κίνηση είναι πολύ ακριβή και περιττή, προκειμένου να έχουμε παραπάνω από τις δύο υφιστάμενες ζώνες τιμολόγησης. Ενα δις ευρώ να πληρώσουμε για πιό κυριλέ μετρητές, όταν οι υπάρχοντες μπορούν κάλλιστα να δουλέψουν για πολλές ακόμα δεκαετίες, το βρίσκω πολύ large για τα οικονομικά δεδομένα μας. Δυστυχώς υπάρχει υποχρέωση από την ΕΕ για το θέμα, αλλά σίγουρα κάτι μπορεί να γίνει ως προς το ρυθμό υλοποίησης αυτής της αναβάθμισης.
Το ζητούμενο της καλύτερης εξομάλυνσης της ζήτησης σε σχέση με την προσφορά ενέργειας, μπορεί κάλλιστα να επιτευχθεί με περισσότερες εναλλαγές μεταξύ των υφιστάμενων δύο ζωνών χρέωσης κατά τη διάρκεια του 24ωρου.
Το καλύτερο δεν είναι να χρεώνεις περισσότερα τις ώρες αιχμής, αλλά να δίνεις οικονομικά κίνητρα για να μεταφέρεται η ζήτηση σε ώρες μη αιχμής προκειμένου να μειώνεται γενικά το κόστος παραγωγής και να γίνεται καλύτερη αξιοποίηση του παραγωγικού δυναμικού.
Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσον η αντικατάσταση του σημερινού συστήματος θα βγάλει εκτός μάχης πολλές διατάξεις παροχών με relays.
Γενικά δεν είμαι κατά της προόδου, αλλά δεν θεωρώ οτι ντε και καλά κάποια πράγματα πρέπει να γίνονται χωρίς να λαμβάνεται υπόψη ο παράγων κόστος.

Fixxxer
21-05-14, 16:48
Μπορει η ΔΕΗ ομως σε βαθος δεκαετιων να χανει δις ευρω απο τις κλοπες ρευματος...

lepouras
21-05-14, 16:49
θα γίνει η επένδυση και όταν αλλαχτούν όλα θα πουλήσουν το 100% της ΔΕΗ και δεν θα χρειάζεται να πληρώνει και για καταμέτρηση ο << επενδυτής>>.
έτσι δεν έγινε και στον ΟΤΕ? μόλις εκσυγχρονίστηκε τον πούλησαν να μην ξοδευτεί ο αγοραστείς.

Fixxxer
21-05-14, 16:56
Εν τω μεταξυ ρε φιλε ειναι τοσο πουλημενοι οι πολιτικοι που η ΔΕΗ θα μπορουσε να ηταν ευεργετης στο μισο πληθυσμο και λιγο λεω...
Θα μπορουσε το κρατος να κανει την τηλεθερμανση για ορισμενες πολεις και περιοχες και επισης με εξορυξη του πετρελαιου και του φυσικου αεριου να τροφοδοτει με κρατικο πετρελαιο τις μοναδες οι οποιες ειναι και αυτες στο κρατος κι αν θελει ο ιδιωτης ας φτιαξει εργοστασιο παραγωγης και να φτιαξει εταιρεια που να πουλαει το ρευμα και να υπαρχει ο ανταγωνισμος...
Αλλα τωρα αυτοι που βριζουν τους βολεμενους της ΔΕΗ και λενε να αποκρατικοποιηθει οταν θα τους ερχεται η KWh με 20 και 25 λεπτα να δουμε μετα...

lepouras
21-05-14, 17:02
κάτσε τώρα που ξεκινήσανε να πουληθεί ΔΕΗΑΘ και ΕΥΔΑΠ να δεις γέλιο που θα πέσει(και φυσικά πολύ κλάμα).

