PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχής ανανέωση Firefox



Papas00zas
29-05-14, 01:21
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει αν υπάρχει τρόπος να κάνω τον Firefox να σταματήσει να ενημερώνεται μόνος του επειδή μου αλλάζει καθε τρεις και λίγο το πρόγραμμα κανοντας το αναβάθμιση, ενώ εγώ ΔΕΝ θέλω; Μόνο ενημερώσεις θέλω.
Παρακαλώ τα φώτα σας γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα.

sakisr
29-05-14, 01:35
Ανοιξε το Firefox.Απο εργαλεια/επιλογες/για προχωρημενους/ενημερωση.Βαλε την δευτερη επιλογη ωστε να σε ρωταει πρωτα και να μη κανει αυτοματη ενημερωση.Να ξερεις ομως οτι δεν ειναι σωστο γιατι οι περισσοτερες ενημερωσεις αφορουν την ασφαλεια του προγραμματος.

katmadas
29-05-14, 01:36
Πανε tools-->options-->advance και κλικ στην καρτελα update.
Διαλεξε οτι θελεις...

Papas00zas
29-05-14, 01:46
Ανοιξε το Firefox.Απο εργαλεια/επιλογες/για προχωρημενους/ενημερωση.Βαλε την δευτερη επιλογη ωστε να σε ρωταει πρωτα και να μη κανει αυτοματη ενημερωση.Να ξερεις ομως οτι δεν ειναι σωστο γιατι οι περισσοτερες ενημερωσεις αφορουν την ασφαλεια του προγραμματος.
Εδώ ακούγεται κομμάτι δύσκολο. Εγώ θέλω μεν να περνανε οι ενημερώσεις ασφαλέιας, δε όμως να μη αλλάζει όλο το πρόγραμμα.

Πανε tools-->options-->advance και κλικ στην καρτελα update.
Διαλεξε οτι θελεις...
Αν μπορει να κραταει μονο τις ενημερωσεις ασφαλείας, καλώς.

katmadas
29-05-14, 01:52
Αποσο βλεπω δεν εχει τετοια λειτουργεια...

agis68
29-05-14, 02:22
μια ερώτηση.....σε μένα (και όχι μόνο) κανει αυτόματα τις ενημερώσεις αλλά δεν μου έχει αλλοιώσει κάτι και φαντάζομαι και σε πολλούς αλλους....τι ακριβώς σου αλλάζει - παραμετροποιεί για να καταλάβω....έτσι απο περιέργεια προς τη μάθηση...

Papas00zas
29-05-14, 16:45
Αλλάζει όλο τπ πρόγραμμα και επιπλέον από τον 27, έχει αποκτήσει άλλο interface με συνεπεια να γίνεται δύσχρηστος.
Επι παραδείγματι, χθες λίγο πριν ανοίξω το θέμα, εκει που γράφω με βγάζει κατω δεξιά στην οθονη
<<Firefox 29.0 Εφαρμογή της ληφθείσας ενημερωσης>>, λες και το ζήτησα.
Αυτό είναι που είπα ότι αλλάζει όλο το πρόγραμμα, ενώ αυτό που θέλω είναι να παίρννει μονο ενημερώσεις ασφαλείας και όχι να το αλλάζει όλο το πρόγραμμα.

Ananias
05-06-14, 03:46
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει αν υπάρχει τρόπος να κάνω τον Firefox να σταματήσει να ενημερώνεται μόνος του επειδή μου αλλάζει καθε τρεις και λίγο το πρόγραμμα κανοντας το αναβάθμιση, ενώ εγώ ΔΕΝ θέλω; Μόνο ενημερώσεις θέλω.
Παρακαλώ τα φώτα σας γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Ο «κανονικός» Firefox (aka the release channel, δηλαδή αυτός που κατεβάζουμε από την επίσημη ιστοσελίδα της Mozilla (http://www.mozilla.org/en-US/firefox/new/)) αλλάζει major version (πχ 27, 28, 29...) κάθε έξι εβδομάδες περίπου (rapid release cycle (https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Firefox#Rapid_release)). Σε κάθε νέα major version περιλαμβάνονται νέα features, αλλαγές στο interface, stability fixes και φυσικά security updates. Απ' όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει τρόπος να πάρεις μόνο τα τελευταία και να αφήσεις τα υπόλοιπα. (Εκτός ίσως, αν κάνεις backport τα security updates και κάνεις compile τον Firefox μόνος σου...)

Υπάρχει όμως και ο Firefox Extended Support Release (http://www.mozilla.org/en-US/firefox/organizations/faq/) (aka the esr channel) ο οποίος αλλάζει major version περίπου μία φορά το χρόνο. Από τη Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Firefox#Extended_Support_Release):


[...] During the extended cycle, no new features will be added to a Firefox ESR; only high-risk/high-impact security vulnerabilities or major stability fixes will be corrected.

Για παράδειγμα, η τρέχουσα έκδοση του Firefox release είναι 29.0.1 ενώ για τον Firefox esr είναι 24.5.0 που βασικά είναι ο Firefox 24 (17/09/2013) + security updates.

CybEng
05-06-14, 13:42
Πάντος με την εξυπνάδα που έκαναν στο user interface της έκδοσης 29 βλέπω σε 1-2 χρόνια να μην υπάρχει firefox.
Η γνώμη μου είναι ότι αν κάποιος θέλει user interface ala Chrome θα επιλέξει τον φυλλομετρητή της γούγλης και όχι μια αλεπού με άλλο ένδυμα.
Προσωπικά έκανα το λάθος να περάσω την έκδοση 29 σε Ubuntu Linux και την πάτησα πανηγυρικά διότι δεν γίνεται με απλό τρόπο να ξαναγυρίσω στην έκδοση 28.

bchris
05-06-14, 13:46
Εμενα παντως ρε παιδια με εχει απογοητευσει πολυ, ο FF.
Καποτε ηταν σταθεροτατος, ελαφρυς, αψογος.

