PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοτερ για ηλεκτρική εξωλεμβια



nikos.tseberlidis
27-05-14, 01:29
Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα την βοηθεια σας. Φτιαχνω μια ηλεκτρονικη εξωλεμβια για ενα φουσκωτο . Εχω φτιαξει τον αξονα δινοντας κινηση στην προπελα στο κατω μερος με τα γραναζια απο γωνιακο τροχο . Αν δεν κανω λαθος ειναι 1:3. Θελω λοιπον να του δωσω κινηση με 12v μοτερ. Καμια προταση τι μοτερ να χρησιμοποιησω; Με βαση τα οσα εχω δει απο τις ετοιμες ηλ. εξωλεμβιες θεωρω οτι θα χρειαστω μοτερ γυρω στα 500-600watt.

betacord85
27-05-14, 01:58
γραφτηκες στο φορουμ με μονο 1 μηνυμα και κανεις τετοια ερωτηση???μπραβο ωραια ιδεα!περιμενω τις απαντησεις των συναδελφων...καλο βραδυ σε ολους...

nikos.tseberlidis
27-05-14, 02:37
Γιατι , που ειναι το κακό ;

NOE
27-05-14, 05:15
Θα είναι αποδοτικό? γιατί αφενός τα 500 - 600 W κινητήρα αντιστοιχούν σε λιγότερο από 1 ίππο, και αφετέρου για να έχεις αυτά τα βαττ στα 12V πρέπει να τραβήξεις από τις μπαταρίες 40 - 50 αμπέρ. Είναι πολλά τα αμπέρ και είναι δύσκολη η διαχείριση τους, υποθέτω δεν θα έχεις μεγάλη αυτονομία και αν θέλεις συνεχή λειτουργία μπορεί να έχεις προβλήματα υπερθέρμανσης.

Δεν ξέρω που μπορείς να βρεις DC κινητήρα 500 - 600 W, θα σου πρότεινα όμως να τροποποιήσεις το project σου ώστε να βάλεις κινητήρα 24 V ή 36V ή ακόμα καλύτερα 48V ούτως ώστε να μην τραβάει τόσα πολλά αμπέρ.

betacord85
27-05-14, 12:23
καλημερα σας...οντως ειναι καλη ιδεα για diy κατασκευη...απο οτι εψαξα μια τετοια yamaha καταναλωνει περιπου 30 με 45 αμπερ...αραγε ποσες μπαταριες θα βαλεις?μεχρι ποση αποσταση θα σε βγαζει?...

betacord85
27-05-14, 12:28
τσεκαρε και αυτο το project για να παρεις μαι ιδεα... -> http://www.bassfishingnetwork.com/articles/phelix.html

betacord85
27-05-14, 12:30
αν διαβασεις ο τυπακος χρησημοποισε ενα μοτερ 24volt 1 hp και το οδηγει μεχρι 36 volt...

nikos.tseberlidis
27-05-14, 14:20
Καταρχιν ευχαριστω για τις απαντησεις. Μιλαμε για το πολυ 30 λεπτα χρησης του μοτερ. Ισα να παω. Και να γυρισω. Το θεμα ειναι μην το πληρωσω χρυσο το project. Καινουργια 40 lbs εχει 160 ευρω. Μια αλλη λυση ισως ειναι αντι για μοτερ να του βαλω βενζινοκινητο πριονι. Φοβαμαι μονο μην με την αντισταση του νερου δεν δουλευουν καλα ελατηρια και καμπανα. Μηπως πατιναρει. Τι λετε;

info@kalarakis.com
27-05-14, 18:03
λέω οτι μάλλον δεν θα πας με τέτοια ισχύ
εκτός και αν το φουσκωτό είναι για ένα άτομο με θάλασσα λάδι, 0 μποφόρ και κουπιά.
Τελικά αυτή η κατασκευή θα κοστίσει περισσότερο από ότι αν έπαιρνες ένα έτοιμο.
Έχεις σκεφτεί αν σου κάτσει το κύμα μούρη τι θα γίνει?
το πριόνι έχει φτιαχτεί να δουλεύει 1-2 λεπτά και μετά να ξεκουράζεται Δεν είναι για συνεχή ρυθμό. (τα ερασιτεχνικά) Το επαγγελματικό θα σου βγει πιο φτηνή η εξωλέμβια.

sakisr
27-05-14, 20:40
Επειδη το εχω ψαξει με φιλο που εχει ενα μικρο φουσκωτο, δεν συμφερει σε αλμυρο νερο το ηλεκτρικο μηχανακι για πολλους λογους.Η διαβρωση απο το αλμυρο νερο.Τα ηλεκτρικα μηχανακια ειναι απο φυση τους ανισχυρα και ενεργοβορα ειδικα στη θαλασσα που με το παραμικρο κυματισμο θα ζοριστουν κατευθειαν.Ειναι μονο για λιμνες και για μπουνατσα (δηλ. απνοια και λεια θαλασσα).Επισης το βαρος απο τις μπαταριες κανει τη βαρκα πολυ αργη και τη παει μονοπαντα.Το μονο του καλο ειναι οτι ειναι ιδανικο για συρτη γιατι το ηλεκτρικο ειναι πιο σταθερο απο τη μηχανη εσωτερικης καυσης.

