PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυσλειτουργία σε δίκτυο Windows 2008 (Domain και Wkgroups)..Ξαφνικά διακόπτει χρήστες



DGeorge
21-05-14, 10:04
Πολλή Καλημέρα στην παρέα! :D
Το αναφερόμενο πρόβλημα έχει ως εξής:
1) Ενώ όλα πηγαίνουν καλά, ο χρήστης Α, ξαφνικά, βρίσκεται να 'βλέπει' μόνο τμήμα του δικτύου, ενώ ταυτόχρονα παύει να έχει και σύνδεση με το Internet.
Προς το μεσημέρι, το ίδιο ξαφνικά, τα πράγματα φτιάχνουν ως διά μαγείας!! Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με κάποιους άλλους χρήστες, ταυτόχρονα, ή σχεδόν ταυτόχρονα.

2) Το δίκτυο αποτελείται από 2 Domain Servers (τον 1ο και τον 2ο) Windows2008 και από έναν DHCP Server. Ο DHCP Server, για τους περισσότερους χρήστες, έχει ρυθμιστεί να δίνει δυναμικές IP.

3) Ένας τεχνικός, που ήρθε χτες, μου είπε ότι βρήκε κάποια 'συσκευή' (υπολογιστή;) με το όνομα DOMSRV, η οποία 'κλέβει' όποια IP βρίσκει ελεύθερη, με αποτέλεσμα να διακόπτει τον όποιο χρήστη.

Ισχύουν αυτά που μου είπε;
Πώς τα επαληθεύω;
Μπορώ να επιλύσω το πρόβλημα μόνος;
Αν ΝΑΙ, τότε Πώς μπορώ να επιλύσω το πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή σας!

kioan
21-05-14, 10:36
Δώσε μερικές επιπλέον πληροφορίες για το δίκτυο. Από τι ενεργό εξοπλισμό αποτελείται; Πως είναι η διευθυνσιοδότηση;
Από που παρέχεται η σύνδεση στο Internet; Έχουν όλοι οι υπολογιστές το ίδιο gateway που τους δίνει πρόσβαση στο internet ή χρησιμοποιούν proxy;

SV1JRT
21-05-14, 10:49
Θα μπορούσε να είναι "κακή" ρύθμιση του DCHP Server και να κάνει expire τις IP νωρίς (πχ στις 3 - 4 ώρες), ενώ τα pc συνεχίζουν να χρησημοποιούν τις παλιές IP. Ετσι, μετά την "λήξη" του χρονικού ορίου, ο DHCP Server προσπαθεί να δώσει το δηθεν ελεύθερο πλέων IP σε νέο υπολογιστή και έτσι γίνετε IP Conflict στο δίκτυο. ΚΑΝΟΝΙΚΑ αυτό ΔΕΝ θα έπρεπε να γίνετε σε ενα σωστά ρυθμισμένο DHCP Server, αλλα πολλά έχουνε δει τα μάτια μου.....

briko
21-05-14, 14:52
μια άλλη περίπτωση [που μου έτυχε και έμενα ήταν να βάλουν κάποια συσκευή (εξτρά router του οτε ) και έδινε και αυτή DHCP.
όταν βρέθηκε ο ένοχος μπήκε χωρίς να δίνει dhcp και τέλος όλα τα προβλήματα.

DGeorge
21-05-14, 15:30
Παιδόπουλα, κατ'αρχάς να σας ευχαριστήσω πολύ, για την ταχύταη ανταπόκρισή σας.