Fixxxer
21-05-14, 17:13
Σωστος! Και το νερο ειναι σαν πρωτη υλη δωρεαν...
Στο χωριο μου εχουν νομιζω 5-6 γεωτρησεις απ τις οποιες παλια ειχαν κανει αναλυσεις και βρηκαν οτι μπορουσε να γινει και εμφιαλωμενο, τεσπα...
Απ τη στιγμη που εγινε ο Καλλικρατης διπλασιατηκε η τιμη του κυβικου φαντασου τι εχει να γινει σε περιπτωση ιδιωτικοποιησης ασε που οι μισοι υπαλληλοι θα μεινουν ανεργοι...

kioan
21-05-14, 17:22
Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσον η αντικατάσταση του σημερινού συστήματος θα βγάλει εκτός μάχης πολλές διατάξεις παροχών με relays.
Θεωρητικά (καθώς δεν έχω δει τέτοιο μετρητή) θα μπορούσε να έχει κάποια έξοδο για να στέλνει προς τον πίνακα το σήμα για το νυχτερινό ρεύμα οπότε να εξακολουθούν να δουλευουν τέτοιοι αυτοματισμοί.

Βέβαια στην πράξη δε νομίζω να έχει και πολύ νόημα διότι αν οι κατηγορίες χρέωσης είναι περισσότερες από 2 (δεν υπάρχει δηλαδή μόνο κανονικό και μειωμένο, αλλά πχ κανονικό , λίγο μειωμένο και πολύ μειωμένο), πότε θα πρέπει να ενεργοποιεί το ρελέ;
Εφόσον εκσυγχρονίζεται η τιμολογιακή πολιτική, θα πρέπει να αλλάξει και ο αυτοματισμός της κάθε εγκατάστασης και να χρησιμοποιεί κάποιο προγραμματιζόμενο χρονοδιακόπτη ανάλογα με τις ανάγκες της κάθε εγκατάστασης.

Fixxxer
21-05-14, 17:27
Νομιζω πως το νυχτερινο θα μετριεται αυτοματα απο μια ωρα και μετα ως καποια ωρα και με "μνημες" και με καταχωρηση δεδομενων ειτε σε μια κεντρικη βαση δεδομενων ειτε σε μια βαση δεδομενων που θα εχει ο ψηφιακος μετρητης οπου τα συνολικα δεδομενα θα στελνονται και θα εκτυπωνεται ο λογαριασμος...

el greco 1
21-05-14, 22:45
τα τελευταια νυκτερινα ενεργοπιουνται με μια ακουστικη συχνοτητα μεσω του δικτυου Υ/Τ και μεσα στο μετρητη υπαρχει μια μοντουλα που αναγνωριζει αυτη τη συχνοτητα αλαζωνταs καθε φορα τη κατασταση του κανονικου και του μειωμενου μεσω ενοs ρελε.

Fixxxer
21-05-14, 23:04
αυτο γινεται στους τωρινους μετρητες αλλα αυτο δεν ειναι παντα σιγουρο οτι θα το αναγνωριζει το ιδιο ακριβως γινεται και για τον δημοτιο φωτισμο...

lepouras
22-05-14, 02:57
ορέ παλικάρια. εφόσον θα έχουν την δυνατότητα της αποστολής δεδομένον έχουν και την δυνατότητα της λήψης. οπότε μην αγχώνεστε με λεπτομέρειες.
το θέμα είναι εφόσον μπαίνουμε σε σύγχρονη τεχνολογία να μπορούμε να έχουμε πρόσβαση και εμείς στα δεδομένα όπως συμβαίνει και σε κάποιες χώρες του εξωτερικού ώστε να μπορούμε να δούμε πότε και ποιες ώρες έχουμε μεγάλες καταναλώσεις και να προγραμματίζουμε σωστότερα πως και πότε θα κάνουμε οικονομία(γιατί εκεί που θα φτάσει το ρεύμα θα αγοράζουμε ρεσό για να βλέπουμε:saad::biggrin:).

klik
22-05-14, 03:35
ορέ παλικάρια. εφόσον θα έχουν την δυνατότητα της αποστολής δεδομένον έχουν και την δυνατότητα της λήψης. οπότε μην αγχώνεστε με λεπτομέρειες....
βέβαια κάτι μου λέει ότι κάποιες από τις λεπτομέρειες , θα είναι να μπορεί να γίνεται διακοπή ηλεκτροδότησης αν καθυστερήσει η πληρωμή και μετά θα έχει και τέλος επανασύνδεσης (κάτι σαν τον ΟΤΕ ένα πράμα):wiink:.


