PDA

Επιστροφή στο Forum : ταινια led 100μετρα σοσ βοηθεια



rouvalisleo
27-05-14, 11:39
θελω να συνδεσω 100 μετρα ταινια led ποσα τροφοδοτικα να βαλω και αν γινετε να βαλω και dimmer???ολα αυτα τα μετρα θα μπουν σε ενα δωματιο


ευχαριστω

SV1JRT
27-05-14, 11:50
Δεν δίνεις ΚΑΝΕΝΑ στοιχείο για την λεντοταινία, επομένως ΤΙ συμβουλές να σου δώσουμε ??

Γραψε τύπο, πυκνότητα, χρώμα, κατασκευαστή (αν υπάρχει), τρόπο τοποθέτησης (μονοκόμματη ή σε τμήματα) και ότι άλλο μπορείς να σκεφτείς, για να μπορέσουμε να σου απαντήσουμε...

.

Fixxxer
27-05-14, 11:55
Ποσα watt θα ειναι αυτα τα 100 μετρα? Θα ειναι τμηματικα? Αν ναι ποσα τμηματα και ποσα watt το καθενα?
Κι επισης ποσα volt?

rouvalisleo
27-05-14, 12:09
συγνωμη εχετε ενα δικιο. 7,2 βατ στο μετρο ειναι και θα παει μονοκομματη χρωματος ψυχρο λευκο

Fixxxer
27-05-14, 12:10
Ποσα volt δεν μας ειπες...

rouvalisleo
27-05-14, 12:27
12 volt einai h tasi leitourgeia s tou

Fixxxer
27-05-14, 12:37
Θα χρειαστεις 2 τρφοδοτικα δεν ξερω αν υπαρχει καποιο τροφοδοτικο τοσο μεγαλο (πανω απο 720 watt) αλλα και να υπαρχει μαλλον θα ειναι πανακριβο...
Εγω βρηκα αυτο που ειναι 400w http://www.smart-cover.gr/400w-p-2095.html 45 ευρω/τεμαχιο...

SV1JRT
27-05-14, 12:39
Με βάση τα στοιχεία που δίνεις, τότε η λεντοταινία σου έχει συνολικά 7,2 W/m x 100m = 720 W !!!
720W / 12 V = 60 Ampere !!!

ΜΑΛΟΝ θα έχεις ένα μικρό προβληματάκι να βάλεις όλη την ταινία μονοκόμματη...
Σε πόσα κομμάτια θα την κόψεις ?? ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ, μιας και δεν δίνεις κανένα στοιχείο για την κατασκευή της ταινίας.
ΟΥΤΕ ξέρω πόσα τροφοδοτικά θα χρειαστείς ούτε αν αυτό το πράγμα τελικά θα βγάζει ικανοποιητικό φως....



.

SV1JRT
27-05-14, 12:47
Θα χρειαστεις 2 τρφοδοτικα δεν ξερω αν υπαρχει καποιο τροφοδοτικο τοσο μεγαλο (πανω απο 720 watt) αλλα και να υπαρχει μαλλον θα ειναι πανακριβο...
Εγω βρηκα αυτο που ειναι 400w http://www.smart-cover.gr/400w-p-2095.html 45 ευρω/τεμαχιο...


Χμμμμ... Δηλαδή προτείνεις να κόψει την λεντοταινία σε δύο κομμάτια και να βάλει δύο τροφοδοτικά των 400W / 12V έκαστο ....Ετσι ??? Δηλαδή, θα έχουμε 2 χ 50m λεντοταινία = 7.2W/m x 50m @ 12V = 360W @ 12V = 30Α ένταση !!!
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μπορούν οι διάδρομοι χαλκού της λεντοταινίας να αντέξουν 30Α ???
ΟΕΟ....

.

Fixxxer
27-05-14, 13:22
Χμμμμ... Δηλαδή προτείνεις να κόψει την λεντοταινία σε δύο κομμάτια και να βάλει δύο τροφοδοτικά των 400W / 12V έκαστο ....Ετσι ??? Δηλαδή, θα έχουμε 2 χ 50m λεντοταινία = 7.2W/m x 50m @ 12V = 360W @ 12V = 30Α ένταση !!!
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μπορούν οι διάδρομοι χαλκού της λεντοταινίας να αντέξουν 30Α ???
ΟΕΟ....

.

