PDA

Επιστροφή στο Forum : Βρε για δείτε τι δεν ξέραμε!??!



agis68
29-05-14, 02:08
Βρε!!! βερε!!!....Καλά δεν γνωρίζαμε αλλά δεν ρωτάγαμε κιόλας!...Ναι ξέρω δεν ρωτας πχ κ Σιμήτη τι δλειά είχε ο πατερούλης με τους Γερμανους απο 1941 και μετά? Και οχι μόνο αυτός! δεν είναι ένας δεν είναι δύο, αλλά όλοι που το πάιζαν αντιαστασιαστές αγωνιστες και ανήκουν στον παλιο πυρήνα του τέως ΠΑΣΟΚ είναι ένας και ένας......και μιλάμε με γεγονότα....για περάστε να δείτε....να πάθετε το μεταμεσονύχτιο ΣΟΚ σας......Α! για αυτό και ΠΑ-ΣΟΚ?????? (πανελλήνιο Σοκ????)


βρε για περάστε......να δείτε τι μπουμπούκια είχαμε και έχουμε για ηγέτες...Εμ δεν γίνεσαι καθήκι απο τη μια στιγμή στην αλλη κε Παπακωνσταντίνου μου.....

Δείτε και θαυμάστε... (http://polemiko-imerologio.gr/2014/05/%CE%B5%CF%86%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B4%C E%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%89%CF%80%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AC%CF%83%C F%84/)

lepouras
29-05-14, 02:46
αν και δεν έχω καμιά αμφιβολία για το ποιοι μας κυβερνούν και με ποιο τρόπο πολύ μεγαλοεπιχειρηματίες πλούτισαν και στο σύνολό τους ποιόν ρόλο παίξανε ή συμμετείχαν στην μετέπειτα ιστορία της χώρας μας.
αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι ξερά μια λίστα με ονόματα που δεν αναφέρει (όπως στο αρχικό κείμενο) με ποιους σημερινούς συνδέονται δίνει το ελεύθερο στον καθένα να υποθέτει για όποιον ξέρει και νομίζει με τρόπο που περισσότερα εσφαλμένα συμπεράσματα θα βγάλουν παρά σωστά.
γιατί πολύ απλά έχει και όνομα συμμαθητή μου που δεν έχει δεν είχε και έτσι που καταντήσαμε δεν πρόκειται να αποκτήσει και ποτέ δραχμή. άρα τη να υποθέσω ότι ο παππούς του τα κονόμησε και τα έφαγε στις <<κοκόνες>>?
για να καταλήξω. όσο ίσως πετυχημένα ξεκίνησε το άρθρο ακυρώθηκε με μια ξερή λίστα.

agis68
29-05-14, 07:06
Παρ' όλα αυτά αποτελεί είδηση...και εγω προσωπικά δεν στάθηκα στη λίστα αλλά στα ονοματα ΠΡΙΝ τη λίστα.....εκεί δεν χωράει αμφιβολία το ποιος και γιατί....

leosedf
29-05-14, 07:58
Επειδή έχουμε αρχίσει να γεμίζουμε τη γενική συζήτηση με πολιτικές συζητήσεις από όλες τις σελίδες που κυκλοφορούν καλό θα ήταν να περιοριστούμε στο θέμα εξαέρωσης.

Καλημέρα.

bchris
29-05-14, 13:11
Βρε!!! βερε!!!....Καλά δεν γνωρίζαμε αλλά δεν ρωτάγαμε κιόλας!...Ναι ξέρω δεν ρωτας πχ κ Σιμήτη τι δλειά είχε ο πατερούλης με τους Γερμανους απο 1941 και μετά? Και οχι μόνο αυτός! δεν είναι ένας δεν είναι δύο, αλλά όλοι που το πάιζαν αντιαστασιαστές αγωνιστες και ανήκουν στον παλιο πυρήνα του τέως ΠΑΣΟΚ είναι ένας και ένας......και μιλάμε με γεγονότα....για περάστε να δείτε....να πάθετε το μεταμεσονύχτιο ΣΟΚ σας......Α! για αυτό και ΠΑ-ΣΟΚ?????? (πανελλήνιο Σοκ????)


βρε για περάστε......να δείτε τι μπουμπούκια είχαμε και έχουμε για ηγέτες...Εμ δεν γίνεσαι καθήκι απο τη μια στιγμή στην αλλη κε Παπακωνσταντίνου μου.....

Δείτε και θαυμάστε... (http://polemiko-imerologio.gr/2014/05/%CE%B5%CF%86%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B4%C E%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%89%CF%80%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AC%CF%83%C F%84/)


Χωρις να θελω να παρω το μερος κανενος, η παραπανω λιστα δεν λεει και πολλα κατα την γνωμη μου.