Τα τελευταια χρονια, συναγωνιζεται τον ΙΕ στις μ@λ@κιες :(
Kirma.

Papas00zas
05-06-14, 15:22
Πάντος με την εξυπνάδα που έκαναν στο user interface της έκδοσης 29 βλέπω σε 1-2 χρόνια να μην υπάρχει firefox.
Η γνώμη μου είναι ότι αν κάποιος θέλει user interface ala Chrome θα επιλέξει τον φυλλομετρητή της γούγλης και όχι μια αλεπού με άλλο ένδυμα.
Προσωπικά έκανα το λάθος να περάσω την έκδοση 29 σε Ubuntu Linux και την πάτησα πανηγυρικά διότι δεν γίνεται με απλό τρόπο να ξαναγυρίσω στην έκδοση 28.
Έχω δηλώσει επανειλημμένα ότι τον ρουφιάνο της google ΔΕΝ τον θέλω-και πραγματικα λυπάμαι πολύ όσους τον χρησιμοποιούν-όπως και το άλλο προβατακι της, το android. Καλως η κακως δεν υπάρχει διαχειριση ΠΔ(μη σας φαινεται παραξενο μετα....όταν λετε τι με νοιαζει....). Οπότε με χασανε, επρεπε να ανοιξω μαιλ στον σερβερ τους για να την παθω....

Εμενα παντως ρε παιδια με εχει απογοητευσει πολυ, ο FF.
Καποτε ηταν σταθεροτατος, ελαφρυς, αψογος.

Τα τελευταια χρονια, συναγωνιζεται τον ΙΕ στις μ@λ@κιες :(
Kirma.
Διαφωνώ μαζί σου. Εχω χρησιμοποιήσει τον IE αρκετά τα τελευταία 5 χρόνια και από την εκδοση 8 δουλεύει αρκετά καλά-τον είχε το πρώτο μου λάπτοπ με τα τότε νεοσύστατα εφτάρια.Τον ειχα δουλεψει και σε απαιτητικές σελίδες χωρίς πρόβλημα. Η δε εκδοση 9 ειναι παναλαφρη και απόρησα με αυτό που έβλεπα.
Φυσικα για να προσελκύσουν κοσμο οι μεν,ριχνουν σταχτη στους δε. Ο FF απο την άλλη επισης δε με προβληματισε και τον χρησιμοποιώ σε παλαιότερα μηχανήματα. ΟΚ καποιες φορες παιρνει αρκετή μνήμη,αλλά μονο αν ανοιξω σελίδες τύπου youtube και αναλογες
Μονο μια απορία εχω-αν και αυτο καλύτερα να απαντηθεί αφού βρεθεί η λύση: Γιατί σε κάποιες περιπτωσεις μου βγάζει <<σεναριο ενεργειων>> και ξεκιναει με chrome:// -όπως επίσης βλέπω το ίδιο σε καποιες ρυθμίσεις του.

Ananias
05-06-14, 16:22
Πάντος με την εξυπνάδα που έκαναν στο user interface της έκδοσης 29 βλέπω σε 1-2 χρόνια να μην υπάρχει firefox.

Πράγματι, ώρες-ώρες απορεί κανείς τί είδους σατανικά τερατάκια χοροπηδούν ασταμάτητα μέσα στα κεφάλια των UI «experts»...

Παρ' όλα αυτά, αν και αρχικά οι αλλαγές στον Firefox 29 μ' έκαναν να θέλω να ξεριζώσω τα μάτια μου, τελικά μού άρεσαν...


Προσωπικά έκανα το λάθος να περάσω την έκδοση 29 σε Ubuntu Linux και την πάτησα πανηγυρικά διότι δεν γίνεται με απλό τρόπο να ξαναγυρίσω στην έκδοση 28.

Δε είναι καλή ιδέα (security-wise) να επιστρέψεις σε μία unsupported έκδοση ενός web browser...


Εμενα παντως ρε παιδια με εχει απογοητευσει πολυ, ο FF.
Καποτε ηταν σταθεροτατος, ελαφρυς, αψογος.
Τα τελευταια χρονια, συναγωνιζεται τον ΙΕ στις μ@λ@κιες :(
Kirma.

Κανένα πρόβλημα σε μένα. Εξαιρετικά σταθερός (ζήτημα να έχει σκάσει μία φορά τα τελευταία 5 χρόνια), γρήγορος και ελαφρύς (~580 MB RAM usage με >20 tabs ανοικτά).


[...] Μονο μια απορία εχω-αν και αυτο καλύτερα να απαντηθεί αφού βρεθεί η λύση: Γιατί σε κάποιες περιπτωσεις μου βγάζει <<σεναριο ενεργειων>> και ξεκιναει με chrome:// -όπως επίσης βλέπω το ίδιο σε καποιες ρυθμίσεις του.

Από το λήμμα user interface chrome (http://en.wikipedia.org/wiki/User_interface_chrome#User_interface_and_interacti on_design):


[...] The visible graphical interface features of an application are sometimes referred to as "chrome" or "Gui" (Goo-ee).

Περισσότερα εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Chrome_Mozilla) κι εδώ (http://www.catb.org/~esr/jargon/html/C/chrome.html) :-)


Chrome: [...] Showy features added to attract users but contributing little or nothing to the power of a system. “The 3D icons in Motif are just chrome, but they certainly are pretty chrome!”

Τελικά σε βολεύει ο Firefox ESR ή όχι;