PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για επιλογή ρυθμιστή στροφών σε μονοφασικό μοτέρ εξαερισμού.



Akis77
27-05-14, 04:58
Καλησπέρα σας.
Ενας φίλος κατασκευάζει έναν εξαερισμό... και θέλει να μπορεί να μειώσει τις στροφές του μοτέρ (μονοφασικό).
Το μοτέρ του είναι αυτό--> http://online.dospel.com/86,WK-plastics-200--1300-m---h

Χρησιμοποιώντας ένα απλό dimmer το μοτέρ ναι μεν χαμηλώνει στροφές.. αλλα παράγει έναν άκρος εκνευριστικό βόμβο..

Διαβάσα που λένε για inverter/ρυθμιστή.. (αρκετό κόστος..)
αλλα επίσης οτι κάνουν καλή δουλειά και τα variak...

μιας και απορρίπτουμε το dimmer λόγο βόμβου..
ΤΙ θα ήταν καλύτερο να πάρει προκειμένου να μήν ακούγεται το μοτέρ?
Κάποιος γνώστης με το θέμα θα μπορούσε να προτείνει κάποια οικονομική λύση ?
Το variak κάνει δουλειά ή πάμε για inverter/ρυθμιστή?
Αν πάμε για inverter..κάνει κάποιο απο αυτά μιας και είναι τα οικονομικότερα που βρήκα? --> www.ebw.gr/el/category/1551/MONOFASIKOI
μήπως θα έκανε δουλειά και κάτι απο αυτα ?? --> www.stamouli-fans.gr/index.php?route=product/category&path=79_80

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την όποια απάντηση.
Φιλικά
Ακης.

el greco 1
27-05-14, 07:11
τα dospel οντοs στιs υψυλεs στροφεs εχουν ενα θορυβο απο μονα τουs εχω εγκαταστησει καμποσα. για ρυθμηση στροφων βαζω παντα controler φτυνα απο ανεμιστηρεs που εχουν περιστροφικο διακοπτη 5 θεσεων.

Akis77
27-05-14, 11:21
τα dospel οντοs στιs υψυλεs στροφεs εχουν ενα θορυβο απο μονα τουs εχω εγκαταστησει καμποσα. για ρυθμηση στροφων βαζω παντα controler φτυνα απο ανεμιστηρεs που εχουν περιστροφικο διακοπτη 5 θεσεων.

Γιώργο δέν ειναι τόσο το πρόβλημα στις υψηλές στροφές..
εκει είναι κατανοητό οτι παράγεται θόρυβος λόγο του μετακινούμενου αέρα..

Το πρόβλημά του ειναι οτι θέλοντας να χαμηλώσει τις στροφές στο επιθυμητό επίπεδο
ναι μέν με τον "συμβατικό" τρόπο του dimmer πετυχαίνει την μείωση που θέλει... (μειώνοντας και τον θόρυβος του μετακινούμενου αέρα φυσικά)
αλλα μετά ...παράγει θόρυβο "βόμβου" το μοτέρ κάνοντας το ακόμα πιο εκνευριστικό.

Αυτός ο φτηνός περιστροφικός controler που λές των 5 θέσεων ειναι σαν και αυτόν τον επιτοίχιο που βάζουν στους κλασικούς ανεμιστήρες οροφής το καλοκαίρι ?
Μειώνει όντος τις στροφές χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα στο μοτέρ αλλα και χωρίς να παράγει αυτό το ενοχλητικό "βζζζζζζζ" ??

Yianni6
27-05-14, 15:07
Λογικό να παράγει θόρυβο με το dimmer, καθώς αυτό κοβει κομμάτια της τάσης δικτύου για να ρυθμίσει την rms τιμή της. Αυτό δημιουργεί ανώτερες αρμονικές οι οποιες δε δημιουργούν μεν προβλημα σε εφαρμογές φωτισμού, αλλά λογικό είναι να δημιουργούν θόρυβο η και ταλαντώσεις σε κινητήρες.