Δηλαδη τι περιμενες να κανει ο xyz επιχειρηματιας της εποχης?
Φαντασου κατασταση:
Εχει χασει η χωρα του τον πολεμο και ειναι ευπο κατοχη.
Πολυ πιθανον να εχει χασει καποι συγγενη στον πολεμο ή κατα την διαρκεια της κατοχης.
Και απο πανω, ερχεται ο Γερμαναρας σ'εσενα που παραγεις πχ καλτσες και σου ζηταει να του πουλησεις καλστες.
Τι θα κανεις θα πεις οχι? Μην τρελλαθουμε κιολας.

Δεν αντλεγω οτι πολλοι απο αυτους που ειναι στην λιστα ηταν οντως φιλογερμανοι, αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

ΥΓ:
Το ονομα της οικογενειας μου δεν ειναι στην λιστα

ΥΥΓ:

Επειδή έχουμε αρχίσει να γεμίζουμε τη γενική συζήτηση με πολιτικές συζητήσεις από όλες τις σελίδες που κυκλοφορούν καλό θα ήταν να περιοριστούμε στο θέμα εξαέρωσης.


Καλημέρα.

Αν νομιζεις οτι θα παρει διαστασεις, μεταφερε το στην εξαερωση.

SRF
29-05-14, 14:04
Επίσης πολύ αόριστα αναφέρει διάφορα για διάφρους... και αυτό είναι λιγάκι περίεργο! <Δηλαδή όταν λες ότι

6. Να θυμηθούμε και τον ”Γερο της Δημοκρατίας”, Γ.Παπανδρέου που διετέλεσε σύμβουλος του πρωθυπουργού της κατοχής Τσολάκογλου πρέπει κάπως αν το στοιχειοθετείς... γιατί αλλοιώς είναι λασπολογία... όταν τα εμφανή εως σήμερα ιστορικά στοιχεία αναφέρουν άλλα! Πχ.

Κατά την κατοχή της Ελλάδας από τους Γερμανούς (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%C E%AE_%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE_%C F%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE %B4%CE%B1) στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%84_%CE%A0%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CF%83% CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%A0%CF%8C%CE%BB%CE%B5%C E%BC%CE%BF%CF%82), συνελήφθη στις αρχές του 1942 (http://el.wikipedia.org/wiki/1942) από τους Ιταλούς (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1) ως εκδότης της παράνομης εφημερίδας "Ελευθερία", και φυλακίστηκε για ένα τρίμηνο στις φυλακές Αβέρωφ (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%A6%CF%85%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE% AD%CF%82_%CE%91%CE%B2%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%86&action=edit&redlink=1). Τον Ιούνιο του 1943 (http://el.wikipedia.org/wiki/1943) υποβάλλει απευθείας στο Στρατηγείο της Μέσης Ανατολής

Και δεν λέω ότι ίσως υπάρχει παρασκπήνιο... αλλά ΠΕΣ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!!!
Γενικά και αόριστα όλοι προδότες ήταν/είσασταν, είνα/είστε και θα είναι/είστε

Fixxxer
29-05-14, 14:09
Παντως ο Γεωργιος Παπανδρεου απ οτι ξερω τη δεκαετια του '60 εδωσε συνταξεις στους γερους...
Αυτο που λεει απο πανω ο Γιωργος το διαβασα στη wikipedia...
Kαι η αληθεια ειναι οτι εκανε καποια πραγματα για τους ανθρωπους με χαμηλοτερα εισοδηματα...

vasilllis
29-05-14, 15:12
Παντως ο Γεωργιος Παπανδρεου απ οτι ξερω τη δεκαετια του '60 εδωσε συνταξεις στους γερους...
Αυτο που λεει απο πανω ο Γιωργος το διαβασα στη wikipedia...
Kαι η αληθεια ειναι οτι εκανε καποια πραγματα για τους ανθρωπους με χαμηλοτερα εισοδηματα...

ναι ρε φιλε :001_rolleyes: και εγω σημερα πληρωνω υπερ ογα γιατι ο γεωργιος εδωσε συνταξη στους γερους απο τον οβολο του.

Fixxxer
29-05-14, 15:19
ναι ρε φιλε :001_rolleyes: και εγω σημερα πληρωνω υπερ ογα γιατι ο γεωργιος εδωσε συνταξη στους γερους απο τον οβολο του.

