PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρασάρει ο Firefox 29.0.1



SV1JRT
29-05-14, 10:58
Καλημέρα,
Έχω θέμα με τον Firefox 29.0.1
Μου κρασάρει αρκετά συχνά. Το πρόβλημα εμφανίζετε σε firefox με ανοιχτά tabs.
Μερικές φορές, όταν κλείνω ένα από τα ανοιχτά tabs, το tab σβήνετε από την λίστα στην οριζόντια μπάρα των tabs, ΑΛΛΑ το περιεχόμενο του κλεισμένου tab συνεχίζει να εμφανίζετε στο παράθυρο και όταν προσπαθώ να επιλέξω άλλο tab, το περιεχόμενο του παραθύρου δεν αλλάζει..
Η μόνη λύση για να ξεκολλήσει ο firefox είναι να κλείσω ΟΛΑ τα ανοιχτά παράθυρα firefox και να τα ξανα-ανοίξω..
Αυτό το πρόβλημα το αντιμετωπίζω σε 4 διαφορετικά PC και ένα laptop. Τα δύο απο αυτά τα PC τρέχουν WinXP και τα άλλα δύο μαζί με το laptop έχουν Win 7 Pro. ΟΛΑ ΓΝΗΣΙΑ και με τα τελευταία updates.
Στον firexox έχω μόνο το MozRepl 1.1.2, το addblock Plus 2.6 και το Greek - English (US) Spelling Dictionary 0.8.6 σαν plugins.
Το αντιμετοπίζει και άλλος αυτό το πρόβλημα ??

.

FH16
29-05-14, 12:22
Δεν ξέρω αν βοηθά αλλά δες εδώ (https://support.mozilla.org/el/questions/998460)

Fixxxer
29-05-14, 13:59
Καλημέρα,
Έχω θέμα με τον Firefox 29.0.1
Μου κρασάρει αρκετά συχνά. Το πρόβλημα εμφανίζετε σε firefox με ανοιχτά tabs.
Μερικές φορές, όταν κλείνω ένα από τα ανοιχτά tabs, το tab σβήνετε από την λίστα στην οριζόντια μπάρα των tabs, ΑΛΛΑ το περιεχόμενο του κλεισμένου tab συνεχίζει να εμφανίζετε στο παράθυρο και όταν προσπαθώ να επιλέξω άλλο tab, το περιεχόμενο του παραθύρου δεν αλλάζει..
Η μόνη λύση για να ξεκολλήσει ο firefox είναι να κλείσω ΟΛΑ τα ανοιχτά παράθυρα firefox και να τα ξανα-ανοίξω..
Αυτό το πρόβλημα το αντιμετωπίζω σε 4 διαφορετικά PC και ένα laptop. Τα δύο απο αυτά τα PC τρέχουν WinXP και τα άλλα δύο μαζί με το laptop έχουν Win 7 Pro. ΟΛΑ ΓΝΗΣΙΑ και με τα τελευταία updates.
Στον firexox έχω μόνο το MozRepl 1.1.2, το addblock Plus 2.6 και το Greek - English (US) Spelling Dictionary 0.8.6 σαν plugins.
Το αντιμετοπίζει και άλλος αυτό το πρόβλημα ??

.

Φιλε Σωτηρη επειδη ειχα παθει κι γω το ιδιο πριν καιρο στην 27 εκδοση αν θυμαμαι καλα ειχα απεγκαταστησει ολα τα add-on και μετα απεγκατεστησα και τον firefox και μετα απ την αρχη ολα...

matthew
29-05-14, 14:27
Το πιο πιθανό είναι αυτό που λέει ο Νίκος. Ίσως κάποιο πρόσθετο να κάνει τη ζημιά. Το έχω δει & σε άλλα fora να το λένε αυτό. Κάπου μάλιστα διάβασα ότι για συγκεκριμένα πρόσθετα πρέπει να εγκατασταθούν με κάποια σειρά προτεραιότητας για να μην δημιουργούν συγκρούσεις με άλλα πρόσθετα.

