PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάηκε η λάμπα του προβολέα



kakomiris
30-05-14, 14:11
Γεια σας,

Πριν ένα μήνα περίπου πέρασα ένα 500αρι προβολέα. Όλα ήταν μια χαρά, μέχρι που κάηκε ή λάμπα για κάποιο περίεργο λόγο.

Ερώτηση:
1) Μήπως φταίει που ανοιγόκλεινε συνεχώς;
2) Μήπως μπήκε νερό μέσα και παρουσιάστηκε πρόβλημα; Το καπάκι από την πίσω μεριά, δεν μου φαίνεται καλά κουμπωμένο.


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

nikosp
30-05-14, 14:26
Το ότι ανοιγόκλεινε συνεχώς δέν το κατάλαβα
Μπορείς να μου πείς περισσότερα ?

bchris
30-05-14, 14:30
Καλησπερα και σε σενα Βασιλη.

Χωρις να θελω να σε θιξω, παιρνω το θαρρος να σου πω τα εξης:
Κατ' αρχας τι σοι ερωτηση ειναι αυτη?
Οι λαμπες καιγονται. c'est la vie.

Απο την αλλη, ακομη κι αν ο δικος σου προβολες υποκειται σε καποια ειδικη περιπτωση, χωρις φωτογραφιες, χωρις μαρκα/μοντελο προβολεα, τι περιμενεις?

"Κοινοτητα ηλεκτρονικων" ειναι εδω, οχι μεντιουμ...

Και παλι χωρις παρεξηγηση.

kakomiris
30-05-14, 14:40
Το ότι ανοιγόκλεινε συνεχώς δέν το κατάλαβα
Μπορείς να μου πείς περισσότερα ?
Έχει φωτοκύτταρο και για αυτό τον λόγο το ανάφερα έτσι.

σεατ 2
30-05-14, 14:42
μπορει να φταίει η ποιότητα τις λαμπας βαλε μια γνωστή μαρκα πχ.φιλιπς
και πιστεύω να αντεξει πιο πολύ καιρό.οπως βιδοσεις το μπροστά τζαμακι να πατησει
καλά το λάστιχο πουχει.

kakomiris
30-05-14, 14:46
Καλησπερα και σε σενα Βασιλη.

Χωρις να θελω να σε θιξω, παιρνω το θαρρος να σου πω τα εξης:
Κατ' αρχας τι σοι ερωτηση ειναι αυτη?
Οι λαμπες καιγονται. c'est la vie.

Απο την αλλη, ακομη κι αν ο δικος σου προβολες υποκειται σε καποια ειδικη περιπτωση, χωρις φωτογραφιες, χωρις μαρκα/μοντελο προβολεα, τι περιμενεις?

"Κοινοτητα ηλεκτρονικων" ειναι εδω, οχι μεντιουμ...

Και παλι χωρις παρεξηγηση.
Αντί για "Κάηκε η λάμπα του προβολέα" τι να έβαζα;

Όσο για την μάρκα και το μοντέλο δεν βρήκα τίποτα πάνω στην συσκευασία :confused1:

kakomiris
30-05-14, 14:48
Θα πάρω μία καλή....
Το τζαμάκι μπροστά δεν ήταν καλά βιδωμένο. Ο προβολέας όμως ήταν προς τα κάτω οπότε δεν μπορώ να πω ότι το νερό έφτασε στην λάμπα, μόνο λίγο μπροστά.

σεατ 2
30-05-14, 14:49
βλέπω ορισμένοι εξακολουθούν να ειρωνευοντε .μπράβο συνεχιστε ετσι!!!!!

σεατ 2
30-05-14, 14:52
και αν σε πει το μοντελο Χρήστο τι θα αλλάξει; ;;;
εμεις απο το κιλκις ετσι τα λεμε.
καηκε η λαμπα εχεις προβλημα;;;

SV1JRT
30-05-14, 14:58
.


ΑΛΛΟ Η ΕΙΡΩΝΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ !!!
Τα έχουμε μπερδέψει ΠΟΛΥ μου φαίνεται.
Για χαλαρώστε λιγουλάκι. ΠΟΛΥ ΜΥΓΙΑΓΓΙΧΤΟΙ είναι ορισμένοι εδώ μέσα...

