PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγραφέας Ηλιοφάνειας



rama
28-05-14, 12:28
Γειά σας, θέλω να φτιάξω ένα (χρονικό) μετρητή ηλιοφάνειας, με απλά υλικά και χωρίς τρομερές ανάγκες ακρίβειας.
Δεν ενδιαφέρομαι για τον κλασσικό οπτικό ηλιογράφο, όπου το πρίσμα εστιάζει το φως και καίει ένα βαθμονομημένο χαρτί.
Θέλω να φτιάξω κάτι με ηλεκτρονικά μέσα, το οποίο να καταγράφει σωρευτικά τις ώρες ηλιοφάνειας, δηλαδή την χρονική παράμετρο μόνο κι όχι την ένταση κλπ.
Το ζητούμενο είναι να καταγράφει σωρευτικά την ένδειξη όπως πχ ένα βροχόμετρο, κι όχι να πρέπει να κάνω προσθέσεις στα διαστήματα ηλιοφάνειας που προκύπτουν στη διάρκεια μίας μέρας.
Εχει κάποιος να προτείνει κάποιο κύκλωμα, ή να με κατευθύνει κάπως?
Σε είδη κηπουρικής έχουν μικρές συσκευές που απλά βγάζουν μία μικρή ένδειξη ανα 12ωρο, πχ «πλήρης ηλιοφάνεια», «μερική ηλιοφάνεια», «καθόλου ηλιοφάνεια», που χρειάζεται για να διαλέγεις τι μπορείς να φυτέψεις σε κάθε περιοχή ενός κήπου, αλλά αυτό δεν μου φτάνει.
Αγγελος

GR_KYROS
28-05-14, 12:46
Προφανώς θες να μετράς αθροιστικά τις ώρες ηλιοφάνειας….
Μια πρώτη σκέψη είναι ένα φωτοκύτταρο ρυθμισμένο σε κάποιο οριο, και ένα χρονόμετρο εμπορείου με επέμβαση στα start-stop switch

SV1JRT
28-05-14, 13:38
Και πώς θα ξεχωρίσεις την ηλιοφάνεια από την συννεφιά ??
Εκτός και αν δεν σε νοιάζει η συννεφιά και θες απλά να βλέπεις ώρες φωτισμού...

.

rama
28-05-14, 14:02
Οχι, δεν μιλάμε για ώρες φωτισμού, που προκύπτει από αστρονομικές συνθήκες, αλλά για ηλιοφάνεια. Αυτό φαντάζομαι μπορεί να ρυθμιστεί με το φωτοκύτταρο. Ούτως ή άλλως υπάρχει ένα γενικώς αποδεκτό επίπεδο έντασης ακτινοβολίας 120W/m2 πάνω από το οποίο θεωρείται "ηλιοφάνεια".
Και αυτό με έχει βάλει σε σκέψεις μήπως μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα μικρό ηλιακό panel, όπου θα επιλεγεί ένα voltage εξόδου πάνω από το οποίο θα ενεργοποιείται κάποια διαδικασία για την καταγραφή.

lepouras
28-05-14, 14:33
νομίζω στα πάνελ αυτό που αυξομειώνετε είναι η ένταση και όχι η τάση(μπορεί η τάση να έχει ελάχιστες αυξομειώσεις) με την αυξομείωση της ηλιοφάνειας. μπορεί να κάνω λάθος.

aktis
28-05-14, 15:50
Αν θυμαμαι καλά , αυτο που ψαχνεις λέγεται πυρανόμετρο
και ειναι κάπως ετσι ... http://www.hukseflux.com/product/sr20-tr-pyranometer

Αν τώρα εσυ θέλεις απλώς να μετρήσεις χονδρικά απο ένα επίπεδο και πάνω , βαλε ενα μικρο solar cell των 2 ευρώ ... , βάλτου και ενα φορτιάκι και μέτρα του το ρεύμα όπως σου είπε παραπάνω ο Γιάννης
με εναν microcontroller
Τι προσπαθείς να κάνεις ? Ξέρεις φαντάζομαι οτι υπάρχουν έτοιμοι χάρτες με την ηλιοφάνεια ανά περιοχή και ανά μήνα και οτι όλα σχεδόν τα φωτοβολταικά ( inverter ) σου κάνουν logging την απόδοση τους