PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετασχηματιστης εισοδου\ηχου 600Ω:10KΩ απο θεσσ/νικη-Ελλαδα?



johnakos25
25-05-14, 13:28
Καλησπερα σας. Μηπως γνωριζει καποιος αν υπαρχουν στη θεσσαλονικη - ελλαδα τετοιοι μετασχηματιστες? Δεν μιλαμε για επωνυμους πχ Lundahl,Cinemag,Edcor κτλ. Θελω να κανω καποια πειραματα και θα ηθελα να χρησιμοποιησω για αρχη οτι βρω (ας ειναι noname) και αν "πετυχει" το πειραμα θα μπορουσα να παραγγειλω στο μελλον και κατι καλυτερο απο εξωτερικο. Ειναι για προενισχυτη πυκνωτικου μικροφωνου. Ευχαριστω.

spirakos
25-05-14, 17:05
Ριξε μια ματια παρακατω
http://www.antoniadis.com

Μπορεις πειραματικα να χρησιμοποιησεις εναν μετ/στη τροφοδοσιας του εμποριου 230 / 12, με πολυ κακη αποκριση σαφως αλλα θα δουλεψει

johnakos25
25-05-14, 17:53
Ριξε μια ματια παρακατω
http://www.antoniadis.com

Μπορεις πειραματικα να χρησιμοποιησεις εναν μετ/στη τροφοδοσιας του εμποριου 230 / 12, με πολυ κακη αποκριση σαφως αλλα θα δουλεψει
Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση. Σιγουρα θα δοκιμασω εναν τροφοδοσιας. Θα επικοινωνησω και με τον αντωνιαδη για να δω τι θα μου πει.

IRF
25-05-14, 18:07
Να επιλέξεις αρχικά έναν μετασχηματιστή με τη λιγότερη ισχύ (πολύ μικρό μέγεθος) π.χ. 12V 50mA που θα έχει τα περισσότερα ωμ δευτερεύοντος. Μικρούς μετασχηματιστές θα βρεις σε μικροσυσκευές π.χ. επιτραπέζια ηλεκτρονικά (ψηφιακά)ρολόγια

johnakos25
25-05-14, 18:25
Να επιλέξεις αρχικά έναν μετασχηματιστή με τη λιγότερη ισχύ (πολύ μικρό μέγεθος) π.χ. 12V 50mA που θα έχει τα περισσότερα ωμ δευτερεύοντος. Μικρούς μετασχηματιστές θα βρεις σε μικροσυσκευές π.χ. επιτραπέζια ηλεκτρονικά (ψηφιακά)ρολόγια
Εχω 2 χ 12Vac 1,5Va νομιζω οτι θα ειναι οκ.

IRF
25-05-14, 21:20
Τώρα θυμήθηκα! Είχα κάνει κάτι ανάλογο.με αυτό που θες εσύ, με έναν πολύ μικρό μετασχηματιστή από κινέζικη ρακέτα για κουνούπια. Είχε έναν μετασχηματιστή διαστάσεων 2 cm x 1cm x 1cm, που φόρτιζε δυο μπαταρίες 1,5V. Δυστυχώς οι νεότερες παρτίδες με ρακέτες δεν έχουν πια μετασχηματιστή. Άνοιξα αρκετές νεότερες για να ξαναβρώ(έχουν αυτές με μάυρη πλαστική χειρολαβή όχι οι λευκές με ενσωματωμένο φακό).Σίγουρα θα έχει κακή απόκριση όπως σου είπαν και άλλα μέλη του forum.

johnakos25
02-06-14, 20:52
Τελικα αγορασα σημερα εναν μετασχηματιστη εισοδου απο τον Κ. Αντωνιαδη 600Ω:10ΚΩ. Το κοστος 5Ε. Πολυ εξυπηρετικος, ευγενικοτατος και μου εξηγησε πως ενας Μ/Εισοδου μπορει να επηρεασει τον ηχο. Πχ μεταλλο πυρηνα, Ποιοτας συρματος, ποιες συχνοτητες επηρεαζονται και πως, κτλ. Ακριβως οτι ηθελα. Μου εξηγησε επισης οτι ειναι φτιαγμενος απο τον καλυτερο πηρυνα της αγορας. Πιστευω οτι για καποιον που θελει να πειραματιστει οπως εγω ειναι οτι πρεπει. Το πως ακουγεται δεν γνωριζω ακομα μιας και πρεπει να τροποποιησω το κυκλωμα για "μπει" ο μετασχηματιστακος στη θεση του. Αν ψαχνετε λοιπον μετασχηματιστες ο Κ.Αντωνιαδης μπορει να κατασκευασει οτι θελετε. Να πω οτι δεν ειχε ετοιμοπαραδοτο και τον εφτιαξε κατοπιν παραγγελιας.