Ενας φτηνός επιτοίχιος controller ανεμιστήρα που είχα κοιτάξει κάποτε είχε μετασχηματιστή με πολλαπλά τυλίγματα στο δευτερέυον και γυρνώντας τον διακόπτη έπαιρνε απο το αντίστοιχο τύλιγμα τάση κάθε φορά. Αν είναι έτσι ο controller που κοιτάς (που λογικά έτσι θα είναι), τότε δεν θα έχεις πρόβλημα θορύβου.

Στο κάτω κάτω, αν δεν κάνει ο ανεμιστήρας οροφής θόρυβο γιατί να κάνει το μοτερ του δικου σου?

FILMAN
27-05-14, 16:17
Έτσι. Το dimmer δίνει στην έξοδο τεμαχισμένο ημίτονο (δηλαδή παλμούς) που προκαλούν δυσλειτουργίες στα επαγωγικά μοτέρ (και δεν μιλάμε μόνο για τον θόρυβο...) Μπορείς άφοβα να χρησιμοποιήσεις variac.

Γαληνίτης
27-05-14, 22:10
Σε ανεμιστήρες δαπέδου ή επιτραπέζιους η μεταβολή της ταχύτητας (των στροφών) γίνεται με αυτομετασχηματιστή με ενδιάμεσες λήψεις που επιλέγονται με μεταγωγό. Έχω στα συρτάρια μου έναν τέτοιο μετασχηματιστή και τον μεταγωγό από χαλασμένο ανεμιστήρα.

Akis77
27-05-14, 23:17
Σε ανεμιστήρες δαπέδου ή επιτραπέζιους η μεταβολή της ταχύτητας (των στροφών) γίνεται με αυτομετασχηματιστή με ενδιάμεσες λήψεις που επιλέγονται με μεταγωγό. Έχω στα συρτάρια μου έναν τέτοιο μετασχηματιστή και τον μεταγωγό από χαλασμένο ανεμιστήρα.
Φαντάζομαι ότι η λειτουργία του αυτομετασχηματιστή αυτού που έχεις βασίζεται στο variak απλά παίρνει απο συγκεκριμένα σημεία μέσω του μεταγωγού την τάση... (ενώ το variak σου επιτρέπει περισσότερο εύρος ρύθμισης των volt?? αν τα λέω καλα..?)

Akis77
27-05-14, 23:31
Δοκίμασα σήμερα και έναν "ρυθμιστή στροφών κινητήρα εξαερισμού" όπως λέει και η περιγραφή του :001_tt2:
τις Sivar μοντέλο ΑΚ20 που ευτυχώς είχε ένας γνωστός και μου δάνεισε...

Το αποτέλεσμα ναι μεν εχει διαφορά σε σχέση με το απλό dimmer (όχι τόσο πολύ βόμβο όταν το χαμηλώσεις) αλλα και πάλι δεν μπορείς να πεις οτι ο βόμβος εξαφανίστηκε...
Να φταίει που ο AK20 ειναι για 1450RPM ενώ το μοτέρ που χρησιμοποιείται ειναι 2600RPM?? Δεν ξέρω...

μπορείς να πείς οτι κόβει τον βόμβο του μοτέρ σε ένα επίπεδο 20-30% αλλα και πάλι το βζζζζζ εξακολουθεί να υπάρχει...και το ζητούμενο ειναι να εξαφανιστεί τελείως ή έστω το δυνατόν περισσότερο ο βόμβος

θα δώ αν μπορώ να βρώ και κανένα variac να δοκιμάσω.. πρίν τελικά όπως δείχνουν τα πράγματα μάλλον καταλήξω σε invereter...:crying:

el greco 1
28-05-14, 08:01
και με ινβερτερ τα ιδια αποτελεσματα θα εχειs.