Δώσε μερικές επιπλέον πληροφορίες για το δίκτυο. Από τι ενεργό εξοπλισμό αποτελείται;....Τι εννοείς με αυτό;
....Πως είναι η διευθυνσιοδότηση;....Αν εννοείς για τις IPs, υπάρχει ένας DHCP Server (επίσης με Windows 2008) ο οποίος δίνει δυναμικές IPs στους περισσότερους χρήστες, εκτός από κάποια PC, εκτυπωτές κλπ με στατικές IPs.
....Έχουν όλοι οι υπολογιστές το ίδιο gateway που τους δίνει πρόσβαση στο internet ή χρησιμοποιούν proxy;....Απ' όσο έχω δει, όλοι βγάζουν 'αυτόματα' την 192.168.0.254 (και από το 'ipconfig'). Το ίδιο είδα στον Domain Server 1, στον Domain Server 2, και στον DHCP Server:
Domain Server 151072, Domain Server 251074,
και DHCP Server51073.
Φίλε kioan ελπίζω να κάλυψα -τουλάχιστον τα περισσότερα- απ'όσα με ρώτησες.

Θα μπορούσε να είναι "κακή" ρύθμιση του DCHP Server και να κάνει expire τις IP νωρίς (πχ στις 3 - 4 ώρες), ενώ τα pc συνεχίζουν να χρησημοποιούν τις παλιές IP......Ο τεχνικός μου ειπε, ότι ο DHCP Server είναι ρυθμισμένος να κάνει 'ανανέωση' στις IPs κάθε 8 μέρες.
Ο άσχετος -εγώ- πώς θα μπορούσα να το επιβεβαιώσω, ότι έτσι είναι;

Αν άφησα (που σίγουρα άφησα) κενά στις απαντήσεις μου, καθοδηγήστε με, -αν μπορείτε- όπως έναν άσχετο, ώστε να ψάξω και να βρω (π.χ. πού είναι συνδεδεμένο το router για το Internet).

Και πάλι ευχαριστώ πολύ για την ταχύτατη ανταπόκρισή σας.

DGeorge
21-05-14, 15:37
μια άλλη περίπτωση [που μου έτυχε και έμενα ήταν να βάλουν κάποια συσκευή (εξτρά router του οτε ) και έδινε και αυτή DHCP.
όταν βρέθηκε ο ένοχος μπήκε χωρίς να δίνει dhcp και τέλος όλα τα προβλήματα.Ευχαριστώ πολύ κι εσένα για την ιδέα σου, φίλε briko!
Φαντάζομαι όμως ότι το πρόβλημα αυτό θα συνέβαινε συνεχώς, από το πρωί ως το βράδυ. Στη δική μας περίπτωση εμφανίζεται κάποια στιγμή το πρωί ~10:00 και σταματάει το μεσημέρι ~15:30.

kioan
21-05-14, 15:51
Για το 1ο εννοούσα πως συνδέονται οι υπολογιστές κλπ.
1. Καταρχάς τι εξοπλισμός υπάρχει; Απλά unmanaged switches ή πιο "έξυπνα";
2. Υπάρχει κάποιο switch που έχει και τον router για το Internet και όλοι οι χρήστες συνδέονται απευθείας σε αυτό το switch;
3. Υπάρχουν άλλα switches τα οποία συνδέονται πάνω στο κεντρικό; Εάν ναι, και αν είναι managed switches, μήπως έχουν πάνω από μία σύνδεση με το κεντρικό (link aggregation);
4. Όταν εμφανίζεται το πρόβλημα σε κάποιους χρήστες, αυτοί βρίσκονται όλοι στο ίδιο switch;
5. Όταν εμφανίζεται το πρόβλημα σε κάποιους χρήστες, τι δείχνει το ipconfig /all σε αυτούς; Τι IP έχουν και από ποιον DHCP την έχουν λάβει;
5. Όταν εμφανίζεται το πρόβλημα σε κάποιους χρήστες, αν από έναν από τους συγκεκριμένους H/Y κάνεις ping προς τον internet gateway (192.168.0.254) απαντάει; Προς άλλους Η/Υ του δικτύου που εμφανίζουν το ίδιο πρόβλημα; Προς άλλους Η/Υ του δικτύου που έχουν κανονικά internet access;
6. Τι router υπάρχει ως internet gateway;

Αυτά μπορώ να σκεφτώ για την ώρα... Επειδή έχουμε δει πολλά, όσο πιο πολλές πληροφορίες έχουμε τόσο πιο εύκολα θα βρούμε το πρόβλημα :001_unsure:

leosedf
21-05-14, 16:06
Μήπως να τρέξει κάποιο πρόγραμμα χαρτογράφισης όπως το the dude να καταγράψει όλο το δίκτυο και τα services ώστε να δώσει μια πιο καλή εικόνα?