(Ναι, ξέρω... Θα φάω κάμποσα thumb down από αρκετούς, αλλά ΦΑΓΟΥΡΑ ΜΟΥ. Και αυτό δεν είναι ειρωνία αλλα πραγματικότητα).

.

σεατ 2
30-05-14, 15:00
εισα ρε μαγκα ξυπνησες;;;;;

kakomiris
30-05-14, 15:08
.


ΑΛΛΟ Η ΕΙΡΩΝΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ !!!
Τα έχουμε μπερδέψει ΠΟΛΥ μου φαίνεται.
Για χαλαρώστε λιγουλάκι. ΠΟΛΥ ΜΥΓΙΑΓΓΙΧΤΟΙ είναι ορισμένοι εδώ μέσα...

(Ναι, ξέρω... Θα φάω κάμποσα thumb down από αρκετούς, αλλά ΦΑΓΟΥΡΑ ΜΟΥ. Και αυτό δεν είναι ειρωνία αλλα πραγματικότητα).

.
Άλλο η παρατήρηση και άλλο η παρατήρηση με ειρωνικό τρόπο. Υπάρχει σημαντική διαφορά.

Για το ερώτημα υπάρχει κάτι που θα πείτε;;;

SV1JRT
30-05-14, 15:08
Γιατι ρωτάς?? Θες να μου φέρεις καφέ ??

.

betacord85
30-05-14, 15:31
ενα εσπρεσσο φρεντο στον συναδελφο γρηγορα...λογικο ειναι να ρωταει μαρκα και μοντελο...μπορει να τοθ εχει τυχει ξανα σε βλαβη..η να θελει με την καλη του την καρδια ο συναδελφος να googlarei σαν troubleshouting το μοντελο την μαρκα και την βλαβη...που το κακο?και η ηρωνεια που και που καλο κανει...δεν εχουμε ολοι εδω μεσα τις ιδιες γνωσεις...ουτε οπως ειπε ο φιλος δεν ειμαστε μεντιουμ να μαντεουμε!λιγο κοσμια ποιο κοσμια...ας κρατησουμε ενα επιπεδο και ας βοηθησουμε ο ενας τον αλλον...μην φερετε καφε πηρα απο everest με ενα ευρω :001_tt2:

kakomiris
30-05-14, 15:38
ενα εσπρεσσο φρεντο στον συναδελφο γρηγορα...λογικο ειναι να ρωταει μαρκα και μοντελο...μπορει να τοθ εχει τυχει ξανα σε βλαβη..η να θελει με την καλη του την καρδια ο συναδελφος να googlarei σαν troubleshouting το μοντελο την μαρκα και την βλαβη...που το κακο?και η ηρωνεια που και που καλο κανει...δεν εχουμε ολοι εδω μεσα τις ιδιες γνωσεις...ουτε οπως ειπε ο φιλος δεν ειμαστε μεντιουμ να μαντεουμε!λιγο κοσμια ποιο κοσμια...ας κρατησουμε ενα επιπεδο και ας βοηθησουμε ο ενας τον αλλον...μην φερετε καφε πηρα απο everest με ενα ευρω :001_tt2:
Συμφωνώ, αλλά είσαι κάπου λάθος.
Το να έχεις γνώσει σημαίνει ότι πρέπει να ειρωνεύεσαι; Αμα είσαι μάγκας και επαγγελματίας κάνεις την δουλειά σωστά και με κόσμιο τρόπο.