FILMAN
28-05-14, 15:21
Σε ανεμιστήρες δαπέδου ή επιτραπέζιους η μεταβολή της ταχύτητας (των στροφών) γίνεται με αυτομετασχηματιστή με ενδιάμεσες λήψεις που επιλέγονται με μεταγωγό. Έχω στα συρτάρια μου έναν τέτοιο μετασχηματιστή και τον μεταγωγό από χαλασμένο ανεμιστήρα.
Κ. Κώστα σήμερα όλοι (σχεδόν) οι επιτραπέζιοι και επιδαπέδιοι ανεμιστήρες ρυθμίζουν την ταχύτητά τους με μεταγωγή επί των λήψεων που έχουν στην κύρια περιέλιξη του κινητήρα. Παλαιότερα μοντέλα είχαν όντως αυτό που λέτε (στην πραγματικότητα πηνίο με λήψεις σε σειρά με την παροχή) ή ακόμα και αντιστάσεις (μέσα στο λαιμό του ανεμιστήρα)!

Φαντάζομαι ότι η λειτουργία του αυτομετασχηματιστή αυτού που έχεις βασίζεται στο variak απλά παίρνει απο συγκεκριμένα σημεία μέσω του μεταγωγού την τάση... (ενώ το variak σου επιτρέπει περισσότερο εύρος ρύθμισης των volt?? αν τα λέω καλα..?)
Έτσι. Με το variac έχεις περισσότερες επιλογές ρύθμισης και όχι μόνο 2 ... 5 ταχύτητες.

Δοκίμασα σήμερα και έναν "ρυθμιστή στροφών κινητήρα εξαερισμού" όπως λέει και η περιγραφή του :001_tt2:
τις Sivar μοντέλο ΑΚ20 που ευτυχώς είχε ένας γνωστός και μου δάνεισε...

Το αποτέλεσμα ναι μεν εχει διαφορά σε σχέση με το απλό dimmer (όχι τόσο πολύ βόμβο όταν το χαμηλώσεις) αλλα και πάλι δεν μπορείς να πεις οτι ο βόμβος εξαφανίστηκε...
Να φταίει που ο AK20 ειναι για 1450RPM ενώ το μοτέρ που χρησιμοποιείται ειναι 2600RPM?? Δεν ξέρω...

μπορείς να πείς οτι κόβει τον βόμβο του μοτέρ σε ένα επίπεδο 20-30% αλλα και πάλι το βζζζζζ εξακολουθεί να υπάρχει...και το ζητούμενο ειναι να εξαφανιστεί τελείως ή έστω το δυνατόν περισσότερο ο βόμβος

θα δώ αν μπορώ να βρώ και κανένα variac να δοκιμάσω.. πρίν τελικά όπως δείχνουν τα πράγματα μάλλον καταλήξω σε invereter...:crying:
Αν αυτός ο ρυθμιστής είχε μέσα triac τότε έκανε ό,τι και το dimmer. Το πολύ - πολύ να είχε κανένα φίλτρο που να εξομαλύνει κάπως τα απότομα μέτωπα της εξόδου και γι αυτό να άκουγες λιγότερο θόρυβο. Δεν σημαίνει ότι επρόκειτο για καλή λύση.

και με ινβερτερ τα ιδια αποτελεσματα θα εχειs.
Με το inverter σίγουρα δεν θα έχει βόμβο αλλά μπορεί να έχει σφύριγμα στη συχνότητα switching αν αυτή εμπίπτει στο ακουστικό φάσμα.

Θεωρώ ότι η λύση του variac είναι προτιμότερη από θέμα επιδόσεων και κόστους σε σχέση με ένα inverter.

@962fm@
28-05-14, 16:31
παλιοτερα, ειχα χρησιμοποιησει για ρυθμιση στροφων σε μοτερ
το κυκλωμα μειωσης στροφων μια ηλεκτρικης σκουπας.

το αποτελεσμα ηταν ακρως αποδεκτο, ομως δεν κρατησα σημειωσεις, ουτε εχω πια την κατασκευη.

lepouras
28-05-14, 16:37
η ηλεκτρική σκούπα δεν έχει τύπο μοτέρ όπως αυτά που συζητάνε εδώ.είναι με καρβουνάκια. και για αυτό το λόγο το κύκλωμα που βρήκες είναι απλά ένα ντίμερ όπως αυτά που συζητάνε ότι δεν κάνει.