DGeorge
21-05-14, 16:36
Εννοείται ότι είσαστε παλληκαροπαρέα ένας-ένας κι όλοι μαζί! Ποιόν να πρωτοευχαριστήσω δηλαδή;O:):redface:
Επειδή είμαι 'το πτώμα' από την κούραση, θα σας απαντήσω αύριο πρωί (νά'μαστε -πρώτα- καλά).
Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ, όλους μαζί, και τον καθένα ξεχωριστά. Νά'σαστε όλοι καλά!!!!

kioan
21-05-14, 16:56
Μήπως να τρέξει κάποιο πρόγραμμα χαρτογράφισης όπως το the dude...
Αυτό δεν το γνώριζα, θα το έχω στα υπ'όψιν!
Παρόμοιες δουλειές scan τις έκανα με το nmap (από linux αν και νομίζω είχε βγει και για windows)


edit:
Μόλις είδα ότι παίζει μια χαρά και σε Linux μέσω WINE (http://wiki.mikrotik.com/wiki/Dude_Linux_Installation).

leosedf
21-05-14, 18:58
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Dude_Linux_Installation
http://download.mikrotik.com/dude-install-3.6.exe

DGeorge
22-05-14, 10:30
Παίδες Πολλή Καλημέρα σας! :-D
Κατ' αρχάς Χρόνια Πολλά και τις θερμότερες ευχές στον φίλο Κωνσταντίνο για Υγεία, Ευτυχία, και Αγάπη στη ζωή του. ...Εννοείται -φυσικά- θερμές ευχές και προς όλους τους Κώστηδες και τις Ελένες του Forum. Χρόνια Πολλά παιδιά!
Έχοντας γράψει αυτό:
Αδέλφια Πολλή Καλημέρα σας! :D
Υπήρξε εξέλιξη στο Θέμα: ............ Σας ευχαριστώ -εκ των προτέρων- για την προσοχή σας. στο Topic "Όταν η Τσιγκουνιά - Γυφτιά δημιουργούν 'διένεξη/conflict' στα Windows....", προσπαθώ να εξηγήσω, ότι -ουσιαστικά- είμαι (σε γνώσεις) Heavy User... Και αυτό μάλιστα μέχρι και στα Windows XP.

Γι'αυτό:
1) Σας επαναλαμβάνω: "Παρακαλώ καθοδηγήστε με, όπως θα καθοδηγούσατε έναν άσχετο."
2)
Μήπως να τρέξει κάποιο πρόγραμμα χαρτογράφισης όπως το the dude να καταγράψει όλο το δίκτυο και τα services ώστε να δώσει μια πιο καλή εικόνα?Κωνσταντίνε, το "the dude", απαιτεί κάποιες εξειδικευμένες γνώσεις, ή όχι; Υπάρχει κίνδυνος να κάνω το δίκτυο 'μαντάρα', ή όχι;
3) Επίσης στο "Όταν η Τσιγκουνιά - Γυφτιά δημιουργούν 'διένεξη/conflict' στα Windows....", εδώ:
Αδέλφια Πολλή Καλημέρα σας! :D
Υπήρξε εξέλιξη στο Θέμα: ............ Σας ευχαριστώ -εκ των προτέρων- για την προσοχή σας. σας παρακαλώ, όποιος γνωρίζει και μπορεί, ας μου δώσει στοιχεία για κάποια Εταιρεία επιμόρφωσης. Θέλω να ξεστραβωθώ, ώστε να μπορώ να σας απαντώ και να σας ρωτάω με τεκμηριωμένα στοιχεία, και όχι με τόσο ελλιπείς πληροφορίες.