Με το ερώτημα τι θα γίνει;;

Fixxxer
30-05-14, 15:43
Φιλε Βασιλη αν νομιζεις πως μπηκε νερο πριν αλλαξεις τη λαμπα, ανοιξε τον προβολεα και καθαρισε τον και οταν το ξανακουμπωσεις κοιταξε να εφαρμοσει καλα το λαστιχο...
Επισης ειναι στεγανος προβολεας?

kakomiris
30-05-14, 15:48
Φιλε Βασιλη αν νομιζεις πως μπηκε νερο πριν αλλαξεις τη λαμπα, ανοιξε τον προβολεα και καθαρισε τον και οταν το ξανακουμπωσεις κοιταξε να εφαρμοσει καλα το λαστιχο...
Επισης ειναι στεγανος προβολεας?
Μόνο λίγο μπροστά πήρε, δεν νομίζω να επηρέασε την λειτουργία του. Θα το ανοίξω και πίσω για να δω τι γίνεται.
Πρέπει να είναι στεγανος. Ο ηλεκτρολόγος που το έφερε ήξερε ότι είναι για εξωτερικό χώρο.

haris_216
30-05-14, 15:51
Όταν ζητάμε βοήθεια για κάτι καλό είναι να δίνουμε όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες.
Τύπος, κωδικός, κλπ βοηθάνε πάντα αρκετά. Ακόμα και αν δεν υπάρχουν αυτά, μια φωτογραφία βοηθάει.
πχ ο συνφορουμίτης που άνοιξε το θέμα προβληματίσθηκε μήπως φταίει νερό/υγρασία. Πως να τον βοηθήσει κάποιος αν δεν δει κάποια φωτό για να καταλάβει (συνήθως το νερό αφήνει ίχνη, πολλές φορές "αόρατα" σε εμάς τους ερασιτέχνες).
Στην ερώτηση τώρα, κατά τη γνώμη μου αφού ο προβολέας δεν έχει πάνω του στοιχεία και άρα μάλλον πρόκειται για κινέζικο ή κινεζιά (φαντάζομαι όλοι μας καταλαβαίνουμε τη διαφορά) είναι πολύ πιθανό η λάμπα την οποία είχε κατά την αγορά να είναι του χειρίστο είδους και γι' αυτό να τα "παιξε" γρήγορα.
Αντικατάστασή της με μια καλή επώνυμη πιθανόν να λύσει το πρόβλημα (αν δεν έχει κατασκευαστικά θέματα το προβολάκι)

lepouras
30-05-14, 15:52
το αν είναι επώνυμος ή όχι ο προβολέας έχει αρκετή διαφορά. συνήθως τους κινέζικους με φωτοκύτταρο που τους παίρνεις πακέτο με την λάμπα(κάνα 10ευρω) το πρώτο πράγμα που συναντάς για πρόβλημα είναι να δεις την λάμπα να καίγεται. από την άλλη έχουμε μια λάμπα που έχει ένα νήμα περίπου 10 εκατοστά και την ώρα που πυρώνει είναι τόσο ευαίσθητο που ένα κούνημα του προβολέα από τον αέρα μπορεί εύκολα να την κάψει. βάλε τώρα και το ντουί που μπορεί να μην είναι σφιχτό. βάλε και ένα φωτοκύτταρο που άναψε σβήσε στρεσάρει την λάμπα όλα μαζί έχουμε μια σούμα που μπορεί να σου καίει ακόμα και επώνυμη λάμπα.
οπότε μην αρπάζεστε με μια κουβέντα.

bchris
30-05-14, 16:14
Που την ειδατε την ειρωνεια ρε παιδια?

Ισα ισα, που ειπα 20φορες "χωρις παρεξηγηση".

Αλλα πραγματικα, δεν μπορω να φαντασω, πως πιστευεις οτι καποιος θα σου εδινε μια σοβαρη απαντηση σε μια τοσο γενιικη ερωτηση.
Για παραδειγμα: "Ρε παιδια, το αμαξι μου καει πολυ βενζινη τι λετε να φταει?"

Κι εσυ ρε μεγαλε με το seat, τι πεταγεσαι? Δικηγορος ή γκομενος του εισαι?

betacord85
30-05-14, 16:39
χρηστο στο κιλκις οπως λεει ο φιλος καηκε η λαμπα...εδω στη αθηνα μαλλον το λεμε διαφορετικα :001_smile:

σεατ 2
30-05-14, 17:47
Χρήστο τι σε νοιαζει τι ειμε εγω .εσυ αν ξες και θες βοηθάς αλλιώς καφεδακι και παραλια
αιντε μαγκες του γλυκου νερου!!!!!

betacord85
30-05-14, 17:54
θα παρακαλουσα τον διαχειριστη του φορουμ να παρει καποια μετρα!δεν μπορει να επικρατει τετοια κατασταση!αγαπητε φιλε θα μπορουσες να βαλεις καλητερη ποιοτητα η philips η osram...