FILMAN
28-05-14, 16:37
Δεν μας λες τι μοτέρ ήταν αυτό. Αν ήταν επαγωγικό, πήρες παλμογραφήματα από τα ρεύματα των δυο περιελίξεων να δεις τι γίνεται;

@962fm@
28-05-14, 16:47
η ηλεκτρική σκούπα δεν έχει τύπο μοτέρ όπως αυτά που συζητάνε εδώ.είναι με καρβουνάκια. και για αυτό το λόγο το κύκλωμα που βρήκες είναι απλά ένα ντίμερ όπως αυτά που συζητάνε ότι δεν κάνει.

το ξερω.
το ειχα χρησιμοποιησει σε μοτερ επαγωγικο, χωρις συλλεκτες
το αναφερω οπως το δοκιμασα καποτε... ισως και να μην κανει οπως λες
αλλα τοτε θυμαμαι οτι μου ρυθμιζε μια χαρα τις στροφες

FILMAN
28-05-14, 16:49
Και επειδή σου ρύθμιζε τις στροφές ήταν και εντάξει;

@962fm@
28-05-14, 16:52
μα οχι βεβαια...
δεν ειμαι ηλεκτρονικος, απλα ανεφερα μια περιπτωση που μου ετυχε καποτε
δε θα επρεπε ?

lepouras
28-05-14, 17:10
δεν σε μαλώνει κανείς. αλλά αν θα διαβάσεις παραπάνω θα δεις ότι δεν είπε κανίς ότι το απλό ντιμερ δεν δουλεύει αλλά τα προβλήματα που προκαλεί είναι αρκετά(και για το ίδιο το μοτέρ)και γιαυτό δεν συνιστάτε.

sakis apos
28-05-14, 18:19
θα δώ αν μπορώ να βρώ και κανένα variac να δοκιμάσω.. πρίν τελικά όπως δείχνουν τα πράγματα μάλλον καταλήξω σε invereter...:crying:



Για πες μας έχεις βρει inverter που εκτός από μονοφασική είσοδο να έχει και έξοδο μονοφασική .

Fixxxer
28-05-14, 18:42
Φιλε Σακη καλυτερα να παρεις ενα variac παρα inverter γιατι ειναι πιο φθηνο...
Δεν ξερω πως να το εκφρασω αλλα ηλεκτρολογικα δεν ταιριαζει να μπει ενα inverter για ενα μοτερ 200watt και για τετοια χρηση...
Ειναι σα να βαζεις στο δωματιο για φως μια καμπανα με 400watt λαμπα ναι μεν θα εχεις φως αλλα δεν ειναι για τετοια χρηση...

sakis apos
28-05-14, 20:46
Νίκο αυτά (θα δώ αν μπορώ να βρώ και κανένα variac να δοκιμάσω.. πρίν τελικά όπως δείχνουν τα πράγματα μάλλον καταλήξω σε invereter...:crying: ) τα έγραψε ο Akis77 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29496) . Εγώ απάντησα με αυτό (Για πες μας έχεις βρει inverter που εκτός από μονοφασική είσοδο να έχει και έξοδο μονοφασική .). Σωστά δεν το κατάλαβες, βλέπεις δεν μπορώ να βρω πως φαίνετε το μήνυμα αυτού που απαντάτε μες στο γκρι φόντο.

Yianni6
28-05-14, 22:28
Κρίμα να βάλεις inverter, τσάμπα τα λεφτά. ¶σε που όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο sakis αυτά που μας έδειξες έχουν τριφασική έξοδο. Έχω δει πάντως inverter με single or three phase output, αλλά και πάλι κρίμα είναι.

Όταν λες έκανε και πάλι θόρυβο με τον ρυθμιστή ήταν πολύ άσχημος? Σε σχέση με το να τον βάλεις απευθείας στην πρίζα πως ήταν? (Για τον ηλεκτρικό θόρυβο πάντα μιλάμε)

gsouf
28-05-14, 23:40
Παίδες απο όσο ξέρω όλα τα ινβερτερ(VFD) τα μονοφασικά έχουν τριφασική έξοδο 220V το μοτεράκι αυτό που δείχνει ο φίλος έχει δύο άκρα δεν ξέρω αν πάρει το U και το V αν θα κάνει δουλεία και επίσης πολλά ινβερτερ δεν ξεκινάνε αν δεν δούν ομοιόμορφο φορτίο στην έξοδο!

sakis apos
29-05-14, 20:55
Κρίμα να βάλεις inverter, τσάμπα τα λεφτά. ¶σε που όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο sakis αυτά που μας έδειξες έχουν τριφασική έξοδο. Έχω δει πάντως inverter με single or three phase output, αλλά και πάλι κρίμα είναι.

