PDA

Επιστροφή στο Forum : τι κολα ειναι αυτη?



katmadas
02-06-14, 15:03
Που θα βρω την συγκεκριμενη κολα?Και τι ειδος ειναι?
Την πετυχαινω συνεχεια σε ηλεκτρικες συσκευες μεσα pcb και αλλα για στερεοτικη.
Γινεται πετρα..
Εδω ειναι απο πινακιδα κρατα το πλεχιγλας στην προσοψη οτι να ναι δηλαδη αλλα θελω να μαθω πια ειναι για να την εχω και εγω.

5126951270

SeAfasia
02-06-14, 15:12
του Ben Ten πατέντα....
εποξική πρέπει να είναι πιθανόν wurth

SV1JRT
02-06-14, 15:17
Φάνη, για "φτηνή" Θέρμο-σιλικόνη μου κάνει....
"Κόκαλο" πάντως δεν θα την έλεγα. Σαν σκληρό λάστιχο μοιάζει.

.

katmadas
02-06-14, 15:23
Εγω την ανοιξα και ειναι αυτο που λεω δηλαδη πετρα...
Σπαει ρε παιδι μου πως το λεν καμια σχεση με θερμοσιλικονη...
Αυτη βγηκε απο σωληναριο παντως....

DGeorge
02-06-14, 15:33
του Ben Ten πατέντα....:thumbup::hahahha:

εποξική πρέπει να είναι πιθανόν wurthΗ εποξική, των δύο στοιχείων/σωληναρίων, όσες φορές την έχω χρησιμοποιήσει, όταν 'στεγνώσει' σκληραίνει αφάνταστα!
Παρ'όλα αυτά, όπως όλες οι κόλλες, έτσι κι αυτή ΔΕΝ τα κολλάει όλα!!!
Κάποτε υπήρχε η Araldite Epoxy. Υπάρχουν ακόμα, απ'όσο είδα στο Internet, αλλά είναι πιο 'γρήγορες'.
Γνώμη μου: Όσο πιο 'αργής συγκόλλησης', τόσο καλύτερη!!! Σπάει νεύρα να την περιμπένεις καν'να 24ωρο (ή και περισσότερο) αλλά αξίζει τον κόπο!

SeAfasia
02-06-14, 15:39
όντως η αργή σιλικόνη κάνει δουλειά και έχει στεγανωτικες ιδιότητες, αλλά ποιά είναι καλη και που;

geostrom
02-06-14, 16:20
μήπως ειναι κάτι τετοιο (http://durostick.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=44&category_id=141&Itemid=438&option=com_virtuemart&lang=el) ?

nestoras
02-06-14, 16:42
Για γερασμένη εποξική μου φαίνεται κι εμένα...

sakisr
03-06-14, 22:56
Μοιαζει με μια κολλα που κυκλοφορουσε καποτε σε φυσιγγα σιλικονης 310ml ειδικα για δομικα υλικα.Σε χρωματοπωλεια ή καταστηματα που πουλαν μονωτικα και δομικα υλικα θα την αναζητησεις.Διολου απιθανο να ειναι και κολλα πολυουρεθανης ενος συστατικου.

Κυριακίδης
03-06-14, 23:17
Εγω την ανοιξα και ειναι αυτο που λεω δηλαδη πετρα...
Σπαει ρε παιδι μου πως το λεν καμια σχεση με θερμοσιλικονη...
Αυτη βγηκε απο σωληναριο παντως....
Λόγω και του χρώματος θα έλεγα ότι μπορεί να είναι η παρακάτω (την έχω δοκιμάσει και είναι με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις ) είναι κόλλα σκέτος διάβολος ! γίνεται σκληρή θαρρείς ότι μπορείς να φτιάξεις πλαστικά γρανάζια κτλ (σπάει αλλά πολύ δύσκολα .. ίσως με καλέμι και σφυρί)
http://www.aandreou.gr/jb-weld/253-epoxini-n.html

Τάση θραύσεως εφελκυσμού 700Kg/cm2
Αντοχή σε οξέα /χημικές αντιδράσεις / διατηρεί τις μηχανικές αντοχές της μέχρι 110 C / συγκόλληση και επισκευή βαρκών από Fiber glass

DGeorge
04-06-14, 15:38
.........γίνεται σκληρή θαρρείς ότι μπορείς να φτιάξεις πλαστικά γρανάζια κτλ (σπάει αλλά πολύ δύσκολα .. ίσως με καλέμι και σφυρί).....Φίλε Πέτρο, όπως και από το 'How to Fix-It', δεν παύεις να με εκπλήσεις με την πείρα και το εύρος των γνώσεών σου. Σ'ευχαριστώ, κι εγώ, πολύ για τις πληροφορίες σου.