Fixxxer
29-05-14, 14:37
Το πιο πιθανό είναι αυτό που λέει ο Νίκος. Ίσως κάποιο πρόσθετο να κάνει τη ζημιά. Το έχω δει & σε άλλα fora να το λένε αυτό. Κάπου μάλιστα διάβασα ότι για συγκεκριμένα πρόσθετα πρέπει να εγκατασταθούν με κάποια σειρά προτεραιότητας για να μην δημιουργούν συγκρούσεις με άλλα πρόσθετα.

Αυτες τις συγκουσεις στο χωριο μου τις λεμε conflict :001_tt2:

SV1JRT
29-05-14, 15:15
Xmmmm.... Ενδιαφέρων...
Θα κάνω μια πλήρη απεγκατάσταση και θα σας πώ.
Το περίεργο είναι οτι το πρόβλημα συμβαίνει σε 5 μηχανήματα...
Ολα στράβωσαν στην εγκατάσταση ??

Οεοοο...

.

Fixxxer
29-05-14, 15:25
Xmmmm.... Ενδιαφέρων...
Θα κάνω μια πλήρη απεγκατάσταση και θα σας πώ.
Το περίεργο είναι οτι το πρόβλημα συμβαίνει σε 5 μηχανήματα...
Ολα στράβωσαν στην εγκατάσταση ??

Οεοοο...

.

Μηπως στραβωσε σε κανενα update?
Aν ειναι και αυτοματο το update σε ολα το βρισκω λογικο...

matthew
29-05-14, 15:25
Δοκίμασε να αφαιρέσεις από ένα μηχάνημα τα πρόσθετα στο firefox ένα ένα να δεις τι συμβαίνει. Ίσως δεν έχουν ενημερωθεί ακόμη & να προκαλούν πρόβλημα στη νέα έκδοση του firefox.

leosedf
29-05-14, 18:22
http://chrome.google.com :lool::lool::blink:

SV1JRT
29-05-14, 18:47
http://chrome.google.com :lool::lool::blink:

Κωνσταντίνε thanks, αλλά δεν θέλω (ακομα) άλλον ένα browser...
Φτάνει το bugware της μικρομάλακης και ο firefox...

:wiink: :001_unsure:

.

leosedf
29-05-14, 19:14
Δεν λέω ΚΑΙ άλλον, λέω να βγάλεις όλα τα άλλα και να βάλεις αυτόν?

btw ακόμα χρησιμοποιείται ο firefox?

matthew
29-05-14, 19:46
btw ακόμα χρησιμοποιείται ο firefox?
Εδώ χρησιμοποιείται ακόμη ο Internet Exploiter! :mrgreen:

john_b
29-05-14, 19:57
Μάγκες, ένα έχω να σας πω για απροβλημάτιστο σερφάρισμα: ΙΕ

matthew
29-05-14, 20:06
Σε μένα ο φλεγόμενος αλεπουδιάρης δουλεύει κανονικά η τελευταία έκδοση & ας του έχω φορτωμένα 7 πρόσθετα επιπλέον. Εναλλακτικά έχω εγκατεστημένο & τον Chromium για τρίτους, γιατί αν δεν γνωρίζουν τα πρόσθετα που έχω εγκατεστημένα στο firefox δε πρόκειται να σερφάρουν ποτέ. :laugh:

agis68
29-05-14, 21:31
Σωτήρη ένα τρικ που πιάνει όσο και αν είναι περίεργο είναι να επιλέξεις από διαχείριση εργασιών, κάνοντας δεξί κλικ στον firefox στη Συνάφεια να βγάλεις τον έναν επεξεργαστή ....σε μένα έπιασε και δεν κολλάει όπως παλιότερα.....βέβαια να πω την αλήθεια από εχθές έβαλα οριστικά G.CHROME και πετάει.....και έχω τον Α200 toshiba 2core με 2 GB ram!!!!

SV1JRT
30-05-14, 16:47
Λοιπόν, εχτές έκανα uninstall στα plugin του firefox και μετά έβγαλα και τον firefox. Στη συνέχεια εσβησα όλους τους φακέλους που ήταν για το firefox και καθάρισα και το registry.
Μετά εγκατέστησα ξανά τον firefox και τα plugins.
Μεχρι στιγμής ΔΟΥΛΕΒΕΙ ΣΩΣΤΑ !!!
Ο καιρός θα δείξει.
Ευχαριστώ όλους τους συνφορουμίτες που απάντησαν.

:lool:

.