Όταν λες έκανε και πάλι θόρυβο με τον ρυθμιστή ήταν πολύ άσχημος? Σε σχέση με το να τον βάλεις απευθείας στην πρίζα πως ήταν? (Για τον ηλεκτρικό θόρυβο πάντα μιλάμε)



Yianni6 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33738) έχω την εντύπωση πως είχα δει και εγώ κάπου μονοφασικής εξόδου VFD, αλά δεν θυμάμαι που και πάνε και κάτι χρόνια μήπως μπορείς να μου δείξεις κάτι;

Yianni6
30-05-14, 01:54
Yianni6 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33738) έχω την εντύπωση πως είχα δει και εγώ κάπου μονοφασικής εξόδου VFD, αλά δεν θυμάμαι που και πάνε και κάτι χρόνια μήπως μπορείς να μου δείξεις κάτι;

Και εγώ έτσι στο άκυρο το είχα πετύχει ψάχνοντας, δεν είναι κάτι που έχω χρησιμοποιήσει, τώρα που έψαξα μόνο αυτό βρήκα:
http://www.anaconsystems.com/data/opti_e2.pdf

Πάντως δεν παίζουν πολλοί μονοφασικοί ρυθμιστές απ'οτι είδα, περίεργο μάλλον δεν θα έχουν ζήτηση.

Κυκλοφορούν πάντως microgrod inverters μονοφασικοί και οι κλασσικοί για 12V αλλά είναι για άλλη δουλειά, δεν μπορείς να αλλάξεις συχνότητα σε αυτούς.

Akis77
31-05-14, 22:16
λοιπόν... παιδιά.. μετά απο τις δοκιμές.. κατέληξα...
VARIAK και ξερό ψωμί!
Ρύθμιση τάσης κανονικά... και βόμβος στα πηνία μηδέν!!
¶ψογη λειτουργεία.

MAIKLKF
01-06-14, 00:17
κάποιο Σχέδιο για το πως το δουλεύεις Αν είναι εύκολο θα είναι χρήσιμο για πολλούς και μέχρι πόσα βατ μοτέρ ? ευχαριστώ

FILMAN
04-06-14, 15:49
Δεν χρειάζεται σχέδιο, μια είσοδο και μια έξοδο έχει...

ale george
05-06-14, 19:48
Αυτο δεν μπορει να δουλεψει με το συγκεκριμενο μοτερ; http://www.ebay.com/itm/2000W-25A-Voltage-Regulator-Pulse-PWM-AC-Motor-Speed-Control-Adjustable-50V-220V-/281352663249?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4181ecf0d1

FILMAN
06-06-14, 15:55
Όχι λέμε. Κι αυτό dimmer είναι.

rch
06-06-14, 18:07
Όχι λέμε. Κι αυτό dimmer είναι.

Αφού λέει pwm πώς είναι dimmer?

el greco 1
06-06-14, 20:25
δεν κανει για αυτο που το θελειs γιατι το low ειναι 50v δεν ειναι 0-230v

FILMAN
09-06-14, 15:20
Αφού λέει pwm πώς είναι dimmer?
Εγώ πάνω στην πλακέτα βλέπω diac και triac, τώρα αυτός το PWM πού το είδε δεν ξέρω αλλά προφανώς είναι dimmer.

rch
09-06-14, 21:02
Εγώ πάνω στην πλακέτα βλέπω diac και triac, τώρα αυτός το PWM πού το είδε δεν ξέρω αλλά προφανώς είναι dimmer.

Με λεβέλιασες.