Για το 1ο εννοούσα πως συνδέονται οι υπολογιστές κλπ.
1. Καταρχάς τι εξοπλισμός υπάρχει; Απλά unmanaged switches ή πιο "έξυπνα";Πιστεύω, κατά 95%, ότι υπάρχουν απλά unmanaged switches.
Σε κάποιους χρήστες (2~3 το πολύ), υπάρχουν κάποια HUBs. Έχουν ως είσοδο την πρίζα του χρήστη και εξόδους το PC του, και τον εκτυπωτή του.

2. Υπάρχει κάποιο switch που έχει και τον router για το Internet και όλοι οι χρήστες συνδέονται απευθείας σε αυτό το switch;Ναι! Υπάρχει κάποιο switch που έχει και τον router για το Internet, αλλά και χρήστες, όπως και Servers. Αλλά χρήστες είναι και σε άλλα switches, τα οποία συνδέονται σε αυτό.

3. Υπάρχουν άλλα switches τα οποία συνδέονται πάνω στο κεντρικό; Εάν ναι, και αν είναι managed switches, μήπως έχουν πάνω από μία σύνδεση με το κεντρικό (link aggregation);Όπως έγραψα και πριν, πιστεύω -κατά 95%- ότι δεν υάρχουν managed switches. Η γραμμή του Internet έρχεται από το Modem/router σε κάποια θέση ενός από τα switches, το οποίο απλώς συνδέεται με άλλα. Τόσο σε αυτό, όσο και στα άλλα είναι συνδεδεμένοι οι χρήστες, αλλά και οι Servers.

4. Όταν εμφανίζεται το πρόβλημα σε κάποιους χρήστες, αυτοί βρίσκονται όλοι στο ίδιο switch;Αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω, επειδή έχει γίνει πολύ φτηνοδουλειά: Χύμα καλώδια πάνω σε switches. Καμμία καταγραφή, ή επισήμανση, ποιό καλώδιο ανήκει σε ποιά συσκευή.

5. Όταν εμφανίζεται το πρόβλημα σε κάποιους χρήστες, τι δείχνει το ipconfig /all σε αυτούς; Τι IP έχουν και από ποιον DHCP την έχουν λάβει;Όταν εμφανίζεται το πρόβλημα, σε Windows 7 Pro, από τις ιδιότητες της σύνδεσης φαίνεται καμμία ένδειξη στο σκέλος που έχει να κάνει με IPV4. (Δηλαδή δεν παίρνει IP).
Σε πρώτη ευκαιρία (όπως μου έγραψες) θα πάρω και στοιχεία από ipconfig/all και θα τα φέρω, όπως και για τα ping.[/QUOTE]Αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω, επειδή έχει γίνει πολύ φτηνοδουλειά: Χύμα καλώδια πάνω σε switches. Καμμία καταγραφή, ή επισήμανση, ποιό καλώδιο ανήκει σε ποιά συσκευή.

6. Τι router υπάρχει ως internet gateway;Αν εννοείς Μάρκα και μοντέλο, τα στοιχεία, που γράφονται επάνω του είναι:
ZyXEL P-660R-Tx SERIES, ADSL2+Access Router, 1-Port Router.
Ένα σχεδιάγραμμα που μου είχε δώσει ο εγκαταστάτης για τη σύνδεση του Internet είναι αυτό:
51100
όπου ο router αντικαταστάθηκε με αυτόν που γράφω, ενώ -επίσης- έχει εγκατασταθεί και ο Firewall με έναν WathGuard XTM3 Series.

Αυτά προς το παρόν....
.....Επειδή έχουμε δει πολλά, όσο πιο πολλές πληροφορίες έχουμε τόσο πιο εύκολα θα βρούμε το πρόβλημα :001_unsure:.....Γνωρίζω, ότι δίνω ελλιπείς πληροφορίες, απλώς διότι είμαι ελαφρώς άσχετος με το θέμα! (Απλούστατα αφ'ενός 'πιάνουν τα χέρια μου', και αφ'ετέρου είμαι ο 'σχετικότερος' μέσα στην Εταιρεία.)
Γι'αυτό και θα επανέρχομαι αμέσως όταν θα έχω κάποια πληροφορία ώστε να δώσω περισσότερα στοιχεία.

