Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ψευδοσυναγερμών



noname85
31-05-14, 22:09
Καλησπέρα παιδιά!
έχω εδώ και 2.5 χρόνια ένα σύστημα με paradox sp6000, το οποίο άρχισε να μου κάνει νερά....
μετά από λίγη ώρα από την όπλιση, μου δίνει συναγερμό και στις δυο ζώνες που είναι πάνω στην ίδια κλέμα (και στην κανονική και στην διπλασιασμένη).
να αναφέρω πως δεν πρόκειται για ανιχνευτές αλλά για παγίδες.
το γεγονός ότι δίνει και στις δύο ζώνες ταυτόχρονα με ανησυχεί...έλενξα καλωδίωση όλα κομπλέ
το ίδιο θέμα έχω και άμα οπλίσω και με ανοιχτές τις ζώνες, μετά από λίγη ώρα θα μου πει πως έκλεισαν θα τις οπλίσει και αμέσως θα αρχίσει ο συναγερμός...
έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

stinger
31-05-14, 22:11
το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να μετρησεις με ενα πολυμετρο την ωμικη αντισταση των ζωνων βγαζοντας τα καλωδια απο την πλακετα...με αυτον τον τροπο θα εξασφαλισεις οτι δεν φταιει το καλωδιο η οι μαγνητικες επαφες σου...ξεκινα απο αυτο και μετα πας σε επομενη ενεργεια..

noname85
31-05-14, 22:15
ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!
θα βρω ένα πολύμετρο και θα επιστρέψω με νεότερα!!

σεατ 2
31-05-14, 22:30
τι λέει βρήκε ς τίποτα

MAIKLKF
01-06-14, 01:57
Σε όλα αυτά τα συστήματα αυτοματισμού γενικότερα επικρατή μια ανακατωσούρα με τα υλικά που φτιάχνουν αυτά τα κυκλώματα λόγο της διαφοράς των τιμών σε σχέσει με το τι πρέπει να έχει σε τιμές ορισμένων υλικών, Έτσι με μια μικρή ανοχή που πραγματικά πρέπει να μήν ξεπερνά τα όρια σε κάποιες βαθμίδες δυστυχώς όταν αυτά ξεπεράσουν της ανοχές των σχεδίων τότε φέρνουν σε διέγερση την βαθμίδα είτε απο κακό συντονισμό είτε από διαφορά που μπορεί να δημιουργήσουν με των χρόνο στης τιμές κάποια στοιχεία κ.τ.λ

Για την καλή λειτουργία ενός κυκλώματος ασφαλείας θα πρέπει στο τμήμα της βαθμίδας διέγερσης να ελεγχθούν τα υλικά για την ονομαστική τους τιμή και αν βρεθεί μεγάλη διαφορά απαραίτητα να εξακριβωθεί τι το προκάλεσε Μόνο έτσι θα λύσουμε το πρόβλημα οριστικά :)

aris k
01-06-14, 10:18
Καλημέρα και από εμένα να συμπληρώσω και εγώ , ότι όχι μονό εδώ αλλά και σε άλλες χώρες οι εγκαταστάσεις των καλωδίων είναι ότι να είναι , δηλαδή ότι καλώδιο βρουν το περνάνε ,
Και δεν φτάνει αυτό το περνάνε και παράλληλα με την υψηλή τάση παρέα μέσα στους ίδιους σωλήνες ,όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα να μην μπορούμε να κάνουμε διπλασιασμό διότι υπάρχουν μεταβολές των αντιστάσεων καλό θα ήταν να αποφεύγουμε τους διπλασιασμούς η διαφορά του κόστους είναι μικρή προκείμενου να αγοράσουμε ένα πινάκα μεγαλύτερο
Στην παραπάνω περίπτωση θα πρότεινα αν δεν είναι πρόβλημα με τις επαφές σαν υλικό να βάλεις πλακέτα επεκτάσεις τεσσάρων η οκτώ ζωνών και να τελείωση το πρόβλημα

jim petkos
01-06-14, 10:45
Καλημερα ...το προβλημα που εχεις ,εχει να κανει μονο με τις μαγνητικες επαφες, κανουν αναλαμπες ....συχνο φαινομενο .Κανε αντικατασταση των μαγνητικων επαφων σου.