FILMAN
10-06-14, 15:42
Με λεβέλιασες.
Το οποίο όταν μεταφράζεται, σημαίνει ...;

ale george
11-06-14, 11:56
http://homemadecircuitsandschematics.blogspot.gr/2014/06/pwm-controlled-fan-dimmer-switch-circuit.htmlΕδω ενα σχεδιο που βρηκα

FILMAN
11-06-14, 15:21
Βρε δεν κάνουν αυτά για επαγωγικούς κινητήρες λέμε. Αν ήταν universal το μοτέρ τότε ναι.

ale george
11-06-14, 16:10
εχεις δικιο κατι τετοιο κανει για (συγχρονους)κινητηρες

FILMAN
11-06-14, 16:23
Ούτε για σύγχρονους κάνει.

rch
11-06-14, 20:16
Το οποίο όταν μεταφράζεται, σημαίνει ...;


Η απάντησή σου ήταν ένα επίπεδο (level) πάνω από την δική μου.

ale george
11-06-14, 20:42
Ηλεκτρολογος δεν ειμαι , βαση του wikipedia :Οι ηλεκτροκινητήρες διακρίνονται σε "συνεχούς ρεύματος" (DC motors) και σε "εναλλασσόμενου ρεύματος" (AC motors). Οι ηλεκτρoκινητήρες εναλλασσόμενου ρεύματος διακρίνονται επιμέρους στους "ασύγχρονους" ή "επαγωγικούς κινητήρες" και στους "σύγχρονους κινητήρες". Σύγχρονοι κινητήρες είναι οι κινητήρες στους οποίους η μέση ταχύτητα περιστροφής είναι ευθέως ανάλογη της συχνότητας της εφαρμοζόμενης εναλλασσόμενης τάσης.

lepouras
11-06-14, 20:43
Η απάντησή σου ήταν ένα επίπεδο (level) πάνω από την δική μου.

άλλος ένας gamer?:lool:

rch
11-06-14, 21:02
άλλος ένας gamer?:lool:

heh, πολύ σπάνια πλέον.

Yianni6
12-06-14, 20:34
Ηλεκτρολογος δεν ειμαι , βαση του wikipedia :Οι ηλεκτροκινητήρες διακρίνονται σε "συνεχούς ρεύματος" (DC motors) και σε "εναλλασσόμενου ρεύματος" (AC motors). Οι ηλεκτρoκινητήρες εναλλασσόμενου ρεύματος διακρίνονται επιμέρους στους "ασύγχρονους" ή "επαγωγικούς κινητήρες" και στους "σύγχρονους κινητήρες". Σύγχρονοι κινητήρες είναι οι κινητήρες στους οποίους η μέση ταχύτητα περιστροφής είναι ευθέως ανάλογη της συχνότητας της εφαρμοζόμενης εναλλασσόμενης τάσης.

¶ρα δεν κάνει για σύγχρονους, αφού δεν αλλάζει τη συχνότητα της τάσης αλλά μόνο το μέτρο. Ψάξε στο wikipedia για universal motor να δεις τι είναι, είναι παραλλαγή του DC κινητήρα στην ουσία.

FILMAN
13-06-14, 15:40
Για να τα πω λίγο απλά,

Ο universal κινητήρας είναι στην ουσία ένας κινητήρας DC που στο στάτη αντί για μόνιμους μαγνήτες έχει ηλεκτρομαγνήτες.

Ο σύγχρονος κινητήρας είναι στην ουσία ένας ασύγχρονος κινητήρας που στο ρώτορα αντί για τύλιγμα κλωβού έχει μόνιμους μαγνήτες.

