PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαθηματικοί τύποι στο word



vagos89
28-05-14, 14:33
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Θέλω να γράψω κάποιους σύνθετους μαθηματικούς τύπους στο word και έφτασα σε ενα σημείο που κόλλησα. Θέλω να γράψω τον παρακάτω τύπο, έχω το mathtype 6.7 αλλα δεν μπορώ να βρω πως γινεται να βάλω την τέταρτη κάθετη σειρα στον τύπο. Είμαι στη καρτέλα ''matrices'' αλλά μου βγάζει να γραψω μέχρι τρεις όρους καθετα-οριζοντια. Καμιά βοήθεια κάποιος;; Ευχαριστώ!


Επίσης αν κάποιος γνωρίζει κανένα προγραμματάκι που να μετατρεπει αρχεια απο pdf σε doc θα με βοηθουσε πολύ. Εχω δοκιμάσει άπειρα online, μου βγάζει τα κείμενα αλλά τους μαθηματικούς τύπους τους σκοτώνει, δεν τους βγάζει.

51197

Fixxxer
28-05-14, 14:58
Δεξι κλικ σε ενα κουτακι που βαζεις την συναρτηση η τον αριθμο--> insert--> insert column before/after

vagos89
28-05-14, 15:15
Δεξι κλικ σε ενα κουτακι που βαζεις την συναρτηση η τον αριθμο--> insert--> insert column before/after

Εννοείς όταν είμαι στο mathtype? Δεν μπορώ να κάνω κάπου δεξι κλικ..

Fixxxer
28-05-14, 15:20
Για το mathtype ρωτουσες?
Εγω νομιζα για το word...
Μηπως εχεις καποια trial version και δεν σε αφηνει να κανεις περισσοτερες στηλες η γραμμες...
Aν δεν μπορεις στο mathtype υπαρχει και το matlab οπου βγαζεις πινακες πολυ ευκολα...

vagos89
28-05-14, 15:24
Γράφω τους τύπους στο mathtype και τους βάζω στο word. Υπάρχει και άλλος τρόπος; Αυτο που λες γίνεται ενω γραφω κανονικά στο word ή με το mocrosoft equation; Το χω το matlab αλλά να πω την αλήθεια ζορίζει κάπως. Πέρα όμως απ τους τύπους έχω και κείμενα ανάμεσα και δεν ξέρω αν θα γίνεται να τους κανω copy-paste μετα για να τα εκτυπώσω.

Fixxxer
28-05-14, 15:36
Στο word γινεται πιστευω ευκολα και πιο γρηγορα απ το να κανεις copy/paste...
Στο word πηγαινοντας στην καρτελα insert διπλα απ το home πατας πανω στο ελληνικο πι που βρισκεται τερμα δεξια προτελευταιο, σου ανοιγει μια καρτελα με τιτλο design και πηγαινεις τερμα δεξια στο matrix, πατωντας πανω του διαλεγεις τους πινακες που θες αλλα νομιζω οτι πηγαινοντας κατω κατω εκει που λεει sparse matrices θα βρεις αυτο που θες και φτιαχνεις οτι πινακα θες...

vagos89
29-05-14, 14:16
Στο word γινεται πιστευω ευκολα και πιο γρηγορα απ το να κανεις copy/paste...
Στο word πηγαινοντας στην καρτελα insert διπλα απ το home πατας πανω στο ελληνικο πι που βρισκεται τερμα δεξια προτελευταιο, σου ανοιγει μια καρτελα με τιτλο design και πηγαινεις τερμα δεξια στο matrix, πατωντας πανω του διαλεγεις τους πινακες που θες αλλα νομιζω οτι πηγαινοντας κατω κατω εκει που λεει sparse matrices θα βρεις αυτο που θες και φτιαχνεις οτι πινακα θες...

Σ'ευχαριστω Νίκο, έβγαλα άκρη να σαι καλα!