PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρητης χρονικης διαρκειας εξερχομενων κλησεων



PanagiotisHlektrlogos
25-05-14, 12:40
Καλημερα σε ολους,
θα ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καποιο κύκλωμα με pic το οποιο να συνδεεται στην τηλεφωνικη γραμμη, και οταν κανουμε εξερχομενη κλήση η οποια να αρχιζει απο 6...... (προς κινητα δηλαδη) να καταγραφει την διαρκεια της κλησης αφου ανοιξει η γραμμη. Ακομα αν ειναι εφικτό να δέχεται παραμετρους οπως δηλαδή ελάχιστος χρόνος χρέωσης.
Το κύκλωμα μπορεί να μετράει ξεχωριστά χρονους για αριθμούς τηλεφώνου που αρχίζουν απο 2... και να τους καταγράφει σε μια οθονη LCD 2 γραμμών.

nikosp
25-05-14, 14:36
Καλημερα σε ολους,
θα ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καποιο κύκλωμα με pic το οποιο να συνδεεται στην τηλεφωνικη γραμμη, και οταν κανουμε εξερχομενη κλήση η οποια να αρχιζει απο 6...... (προς κινητα δηλαδη) να καταγραφει την διαρκεια της κλησης αφου ανοιξει η γραμμη. Ακομα αν ειναι εφικτό να δέχεται παραμετρους οπως δηλαδή ελάχιστος χρόνος χρέωσης.
Το κύκλωμα μπορεί να μετράει ξεχωριστά χρονους για αριθμούς τηλεφώνου που αρχίζουν απο 2... και να τους καταγράφει σε μια οθονη LCD 2 γραμμών.
Εάν ζητήσεις στην τηλεφωνική εταιρία να σου δώσει αναλυτικό λογαριασμό θα το έχεις αυτο με πολύ μικρό κόστος

manolena
25-05-14, 14:58
Εάν ζητήσεις στην τηλεφωνική εταιρία να σου δώσει αναλυτικό λογαριασμό θα το έχεις αυτο με πολύ μικρό κόστος

Μα, ο άνθρωπος το θέλει την ώρα που γίνονται οι κλήσεις, όχι στο τέλος του μήνα... Προφανώς είναι για να χρεώνει μια "κοινόχρηστη" γραμμή...
Τέλος πάντων, με λίγη μελέτη, δεν είναι καθόλου δύσκολο να γίνει η καταγραφή των καλουμένων αριθμών (6... ή 2...) μόλις ανοίξει η γραμμή σε συνδυασμό με ένα ρολογάκι και όλα αυτά να φαίνονται σε μια οθόνη.

PanagiotisHlektrlogos
25-05-14, 16:48
Καλησπέρα και πάλι... Δεν εινα κοινοχρηστη γραμμη .. Δικια μου ειναι... απλά θέλω να ξερω πριν το τελος του μηνα το ποσο εχω μηλισει και γιατι οχι να τσεκαρω την φερεγκυοτητα των εταιριων!!
Εχω τυχει να πληρωνω 45και 50 ευρω για μηδενικες χρεςσεις σε αναλυτικο λογαριασμο, η μονη ακρη που βρικα ειναι οτι πληρωνω το ενα ευρο παραπανω για την εκδοση του αναλυτικου αλλα μεχρι τωρα ακρη ... δεν εβγαλα!!!