Yianni6
13-06-14, 16:05
Συνήθως έχουν όλοι όσοι προανέφερες έχουν ηλεκτρομαγνήτες (εκτός από τους ασύγχρονους αφού είναι άλλη η αρχή λειτουργίας), ειδικά όταν έχουμε εφαρμογή μεγάλης ισχύος. Προσφέρονται πλεονεκτήματα που δεν έχουμε στους μόνιμους μαγνήτες (έλεγχος πεδίου, διόρθωση συντελεστή ισχύος στους σύγχρονους, κτλ).
Τώρα σε εφαρμογές μικρότερης ισχύος η όπου πρωτίστως μας ενδιαφέρει ο μικρός όγκος (πχ ηλεκτροκίνηση) χρησιμοποιούμε μόνιμο μαγνήτη (γιατί μπορούν να δημιουργήσουν εύκολα μεγαλύτερο πεδίο).
Ο universal είναι στην ουσία DC, γι'αυτό και μπορεί να βλέπουμε και τους σπινθιρισμούς από το σύστημα ψηκτρών-συλλεκτών κατά τη λειτουργία. Το βασικό γνώρισμα του universal είναι ότι τα τυλίγματα της διέγερσης και του τυμπάνου συνδέονται σε σειρά, έτσι ώστε είτε με DC είτε με AC τάση τους τροφοδοτήσεις να μπορούν να αναπτύξουν ροπή. Είναι στην ουσία ένας DC με διέγερση σειράς. Ίσως να έχει και κάποια κατασκευαστικά χαρακτηριστικά που να βελτιστοποιούν αυτόν τον τρόπο λειτουργίας αλλά αυτό δεν το γνωρίζω.

FILMAN
13-06-14, 16:10
Εντάξει, οι σπινθηρισμοί δεν εμφανίζονται στο σύστημα του συλλέκτη μόνο στο DC αλλά και στο AC...

Fixxxer
13-06-14, 16:16
Για να τα πω λίγο απλά,

Ο universal κινητήρας είναι στην ουσία ένας κινητήρας DC που στο στάτη αντί για μόνιμους μαγνήτες έχει ηλεκτρομαγνήτες.

Ο σύγχρονος κινητήρας είναι στην ουσία ένας ασύγχρονος κινητήρας που στο ρώτορα αντί για τύλιγμα κλωβού έχει μόνιμους μαγνήτες.


Νομιζω Φιλιππε οτι ο universal κινητηρας ειναι και DC και AC...

FILMAN
13-06-14, 16:19
Μα γι αυτό λέγεται universal!

Yianni6
13-06-14, 16:37
Εντάξει, οι σπινθηρισμοί δεν εμφανίζονται στο σύστημα του συλλέκτη μόνο στο DC αλλά και στο AC...

Ναι, προφανώς. Εννοούσα κατασκευαστικά είναι DC, αλλά η διέγερση που είναι σε σειρά σου επιτρέπει να βάλεις ότι θέλεις, DC, AC, ψαλιδισμένο AC (triac).

FILMAN
16-06-14, 15:10
Έτσι. Αλλά και παράλληλα να ήταν η διέγερση πάλι θα μπορούσες να του δώσεις AC.

MAIKLKF
16-06-14, 18:31
Δηλαδή Αν κατάλαβα καλά βάζοντας ένα κύκλωμα ψαλιδιστή στους πόλους ενός universal κινητήρα και έχουμε αλλαγή συχνότητας ?
Λόγο ότι ψαλιδίζει της κορυφές της θετικής και αρνητικής ; Δεν το νομίζω εκτός και αν κατάλαβα λάθος Σόρι

lepouras
16-06-14, 21:11
το ντιμερ(κύκλωμα ψαλιδιστή) δεν μεταβάλει την συχνότητα αλλά την τάση(από όσο γνωρίζω).
ποιο σωστά το duty cycle αλλάζει.

https://www.youtube.com/watch?v=GLMsAJMz-iw
ο universal επειδή δεν δουλεύει με γνώμονα την συχνότητα(γιαυτό μπορούν και δουλεύουν και σε πάρα πολλές στροφές. 10.000 - 20.000 βλέπε τροχουδάκια όπως και με DC) αντίθετα από τους άλλους που η συχνότητα είναι καθοριστικός παράγοντα που ορίζει τις στροφές τους.
και όπως φαίνεται και από το βίντεο η συχνότητα παραμένει σταθερή από τα ντίμερ οπότε την στιγμή που το duty cycle πέφτει κάτω από το 50% αρχίζει να χαμηλώνει και η τάση και εκεί νομίζουμε ότι οι ασύγχρονοι αρχίζουν και χαμηλώνουν στροφές αλλά στην ουσία τους ζορίζουμε και δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά γιατί τους έχουμε πετσοκόψει και το ημίτονο της συχνότητας(ελπίζω να τα είπα σωστά).