το θέμα είναι εφόσον μπαίνουμε σε σύγχρονη τεχνολογία να μπορούμε να έχουμε πρόσβαση και εμείς στα δεδομένα όπως συμβαίνει και σε κάποιες χώρες του εξωτερικού ώστε να μπορούμε να δούμε πότε και ποιες ώρες έχουμε μεγάλες καταναλώσεις και να προγραμματίζουμε σωστότερα πως και πότε θα κάνουμε οικονομία(γιατί εκεί που θα φτάσει το ρεύμα θα αγοράζουμε ρεσό για να βλέπουμε:saad::biggrin:).
Τα κεράκια από τις εκκλησίες θα μαζεύουμε...

lepouras
22-05-14, 03:54
βέβαια κάτι μου λέει ότι κάποιες από τις λεπτομέρειες , θα είναι να μπορεί να γίνεται διακοπή ηλεκτροδότησης αν καθυστερήσει η πληρωμή και μετά θα έχει και τέλος επανασύνδεσης (κάτι σαν τον ΟΤΕ ένα πράμα):wiink:.


Τα κεράκια από τις εκκλησίες θα μαζεύουμε...

εννοείτε ότι θα έχουν τέτοια δυνατότητα. τη να πληρώνουν άνθρωπο να κάνει διακοπές? και η επανασύνδεση θα κοστίζει 2 μεροκάματα για να πατηθεί το κουμπί από τα κεντρικά..
άσε ούτε κεράκια. λυχνάρια με παλιά λάδια αυτοκινήτων μιας και θα τα φάει η ακινησία.

Fixxxer
22-05-14, 09:50
Κανετε λαθος οταν φτιαχτει ο μαγνητικος κινητηρας απο το αλλο θεμα (Ανασκοπηση στο ζητημα των μαγνητικων κινητηρων) και μαλιστα απ οτι βλεπω θα βρεθει συντομα η λυση, τοτε τους μετρητες η ΔΕΗ να τους βαλει εκει που ξερει...
(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=76038)

kioan
22-05-14, 11:22
τα τελευταια νυκτερινα ενεργοπιουνται με μια ακουστικη συχνοτητα μεσω του δικτυου Υ/Τ και μεσα στο μετρητη υπαρχει μια μοντουλα που αναγνωριζει αυτη τη συχνοτητα αλαζωνταs καθε φορα τη κατασταση του κανονικου και του μειωμενου μεσω ενοs ρελε.
Έτσι είναι, αλλά αν κατάλαβα καλά, αυτό που εννοεί ο Αγγελος (rama) για διατάξεις με relay (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=76035&page=2&p=656124#post656124) πιστεύω πως έχει να κάνει με εφαρμογές από την πλευρά του καταναλωτή που πχ ενεργοποιούσαν θερμοσυσωρευτές κατά τις ώρες μειωμένου τιμολογίου αξιοποιώντας τον επιπλέον αγωγό που ξεκινάει από το ρολόι και ανάβει τη σχετική ενδεικτική λυχνία στον πίνακα.




το θέμα είναι εφόσον μπαίνουμε σε σύγχρονη τεχνολογία να μπορούμε να έχουμε πρόσβαση και εμείς στα δεδομένα
Ακριβώς αυτό! Δεν ξέρω αν θα έχουν τίποτα πιο εξεζητημένο (πχ κάποια σειριακή έξοδο) αλλά ακόμα και μια έξοδος στην οποία στέλνει παλμούς ανά x wh για να μπορεί ο καταναλωτής να εγκαταστήσει ότι θέλει για να μετράει, θα ήταν χρήσιμη. Αν αυτό το έκαναν αξιοποιώντας τον ήδη υπάρχων βοηθητικό αγωγό του νυχτερινού θα ήταν το ιδανικό.