Και πάλι σας υπερευχαριστώ όλους για τις προσπάθειες ανταπόκρισής σας.

leosedf
22-05-14, 10:46
Όχι δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα, το εγκαθιστάς, το τρέχεις, πατάς discover και θα σου δείξει τα ΠΑΝΤΑ ακόμη και αν υπάρχει αυτό που σου λέει ο τεχνικός σου.
Μπορείς να δημιουργήσεις και χάρτη και από εκεί κάθε φορά να διαχειρίζεσαι όλο το δίκτυο και όταν συνδέεται κάτι να το βλέπεις αυτόματα.

JIM_6146B
22-05-14, 11:04
Ευχαριστώ πολύ κι εσένα για την ιδέα σου, φίλε briko!
Φαντάζομαι όμως ότι το πρόβλημα αυτό θα συνέβαινε συνεχώς, από το πρωί ως το βράδυ. Στη δική μας περίπτωση εμφανίζεται κάποια στιγμή το πρωί ~10:00 και σταματάει το μεσημέρι ~15:30.

Κατά την γνώμη

1) Κάνε έλεγxο με antivirus τα pc .....

2) έλεγξε και αφαίρεσε απο τα pc τα toolbar , μουσικές και ότι δεν σου κάνει το αφαιρείς . Τα χαζά λογισμικά γονατίζουν τα δίκτυα .

3) Να έχεις έναν υπολογιστή στο γραφείο σου καθαρό και να ειναι λειτουργικό .
όταν σου συμβεί βγάλε εκτός λειτουργίας - αποσύνδεση καλωδίου στο κεντρικό ρουτερ - ομάδες υπολογιστών . Λέω ότι έχεις κεντρικό ρουτερ που δίνει σε άλλα ρουτερ σήμα που ενώνουν τους υπολογιστές σε γραφεία . Κάνε έλεγχο με το pc σου αν στρώνει ......


* έτσι όπως το ακούω κάποιο pc μπορεί να δυσλειτουργεί αφουγκράσου όταν το δίκτυο σου δουλεύει σωστά ποιά pc είναι κλειστά ......

* Ελέγχεις τους χρήστες ..... Βάζεις proxy server για internet και κόβεις τα download , moysikes k.l.p. αφήνεις


έχει πολλά πρώτα ... σιγουρέψου ότι τα τερματικά σου είναι απαλλαγμένα απο λογισμικό κακό , και άλλες βλάβες όπως αστοχία κάρτας δικτύου μετά ασχολήσου με τους server σου .

DGeorge
22-05-14, 11:23
Φέρνω την εικόνα του dude, από το Network Maps, Local, με 'Layers'-Links 51101 Δεν ξέρω αν βοηθάει.... Ρωτήστε με ό,τι θέλετε! Και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ.
Όχι δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα, το εγκαθιστάς, το τρέχεις, πατάς discover και θα σου δείξει τα ΠΑΝΤΑ ακόμη και αν υπάρχει αυτό που σου λέει ο τεχνικός σου. Μπορείς να δημιουργήσεις και χάρτη και από εκεί κάθε φορά να διαχειρίζεσαι όλο το δίκτυο και όταν συνδέεται κάτι να το βλέπεις αυτόματα. Edit Απ'ό,τι βλέπεις φίλε Κωνσταντίνε, το πράγμα 'ρέει' κανονικά... Εγκατέστησα την εφαρμογούλα και έφερα και τον χάρτη. Τι ωραίο που θα ήταν αν μπορούσα να 'πετάξω' (κάπως) έξω από το δίκτυο, μιάν ύποπτη συσκευή, ώστε να εξαναγκάσω τον χρήστη της να με καλέσει, και να 'φανερωθεί' ποιός είναι. (Μ'αρέσει να ονειρεύομαι.....)

leosedf
22-05-14, 11:38
Τα εικονίδια μπορείς να τα μετακινήσεις αν σε βοηθάει να τα βάλεις σε ομάδες η να ξεχωρίσεις τα switch κλπ.
Επίσης μπορείς να κάνεις save map και να ανεβάσεις και το αρχείο για να δουν λεπτομέρειες τα παιδιά.
Στις ιδιότητες κάθε εικονιδίου μπορείς να ορίσεις τι συσκευή είναι η αν έχεις κάποια services που θέλεις να βλέπεις συγκεκριμένα.