ggr
01-06-14, 12:44
Για να σιγουρευτεις καταρχην εαν φταιει ο πινακας, αρχικα κλεισε τις ζωνες πανω στην κλεμμα με τις τερματικες τους αντιστασεις.
Μετρα επισης τις αντιστασεις για να διαπιστωσεις εαν τυχον ειναι εκτος ανοχης η τιμη τους. Αστο ετσι λιγες μερες να το παρακολουθησεις εαν σου δινει συναγερμους.
Εαν οχι τοτε εχεις εξασφαλισει οτι ο πινακας ειναι ΟΚ , οποτε προχωρας παρακατω.
Κοιτα καλωδιωση, συνδεσεις και καλυτερα βαλε καινουριες επαφες. Προτιμησε καλες επαφες, απεφυγε SUNWAVE, μου εχουν δημιουργησει πολλα προβληματα. Μαλιστα πριν μερες πηγα σε εναν πελατη που του εδινε ψευτικους συναγερμους μια επαφη. Εκανα εναν γενικο ελεγχο και στις υπολοιπες. Στις 15 οι 4 ηταν κολλημενες, περα απο αυτη που εδινε ψευδοσυναγερμους, οποτε τις αλλαξα ολες προληπτικα για να εχω ησυχο το κεφαλι μου.
Επισης παιζει ρολο το υλικο της πορτας/κασας , αν ειναι ξυλο η αλουμινιο δεν υπαρχει προβλημα, αν ομως ειναι σιδερενια τοτε οι επαφες μαγνητιζονται και παρουσιαζουν συχνα δυσλειτουργιες.

RAFAHL
01-06-14, 13:41
φιλε μυ αρχικα μετρα με το πολυμετρο την ωμικη αντισταση της ζωνης καλο θα ηταν να την αλαζες ... ελενξε αν το καλωδιο σου ειναι οκ αν δεν περνα κοντα απο καλωδια ρευματος και καλου κακου αλαξε τις επαφες και βαλε αυτες (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17152&cat=407&page=1)

RAFAHL
02-06-14, 06:00
καταρχήν ποσους ποντους απεχει ο μαγνιτης απο την επαφη ?????

noname85
21-06-14, 19:30
Συγνώμη που δεν ενημέρωσα τόσο καιρό!Tελικά το πρόβλημα ήταν στις αντιστάσεις. Μετά από αντικατάσταση όλα έγιναν πάλι κανονικά!
να ρωτήσω όμως κάτι άλλο που σκέφτηκα.
ανεβάζω δυο σκαριφήματα συνδεσμολογίας παγίδων που σκέφτηκα, για εγκυκλοπαιδικούς λόγους αν μπορείτε να μου πείτε αν λειτουργούν
51690με ένα δίκλωνο καλώδιο

και

51691 με ένα τετράκλωνο καλώδιο (χρήσιμοποιώντας 3 απο τα 4)
(τα διαφορετικά χρώματα αντιστοιχούν στις δύο διαφορετικές αντιστάσεις για διπλασιασμό των ζωνών)
(οι αντιστάσεις τοποθετούνται πάνω στις παγίδες και όχι στον πίνακα)
και αν δουλεύουν, μέχρι πόσες παγίδες ζώνες μπορώ να συνδέσω σε ένα καλώδιο που καταλήγει σε COM;

σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια!!