Ωραια η λυση ειναι μια τοτε ο μικτος μισθος και οι εισφορες του εργοδοτη να πανε ολες στον εργαζομενο αλλα μετα τα 65 να μην ζητησει συνταξη...
Ουτε εμεις να δουλευουμε για τους σημερινους συνταξιουχους αφου εμεις ετσι οπως παμε δεν προκειται να δουμε συνταξη...

kanenas
29-05-14, 16:26
γρρρρρρρρρρρρρρηγορα στο τμήμα για αναγνώριση στοιχείων http://www.youtube.com/watch?v=IM1qD1sC1vs

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
29-05-14, 17:55
και υπαρχουν και αλλοι ο τραγκας ειχε βαλει στο περιοδικο του πριν πολυ καιρο αυτο το θεμα με τους δοσιλογους, των αθηνων .
Υ.Γ ο Κ τσουκατος με το 1000000 μυριο στο τρενο χαχαχαχα δεκαευρο εχεις και το κοιτας σα γκομενα.

nikosp
29-05-14, 20:06
Με την λογική αυτη δέν θα έπρεπε να είχαμε καμμία οικονομική η άλλη σχέση με κράτη που στο παρελθόν και χωρίς δικιά μας υπαιτιότητα με κύριξαν τον πόλεμο με αποτέλεσμα το χάσιμο αδίκως ανθρωπίνων ζωών και μεγάλων οικονομικών καταστροφών
Ομως σήμερα είμαστε οικονομικοί σύμμαχοι με πολλούς από αυτούς και διατηρούμε τίς καλλύτερες κρατικές σχέσεις με τους άλλους (για να μήν αναφέρω ονόματα)

antonis_p
31-05-14, 19:06
Παντως ο Γεωργιος Παπανδρεου απ οτι ξερω τη δεκαετια του '60 εδωσε συνταξεις στους γερους...
Αυτο που λεει απο πανω ο Γιωργος το διαβασα στη wikipedia...
Kαι η αληθεια ειναι οτι εκανε καποια πραγματα για τους ανθρωπους με χαμηλοτερα εισοδηματα...

Μοίρασε τα δάνεια και τα πακέτα Ντελόρ όπου ήθελε να δημιουργήσει πελατειακή βάση. Με μια υπογραφή από το κομματόσκυλο του χωριού, ο κάθε κοπρίτης ονομάζονταν ... αντιστασιακός και έπαιρνε ... σύνταξη! Πλήρωνε εσύ τώρα τα πράγματα που έκανε για τους ανθρώπους με τα χαμηλότερα εισοδήματα!

nikosp
31-05-14, 19:23
Μοίρασε τα δάνεια και τα πακέτα Ντελόρ όπου ήθελε να δημιουργήσει πελατειακή βάση. Με μια υπογραφή από το κομματόσκυλο του χωριού, ο κάθε κοπρίτης ονομάζονταν ... αντιστασιακός και έπαιρνε ... σύνταξη! Πλήρωνε εσύ τώρα τα πράγματα που έκανε για τους ανθρώπους με τα χαμηλότερα εισοδήματα!

Αυτό με τους μαϊμού αντιστασιακούς το ξέρω από πρώτο χέρι
Υπήρξαν 'ατομα που γνώριζα τα οποία την εποχή των γεγονότων ήταν ανήλικα και δέν είχαν καμμία κοματική ανάμοιξη και τα οποία με αρκετές δύο διαβεβαιώσεις φίλων πήραν σύνταξη και τα παιδιάτους κάποια σχετικά 'μόρια' για εξετάσεις στό δημόσιο

Fixxxer
31-05-14, 20:46
Μοίρασε τα δάνεια και τα πακέτα Ντελόρ όπου ήθελε να δημιουργήσει πελατειακή βάση. Με μια υπογραφή από το κομματόσκυλο του χωριού, ο κάθε κοπρίτης ονομάζονταν ... αντιστασιακός και έπαιρνε ... σύνταξη! Πλήρωνε εσύ τώρα τα πράγματα που έκανε για τους ανθρώπους με τα χαμηλότερα εισοδήματα!

Συμφωνω για τις μαϊμου συνταξεις...
Προτιμω να πληρωσω για χαμηλα εισοδηματα παρα για υπουργους και μεγαλολαμογια...

SRF
31-05-14, 22:34
Παντως ο Γεωργιος Παπανδρεου απ οτι ξερω τη δεκαετια του '60 εδωσε συνταξεις στους γερους...
Αυτο που λεει απο πανω ο Γιωργος το διαβασα στη wikipedia...
Kαι η αληθεια ειναι οτι εκανε καποια πραγματα για τους ανθρωπους με χαμηλοτερα εισοδηματα...