Φίλε Φάνη (katmadas) φαντάζομαι ότι από τη Θεσσαλονίκη, σου πέφτει λίγο μακρυά ο Α.Ανδρέου στο Μοσχάτο.
Δεν χάνεις όμως τίποτα να επικοινωνήσεις μαζί του... Μπορεί ίσως να σου στείλει την ποσότητα που θέλεις με αντικαταβολή, ή ταχυδρομικώς, κλπ. Τη σημερνή εποχή, και σε κάποιες περιπτώσεις, οι αποστάσεις έχουν -μα τελείως- εκμηδενιστεί!

katmadas
04-06-14, 18:05
Καλησπερα.
η αληθεια ειναι οτι αντι να ξεμπερδευτω λιγο τωρα μπερδευτηκα παραπανω...
Μαρεσει η ιδεα να μπορω να επεξεργαστω μετα την κοληση οπωε τροχακι κ.α.

Επισης κατι που ψαχνω ειναι στοκος για κατασκευες με αλουμηνιο.
Να γεμιζω τις χαραμαδες και μετα με το τροχακι οπα!και ετοιμο...
Εχει δουλεψει κανενας?

Κυριακίδης
04-06-14, 23:56
Καλησπερα.
η αληθεια ειναι οτι αντι να ξεμπερδευτω λιγο τωρα μπερδευτηκα παραπανω...
Μαρεσει η ιδεα να μπορω να επεξεργαστω μετα την κοληση οπωε τροχακι κ.α.

Επισης κατι που ψαχνω ειναι στοκος για κατασκευες με αλουμηνιο.
Να γεμιζω τις χαραμαδες και μετα με το τροχακι οπα!και ετοιμο...
Εχει δουλεψει κανενας?
Τι ακριβώς κατασκευές με αλουμίνιο (για να σου πω αν είναι κατάλληλη η κόλα που σου είπα παραπάνω) .. ενδεικτικά σου λέω με αυτήν την κόλα είχα κολλήσει μαγνήτες σε ρότορα δυναμό .. και χρειάστηκε να στρογγυλέψω τους μαγνήτες σε τόρνο , έσπασε η μανέλα / μαχαίρι του τόρνου και ο μαγνήτης παρέμεινε στην θέση του .
51357

Φίλε Φάνη (katmadas) φαντάζομαι ότι από τη Θεσσαλονίκη, σου πέφτει λίγο μακρυά ο Α.Ανδρέου στο Μοσχάτο.
Δεν χάνεις όμως τίποτα να επικοινωνήσεις μαζί του... Μπορεί ίσως να σου στείλει την ποσότητα που θέλεις με αντικαταβολή, ή ταχυδρομικώς, κλπ. Τη σημερνή εποχή, και σε κάποιες περιπτώσεις, οι αποστάσεις έχουν -μα τελείως- εκμηδενιστεί!
Την κόλα δεν την πήρα από τον Α.Ανδρέου (απλά το τυχαίο Link έβαλα ) την πήρα από τοπικό κατάστημα σιδηρικών της περιοχής μου που έτυχε να το έχει ... Αυτή που πήρα είναι ίδια με του Ανδρέου (αλλά το δικό μου κουτί είναι μεταλλικό ενώ του Ανδρέου σε πλαστικό ) κρατάω μια επιφύλαξη αν αυτό του Link είναι η ίδια κόλα .. πάντως (αν στα χαρακτηριστικά της γράφει από έξω "τάση θραύσης εφελκυσμού 700Kg/cm2) τότε μάλλον πρόκειται για την ίδια κόλα.

katmadas
05-06-14, 00:31
Τι ακριβώς κατασκευές με αλουμίνιο


Θα κοιταξω γιαυτην που λες...

Για τα αλουμηνια στοκο λεω για λλη περιπτωση.
Φαντασου θελω να κανω ενα καδρακι απο αλουμηνιο.
Εχω τα πηχακια και μια πλατη.
Τα βιδωνω και στο τελος στοκαρω στις ενωσεις.