DGeorge
22-05-14, 11:57
......Επίσης μπορείς να κάνεις save map και να ανεβάσεις και το αρχείο για να δουν λεπτομέρειες τα παιδιά.....At your commands Master:-D....
Δεν ξέρω αν αυτή είναι καλύτερη εικόνα
51102

SV1JRT
22-05-14, 12:46
Πάντως το ZYXEL είναι σκυλί....
Ενα μοντεμάκι δίνει internet σε περίπου 60 χρήστες !!! WOW.


Επίσης βλέπω οτι το δίκτυο. έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ managed switch ProCurve HP2510G (http://h17007.www1.hp.com/us/en/networking/products/switches/HP_2510_Switch_Series/index.aspx#.U33GxihoIus).

.

kioan
22-05-14, 12:52
Πάντως το ZYXEL είναι σκυλί....
Ενα μοντεμάκι δίνει internet σε περίπου 60 χρήστες !!! WOW.

Στο συγκεκριμένο configuration (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=76041&p=656307&viewfull=1#post656307) βέβαια όλα τα ζόρια (NAT sessions) τα τραβάει το ASA Firewall.
Μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν έχουν γυρίσει το 660R σε bridge mode και να αφήσουν τον ASA να κάνει PPPoE. Έχω κάνει πολλές τέτοιες εγκαταστάσεις με 660R ως bridges μπροστά από firewall/balancers και είναι σταθερότατα.

SV1JRT
22-05-14, 12:58
Κωνσταντίνε (BTW. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ - Δεν στα είπα χτές) γιατί στο output του dude δείχνει 19 φορές το network range 192.168.0.0/24 ?? Ετσι είναι η φυσιολογική απεικόνιση του dude ??

.

DGeorge
22-05-14, 14:33
Πάντως το ZYXEL είναι σκυλί....
Ενα μοντεμάκι δίνει internet σε περίπου 60 χρήστες !!! WOW.


Επίσης βλέπω οτι το δίκτυο. έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ managed switch ProCurve HP2510G (http://h17007.www1.hp.com/us/en/networking/products/switches/HP_2510_Switch_Series/index.aspx#.U33GxihoIus)..Φέρνω νέα σχετικά με τα Swiches:
Ένα HP ProCurve 1400-24G
Ένα HP ProCurve 2510G-48 (που εντόπισες)
Ενα KUWES 24Port + 2 Combo SFP Gigabit

Αυτά τα τρία έχουν LEDάκια που αναβοσβήνουν (υποθέτω ότι είναι managed)

3 τεμ. KUWES Cat5e
1 τεμ. αγνώστου ταυτότητος -επίσης- Cat5e και
1 τεμ. Toplink Cat6 Class E

Τα 5 αυτά δεν διαθέτουν κανένα LEDάκι, κι υποψιάζομαι ότι είναι unmanaged.

Αυτά τα ολίγα... Δεν ξέρω αν βοηθούν...

kioan
22-05-14, 15:14
Με μπέρδεψες με τα KUWES... είναι ενεργός δικτυακός εξοπλισμός; παίρνουν τροφοδοσία με ρεύμα;
Μόνο patch panels, βύσματα και adapters δεν φτιάχνει η KUWES;


Δεν έχω δει ποτέ μου hub ή switch (managed ή όχι) που να μην έχει κανένα ενδεικτικό λαμπάκι!

Πάντως αυτό που ισχεύει είναι:
- HP ProCurve 1400-24G είναι απλό unmanaged switch.
- HP ProCurve 2510G-48 είναι managed όπως είπε και ο Σωτήρης (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=76041&p=656329&viewfull=1#post656329).