sakisr
27-05-14, 20:48
Ξεχασα να αναφερω και το προβλημα με τη φορτιση των μπαταριων.Εχεις κοντα στη βαρκα ρευμα να τις φορτιζεις?Βαλε και το κοστος αγορας...
Αν το ολο εγχειρημα φτασει τα 500 ευρω θα σου προτεινα να σκεφτεις ενα 5ακι βενζινοκινητο.το παιρνεις στο χερι, το ντεποζιτο στο αλλο και εφυγες...

katmadas
28-05-14, 08:52
Και εγω λεω δεν αξιζει.
Το χειροτερο ολων ειναι να εισαι μεσα και να βγαλει καιρο.
Εχει τυχει σε μενα που εδωσα την βαρκα σε εναν μ\να παει με τα κουπια να μαζεψει το παραγαδι του.
Για ποτε σε περνει μεσα δεν λεγεται.
και αν δεν βρεθει καποιος με κανα εργαλειο περιμενε το λιμενικο να ερθει να σε μαζεψει.

Yianni6
08-06-14, 02:28
Καλησπέρα,

Τσέκαρε εδώ, θα βρείς παρα πολλα χρήσιμα πραγματα για το project σου.

http://nemertes.lis.upatras.gr/jspui/handle/10889/1834

χρηστος μακ
31-10-19, 20:50
[QUOTE=nikos.tseberlidis;657060]Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα την βοηθεια σας. Φτιαχνω μια ηλεκτρονικη εξωλεμβια για ενα φουσκωτο . Εχω φτιαξει τον αξονα δινοντας κινηση στην προπελα στο κατω μερος με τα γραναζια απο γωνιακο τροχο . Αν δεν κανω λαθος ειναι 1:3. Θελω λοιπον να του δωσω κινηση με 12v μοτερ. Καμια προταση τι μοτερ να χρησιμοποιησω; Με βαση τα οσα εχω δει απο τις ετοιμες ηλ. εξωλεμβιες θεωρω οτι θα χρειαστω μοτερ γυρω στα 500-600 Νικο καλησπερα θα σου προτεινα να μην βαλεις 12 volt μοτερ, αλλα να κανεις κατι αλλο. Αφου το εφτιαξες ως εδω θα σου προτεινα να επαιρνες ενα ινβερτερ 1000 βατ ωστε να μετατρεψης τα 12 βολτ σε 220 και να τοποθετησης μοτερ πλυντηριου 400 βατ 3 αμπερ με 11.500 στροφες και ντιμερ για την ρυθμιση ταχυτητας. Πρωτον η καταναλωση των αμπερ θα ειναι λιγοτερη .Δευτερον η ροπη του ειναι απιστευτη και αν υπολογισεις οπως γραφεις 1-3 δηλαδη με 3.800 στροφες θα εχεις πολυ καλη ταχυτητα

χρηστος μακ
31-10-19, 20:50
Νικο καλησπερα θα σου προτεινα να μην βαλεις 12 volt μοτερ, αλλα να κανεις κατι αλλο. Αφου το εφτιαξες ως εδω θα σου προτεινα να επαιρνες ενα ινβερτερ 1000 βατ ωστε να μετατρεψης τα 12 βολτ σε 220 και να τοποθετησης μοτερ πλυντηριου 400 βατ 3 αμπερ με 11.500 στροφες και ντιμερ για την ρυθμιση ταχυτητας. Πρωτον η καταναλωση των αμπερ θα ειναι λιγοτερη .Δευτερον η ροπη του ειναι απιστευτη και αν υπολογισεις οπως γραφεις 1-3 δηλαδη με 3.800 στροφες θα εχεις πολυ καλη ταχυτητα

aktis
31-10-19, 21:00
Το μοτερ σαν ανταλλακτικό + το ρυθμιζόμενο ινβερτερ είναι τόσο φτηνό για να ασχοληθεί αντί να πάρει μια έτοιμη μηχανή ;

JOUN
31-10-19, 21:38
Εγω δεν καταλαβα γιατι ειναι ποιο αποδοτικο το 12V->inverter->230V->κινητηρας απο το 12V->κινητηρας..

mtzag
01-11-19, 00:24
με 600w αντε να κινησεις κανα ποδηλατο οχι βαρκα...
για βαρκα να κοιτας πανω απο 5kw και με τα λεφτα που εχουνε οι μπαταριες για τετοιο μοτερ θα εκτιναχτει το κοστος.
Αλλα ειναι μεγαλο πλεονεκτημα να εχεις ησυχια στη βολτα και τα ψαρια ησυχια θελουνε..