Ετσι θελω τουλαχιστον για να μην πηγαινω να μου τα κολαν..
εχω δει εδω στην γειτονια ο αλλος εχει ατσαλοστοκο αλλα ειναι λιγο διαφορετικο.
Κατι τετοιο ισως¨¨
http://www.autofronimakis.gr/%CE%95%CF%80%CE%BF%CE%BE%CF%85%CE%BA%CF%8C%CF%82%C E%A3%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CF%82%CE%91%CE%BB%CE% BF%CF%85%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%BF%CF%85

γιατι στο τελος θελω να φαινεται ιδιο χρωμα περιπου οχι ασπρο και τετοια που εχουν στα αμαξια

Εκτος αν υπαρχει καλυτερος τροπος...

Κυριακίδης
05-06-14, 01:00
Ετσι θελω τουλαχιστον για να μην πηγαινω να μου τα κολαν..
εχω δει εδω στην γειτονια ο αλλος εχει ατσαλοστοκο αλλα ειναι λιγο διαφορετικο.
Κατι τετοιο ισως¨¨
http://www.autofronimakis.gr/%CE%95%CF%80%CE%BF%CE%BE%CF%85%CE%BA%CF%8C%CF%82%C E%A3%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CF%82%CE%91%CE%BB%CE% BF%CF%85%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%BF%CF%85/
Αυτή που προτείνεις είναι η καταλληλότερη για την δουλειά που λες ... ενώ η Epoxini που πρότεινα σε πολύ μικρές δόσεις δεν είναι τόσο κατάλληλη. (όχι ότι δεν κάνει ) . αλλά είναι 15 ευρώ αν θυμάμαι καλά για Χ2 κουτιά του μισού κιλού , σύνολο 1 κιλό κόλλα . Ενώ αυτή που λες 8 ευρώ σε κάτι γραμμάρια.

rch
05-06-14, 19:18
Φάνη ρώτα σε κανένα εξατμισάδικο/συνεργείο, θα ξέρουν να σου προτείνουν κάποια καλή μάρκα για την έποξυ.
Όσον αφορά την ερώτησή σου για κάτι καλύτερο, η απάντηση είναι προφανής : TIG.

ts0gl1s
09-06-14, 14:35
http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.bison.net/en/products/640-construction-adhesives/product/1388-montagekit-super-strength/&prev=/search%3Fq%3DMontagekit%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DApe%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26cha nnel%3Drcs
ότι καλύτερο εχω βρει απο κολλα

katmadas
15-06-14, 15:30
http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.bison.net/en/products/640-construction-adhesives/product/1388-montagekit-super-strength/&prev=/search%3Fq%3DMontagekit%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DApe%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26cha nnel%3Drcs
ότι καλύτερο εχω βρει απο κολλα

Εχ θες πηγα για ψωνια στο πρακτικερ και την ειδα και την εριξα στο καλαθι επειδη θυμηθηκα οτι ειχες γραψει γιαυτην..
Βεβαια δεν εγραψες σημαντικες λεπτομεριες και εγω παλι δεν διαβασα καθολου την συσκευασια γιατι εφευγα εκεινη την ωρα...

Χοντρα χοντρα δεν περιμενα κατι τετοιο για τους λογουσ:

θερμοκρασια απο 10 μεχρι 40 βαθμους!θεωρω γελοιο το νουμερο.
το ενα απο τα 2 υλικα προς κολυση πρεπει να ειναι πορωδη.
εχει οψη γυψου-σοβα
ειναι για συγκολυση πλακιδιων κ.τ.λ.

δεν περιμενα κατι τετοιο απογοητευτηκα τελειως.
Το θεμα με την κολα που ξεκινησα ηταν αλλο τελειως...
ηταν και 6.5 ευρω αλλα φταιω γιατι ψωνισα γουρουνι στο σακι πραγματικα...

θα δοκιμασω και του πετρου που φαινεται πιο κοντα σε αυτο που ψαχνω...

China
15-06-14, 21:04
Φάνη η πιο εύκολη λύση για να κλείσεις τρύπες σε αλουμίνιο πχ να σκεπάσεις βίδες είναι ο αλουμινόστοκος. εύκολος στην χρήση, στερεοποιείται γρήγορα και τρίβεται έυκολα. Επιπλέον μπορείς να αφαιρέσεις για κάποια διόρθωση, γιατί απ' ότι κατάλαβα η παραπάνω κόλλα είναι μπελάς για να βγει.

katmadas
15-06-14, 21:31
Εζεις κατι δουλεψει και προτερινεις?
Εψαξα σε πανω απο 50 μαγαζια στην Θεσσαλονικη και οι περοσσοτεροι ουτε που το ξερανε...

China
16-06-14, 08:08
Ρώτα σε χρωματοπωλείο που να έχει χρώματα αυτοκινήτου. Τουλάχιστον εμείς από τέτοια μαγαζιά αγοράζουμε.