RAFAHL
21-06-14, 19:59
θα δουλεψει και με τα 2 σχεδια απλος πρεπει να προγραματισεις τις ζωνες σε deol αν θυμαμαι καλα δεν πολυ δουλευω paradox και δεν ξερω καλα τους προγραματισμους του καθε πινακα !!! σε sigma δουλευει ετσι παντος
μπορεις να συνδεσεις αποιρες επαφες σε σειρα !!!!

her
26-06-15, 23:32
Καλησπέρα
Είμαι εγκαταστάτης. Έχω κάνει μια καινούργια εγκατάσταση με paradox sp5500 και ραντάρ patrol 701. Σε ένα συγκεκριμένο σημείο του σπιτιού έχω πάρα πολύ συχνά ψευδοσυναγερμο.
Το ραντάρ δεν το κτυπάει το φως ούτε και το δωμάτιο. Δεν υπάρχει απότομη μεταβολή θερμοκρασίας. Έβαλα το ραντάρ να κοιτάζει αλλού και όχι στην μπαλκονόπορτα αλλά κάνει πάλι το ίδιο. Το δωμάτιο είναι με κατεβασμένο το ρολό. Είναι μικρός χώρος περίπου 7τ.μ. Η καλωδίωση και το radar δεν έχουν πρόβλημα ούτε οι συνδέσεις. Κατοικίδια δεν υπάρχουν.

Σκέπτομαι να αλλάξω το ραντάρ και να βάλω άλλο που να αγνοεί κατοικίδια με βάρος έως 20 κιλά, ώστε να το κάνω λίγο ποιο αναίσθητο.


Να σημειώσω επίσης ότι πριν εγκαταστήσω εγώ τον συναγερμό αυτών είχε εγκατασταθεί από άλλον τεχνικό άλλο σύστημα συναγερμού (ασύρματο, κινέζικο), τελείως διαφορετική ποιότητας που και σε αυτόν τον συναγερμό έδινε πάλι ψευδοσυναγερμο στο συγκεκριμένο δωμάτιο.

Nightkeeper
27-06-15, 00:11
Καλησπέρα . Το ραντάρ άλλαξε το καλού,κακού ... Τωρα το ιδιο δωμάτιο με το ίδιο θεμα παλιότερα δεν μπορώ να το καταλάβω ....

σεατ 2
27-06-15, 00:49
μπορεί να φανεί βλακεια αλλά βάλε ένα ρανταρ δδιπλής ανίχνευσης
ισως έτσι δεις διαφορά

babis2go
06-07-15, 12:15
Καλημέρα ! 1η κίνηση να βάλεις το dip switch σε θέση low. 2η να βάλεις το jumper στην θέση 2 (pulse).

58360

her
06-07-15, 15:47
Σας ευχαριστώ. Μπάμπη το δοκίμασα. Άλλαξα το ραντάρ με ραντάρ που να μην ανιχνεύει ζώα κάτω από 20 κιλά (μπας και είχε τίποτα), αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Άλλαξα καλώδιο, παρόλο που ήταν ολοκαίνουργιο (δικό μου) και θα το παρακολουθήσω. Πιθανόν όμως να είναι το καλώδιο γιατί το καλώδιο αυτό δεν είναι καθαρός χαλκός.
Στο καλώδιο αυτό δεν πιάνει ούτε καν η κόλληση με καλάι.
http://e-shop.ftelectronics.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/ftt8-004-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%C E%BF%CF%8D-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%C F%84%CE%B5%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%BF/

leutpana
06-07-15, 16:52
Το καλώδιο σου είναι σίγουρα.

her
06-07-15, 23:25
Λευτέρη είχες κάποιο παρόμοιο πρόβλημα και εσύ με τέτοιο καλώδιο;

RAFAHL
09-07-15, 00:13
δοκιμασε να αλαξεις θεση στο ρανταρ μηπως ειναι κοντα στο καλωδιο καλωδια ρευματος ????

her
09-07-15, 01:30
Ραφαήλ όχι δεν το δοκίμασα, αλλά δεν νομίζω να περνάει από εκεί η παροχή. Η κατανάλωση ρεύματος του σπιτιού είναι πάρα πολύ μικρή. Θα σας ενημερώσω όταν θα έχω νεώτερα. Σας ευχαριστώ

RAFAHL
10-07-15, 02:18
καλου κακου ..αν το καλωδιο εχει μονωση ... συνδεσε την μονοση του καλωδιου στο - της τασης ....και αλαξε θεση στο ρανταρ και ρυθμησε το στους 3 παλμους