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος αλλα νομιζω πως οι λεντοταινιες εχουν 3 κομβους (δλδ μια γραμμη τροφοδοσιας απ το τροφοδοτικο οπου σπανε σε 3 κομβους και τροφοδοτουν τα λεντακια) γιαυτο και κοβονται σε συγκεκριμενα σημεια...

SV1JRT
27-05-14, 13:41
Οι μονόχρωμες λεντοταινίες έχουν έναν αγωγό για την θετική τάση και έναν αγωγό για την γείωση. Μεταξύ των δύο αγωγών συνδέονται τα LED συνήθως σε τριάδες εν σειρά. με μία αντίσταση περιορισμού ρεύματος. Γι' αυτό και κόβονται ανά τριάδα LED.
Επομένως ο θετικός και αρνητικός αγωγός φέρουν το σύνολο της έντασης στο σημείο σύνδεσης του με το τροφοδοτικό.


EDIT: Για περαιτέρω διάβασμα σχετικά με τις λεντοταινίες (http://www.environmentallights.com/files/documents/monochrome_manual.pdf)

.

Fixxxer
27-05-14, 14:15
Οκ ευχαριστω...
Τοτε λοιπον ο φιλος θα πρεπει να βαλει μικροτερα τροφοδοτικα απο αυτα που του ειπα και πιο πολλα...

SV1JRT
27-05-14, 14:15
Στο θέμα μας λοιπόν Λεονάρδο, απο ότι έχω καταλάβει, έχεις αγοράσει την λεντοταινία με 30 Led στο μέτρο, τύπου 5050. Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, Δεν κάνει για κυριο φωτισμό, αν σκεφτεσαι κάτι τέτοιο. Καλό είναι να βάλεις ένα τροφοδοτικό 12V 100W κάθε 10 μέτρα ταινίας ή ακόμα καλύτερα ένα τροφοδοτικό 12V 50W κάθε 5 μέτρα ταινίας. Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν γίνετε να βάλεις όλη την ταινία 100 μέτρων μονοκόμματη. Τα 10 μέτρα νομίζω ότι είναι οριακά.

.

dog80
27-05-14, 15:24
Οι ταινίες αυτές είναι κατασκευασμένες με τα εξής κριτήρια:

1) Να μπορούν να κόβονται σε πολύ μικρά κομμάτια, νομίζω το πιό μικρό που μπορούν να κόπουν είναι 10 πόντοι
2) Ευκολία στην τροφοδοσία. Απαιτούν πηγή σταθερής τάσης 12V και έχουν ενσωματωμένες τις αντιστάσεις περιορισμού του ρεύματος. Δηλαδή μπορούν να τροφοδοτηθούν απευθείας και απο συναγερμούς, μπαταρίες αυτοκινήτων κτλ. χωρίς τροποποιήσεις ή πολύπλοκα κυκλώματα
3) Να μπορούν να μπούν σαν κρυφός φωτισμός σε μικρά μέρη, όπως συρτάρια, ντουλάπια κτλ. Όχι για κύριος φωτισμός


Το κάθε δεκάποντο κομμάτι έχει 3 smd led, τα οποία όμως το καθε πακετο smd έχει μέσα 3 led σε σειρά, δηλαδή σύνολο 9 λεδ στους 10 πόντους.

Οι τριάδες είναι παράλληλα μεταξύ τους και έχουν και απο μία αντίσταση σε σειρά.

Οπότε όταν το μήκος μεγαλώνει έχεις πάρα πολλές αντιστάσεις να κλέβουν ενέργεια και θέλεις πολύ μεγάλο ρεύμα. Δέν κάνουν για αυτή τη δουλειά.

Γενικά ο πιό αποδοτικός τρόπος να τροφοδοτήσεις LED είναι να έχεις πολλά σε σειρά χωρίς αντίσταση και να τροφοδοτούνται απο μια πηγή σταθερού ρεύματος. Αν όμως ήταν έτσι οι ταινίες, θα έπρεπε ανάλογα με το μήκος που τις κόβεις να ρυθμίζεις και το ρεύμα του τροφοδοτικού, αλλιώς θα καίγονταν.

Δηλαδή το βασικό κριτήριο σε αυτές τις ταινίες είναι η ευκολία στη χρήση, όχι η απόδοση. Αν θελεις κάτι για κύριο φωτισμό πρέπει να στραφείς σε άλλες λύσεις.