σεατ 2
30-05-14, 17:56
αν έρθεις προς τα πανω (Θεσσαλονίκη) ελα να γινω και δικος σου γκομενος να δεις την γλυκα@@@@@@

KOKAR
30-05-14, 18:24
κατούρα όμως και λίγο.......

σεατ 2
30-05-14, 19:27
ελα και συ παρεα

lepouras
30-05-14, 21:34
Δημήτρη νομίζεις ότι με αυτό το φρασεολόγιο πετυχαίνεις κάτι? και φράσεις του στηλ έλα Θεσσαλονίκη κλπ προσβάλει περισσότερο τους συμφορουμήτες που είναι από εκεί παρά κανέναν άλλον. η έκφραση πίσω από μία οθόνη είναι κάτι που εύκολα μπορεί να καταχραστή την προσωπικότητά μας οπότε δεν σε συμβουλεύω να συνεχίσεις έτσι.

Panοs
30-05-14, 22:19
axaxaxaaxaxxaxa αμα πατε σαλονικα βάλτε τσίγκινο σώβρακο μη σας πηδήξει ο μητσαρας....:001_tt2::hahahha:
δωωωσεεεεε μητσοουυυυυ :biggrin:
51231

σεατ 2
30-05-14, 22:37
πανο οχι και ετσι απλα οποιος δεν ξέρει να μην πουλάει εξυπνάδες πιο καλα θα εινε

s12original
30-05-14, 22:43
Γεια σας,

Πριν ένα μήνα περίπου πέρασα ένα 500αρι προβολέα. Όλα ήταν μια χαρά, μέχρι που κάηκε ή λάμπα για κάποιο περίεργο λόγο.

Ερώτηση:
1) Μήπως φταίει που ανοιγόκλεινε συνεχώς;
2) Μήπως μπήκε νερό μέσα και παρουσιάστηκε πρόβλημα; Το καπάκι από την πίσω μεριά, δεν μου φαίνεται καλά κουμπωμένο.


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.




Δεν είναι καθόλου περίεργο που κάηκε τόσο σύντομα η λάμπα . Οι λάμπες καίγονται για πολλούς και διαφόρους λόγους . Η χρόνος ζωής τους υπολογίζεται σε ώρες λειτουργίας , κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες , π.χ θερμοκρασία , υγρασία , συνεχόμενη λειτουργία κτλ .
Ειδικά για τις λάμπες αλογόνου (που έχουν συνήθως οι προβολείς) πρέπει να προσεχθεί κατά την τοποθέτηση-αλλαγή τους να ΜΗΝ τις πιάσεις με γυμνά χέρια , αλλά με ένα πανί καθαρό . Ο λόγος είναι ότι τα χέρια αφήνουν επάνω στο γυαλί της λάμπας ένα στρώμα απο λιπαρότητα (πολλές φορές αόρατο στα μάτια μας) , το οποίο λειτουργεί ως μονωτικό μη επιτρέποντας την αποβολή θερμότητας απο το γυαλί και κατά συνέπεια αυξάνει η θερμοκρασία της λάμπας και μειώνεται ο χρόνος ζωής της .
Στην συγκεκριμένη περίπτωση εκτός απο την υγρασία απο το ανοικτό τζάμι , οι πολλές και συνεχόμενες διακοπές στην λειτουργία του προβολέα μειώνουν ακόμα περισσότερο τον χρόνο ζωής της λάμπας . Τέλος πάω στοίχημα ότι ο "μάστορας" που την έβαλε την λάμπα στον προβολέα , είτε δεν γνώριζε ότι δεν πρέπει να την πιάσει με γυμνά χέρια είτε ήταν ....... "ωχαδερφιστής" , δηλαδή ωχ αδερφέ που να ψάχνεις να βρεις πανιά , βάλτη να τελειώνουμε .