Μοίρασε τα δάνεια και τα πακέτα Ντελόρ όπου ήθελε να δημιουργήσει πελατειακή βάση. Με μια υπογραφή από το κομματόσκυλο του χωριού, ο κάθε κοπρίτης ονομάζονταν ... αντιστασιακός και έπαιρνε ... σύνταξη! Πλήρωνε εσύ τώρα τα πράγματα που έκανε για τους ανθρώπους με τα χαμηλότερα εισοδήματα!


Αυτό με τους μαϊμού αντιστασιακούς το ξέρω από πρώτο χέρι
Υπήρξαν 'ατομα που γνώριζα τα οποία την εποχή των γεγονότων ήταν ανήλικα και δέν είχαν καμμία κοματική ανάμοιξη και τα οποία με αρκετές δύο διαβεβαιώσεις φίλων πήραν σύνταξη και τα παιδιάτους κάποια σχετικά 'μόρια' για εξετάσεις στό δημόσιο


Συμφωνω για τις μαϊμου συνταξεις...
Προτιμω να πληρωσω για χαμηλα εισοδηματα παρα για υπουργους και μεγαλολαμογια...

Τελικά έχουμε υποστεί τεράστια ζημιά μνήμης, σκέψης, ορθολογικής και λογικής αναλύσεως με όλες αυτές τις οικογενειοκρατίες που μέχρι και όνομα δεν αλλάζει στην χώρα αυτή επί 60+ έτη!

Νομίζω ότι ο ΓΕΩΡΓΙΟΣ και ΟΧΙ ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ή ΑΝΔΡΕΑΣ Παπανδρέου που αναφέρθηκε ο φίλος μας ήταν όντως μέχρι την δεκαετία του 60, αφού ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΕΘΑΝΕ ΕΠΙ ΕΠΤΑΕΤΙΑΣ (ΧΟΥΝΤΑΣ) προ του 1974!
Νομίζω επίσης ότι ο κ.κ. Ντελόρ όχι δεν υπήρχε επί βίου του ανωτέρω, αλλά ούτε πακέτο ούτε καν απλό γρ΄μμα με όννο δεν έστελνε,,, αφού μΆΛΛΟΝ Θ ήταν φοιτητής!!!
Επίσης οι "αντιστασιακοί" αναγνωρίστηκαν αφού πρώτα νομιμοποιήθηκε το ΚΚΕ στην Ελλάδα ως κόμμα, δηλαδή μετά την μεταπολίτευση του 74 την οποία ΔΕΝ ζούσε για να δει ή κάνει συντάξεις για αυτούς ο ανωτέρω!!!

Εκτός αν τελικά από το Παρίσι ήρθε ο Κωστάκης ο Καραμανλής οπότε μάλλον και το δίλημμα¨"ή εγώ ή τα τανκς" θα οδηγούσε λόγο μικρότερου ογκομετρικού συγκρίτικού πλεονεκτήματος σε νίκη των Τανκ!!!
Νομίζω όμως ότι ο Θείος του ο Κωνσταντίνος εκ Παριίσων ήταν πιό αδύνατος... και εξ' αυτού ενίκησε ίσως!

antonis_p
31-05-14, 22:35
Συμφωνω για τις μαϊμου συνταξεις...
Προτιμω να πληρωσω για χαμηλα εισοδηματα παρα για υπουργους και μεγαλολαμογια...

Δεν σε ρωτανε, θα πληρώσεις για όλα. Υπήρχε λόγος που πήραν από τα δανεικά αυτοί με τα χαμηλά εισοδήματα, εξαγοράζονταν η ψήφος τους για να παίρνουν τα πολλά "οι υπουργοί και τα μεγαλολαμόγια".

nikosp
31-05-14, 22:37
Δεν σε ρωτανε, θα πληρώσεις για όλα. Υπήρχε λόγος που πήραν από τα δανεικά αυτοί με τα χαμηλά εισοδήματα, εξαγοράζονταν η ψήφος τους για να παίρνουν τα πολλά "οι υπουργοί και τα μεγαλολαμόγια".
ΤΑ παθήματα τουλάχιστον ας γινοντουσαν και μαθήματα
Αλλά δέν....

stauros772000
31-05-14, 23:58
μερικοι σε λιγο θα μας πουνε για το τι καλος που ηταν για την χωρα και ο γιος της ριζας του κακου ,ανδρεας.........ημαρτον....διαβαστε και κανα βλιβλιο,μην τα διαβαζετε ολα απο βικι ή νετ.............

Fixxxer
01-06-14, 00:09
http://www.istorikathemata.com/2010/08/1974.html