SV1JRT
22-05-14, 15:58
Φέρνω νέα σχετικά με τα Swiches:
Ένα HP ProCurve 1400-24G
Ένα HP ProCurve 2510G-48 (που εντόπισες)
Ενα KUWES 24Port + 2 Combo SFP Gigabit

Αυτά τα τρία έχουν LEDάκια που αναβοσβήνουν (υποθέτω ότι είναι managed)

3 τεμ. KUWES Cat5e
1 τεμ. αγνώστου ταυτότητος -επίσης- Cat5e και
1 τεμ. Toplink Cat6 Class E

Τα 5 αυτά δεν διαθέτουν κανένα LEDάκι, κι υποψιάζομαι ότι είναι unmanaged.

Αυτά τα ολίγα... Δεν ξέρω αν βοηθούν...



Να συμπληρώσω σε αυτά που είπε ο Kioan, οτι τα KUWES (http://www.digitalnet.gr/content/kuwes-patch-panel-24-port-cat-5e) και Toplink ειναι απλώς "patch panel" δηλαδή σημεία σαν πολύμπριζα στα οποία καταλήγουν τα εντοιχισμένα καλώδια και μετά με "patch cord" (καλώδια δικτύου) συνδέονται στα δύο switch. Τα patch panel είναι παθητικός εξοπλισμός. Απλές πρίζες RJ45.

Αρα, στο δικτυο σου έχεις ένα managed switch, ένα unmannaged switch, 6 patch panels και ΠΟΛΛΑ PC....
Για να μπαίνεις σιγά - σιγά στο πνευμα της δομημένης καλωδίωσης δικτύων....

.

kioan
22-05-14, 16:04
Σε συνέχεια του Σωτήρη, αυτό που δεν κατάλαβα ακόμα από το σχετικό μήνυμα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=76041&p=656347&viewfull=1#post656347), είναι τι εννοείς με αυτό:


Ενα KUWES 24Port + 2 Combo SFP Gigabit

Τα combo SFP ports τι σχέση έχουν με το patch panel; Αυτά τα συναντά κανείς σε ενεργό εξοπλισμό, είναι σαν αυτά (http://img2u.info/img/g2b96412f.jpg) και μπορούν να δεχτούν SFP tranceivers (https://en.wikipedia.org/wiki/Small_form-factor_pluggable_transceiver).

DGeorge
22-05-14, 16:31
Σε συνέχεια του Σωτήρη, αυτό που δεν κατάλαβα ακόμα από το σχετικό μήνυμα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=76041&p=656347&viewfull=1#post656347), είναι τι εννοείς με αυτό:..."Ενα KUWES 24Port + 2 Combo SFP Gigabit"Δεν εννοώ απολύτως τίποτα. Έχω απλώς αντιγράψει, ό,τι γράφεται στην πρόσοψη του καθενός (άρα και αυτού).

DGeorge
23-05-14, 08:26
Πολλή Καλημέρα σε όλους! :-D
Φέρνω νεότερα από χθες αργά-απόγευμα...
Συνέβη ένα περιστατικό σε κάποιον συνάδελφο (έβλεπε μέρος του δικτύου, και καθόλου Internet).
Το Dude δεν έδειξε τίποτα νεότερο.
Δυστυχώς, η διοίκηση (με της ψ@@@@ς τον χαβά) -εκείνη την ώρα- με φώναξε για άλλη-δική της δουλειά.
Μετά... Όταν πήγα στον συνάδελφο με το περιστατικό, και δοκίμασα ping στις IPs 192.168.0.254 (Internet gateway), 192.168.0.201 (0 πρώτος domain server), και 192.168.0.202 (0 δεύτερος domain server), πήρα άμεση ανταπόκριση.... Και -φυσικά-εννοείται- ότι το πρόβλημα είχε λυθεί (δεν ξέρω πώς!!)
Αυτά τα ολίγα...
Αν, και όταν μου τύχει, κι έχω περισσότερες πληροφορίες, θα τις φέρω.