MAIKLKF
16-06-14, 21:17
το ντιμερ(κύκλωμα ψαλιδιστή) δεν μεταβάλει την συχνότητα αλλά την τάση(από όσο γνωρίζω).

Γιάννη όχι το dimmer !! κάτι αναφέρθηκε για διόδους και λέω Μπας λες ... αυτό ανάφερα Γιατί από ότι ξέρω το δικτύωμα του ψαλιδιστή κόβει τυχόν παραμόρφωσης σε audio κ.τ.λ

rch
17-06-14, 21:29
το ντιμερ(κύκλωμα ψαλιδιστή) δεν μεταβάλει την συχνότητα αλλά την τάση(από όσο γνωρίζω).
ποιο σωστά το duty cycle αλλάζει.
ο universal επειδή δεν δουλεύει με γνώμονα την συχνότητα(γιαυτό μπορούν και δουλεύουν και σε πάρα πολλές στροφές. 10.000 - 20.000 βλέπε τροχουδάκια όπως και με DC)

Νομίζω πως το κύκλωμα του ψαλιδιστή ακα chopper όπως το αναφέρεις χρησιμοποιείται μόνο στα DC, από την άλλη το TRIAC-dimmer στα AC.
Πέραν τούτου θέλω να επισημάνω ότι τα IGBT που χρησιμοποιούνται στα VFDs αντέχουν σε συχνότητες (αν θυμάμαι καλά) μέχρι 20kHz, οπότε φαντάζεσαι τι ταχύτητες -θεωρητικά(!)- μπορούμε να επιτύχουμε.

KOKAR
17-06-14, 23:30
μπορεις να μειώσεις τισ στροφές με πυκνωτές Χ2 συνδέοντας τους σε σειρά με το μοτέρ σε διάφορες χωρητικότητες π.χ 100nF , 220nF , 330nF , 470nF 680nF

http://www.tandyonline.co.uk/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/2/2/220nf-x2.png

Yianni6
18-06-14, 01:02
Δηλαδή Αν κατάλαβα καλά βάζοντας ένα κύκλωμα ψαλιδιστή στους πόλους ενός universal κινητήρα και έχουμε αλλαγή συχνότητας ?
Λόγο ότι ψαλιδίζει της κορυφές της θετικής και αρνητικής ; Δεν το νομίζω εκτός και αν κατάλαβα λάθος Σόρι

Έχεις δίκιο, δεν έπρεπε να χρησιμοποιήσω τη λέξη ψαλιδισμός. Εννοούσα προφανώς αυτό που δείχνει ο lepouras στο #52. Αν και ουτε το duty cycle είναι σωστή έκφραση, ο σωστός όρος είναι γωνία έναυσης (για κυκλώματα οδηγούμενα απο το δίκτυο).

Yianni6
18-06-14, 01:08
μπορεις να μειώσεις τισ στροφές με πυκνωτές Χ2 συνδέοντας τους σε σειρά με το μοτέρ σε διάφορες χωρητικότητες π.χ 100nF , 220nF , 330nF , 470nF 680nF


Τι ακριβώς εννοείς? Μου φαίνονται πολύ μικροί οι πυκνωτές για να μπουν σε σειρά, πολύ μικρό ρεύμα θα αφήνουν να περνάει.

KOKAR
18-06-14, 02:50
έχεις δίκιο ! ](*,)
για να δει αποτέλεσμα θα πρέπει οι πυκνωτές να ειναι από 10μF έως 100μF ........

MAIKLKF
18-06-14, 16:18
έχεις δίκιο ! ](*,)
για να δει αποτέλεσμα θα πρέπει οι πυκνωτές να ειναι από 10μF έως 100μF ........

Κώστα καλησπέρα με ένα 22μF/450 βολτ σε σειρά με το κύριο τύλιγμα θα έχουμε διαφορετικές στροφές ? Σε μοτέρ 2850 στροφές
τι αποτέλεσμα ενδέχεται να έχουμε Η θέλει καθαρά universal μοτέρ